Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wiesko    12

Taper w tym roku 600-700 kg/ha. Rok 2014 1900 kg/ha. 2 zabiegi grzybowe+insektycyd+2 zabiegi dolistne z mikroelementami. Siew ok 110 szt/m2. Gleba VI rz.

Wiadomość z agroFakt.pl

kissmy...    57

Goltix w łubinie rejestracje miał nawet jeszcze krótko po wschodach i to w żółtym. Niestety dawka goltixu rzędu 1l może okazać się zbyt słaba. Boxer ze stompem jest często stosowany na zachodzie w mieszankach zbożowo-strączkowych.

w jakich uprawach i dawkach na zachodzie ma rejestrację mieszanina boxera ze stompem? boxer ma już rozszerzoną rejestrację, znacie jakieś herbicydy mające zastosowanie w wyce?

koczas    53

@Milanreal1 jak tu kiedyś zajrzysz to podpowiedz co będzie lepsze na łubin wąskolistny na komosę białą przede wszystkim. I czy może tak być przede wszystkim. Po siewie Boxer 3 litry+linurex 1 litr czy Boxer 3 litry+ Goltix 1 litr.

Chyba, że polecisz coś innego co zwalczy wszystko. Cena nie gra roli bo to będzie tylko 80 arów, ale u dziadków przed oknem i musi być wszystko elegancko żebym nie wysłuchiwał później, że pole zachwaszczone:)

damianzbr    976

na komosę mogę kolego polecić WING-P 3l/ha + 1l/ha afalon/linurex. Sonet i Oskar przeżyły bez mrugnięcia okiem.

Drogo ale skutecznie, no zachwaszczenie wtórne wystąpiło ale taki rok. W normalnym myślę że nie było by takiego problem.

bialy2005    193

u mie po wingu + afalon zero chwastow. Nawet zasiałem bezpośrednio w sciernisko pszenzyto :)  Zachwaszczenia wtornego nie było z tym ze systematycznie pryskane pola od x lat.

damianzbr    976

Jakie dawki wing-p i afalonu? U mnie najbardziej wyszedł rdest. Niby nie rósł ale był i nie wiem czemu nie rósł susza czy linuron go trzymał.

bialy2005    193

juz nie pamietam ale chyba 2-2,5l winga + 1 afalonu . Kiedys pisałem ci na PW. U mine na samej nizinie bardzo wilgotnaziemia i z domieszka jakby torfu przy rowie to powój pusciło ale wing własnie powoju nie bierze.

milanreal1    290

@Milanreal1 jak tu kiedyś zajrzysz to podpowiedz co będzie lepsze na łubin wąskolistny na komosę białą przede wszystkim. I czy może tak być przede wszystkim. Po siewie Boxer 3 litry+linurex 1 litr czy Boxer 3 litry+ Goltix 1 litr.

Chyba, że polecisz coś innego co zwalczy wszystko. Cena nie gra roli bo to będzie tylko 80 arów, ale u dziadków przed oknem i musi być wszystko elegancko żebym nie wysłuchiwał później, że pole zachwaszczone:)

Obie opcje wychodzą ok. Albo jeszcze opcja expert met+goltix, najlepiej już po wschodach.

andrzej1988    101

no dobra a który srodek bedzie dobry aby zniszczyc po siewie łubinu rzodkiew swirzepe. dziadostwo trudne do wytepienia. jedynie moge sobie z nim poradzic jak mam posiana pszenice. Mam taki jeden nieduzy kawałek gdzie jest tego sporo a na wiosne ma byc tam łubin.

buczek    8

mam kawałek tzw. tłustej ziemi (ciężko nawet to przyzwoicie zaorać) czy myślicie że łubin zmienił by strukturę tej ziemi na łatwiejszą do uprawy??

20CBR12    47

Napewno łubin poprawi ci strukturę gleby ale cudów bym nie oczekiwał choć jest to napewno pomysł idący w dobrym kierunku

Seba42    2

Trochę nie ten temat ale może ktoś próbował mianowicie  Rozmawiałem z doradcą żywieniowym i powiedział mi że mogę dawać tucznikom gorzki łubin karo ,mówił że tucznikom to nie przeszkadza trzeba je tylko stopniowo do smaku przyzwyczaiwszy co o tym sądzicie prubował ktoś z was tak  ?

Edytowano przez Seba42

Wojtas75    2

mam kawałek tzw. tłustej ziemi (ciężko nawet to przyzwoicie zaorać) czy myślicie że łubin zmienił by strukturę tej ziemi na łatwiejszą do uprawy??

łubin wysusza bardzo glebę na pewno jej nie spulchnia , co do poprawy struktury gleby polecam wapno tlenkowe

damianzbr    976

Coś kręcisz kolego. Wysuszać na pewno wysusza, jak każda roślina pobiera wodę i ciężko będzie na konkretne argumenty dochodzić swojej racji czy on wysusza bardziej czy też mniej. Natomiast ze stwierdzeniem że nie spulchnia, nie zgodzę się. Zawsze pola po łubinie łatwiej się orze, czy uprawia jakimś innym agregatem pracującym na dużych głębokościach niż te zupełnie obok ale na których łubinu nie było.

Wojtas75    2

bardzo wysusza kolego sieje łubiny x lat i wiem co pisze koniec kropka .łubin możesz przerwać mono kulturę zbożową ale struktury jej nie poprawisz :D

obserwuje spalanie podczas orki po łubinie i zawsze wyższe  spalanie  niz po zbożach wiec tak pulchno to nie jest.

Edytowano przez Wojtas75

lukasz222    2344

Może nie do końca wysusza, tylko przez palową budowę korzenia prowadzi do głębszego wsiąkania wody, to co przy zbożu zatrzymuje się na podeszwie płużnej, przy łubinie wchodzi głębiej. Skoro przebija i kruszy podeszwę to i strukturę gleby zmienia, a że podeszwa nie jest niczym dobrym - to znaczy, że struktura ulega poprawie. Można się sprzeczać o nazewnictwo pewnych zjawisk, ale fakt jest taki, że po strączkowych stanowisko pod zboża jest lux

Wojtas75    2

napisałem koledze Buczek ze do poprawienia znacznego struktury gleby w jego przypadku najbardziej nadaje się wapno tlenkowe siać później może sobie co chce :D

damianzbr    976

wojtas75 nie wiem dlaczego tak uważasz, na przekór wszelkiej literaturze mówiącej że rośliny motylkowe poprawiają strukturę gleby, to przynajmniej weź nam jakoś to uzasadnij w jaki sposób łubin nie poprawia struktury gleby.

Edytowano przez damianzbr

Wojtas75    2

ja nie pisze ze nie poprawia ale na tej ziemi co napisał Buczek to najpierw wapnowanie ,wapnem tlenkowy to da najszybszy efekt niż siew łubinu ,

najprościej wapnowanie będzie tańsze niż siew łubinu .

Edytowano przez Wojtas75

andrzej1988    101

Łubin spulchania gleby, wiem bo tez sieje i porównując orkę gdzie była pszenica i gdzie był łubin to jest kolosalna różnica. Ziemia po łubinie fajnie sie rozsypuje, nie ma grud, pługi praktycznie same wchodzą w ziemię. Łubin bardzo poprawia stan gleby. Miałem jedno pole wypiłowane gryką. Juz nawet gryka nie chciała rosnać. Pposiałem łubin, wykosiłem, zaorałem i posiałem pszenice. Plon 8,1 ton z ha, bez nawozenia jesiennego jedynie 400 kg wapna granulowanego.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się