Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
d4rek    16

Jak chcesz na nasiona to moim zdaniem tylko na wlasny uzytek, na sprzedaz malo oplacalne przy tej doplacie. Uprawiajac zwroc uwage czy liscie nie beda znikac z lubinu ja ialem pierwszy raz myslalem ze jakas choroba a to byl oprzedzik ktory ukazal sie dopiero na przyczepie przy rozladunku traumatyczne przezycie jak w magazynie zaczyna ci sp***rzac we wszystkie strony a ty nie wiesz coto iczy reszty zboza nie zaatakuje ;-) ale on zywi sie tylko liscmi lubinu wiec nie grozny ale obniza plon wiecoprysk nalezy przewidziec

Edytowano przez d4rek

Eryko    19

Jakby ktoś potrzebował to mam na sprzedaż Łubin gorzki Karo. Wielkopolska.

Wiadomość z agroFakt.pl

malorolny121    25

Jeżeli ktoś by miał na sprzedaż nitragine to kupię :D

Kolego nitraginę to się kupuje max na 3 tyg przed siewem. Tak mi powiedziała pani z instytutu z Puław gdzie kupuje nitraginę. Tam mają na wszystkie rośliny te szczepionki bo na każdą trzeba inny szczep bakteri

thor1984    7

To prawda że trzeba te odmiany desykować? i te odmiany to jest łubin wąskolistny?

Żółty łubin jakie ma zalety?

Przeczytałem ze 100 stron o uprawie łubinu i dalej nić nie wiem! :(

Łubin żółty możesz siać na najsłabszych stanowiskach ponadto zawiera średnio o 10 % białka więcej niż pozostałe łubiny. 

lebek5    9

Azotu pod łubin nie daje. Łubin czerpei azot z powietrza. jedynie fosfor i potas daje po korzen albo sam fosfor albo sam potas. Przed siewem zaprawiam nasiona Vitavaxem dobrze jest tez zaprawic nasiona Nitraginą czyli szczepami bakteri ktore zwiekszaja plon nasion i ilosc brodawek na korzeniach ale to najlepiej kilka dni po zaprawieniu nasion od grzyba i najlepiej bezposrednio przed siewem. łubin waskolistny odchwaszczałem afalonem do 3 dni po siewie 1,35l na ha. Nowym zarejetrowanym srodkiem na łubiny jest Boxer. Nieoficjalnie jeden gosciu pryskła Łubin bezposrednio po siewie Snajperem 1l na ha i uszkodzen nie stwierdził. Pozniej jak łubin bedzie na wierzchu to jedynie mozesz opryskac od jednolisciennych targa, supero. Z mszycami nie miałem  do czynienia. Ja nie jestem z małopolski wiec nie wiem. Popatrz na OLX tam moze bedzie ta odmiana

W mojej okolicy znalazłem taka odmianę :regent kwitnie na fioletowo odmiana słodka  Co możecie o  niej powiedziec?

marcus1998    50

Regent jest ok. W poprzednim sezonie- wiadomo jaki był- dał przyzwoity plon tj. u nas 2-2,5t/ ha. Fajnie się sprawdza jako komponent paszowy.

dwojakowski    1

Na łubiny został zarejestrowany nowy środek Stomp Aqua w dawce 2,6l na ha bezposrednio po siewie

ale na etykiecie niema łubinu

Mariusz774    0

Panowie po ile jest i po ile sprzedajecie łubiny ? W tym roku nie widać zainteresowania tym ziarnem może jak stawka dopłat ulegnie zwiększeniu .

andrzej1988    101

Ja ma wystawiony po 1,80 zł na siew. 2700 kg na 5000kg ma juz zarezerwowane. Łubin czysty, przewiany, siała kiełkowania sprawdzona i jest na poziome 96 %. Na skupach jest srednio po 900 zł brutto taki prosto z kombajnu z połówkami aby bez chwastow

Mariusz774    0

Ja mam 1500 kg łubinu gorzkiego na zbyciu czysty po buczku ale trafia się wyczka chcę po 100wie tylko nigdzie nie ogłoszony

KRISS75    39

Ja mam około 2000 kg słodkiego,jak na razie bez odzewu.Może bliżej wiosny się ruszy.

KlimekPL    121

Panowie czy mógłby mi ktoś wyjaśnić następujące definicje:

- odmiana samokończąca

- odmiana rozgałęziająca/nierozgałęziająca się

i czym należy kierować się wybierając odmianę pod względem wyżej wymienionych kryteriów?

andrzej1988    101

odmiana samokonczaca to taka ktorej nie trzeba desykowac, sama dojrzewa i sie nie rozgałęzia. Takiej odmiany trzeba wicej wysiac na hektar niz odmiane niesamokoczaca ktora nie dojrzewa rownomiernie i trzeba ją desykowac. ta druga ma rosliny rozgaleziajace sie.i nalezy stosowac mniejsza norme wysiewu. Zazwyczaj odmiany rozgaleziajace wiecej wydaja z hektara

Mariusz774    0

Na wiosnę pewnie poleci w pola więcej owsa . bo po takiej porażce ze strączkowymi - susza , oszustwo z dopłatami to zboża lepiej by wydały .

KlimekPL    121

Czyli wniosek taki, że na plon główny lepiej zasiać samokończącą a na poplon rozgałęziąjącą?

20CBR12    47

Nie ma różnicy jaki posiejesz w plonie glownym różnica tylko że jednego 2tyg przed koszeniem traktujesz glifosatem lub wersja droższa ale bezpieczniej reglone z tym że już chyba nie ma rejestracji w lubinie dodatkowa korzyść to likwidacja wtórnego zachwaszczenia przez co masz zdecydowanie łatwiejszy zbiór

piotrczem    47

Odmiany samokończące mają w zasadzie tylko pęd główny i na nim strąki, kwitną i dojrzewają równomierniej i szybciej ( są zalecane tam gdzie są krótsze okresy wegetacji). Odmiany rozgałęziające kwitną wieloetapowo( najpierw pęd główny potem coraz dalej na rozgałęzieniach), pierwsze strąki mogą być brązowe a ostatnie zielone ale nie zawsze jest potrzebna desykacja, zależy od przebiegu pogody- w 2015 z powodu suszy dojrzewał równomierniej-bynajmniej u mnie był podobny desykowany i nie.

Z moich obserwacji wynika że przy desykacji jest większe ryzyko otwierania się strąków, więc trzeba pilnować żeby nie wyleciał.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się