Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

koczas    53

Podpisuję się pod twoimi stwierdzeniami. Ja tak skrótowo koledze napisałem parę słów biorąc pod uwagę, że obecnie łubin jak i chwasty są dość dobrze wyrośnięte a szczegółowe informacje są w tym wątku, tylko trzeba poświęcić trochę czasu na znalezienie.

Kos_pl    9
Napisano (edytowany)

Dokładnie, trzeba przysiąść i poczytać. I wtedy jest już i o czym dyskutować. ;)

Expert met można by jeszcze raz przetestować, posiać łubin na jakimś malutkim obszarze testowym, poczekać i zobaczyć co i jak. A na taki wyrośnięty to można i już. Tylko to się też robi trochę kosztowne, bo opakowanie 700g kosztuje 140 zł. A mniejszych pewnie nie ma. Ale dla celów edukacyjnych to wiele można zrobić. :P

Edytowano przez Kos_pl

Wiadomość z agroFakt.pl

koczas    53

Może, ale raczej przez zbyt gęsty siew niż duży plon-tak bym powiedział z obserwacji, że dzieje się częściej ale to nie jest naukowe stwierdzenie tylko moja opinia.

Tomek90    191

Kiedy od tego oprzędzika się pryska i jaka substancja aktywna najlepiej? 

Łubin mam hmm 10cm max. 

W tamtym roku 800kg z 1.5ha w tym roku chcem coś zwojować lepiej. 

Pryskane Afalonem i czysto jeśli chodzi o chwasty. 

andrzej1988    101

Moj tez ma jakieś 12 cm wysokosci a miejscami jest tak wyrosniety ze moze wylegnąć. Ja na oprzedzika pryskałem Fury 100ew

ogar118    62

Oprzędzik atakuje jak łubin dostaje pierwsze liście właściwe (zakola na liściach). Są to objawy żerowania osobników dorosłych. Obecnie należy wypatrywać larw w brodawkach korzeniowych. Teraz to pyretroidy mogą już kiepsko działać.  Osobiście nie zwalczam tego robala, nie ma go aż tyle i nie chce zwiększać kosztów. 

macio9554    19

Może, ale raczej przez zbyt gęsty siew niż duży plon-tak bym powiedział z obserwacji, że dzieje się częściej ale to nie jest naukowe stwierdzenie tylko moja opinia.

No siew 21 marca 170 kg/ha w tej chwili mój łubin ma około 30-40 cm wysokości (nie wiem czemu ale wszystkie łubiny w okolicy są małe tylko mój jest taki wyrośnięty) a pierwszy raz uprawiam łubin i powiem szczerze że trochę się obawiam że się przewróci i nic z tego nie będzie. 

złapało go na młodych lisciach , ma przebarwienia ale żyje :) jest widoczny ze jest jasniejszy ale nie zamiera tylko rośnie

Dzieki za odpowiedz ja tez mam zamiar takim zestawem opryskac to przypalenie to moze spowodowane jest dawka 3l leoparda czy     profenikanu (DFF)

andrzej1988    101

No siew 21 marca 170 kg/ha w tej chwili mój łubin ma około 30-40 cm wysokości (nie wiem czemu ale wszystkie łubiny w okolicy są małe tylko mój jest taki wyrośnięty) a pierwszy raz uprawiam łubin i powiem szczerze że trochę się obawiam że się przewróci i nic z tego nie będzie. 

30-40 cm to na tą chwile jest bardzo wysoki a łubin jeszcze bedzie rósł. Jest ryzyko wylegnięcia moim zdaniem. Ja mam kalifa to on w normalnych warunkach rośnie na około 60 cm i to potrafi go wychylić. Przy gęstym siewie wiadomo chwasty mają mniajszą zdolność no rośnięcia ale za to łubin goni w góre. Sam zauwazyłem gdzie siewnik zaszedł na siewnik to łubin jest zancznie wiekszy niz gdzie było siane normalnie bez nakładów siewnika

20CBR12    47

Wiele razy miałem wysoki łubin,z tym że sieje tylko żółty i nigdy nie wylegl tak że nie martwił bym się tym zbytnio, na oprzedzika też nie pryskalem nigdy, tomek 800kg z 1.5ha w ubiegłym roku...powiem tak wielu nawet tyle nie zebrało

ogar118    62

Też uprawiam żółty i przy 90 roślinach na lepszym kawałku bywało że się położył ale nie jest to jakiś wielki problem.  

Z wąskim w ubiegłym roku było tak kto na pole nie zaglądał albo nie miał czasu na zbiór to guzik zebrał strąki strzelały jak z CKM-u.

W ogóle zastosowanie CCC dało by cokolwiek w łubinie(o modusie i medaxie nawet nie wspomne z oczywistych względów)? Pytam z ciekawości. 

bialy2005    193

jednego roku żółty mister mi wyległ ale to za sprawa zbyt gestego siewu miał miec niby 80% siły kiełkowania wiec posiany gesciej i chyba za gesto bo jak pamietam to było 180kg/ha teraz sieje do max 150kg żóltego i do 180kg waskolistnego i łubiny sa ładne.  W ubiegłym roku żółtego miałem jakies 1,5t a waskolistny zeus 1,8 z tym że tak jak kolega pisze waskolistny trzeba pilnowac bo potrafi strzelac ja swój kosiłem zaraz po rzepaku przed zbożami a w sumie jak zajechałem zobaczuc to sie zdziwiłem że juz dojrzał. A ci co traktuja łubin jak zło konieczne to nie iwem czy po 500kg zebrali bpo reszta wyladowała na ziemi bo co roku kosza juz po zbożach a w ubiegłym roku to już nie było co kosic :) 

Pablo1    0

Mam pytanie pojawił się głuchy owies w łubinie wąskolistnym  mam zamiar pryskać fusilade 0,5l na ha czy ten oprysk  jest dość bezpieczny w łubinie?

w zeszłym roku pryskałem fusilade na głuchy i na zakładkach mi przypaliło, a miejscami całkowicie zginął. W tym roku zastosowałem AGIL,również spaliło głuchy, nie było przypaleń na zakładkach,a koszt o połowę tańszy niż fusiladę, tylko że nie ma rejestracji.

siemionos    1

Witam

Mój łubin mister posiałem 8.04 zaprawiłem vitavaxem, bardzo rzadko powschodził, rośliny są małe i zaczynają więdnąć i schnąć niektóre jakby "wypadają" z ziemi, korzeń ma ok 5-7 cm i jest jakby nadgryziony, końcówka jest brązowa, kiedy wygrzebię jeszcze "zdrową" roślinę to też ma brązowy odcinek trzonu korzenia. Najpierw myślałem, że to może larwy chrząszcza majowego go podjadają(jest ich u nas od cholery), ale teraz zastanawiam się czy to nie zgorzel siewek? Spotkaliście się może z czymś takim? czy istnieje jakiś oprysk na tą zgorzel? bo podejrzewam że to nasiona były zainfekowane. 

pawerka    0

Jest jakiś skuteczny środek na przytulie czepną i rumian w łubinie wąskolistnym ?

Rolex3    0

Moj waskolistrny ma około 15-20cm wysokości. Czy w tej fazie mozna jeszcze prysnąć na perz Leopardem? Bo troche sie go pojawiło.

nunu85    82

Panowie czym i kiedy pryskać łubin wąskolistny na grzyba?

W starych zaleceniach piszą tylko o Amistarze i Gwarancie, w nowych ani słowa o niczym.

siemionos    1

Witam

Mój łubin mister posiałem 8.04 zaprawiłem vitavaxem, bardzo rzadko powschodził, rośliny są małe i zaczynają więdnąć i schnąć niektóre jakby "wypadają" z ziemi, korzeń ma ok 5-7 cm i jest jakby nadgryziony, końcówka jest brązowa, kiedy wygrzebię jeszcze "zdrową" roślinę to też ma brązowy odcinek trzonu korzenia. Najpierw myślałem, że to może larwy chrząszcza majowego go podjadają(jest ich u nas od cholery), ale teraz zastanawiam się czy to nie zgorzel siewek? Spotkaliście się może z czymś takim? czy istnieje jakiś oprysk na tą zgorzel? bo podejrzewam że to nasiona były zainfekowane. 

CZY JEST JAKIŚ DOSTĘPNY ŚRODEK NA ZGORZEL SIEWEK ŁUBINU JEŚLI JUŻ WYSTĄPIŁA NA POLU? A może to coś innego? Proszę o radę. Łubin wygląda jak na zdjęciach.

post-145003-0-51178200-1464288877_thumb.jpg

post-145003-0-50844800-1464288899_thumb.jpg

post-145003-0-88755800-1464288921_thumb.jpg

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się