Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wiesko    12

A takie świeże wapnowanie przed siewem to nie zaszkodzi łubinowi?? Mam łodke weglanowego z morawicy. Może kreda bedzie lepsza??

Znasz moze reaktywnosc tego wapna z Morawicy?

Egzo    1

Ja właśnie zrobiłem próbę kiełkowania swojego Mistera (I rok po centrali) i część pola była pryskałem glifosatem . Ale gdy pryskałem to 80% strąków było brązowych (a pryskałem za względu na chwasty :) ) i u mnie nie ma różnicy w sile kiełkowania miedzy tym pryskanym i nie pryskanym . Wiec chyba warto zaryzykować, ale najlepiej tak jak kolega gwozd

radzi sprawdź siłę kiełkowania

andrzej1988    101

Ja też robiłem siłe kiełkowania Mistera rowniez rok po centrali. Miałem sporo chwastow i dosuszałem glifosatem w dawce 4 l na ha. Siła kiełkowania wyszła mi 90 % a jak brałem z centrali to siła kiełkowania była 91 % czyli wniosek jest taki ze glifosat nie szkodzi  na siłe kiełkowania

Wiadomość z agroFakt.pl

Moim zdaniem jedynym ratunkiem będzie tu sianie wapna i inwestowanie w pszenżyto. Przy dobrych prognozach będziesz w stanie nawet wyciągnąć do 10 ton na hektar.

morganix    2

Wapno na stronie kopalini :http://www.kwmorawica.pl/index.php/oferta/16-nawozy

Panowie ja uprawiam ziemie dopiero od 2 lat :) I tak radzę się kogo idzie ;) Wiadomo każdy doświadczony rolnik ma wypracowane swoje metody po wieloletnich obserwacjach.

@ORaczkowski123  że wapno muszę posiać to jest oczywiste ;)  tylko pytanie czy teraz przed łubinem czy po zbiorach??? :)

Najprawdopodobniej po łubinie posieje to pszenżyto jak już  @damianzbr prędzej wspominał :)

Rozumiem że jak dam wapno teraz to nie mogę nawozić fosforem?

Edytowano przez morganix

Poznaniak    3

Czy każdy łubin z centrali jest niezaprawiony?

Znalazłem w 2 miejscach regenta po 3,1 kwalifikat ale niezaprawiony. Czy przed siewem mam go potraktowac mieszaniną vitavax+nitaginą w betoniarce?

Czym zwalczyć hwasty w wąskolistnym i kiedy zabieg? - czy sa w ogóle skuteczne srodki z przeznaczeniem na łubin wąskolistny czy trzeba to troche obejść ?

Matey    427

Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, żeby łubin z centrali był zapawiony. Możesz go bezpośrednio przed siewem zaprawić razem z nitraginą. Z chwastami dużego wyboru nie masz, linuron do 3 dni po siewie, wskazana wilgotna gleba (na suchą też podziała). Później ewentualnie na jednoliścienne

mariez    0

Dzwonilem dzis do centrali nasiennej w okolicy maja mister za 3400 netto za tone kwalifikowany ale maja tez nie kwalifikowany regent za 1500 zdolnosc kielkowania 90%.ktory wziac?

doradzajcie co wybrać na bardzo kwaśna glebę

sufi84    2

Z tym Wing P ktoś inny próbował ? 

Pryskalem tym kukurydze i zostalo mi troche w opryskiwaczy a niedaleko mialem dzialke z posianym lubinem waskolistnym (regent) wiec pomyslalem ze zrobie test na okolo 10 arow. Lubin mial juz okolo 15 cm wiec nie byl to oprysk przedwschodowy. Efekt byl taki ze lubin ostro przychamowal jednak potem odbil a w tym miejcu zostaly rumianki i samosiewy rzepaku (dawka 4l/h). Dodam ze w tym roku planuje opryskac  lubin waskolistny bezposrednio po siewie 3l pendymetaliny(jeden ze skladnikow Wing P)+0,1 chlomazonu. Jak ktos ma z takim opryskiem  doswiadczenie prosze sie podzielic. 

ps Jak ktos planuje opryskac lubin metamitronem(np goltix) to niewarto szkoda kasy

Jake są obecne ceny łubinu żółtego w hurcie, orientujecie się?

Edytowano przez kamilblasiak

andrzej1988    101

w paszarniach chybo koło 1 zł???

sufi84 piasałem wyzej ze znajomy miał doczynienia z tym herbicydem w lubinie waskolistnym. opryskal do 3 dni po siewie i byl zadowolony. Edytowano przez andrzej1988

mariez    0

Czy bronujecie pole po siewie łubinu albo walujecie? I jak zaprawiacie nasiona ?ktos napisal ze robi to w betoniarce czy to dziala?

g60dalk    3

Ja nie bronuję ale wał jak najbardziej. A zaprawianie w betoniarce na pewno się sprawdza :)

SipmaZ224    59

Łubin wąskolistny na bardzo kwaśnej glebie np mi urósł bardzo rzadko i nie był większy jak 15cm, także nie polecam, lepiej posiać owsa.

Jak to jest z tą zaprawą, można ten vitavax zmieszać z nitraginą i zaprawić na raz?

mariez    0

Ja nie bronuję ale wał jak najbardziej. A zaprawianie w betoniarce na pewno się sprawdza :)

Walowanie walem gladkim Łąkowym?

Łubin wąskolistny na bardzo kwaśnej glebie np mi urósł bardzo rzadko i nie był większy jak 15cm, także nie polecam, lepiej posiać owsa.

Jak to jest z tą zaprawą, można ten vitavax zmieszać z nitraginą i zaprawić na raz?

Myslisz ze jakbym dal 500 kg na ha wapna granulowanego wiosna to by cos pomoglo?

tom31    11

Siemanex panowie i panie;)) jest może ktoś z okolic Słupcy co posiada na sprzedanie 100kg łubinu żółtego w rozsądnej cenie bo pilnie potrzebuje kupic.Jak cos pisac na PW a napewno sie dogadamy pozdrawiam

Matey    427

Bardzo kwaśna tzn jaka? mi w 2013 przy pH 4,4 dał ok 2t/ha, w 2014 przy pH 4,2 wynik podobny. Możesz zaprawiać jednocześnie, ale przed samym siewem

mariez    0

A jaka odmiane miales i czy dawales jakies wapno przed siewem czy nie warto?

kissmy...    57

u mnie wąskolistny też się udał w miejscach, gdzie nawet ziemniaki nie chciały rosnąć, 

vitavax jest zaprawą wywierającą najmniej negatywny wpływ przy jednoczesnej aplikacji nitraginy

ahten    9

Uzywajac betoniarki najlepiej jest najpierw zaprawic vitvaxem a nastepnie nitragina. Zaprawa dobrze przylega do nasion.

Jakie sposobu macie na czyszczenie łubinu? Po zbiorze kombajnem zostalo troche owsa i przy pomocy tradycyjnej wialni nie idzie go usunąć, zostaje też troche resztek pożniwnych. Jakiego sprzetu uzywać do czysczenia łubinu? Tylko nie za drogiego:)

sufi84    2

Wedlug mnie owies w lubinie to nie problem zalatwi go jakikolwiek oprysk na jednoliscienne. 

g60dalk    3

Walowanie walem gladkim Łąkowym?

Myslisz ze jakbym dal 500 kg na ha wapna granulowanego wiosna to by cos pomoglo?

Ja wałuję gładkim wałem :)

ahten    9

Czy to problem czy nie to juz mniejsza sprawa. Mnie interesuje sprzedaż łubinu a z owsem już niebardzo chca kupwać....

Matey    427

no to zrobisz sobie oprysk od jednoliściennych i masz czysto, w czym problem?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się