Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Wojtas75    2

Ziemia po łubinie sie ładnie rozsypuje bo jest twardo i koła sie nie mielą ,zauważyłem nawet ze szybciej sie jezdzi ciagnik jakby szedł po drodze

szkoda ze nie zaczelismy tego tematu w sierpniu bym cie zaprosił 8 ha orałem po łubinie siew masakra <pył< sie zrobił na polu po łubinie słabe wschody   co do nawozenia 20 % azotu mniej

Edytowano przez Wojtas75

andrzej1988    101

jakos mi sie nie wydaje ze twardo było. Ciagnik lekko szedł. czyli wychodzi na to ze po gryce tez jest twardo haha. dziwna rzecz heh

Matey    427

łubin możesz przerwać mono kulturę zbożową ale struktury jej nie poprawisz :D

ja nie pisze ze nie poprawia ale na tej ziemi co napisał Buczek to najpierw wapnowanie

???????? herezje takie głosisz że sam sie gubisz w zeznaniach, jeszcze pare postów i sie okaże ze łubin to chwast na polu 

Wiadomość z agroFakt.pl

Wojtas75    2

Panie moderatorze w sensie nie takim jak wapno ,ktos nie rozumie ziemia a ziemi tłusta piasek ot co :D

ps .na zakonczenie tematu nigdy bym nie zasiał łubinu na ziemi na której urosnie pszenica szkoda stanowiska

Edytowano przez Wojtas75

bialy2005    193

JA w sumie tez sieje łubin na najgorszych glebach jako zmianowanie dla żyta, owsa czy pszenzyta a na lepszych rzepak. ALe to co kolega pisze ze łubin nie spukchnia to herezja !! Przeciez łubin podobnie jak rzepak roślina o korzeniach w systemie palowym, niektóre publikacje nawet nazywaja roslinami meloracyjnymi bo przebijaja podeszwe podarzajac za woda jak najgłebiej. Orka po łubinie czy uprawa jest o wiele łatwiejsza, ziemia pulchna jak jest sucho to dosłownie pył. po zbożach tego nigdy nie bedzie.

20CBR12    47

Wojtas sprawdź spalanie w orce po lubinie 4-6tyg po zbiorze a nie w żniwa a wyjdzie ci napewno mniej jak na polu obok gdzie lubinu nie było, prawda jest ze jeśli sciernisko po lubinie zostanie dłużej to jest zdecydowanie suszej ale to przez parowanie po skoszeniu agregat później orka i efekt jest widoczny golym okiem

SOKAN    12

Prosił bym o radę w temacie łubinu. Planuję wsiać na własne potrzeby łubin (nasiona na poplon) na 5 klasie. Jaki łubin wybrać ? Słodki czy gorzki. Może jakie odmiany, które same zasychają czy też nie.

andrzej1988    101

Na poplon najlepszy żółty bo wytwarza duzo zielonej masy ale inne wcale nie sa gorsze. Kazdy łubin zostawia dobre stanowisko

KlimekPL    121

No i raczej odmianę gorzką, skoro ma być na poplon. Gorzkie łubiny chyba więcej zielonej masy wytwarzają a i są mniej narażone na pustoszenie przez dzikie zwierzęta. ;)

hobbysta21    18

ja mialem zasiany w tym roku owies po lubinie na 6kl i byla masakra widoczne golym okiem gdzie byl wczesniej lubin a gdzie zyto na niekorzysc stanowiska po lubinie. w tym roku po lubinie zasialem zyto i mimo pozniejszych wschodow zyto wyglada ladnie. 

Rafik87    14

Witam, jesli łubin wiąże azot to jeśli na wiosne bede chciał zasiac owies po łubinie to ile mam wysiać nawozu azotowego? klasa ziemi 6, zawsze dawałem 200 kilo salmagu gdy owies był po życie.

andrzej1988    101

mozesz dac tyle samo a przy optymalnych warunkach plon powinien byc znacznie wiekszy. Ja miałem pszenice po łubinie. Pierwsza dwaka N była znacznie mniejsza niz po pszenica po gryce i plon miałem znacznie wiekszy przy mniejszym nawozeniu azotowym dlatego bo łubin był przedplonem i swoje zostawił. Było widac po kombajnie. Nie mogł przyspieszyc w tej pszenicy.

ahten    9

Na wiosne na pszenzyto stosowalem lancet plus. Czy będzie oplacalo soe na wiosnę posiac lubin waskoslityn? jak bedzie dzialala na niego substancja aktywna z lanceta?

lebek5    9

Nigdy nie siałem łubinu, koledzy jaki  mi polecicie łubin na klasy 4a,b? Żeby był w miarę plon,nasiona przeznaczone raczej na poplon lub na sprzedaż,nie mam problemu ze zwierzyna

d4rek    16

Dobre odmiany, wydajne jednak trzeba dac sklejacz, bo sie lubia obsypywac, kalif jeszcze sie odmlodzil tuz przed koszeniem. Regent sonet siejesz gesciej z 200kg i spokoj, ale plon slabszy

andrzej1988    101

to jest prawda ze lubi sie obsypac i potrafi przed koszeniem nowe pedy wypuscic. Sklejacze nie sa drogie. Mozna zainwestowac i skleic. Plon jest dobry bo u mnie przy obsypaniu sporej ilosci nasion przy tej suszy wydał 1,5 tony z ha a jakby sie nie obsypał to około 2 ton by było a jak by było wiecej wilgoci to moze nawet i koło 3 by wyciagnał.

lebek5    9

Zeus, Kalif

To prawda że trzeba te odmiany desykować? i te odmiany to jest łubin wąskolistny?

Żółty łubin jakie ma zalety?

Przeczytałem ze 100 stron o uprawie łubinu i dalej nić nie wiem!:(

andrzej1988    101

Zeus i kalif sa to odmiany niesamokonczace, rozgaleziające sie. Czasami trzeba desykowac a czasami nie ale zazwyczaj trzeba bo nie rownomiernie dojrzewa ale jesli sie dopilnuje to jest znacznie wydajniejszy od odmian samokonczacych ktore same dojrzewaja bez koniecznosci desykacji. Zeus i Kalif sa łubinami waskolistnymi. Łubin żółty np odmiana Mister jest odmiana niesamokonczaca, szerokolistną. Łubin żółty mozna uprawiac na najgorszych i najsłabszych stanowiskach. jest znaczniej mniej wydajniejszy od waskolistnego. łubin żółty jest dobry na poplony z racji tego ze posiada bardzo duzo zielonej masy ale waskolistny wcale nie jest gorszy. Łubin zółty ma wieksza podatnosc na choroby typu antraknoza

lebek5    9

Dzięki za odpowiedz, może jeszcze jakie zastosować nawożenie czy trzeba dawać azot? czy wystarczy azot z polifoskic6?  i jaka jest walka z chwastami? W bobiku po siewie pryskam linurexem + comman, po tem an dwuliścienne butoxone a na jednoniścienne leopard,Można te środki stosować w łubinie, i czy mszyce atakują?

Ma ktoś w małopolsce te odmiany do sprzedania najlepiej okolice  Tarnowa.

andrzej1988    101

Azotu pod łubin nie daje. Łubin czerpei azot z powietrza. jedynie fosfor i potas daje po korzen albo sam fosfor albo sam potas. Przed siewem zaprawiam nasiona Vitavaxem dobrze jest tez zaprawic nasiona Nitraginą czyli szczepami bakteri ktore zwiekszaja plon nasion i ilosc brodawek na korzeniach ale to najlepiej kilka dni po zaprawieniu nasion od grzyba i najlepiej bezposrednio przed siewem. łubin waskolistny odchwaszczałem afalonem do 3 dni po siewie 1,35l na ha. Nowym zarejetrowanym srodkiem na łubiny jest Boxer. Nieoficjalnie jeden gosciu pryskła Łubin bezposrednio po siewie Snajperem 1l na ha i uszkodzen nie stwierdził. Pozniej jak łubin bedzie na wierzchu to jedynie mozesz opryskac od jednolisciennych targa, supero. Z mszycami nie miałem  do czynienia. Ja nie jestem z małopolski wiec nie wiem. Popatrz na OLX tam moze bedzie ta odmiana

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się