Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
piotrczem    47

jak ma być na paszę to wybieraj odmianę o jak największej zawartości białka, a na poplon to taką co daje

dużo zielonej masy, więc samokończące odpadają. Opisy odmian są w internecie, najwięcej odmian

żółtego masz z poznańskiej hodowli roślin

Wiadomość z agroFakt.pl

mikcom20    22

możesz rozsiewaczem na ściernisko i potem talerzówka płytko i rośnie Ją sieje ok 200 kg ale to zależy od pola i wilgotności, nasion itd

milanreal1    290

Nie no liczę ten zwykły stomp stary, powiedzmy że pendiganu 2 litry-masz rację mogło to być nieczytelne, przepraszam. Niby na osadkowskiego katalogu polecali taką mieszankę w 2013 roku już, ale bez rejestracji to bałem się stosować, bo nigdy łubinu nie miałem. Poza tym tą mieszankę boxer 3 litry i pendigan 2 litry stosowali już niektórzy na forum. Kwestia ceny to co innego ale powiedzmy sobie szczerze na łubinie nie zarobimy. Ja sieję tego trochę na zazielenienie i już nie patrzę na koszt oprysku bo ten hektar czy dwa jakoś się przeżyje, a zachwaścić jest łatwo.

Co do pendimetaliny to dziwne, że przytulia w średniowrażliwych bo niby w powszechnej opinii wypada dobrze na przytulię raczej.

Co do zwalczania przytulii to powinno być dobrze, prosulfokarb i pendimetalina radzą sobie bdb z przytulią. Warunek to wilgotna gleba. Pendimetalina ma najwyższe wymagania względem wilgotności gleby.

witaach chcę pierwszy raz zasiać lubin na 6 klasie mam do wybory 2 odmiany  mister i sonet która bedzie lepsza ? jakie nawożenie zastosować myślałem o 200 poli 6 i potem 200 saletry  czy to jest sens inwestować w takie nawożenie na takiej ziemi ? dodam ze u nas  na okrągło jet susza

Edytowano przez Matey

Marcincc360    55

Na twoją glebę preferował bym zasianie łubinu mister. Polifoski w zupełności wystarczy chodź niektórzy nie dają wcale nawozu.. :)

A Saletry nie syp ponieważ łubin nie potrzebuje azotu. Azot to on sam ciągnie z powietrza :P Łubin dosyć znośnie przetrwał tegoroczną suszę :)

szczypka    58

w zeszłym roku miałem sonet susza dała mu się we znaki miał max 25cm wysokości strąków aż się uginał pod ciężarem ale co z tego jak połowa została na polu ponieważ na kose to było ciężko nagarnąć 

szczypka    58

miałem baryt moim zdaniem lepszy od niego jest zeus albo sonet (na tym się troszkę zawiodłem ale był bardzo suchy rok)

PAULINO-PAULINIE -troszkę dziwnie przedstawiać się kobietą a pisać jak mężczyzna 

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

Krzys1979    0

a mam jeszcze jedno pytanie którą odmianę łubinu byście polecili dla trzody, chodzi mi tylko o odmiany żółte i słodkie? z informacji które wyczytałem baryt ponoć bardzo dobrze plonuje ma duże zawartości białka i jest najmniej alkaloidowy. a wy co o tym sadzicie?

a może ktoś z was uprawia łubin i stosuje go w żywieniu trzody? jak tak to który byście polecili? jakie dawki stosujecie w paszy?

d4rek    16

głownie daje się go do paszy dla trzody, ale dawki musisz szukać w necie - ja daje dla bydła w osypce, gdzie stanowi 10 % (wąskolistny słodki)

piotrczem    47

Łubinu w przeciwieństwie do grochu nie jest wrażliwy na robactwo(jeśli mowa o nasionach w strąkach), jedyna możliwość to w zasadzie po wschodach  może go podjeść i zniszczyć oprzędzik ale to rzadki przypadek

d4rek    16

jak chcesz mieć plon 3t, to na bank trzeba od oprzędzika - zjada dziad liście i plon mniejszy

piotrczem    47

3 tony są możliwe nawet w słabszym roku i nie koniecznie trzeba pryskać na oprzędzika. W ostatnim roku miałem 3t z ha Zeusa, bez oprysku na

oprzędzika. Zawsze staram się siać jeśli to możliwe ok. 20-25 marca. Moim zdaniem najważniejszy jest wczesny siew i nie za płytko.

Sam byłem zdziwiony że przy takiej suszy uda się jeszcze tyle zebrać, rośliny nie były nazbyt wyrośnięte ale strąków było sporo.

A z oprzędzikiem mam problem tylko na jednej małej działce, w niedalekiej odległości od lasu- nie wiem czy to ma jakiś wpływ.

Mariusz774    0

Panowie co sądzicie i dlaczego jest duże zainteresowanie łubinem gorzkim karo , miałem tylko 2 tony a chętnych  jest na 100 ton ?

andrzej1988    101

Tez dzwoniłem do odbiorcy takiego to za gorzki dałby 1000-1100 zł za tone na reke. Podobno za granice idze, a za słodki 700 zł. a ja mam słodki. Tylko na szczescie mam juz odbiorcow na prawie 3 tony na siew. zostaje jeszcze jakieś 1,5 t.. zawsze to drożej niz do paszarni.

Edytowano przez andrzej1988

andrzej1988    101

ale to mnie tez zdziwiło ze gorzki droższy od słodkiego. Słodki moze miec zastosowanie i w paszach i poplonach a gorzki tylko poplony

g60dalk    3

W tygodniu dzwonił ktoś o łubin gorzki pytam się czy oczyścić na wialni o on mówi że nie bo na pasze do świń jak to się pytam na pasze a kolo mówi że już kilka lat tak robi w sumie co mi do tego

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się