Polecane posty

koka123    0

-- połączono --

 

Witam. Drodzy koledzy jestem tu nowy na tym forum wiec prosze o wyrozumiałosc.

Wlasnie stalem sie posiadaczem claasa dominatora 85 z silnikiem mercedesa 6 cylindrowego.

moze ktos mi powiedziec jak ustawic sita do zboz, jakie wiatry itd?, , do czego słuzy ta wajcha kolo siedzenia z prawej strony na podłodze.

Edytowano przez Marcin91
dublowanie tematów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemko    20

witam kolego,

ta wajcha pod siedzeniem to jest do ustawiania szczeliny klepiska

sita to sam musisz sobie już ustawić, bo tutaj to nikt Ci nie napisze dokładnie, dolne sito musi być bardziej domknięte niż górne, jak masz tą regulację wiatru to ja do pszenicy ustawiam około 55-60 , w razie jakiś jeszcze pytań pisz śmiało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koka123    0

Przemko a nie wiesz czasem na ktorej dziurce powinna byc ustawiona ta wajcha?

i co to za czujnik w chlodnicy na gorze? idzie do niego kabelek od klaksonu. i jak ustawia sie wysokosc koszenia? jak to sie reguluje, chodzi mi wysokosc hedera od ziemi.

dodam ze jest to moj pierwszy kombajn wiec jestem zielony w chwili obecnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemko    20

ja z tego co pamiętam to mam ustawione u siebie na 3-4 dziure,ten czujnik wydaje mi się że jest od tego że jeżeli zostanie przekroczona temp płynu w chłodnicy to zacznie trąbić tak samo jak czujnik od zapchania słomą, no to regulacji wysokości hedera, motowideł i przyśp[ieszacza masz wszystko w jednym rozdzielaczu, wysokość hederu masz z lewej stroby obok drzwi jest taki wskażnik ja kosze na 3-4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koka123    0

z lewej strony kolo drzwi? tam mam tylko jakis uchwyt na ktory wchodzi taka korbka z linka od hedera. mam kabine tego typu jak na zdj.

w rozdzielaczu to wiem ze jest opuszczanie podnoszenie hedera. ten przyspieszac, podnoszenie nagarniacza. i chyba ostatnia pozycja to obroty młocarni.

post-67033-0-22565800-1364830218_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Ta dźwignia pod siedzeniem po prawo od regulacji szczeliny na młocarni powinna być ustawiona na 2 dziurce od góry, dla zbóż.

Ale to nie wszystko, trzeba być w tedy pewnym, że szczelina między klepiskiem, a bębnem młocarni jest ustawiona prawidłowo.

Na wlocie 13mm, na wylocie 3mm.

Wysokość koszenia ustawia operator podczas koszenia to jest płynna regulacja. Jak ustawisz tak wysoko kosisz. Zależne od terenu i wysokości ścierniska jakie ma zostać.

Kolega wspomniał o wskaźniku wysokości, zamontowany tuż przy tej korbce od prędkości nagarniacza. Kosić bez niego się da tylko trzeba wyczuć. Widać po ściernisku, a jak za nisko to zacznie sunąć sankami i robić ślad na ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kabina nieoryginalna. Zdaje się od seri x8.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koka123    0

mtracz-u czyli to ma byc na tej dziurce co zaznaczylem na rysunku? chodzi mi o strone, bo dla cb moze byc ona od strony zbiornika a dla mnie od szyby.

sory za kiepski rysunek ale jest po 2 w nocy i nie chce mi sie rysowac.

a jak osobiscie moge sprawdzic ta szczeline?

i czy ta wajche moge na zgaszonym silniku przestawiac. bo probowalem i strasznie ciezko chodzi. prawie ze nie moge jej przestawic.

post-67033-0-24769500-1364861567_thumb.png

Edytowano przez Marcin91
treść posta napisana z włączonym CapsLockiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemko    20

tak ja mam właśnie ustawioną na 3 najlepiej to zobaczysz w polu jeżeli ziarno będzie zostawało w kłosie wtedy trzeba zmniejszyć szczelinę na młocarni by domłacało , lżej będzie to ustawić na załączonej młocarni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Przejdź się do kombajnu i jeszcze raz przyjrzyj się tej dźwigni bo ona całkiem inaczej wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koka123    0

sorki koledzy ze załozyłem nowy temat zamiast poszukac starego. myslalem ze zostal usuniety. ale na przyszlosc bede wiedzial juz co i jak.

jutro przejde i zrobie zdj to wstawie.

 

Powiedzcie mi jeszcze jak to jest z tymi obrotami młocarni. jakie predkosci powinny byc dla zboz i od czego zalezy ta predkosc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Obroty młocarni zależą od tego co kosisz.

Normalne zboża 1000obr/min.

Jeśli szczelina na młocarni jest prawidłowo ustawiona, a jednak będą problemy z domłacaniem można je zwiększyć.

Znowu jak do zbiornika zaczyna wpadać uszkodzone ziarna trzeba je zmniejszyć.

 

Rzepak kosi się na dużej szczelinie i na małych obrotach młocarni.

 

Jakie masz w nim sita?

Są górne i dolne. Górne zapewne żaluzjowe, a dolne też czy otworkowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koka123    0

sita dolne i górne sa zaluzyjne, zrobilem kilka zdjec. i mam pytania do nich. to co nie wiem zaznaczylem. moze komus kto bedzie w takiej sytuacji jak ja to sie przyda.

po co sa te korbki na zdjeciu? i jak powinny byc ustawione. (tam jest jakas podzialka)

na ktorych dziurkach powinny byc sita ustawione?

 

ta wajcha od szczeliny młocarni jednak inaczej wyglada. moj bład. czy to ma byc na tej dziurce co zaznaczyłem? bo to jest chyna druga i trzecia od gory jak mowicie.

 

czy ta prostokatna dziurka w podłodze kabiny moze mi posłuzyc jako miarka od wysokosci hedera? chodzi mi o to ze zrobiłbym sb taka listwe i tamtedy ja włozyc i przykrecil do tego podnosnika co sie heder zapina.

 

co to za pierscien na siłowniku i te otworki na niego? na ktorej dziurce ma byc?

 

co to za wajcha pod podłoga?

 

i czy ktos ma taki nadmuch?

 

sory ze tak pytam. ale chce sie przygotowac do sezonu by potem nie stac w polu i myslec co trzeba zrobic. albo do czego to albo to. jezeli bym robil cos nie tak prosze zwrocic mi uwage.

post-67033-0-82116200-1364969983_thumb.jpg

post-67033-0-10105900-1364969993_thumb.jpg

post-67033-0-00642300-1364970023_thumb.jpg

post-67033-0-29190200-1364970031_thumb.jpg

post-67033-0-60179900-1364970041_thumb.jpg

post-67033-0-68238700-1364970048_thumb.jpg

post-67033-0-23746900-1364970056_thumb.jpg

post-67033-0-26733000-1364970063_thumb.jpg

Edytowano przez koka123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Zgadza się żaluzjowe. Ten ostatni rząd sit ma swoją dźwignie ustawiania. Jest to sito do ponownego omłotu. Czyli wszystko co przez nie wpadnie podawane jest podajnikiem pochyłym(prawa strona kombajnu) do młocarni na powtórkę z rozrywki. Ustaw je tak na 3/4 otwarcia.

Sita główne ustawiasz w zależności od koszonego zboża. Nie posiadam tabeli, ale szybko nauczysz się ustawiać na oko. Górne ma być otwarte bardziej niż dolne. Przez dolne ma przejść już samo czyste zboże.

Tak ta dźwignia od młocarni w te zaznaczony otwór 2 od góry i teraz możesz zacząć ustawiać-sprawdzać szczelinę. Jeśli ją ustawisz na tym otworze to tak kosisz zboża tradycyjne.

Jeśli wygodnie będzie Ci patrzeć w tym miejscu na wysokościomierz to go tam załóż. W oryginale był w lewym rogu za tą korbką od prędkości nagarniacza, a wygląda on tak

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/18291-claas-dominator-85/ http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/18292-claas-dominator-85/. Mocowany do podajnika.

Ten pierścień na siłowniku to ogranicznik dla sprężyny. U mnie chyba jest na 6 otworku licząc po tych bocznych płaskownikach.

Przyjrzyj się może są ślady gdzie ostatnio był. Żeby je założyć musisz podnieść heder do góry. W tym pierścieniu wykręcić- poluzować śrubę trzymającą druta, następnie wyjąć druta z pod niej jak i z tych dwóch bolcy. Potem założyć pierścień zablokować bolcami i zabezpieczyć drutem. Ktoś widocznie odpinał heder bo bez odpięcia ich się nie da. Zapewne przy transporcie. Tam wystaje ci wałek, dobrze było by zrobić osłonę. Ona była w kształcie rury.

Ta wajcha to zamek do osłony młocarni. Za tą blachą-osłoną masz bęben młocarni. Przesuwasz dźwignie na bok i ciągniesz do siebie. Przy zakładaniu najpierw musisz trafić dołem blachy w "zawiasy" osłony. Zdejmiesz to zobaczysz.

Mam inny wentylator, a z tym co tam trzeba?

 

Wszystkiego nauczysz się właśnie w pieszym sezonie. Jedziesz w pole kosisz z 20metrów stajesz i patrzysz co leży na ziemi, co w zbiorniku.

Po lewej stronie masz dźwignię prędkości wentylatora, nim zmieniasz ilość wiatru na sitach. od niej dużo zależy. Bo sita jak raz ustawisz to mało kiedy będziesz poprawiał, bo wielkość zboża się nie zmienia, a waga tak. Jednego roku będzie chude i te same wiatry co w roku ubiegłym wygonią sporą ilość.

Przejdź się na tył kombajnu i rękę podnoś wytrząsacze, szukaj luzu. To znaczy mały ma być, ale duży stukający jest do likwidacji.

Mam nadzieje, że cokolwiek rozjaśniłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koka123    0

jezeli dobrze zrozumialem to te sita dobrze podpisalem. jezeli nie prosze mnie poprawic.

 

no dobra a na ktorej dziurce mniej wiecej powinny byc ustawione te sita bo na bokach sa otworki zeby je bardziej połozyc albo bardziej postawic.

 

reszta jasna juz jest dla mnie dzieki wielkie.

 

a ma ktos moze taka liste do wysokosci koszenia?

Przemko chyba ty masz bo cos wspomniales.

mozesz mi wyslac jej wymiary? jaka długosc całkowita, jakie odstepy pomiedzy liczbami itd.

najlepiej jakbys zrobil zdj i edytowal dopisujac wymiary.

 

kurde mowicie o jakis blaszkach po obu stronach claasa, ja mam plastikowe zatyczki, mianowicie chodzi mi o ustawienie młocarni, ta odległosc.

gdzie sa te srubki to regulacji i jak to zmierzyc ze ma byc 13 mm na wlocie a na wylocie 3mm.

 

poszukam tabeli moze znajde gdzies na nacie a jak nie to zamowie sb. i wstawie do tego tematu.

jezeli cos nie bede wiedzial to bede pytał jeszcze.

post-67033-0-01317800-1364982937_thumb.jpg

Edytowano przez koka123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

http://w797.wrzuta.pl/obraz/88O9YmNxUyA/claas-dominator-85-opis

1. To właśnie ta blaszka zakrywająca miejsce kontroli szczeliny na młocarni jest jeszcze jedna, ale zakrywa je koło jezdne. Z drugiej strony są tak samo umiejscowione.

2. Koło napędowe młocarni.

3. Śruba regulacyjna szczeliny na młocarni, Jest jeszcze druga poziomo ale koło je zakrywa. z drugiej strony tak samo.

4. To jest zaślepka z plastiku którą zapewne znalazłeś. Dostęp do powierzchni podsiewacza jak i panewek wytrząsaczy.

5. W tym miejscu zbierają się plewy jak i zboże, które przedostało się przez uszczelnienie podsiewacza z blachą boczną. Jak się trochę nazbiera trzeba wyczyścić.

Przez przypadek mamy dwie piątki. :P

5. Przekładnia bezstopniowa młocarni- zwana potocznie wariatorem. Służy do zmiany prędkości bębna młocarni. Górne koło z siłownikiem hydraulicznym, dolne ze sprężyną centralną.

6. Podajnik pochyły-kłosowy, podaje na powtórny omłot to co wpadnie przez sito na końcu.

7. Koło ślimaka w zbiorniku zboża jak i rury wyspowej. Miejsce zaznaczone strzałką to śruba M8 zabezpieczająca. Zerwie się przy przeciążeniu układu wyspowego.

 

Wracając do ustawiania -sprawdzania szczeliny na młocarni. Ustawiamy dźwignie na pomoście na 2 otworze od góry, Możliwe, że trzeba uruchomić silnik jak i młocarnie dla zmiany jej położenia. Gdy już namierzysz i odkręcisz te zaślepki zaopatrz się w 2 wiertła 3mm i 13mm(ja na nich ustawiam).

Przekręć dostępnym kołem pasowym tak aby w otworze pojawił się cep i włóż wiertło przykładając na płaskowniku klepiska i przejedź cepem (zakręć kołem pasowym) nad wiertłem. Powinien wiertło delikatnie dotknąć i przejść dalej. Jeśli nie regulacja.

Wiertło 13mm w otworach bardziej z przodu kombajnu na wlocie, 3mm na wylocie z młocarni. z obu strona tak samo

Regulacji dokonuje się klepiskiem odsuwając-przysuwając je do bębna młocarni. Jak już pisałem są po dwie śruby na stronie. Klucz 24 i 19.

Zaznaczam, że nasze kombajny to nie nówki więc na środku klepisko i cepy są bardziej wytarte niż na brzegach tam gdzie dokonujemy pomiarów, ale efekt i tak będzie.

Miłej regulacji dla tego co to zrozumiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koka123    0

teraz to juz wszystko wiem gdzie co jest :)

 

skombinowalem taka tabele do ustawiania, ale nie wiem czy jest ona prawidlowa, i nie wiem tez do jakiego bizoa ona jest.

 

 

 

Poszedlem dzis by oblukac te klapki.

i znalazlem dzieki twojej pomocy.

podpisalem je. mozesz sprawidzc czy dobrze to zrobilem?

post-67033-0-93798300-1365070069_thumb.jpg

post-67033-0-58467000-1365070115_thumb.jpg

post-67033-0-81695500-1365084206_thumb.jpg

post-67033-0-71260700-1365085136_thumb.jpg

Edytowano przez koka123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Śruby regulacyjne odwrotnie. A w sumie jak zmienia się ustawienie jednej to ma to jakiś wpływ na drugą szczelinę, więc trzeba to kontrolować przy regulacji.

Tak samo po regulacji podnieść i opuścić klepisko dźwignią w kabinie i ponownie sprawdzić szczeliny czy nic się nie zmieniło. Przynajmniej ja tak robię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koka123    0

dzieki wielkie, jak tylko zrobi sie ciepło to zabiore sie za sprawdzanie wszystkiego i ustawianie.

Ostatnie 3 juz pytania i zamykamy temat.

jakie cisnienie w kołach ma byc z przodu i z tyłu.

i czy na obrazku nie powinna byc jakas sruba

i co z kogutem? on swieci jak jest pelny zbiornik? chodzi mi o ten model kombajna

post-67033-0-37179900-1365151651_thumb.jpg

Edytowano przez koka123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Jakie masz rozmiar opon?

Tak tu powinna być śruba łącząca obydwa płaskowniki.

Ten poziomy z dwoma otworkami powinien dać się przekręcić. Ma on dwie pozycje tak jak teraz i 180stopni przekręcony na ten drugi otwór.

Przestawia się tym "belkę" umiejscowiona na początku klepiska. Z jednej strony(jedno ustawienie) jest gładka, a z drugiej strony(drugie ustawienie) ma przyspawane druty wzdłuż.

Jak wejdziesz po podajnik ten co trzyma heder to tuż pod nim jest właz-pokrywa zamykana na dwie dźwignie. To miejsce służy do czyszczenia chwytacza kamieni. Jest to miejsce tuż przed młocarnia. Zagląda się tam i czyści codziennie. No ale chodzi mi, że jak tam zajrzysz i włożysz rękę ku górze to poczujesz właśnie tę belkę. Powinna być ustawiona drutami do góry.

Co do koguta to raczej tego nie było w tym modelu. U mnie nie ma. Wejdź do zbiornika i poszukaj czujnika jak nie ma to niema takiej opcji.

A dlaczego chcesz zamykać temat? Jeszcze będziesz miał pytania. Czym dalej w las tym więcej drzew. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koka123    0

kurcze, skad ty to wszystko wiesz?? :D

jutro sprawdze rozmiar opon. Wiem ze to sa te szersze na dzien dzisiejszy. te plaskowniki maja byc skrecone ze sobą na twardo czy ma byc maly luz?

 

 

sprawdzilem opony.

przod to 231/18 26AS

tył 12.5/80 r18

Edytowano przez koka123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemko    20

ja u siebie z przodu to mam chyba coś około 1,4 atm jak jest pelnyy zbiornik czyli jakieś 3 t to widać że na oponkach przysiada u mnie nie orginalnie nie ma żadnego czujnika do koguta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koka123    0

o kurde a ja nabilem na 3 atm. 3 tony az wchodzi do zbiornika? to ile do poslkiego bizona?

przemko mozesz zrobic zdj tej miarki wysokosci koszenia i wyslac mi z wymiarami jaka dlugosc całkowita i co ile cm są odstepy od liczb?

 

od czego jest ta wajcha zaraz pod szyba? taka zagienta jak ciagne za nia to sie jakas klapka podnosi z boku?

i nie moge tego wlazu znalezc. szukam uchwytow 2 i nie ma, albo zle patrze.

A i sprawdzilem sb suwmiarka wysokosc tych zebów na młocarni. I pomiedzy krajami a srodkiem jest niecaly 1 mm roznicy. to chyba dobrze?

Edytowano przez koka123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemko    20

tak kiedyś jak kosiłem pszenice i potem była ważona zbiornik pełny aż już zaczeło się wysypywać z niego to było 3200 kg więc ten zbiornik się taki nie wydaje pojemnościowy :) kiedyś kolega na rozrzutnik 3,5 t nie zabrał pełnego zbiornika pszenicy trochę był w szoku z tego co pamiętam to do bizona wchodzi coś około 1800 kg więc praktycznie połowa co do dominatora ta wajcha co za nią ciągniesz i z boku sie otwiera to jest taki wskaźnik co idzie z powrotem na ponowny omłot i wtedy jest łatwiej korygować ustawienia, idzie dużo śmieci trzeba dołożyć wiatru, zmienić ustawienia sit itp to jest bardzo przydatna rzecz, jeżeli masz wszystko dobrze ustawione i i tamtym ślimakiem idzie pełno to znaczy że sita nie nadążają przerabiać, umila prace to tak 1mm to jest bardzo dobrze, a jakiego włazu nie możesz znaleść ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koka123    0

no tego wlazu co tam kamienie sie zbieraja pod podajnikiem.

widze ze masz kose 3.60m

jakim biegiem srednio sie kosi?

wiem ze to zalezy od gestosci siania. ale sredni bieg do koszenia to ktory bd?

Edytowano przez koka123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez andrz17xd
      Witam wszystkich tutaj na forum. Piszę tutaj bo chciałbym się was poradzić w pewnej sprawie, a szczególnie chodzi mi o użytkowników którzy posiadają kombajn claas dominator 85. Chciałbym się dowiedzieć od czego służy lampka zaznaczona w kółeczko na zdjęciu. Domyślam się, że służy ona do retromatu, ale chciałbym się dowiedzieć co dokładnie ona sygnalizuje?


    • Przez marekkucybala2
      Witam, posiadam od kilku lat kombajn zbożowy Claas Dominator 98sl. Nie było z nim wcześniej żadnych większych problemów. W tym roku problem polega na tym że kiedy chciałem wyjechać kombajnem to odpala ale nie chce jechać. Co może być przyczyną?
    • Przez Grzechooo
      Witam, Urwał mi się wytrząsacz w Senatorze i mam pytanie czy może ktoś wie czy taki wytrząsacz pasuje np z Mercatora lub protektora? czy były jakieś różnice w wytrząsaczach? jeśli tak to z czego jeszcze mogę go dobrać.?
    • Przez Szron88
      Witam.
      Sąsiad poprosił mnie o pomoc przy kupnie kombajnu. Sam posiadam JD 1065 i z Claasem nigdy nie miałem doczynienia. Prosiłbym użytkownikow dominatorów na co zwrócic szczególnie uwage bo jednak claas sie troszke różni od JD. Wyjazd na oględziny jutro rano więc mało czasu na zbieranie informacji. Z góry dzieki za pomoc.
    • Przez kotek85
      Witam 
      Potrzebuję waszej rady który z kombajnów wybrać rowazam New Holland 8030 8040 lub Dominatora 66. Kombajn pracował by na 40-50 ha.
      Z góry za wszystkie sugestie dziękuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj