Krzynio257

Najlepsza rasa świń na maciory

Polecane posty

Krzynio257    8

Kolego zetor1991@ co prawda nie pracuję w instytucie genetyki, ale świnkami zajmuję się już prawie 5lat tak na profesjonalną skalę, skonczyłem szkołę która też jest z hodowlą zwierząt ściśle związana, oraz pracowałem ma kilku chlewniach na różnych stanowiskach, zacząłem od normalnego pracownika i doszedłem do stanowiska kierowniczego, więc nie świeć tu swoim doświadczeniem, bo przez moje ręce przeszło parędziesiąt tysięcy świń, różnych grup technologicznych od prosiaka po lochy i knury. Więc to że jesteś ode mnie starszy o te 2 lata to nie znaczy że mądrzejszy. Nie lubię jak się wprowadza ludzi w błąd.

 

barti212121 ja tobie polecam PBZ, poczytaj ten właśnie temat, tam wcześniej jest napisane o różnych rasach między innymi o PBZ. Ale z PBZ myślę że będziesz miał łatwiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

kolego zetor1991@ kto tu się wymądrza to ja już nie powiem. Jeżeli jesteś kierownikiem, to powinieneś wiedzieć co nieco o warunkach fitosanitarnych, to ciekawe, że jesteś gdzieś kierownikiem i chodzisz też przy własnych świniach, podziwiam twojego szefa, że na to pozwala, przenosisz syf z chlewni do chlewni. A to, że studia skończyłeś to ci się chwali, ale nie znaczy, że masz większą wiedzę. To jest dopiero myślenie. A jeżeli chodzi o rasy to napisałeś brtiemu kilka rzeczy nieprawdziwych, ja chciałem to tylko poprawić, żeby chłopaka w błąd nie wprowadzić, ale ciebie to zabolało, że może ktoś wie jakiś szczegół więcej niż ty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor1991    3

kolego zetor1991@ kto tu się wymądrza to ja już nie powiem. Jeżeli jesteś kierownikiem, to powinieneś wiedzieć co nieco o warunkach fitosanitarnych, to ciekawe, że jesteś gdzieś kierownikiem i chodzisz też przy własnych świniach, podziwiam twojego szefa, że na to pozwala, przenosisz syf z chlewni do chlewni. A to, że studia skończyłeś to ci się chwali, ale nie znaczy, że masz większą wiedzę. To jest dopiero myślenie. A jeżeli chodzi o rasy to napisałeś brtiemu kilka rzeczy nieprawdziwych, ja chciałem to tylko poprawić, żeby chłopaka w błąd nie wprowadzić, ale ciebie to zabolało, że może ktoś wie jakiś szczegół więcej niż ty.

czy ja ci koles powiedzialem ze chodze przy swiniach teraz to ja mam od tego swoich zaufanych pracownikow... co sie bede klocil z czlowiekiem ktory swinie widzial na papierze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26
Napisano (edytowany)

Generalnie to chciałbym zauważyć, że wasze przekomarzanie się do dyskusji niewiele wnosi,a wg mnie jeden i drugi ma rację. Owszem książkowo obie te rasy mateczne się różnią między sobą itd., ale w praktyce przy dobrze prowadzonej hodowli, odpowiednio zbilansowanym żywieniu odpowiednim dla lochy/loszki w danej fazie cyklu rozrodczego i dobrych warunkach bytowych różnice, aż tak bardzo różnice nie rzucają się w oczy(szczególnie jeśli chodzi tu o przeciętnego hodowcę) - obie rasy wbp i pbz są dobre(podobnie jak ich krzyżówki) i nie stawiają jakiś wygórowanych wymagań hodowcy(szczególnie jeśli by je przyrównać do innych ras jak np. Naimy, która wg mnie owszem jeśli chodzi o behawioryzm jest może lepsza od powyższych, ale jednocześnie uważam, że wymaga dużo lepszych warunków bytowych - choć przyznam szczerze opinia o Naimie oparta jest na relacji ludzi, którzy mieli kontakt z lochami tej rasy). Jeśli ktoś zawali hodowlę na poziomie żywienia, lub zaniedba i nie dopilnuje lochy to nawet najlepsza genetyka mu nie pomoże. No, a opini na temat danej rasy jest tyle ile hodowców, bo każdy opiera się raczej na własnym doświadczeniu. Druga strona medalu to też to, że wyniki produkcyjne nie zależą też tylko i wyłącznie od loszki i jej genetyki(każda locha ma też trochę inny temperament i to niezależnie od rasy, a druga strona medalu, o której nie można zapomnieć to rasa knura, jakość nasienia itd. też jest szalenie ważna). Osobiście jednak preferują rasy mateczne w czystej rasie, a rasę knurka w krzyżówce duroc x pietrain.

Edytowano przez blacha

Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8
Napisano (edytowany)

zetor1991 ja z tobą patelni po bruku nie ciągałem, więc nie koleś. Ja mam w domu gospodarstwo, na którym pracuję od najmłodszych lat, więc nie mam o czym z Tobą gadać. To nie przedszkole, więc nie będę się z tobą sprzeczał kto więcej świń widział. A innych kolegów przepraszam za dyskusję, która nie wnosi nic do tematu.

 

blacha@ myślę, że trafiłeś w sedno. Bez pracy nawet świnie ze złota nie przyniosą nam zysków.

Edytowano przez Krzynio257

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor1991    3

zetor1991 ja z tobą patelni po bruku nie ciągałem, więc nie koleś. Ja mam w domu gospodarstwo, na którym pracuję od najmłodszych lat, więc nie mam o czym z Tobą gadać. To nie przedszkole, więc nie będę się z tobą sprzeczał kto więcej świń widział. A innych kolegów przepraszam za dyskusję, która nie wnosi nic do tematu.

 

blacha@ myślę, że trafiłeś w sedno. Bez pracy nawet świnie ze złota nie przyniosą nam zysków.

tys widzial swinie:D:D:D hahahaha:D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8
Napisano (edytowany)

zetor1991@ odpuść sobie, mnie twoje zachowanie nie rusza, a pozostałym kolegom myślę, że też nie zaimponujesz, nie mam ochoty na zabawę z tobą, szkoda mojego czasu. Twoje ostatnie posty nie wnoszą nic nowego, ani mądrego do tematu więc go nie zaśmiecaj. A tego, że w każdym poście piszesz co innego, to już nie będę się czepiał, wybacz, nie zniżę się do twojego poziomu, dla mnie to śmieszne.

Edytowano przez Krzynio257

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nibynikt    0

jesli ktos nie bedzie prowadzil statystyk to napewno roznic nie zauwazy pomiedzy WBP a PBZ, Napewno nie przy odsadzeniu bo raz mozna odsadzic 12 od PBZ a od WBP 7, a nastepnym razem odwrotnie. Wedlug mnie w warunkach przecietnego hodowcy najodpowiedniejsza rasa jest to czysta rasa i dobre krzyzowki, a nie tak jak to niektorzy loszki wybieraja z tucznikow po jakmis tam ojcu,

 

 

CO myslisz Krzynio257 o knurze z Pawlowic, a mianowicie o rasie 990 ? oraz 990xpietrain ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

nibynikt@ Linia 990 jest syntetyczną linią mięsną, z tego co przeglądałem, to ma dość dobre przyrosty i cena knurka też myślę że przystępna jest. Kiedyś parę lat temu miałem lochę pokrytą L990, urodziły się fajne rudo-białe prosiaki, z tego co pamiętam to na tucznikach była bardzo cienka słonina. A co do krzyżówki L990xPiet, to szczerze powiem, że nie mam pojęcia co to jest, musiałbyś się zapytać kogoś kto ma tego właśnie knurka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nibynikt    0
Napisano (edytowany)

mianowice posiadam takiego knurka, pytam tak z ciekawosci co o nim sadzisz, Tego co teraz posiadam to aktualnie jest drugim z kolei z tej krzyzowki 990xpietrain. A czy ja zadowolony? hm na oko tuczniki dobrze zbudowane, nic innego powiedziec nie moge ,a wymyslac nie bede.

Edytowano przez nibynikt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nibynikt    0

miesnosc ciekzo okreslic, glownie sprzedaje na wage zywa, ale odbiorca niby nie jest az tak zadowolony z miesnosci ale te 54 punkty napewno osiagaja, twierdzi tylko ze jest duze wybicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

panowie dołączę się do tematu, hoduje z ojcem świnki około 25-30 loch, do tej pory głównie zostawialiśmy loszki ze swojego stada wbpxpbz, niestety nie zawsze F1, warunki w chlewni są jakie są, na razie na remont się nie zanosi, mam nową odchowalnie i tuczarnie, chlewnia dla loch jest jedna tzn i lochy luźne i porodówki razem, może w przyszłym roku coś się zmieni, chce teraz trochę rozbujać ta hodowle, ponieważ zakładamy grupę producencką i dla mnie liczy się wyprodukować dużo i dobrej mięsności tucznika, z mięsnością nigdy nie miałem problemu, chciałbym wejśc w czystą rasę, napaliłem się troszkę na danbreda ale odpuszczę przynajmniej do modernizacji chlewni, chciałbym wejść w loszki PBZ czystej rasy i nic nie zostawiać ze swojego stada tylko wszystko kupować, moje pytanie brzmi, jaką rasą najlepiej kryć PBZ i jak ustawić grupy, mam 8 porodówek. Wszystkie świnki trzymam na płytką ściółkę i pomimo starej porodówki i sekcji loch w zeszłym roku przy zredukowanym stadzie do 18 sztuk udało mi się odchować 453 szt prosiąt, więc to wynik nie zły;]

Edytowano przez beret1990

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Co do rasy knura to jeżeli zależy ci na mięsności to czysty Pietrain, lub możesz coś pokombinować z PICami, np. PIC337. Po PIC337 widziałem tuczniki po około 200kg z mięsnością sięgającą nawet 60%, więc myślę że warto. Co do organizacji na porodówce, to podziel to na 2porodówki po 4kojce, w ten sposób możesz stworzyć 7grup po 4lochy, co daje razem 28szt. W taki sposób będziesz miał cykl 3tygodniowy, ja myślę że najłatwiejszy do ogarnięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

właśnie tu jest to że ojciec na czysto mięsnego się nie zgodzi, ale zobaczymy. najlepiej będzie zrobić te 7 grup, masz może jakiś dobry kontakt gdzie można kupić dobre PBZ? a tak poza tematem, pracujesz na zachodzie , powiedz co jest tam na ścianach położone np w warchlakarni w twojej galeri? jakieś panele plastikowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

pbz poszukaj w polsusie maja dane najlepiej z chlewni z certyfikatem zdrowia ja na scianch na odchowalni mam polozone zamiast tynku i malowania deski pcv takie same jak na wygrodzenia super sprawa cieple suche i higeniczne latwe n do mycia jak bede robil porodowke pewnie tez to poloze najlepiej po sam sufit tylko troche to kosztuje

odnosnie macior slyszal ktos o PIC 27 ponoc jakas angielska?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Na ścianach różne rzeczy montują, od normalnego tynku, glazury po plastikowe panele. Ja polecam plastikowe panele, łatwe w utrzymaniu czystości i higieny. Jeżeli chodzi o loszki PBZ, to na moim terenie mają dobre loszki w SHiUZ OT Bielsk Podlaski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Piszę może nie w temacie ale mam pytanie czy opłaca sie trzymac młodą maciore co za pierwszym razem miała 2 prosiaki a za drugim 4 ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Jeżeli miała tak liczne mioty to moja dobra rada, w kiełbaskę z nią. Jest wiele przyczyn tak małych miotów, ale teraz to już i tak nic nie zmienia, ona już cie zjadła kosztami paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Jeżeli miała tak liczne mioty to moja dobra rada, w kiełbaskę z nią. Jest wiele przyczyn tak małych miotów, ale teraz to już i tak nic nie zmienia, ona już cie zjadła kosztami paszy.

oj zjadła i nie tylko paszę przy 2 porodzie prawie mnie :( Ale zrobie tak jak pisałeś odchowa te 4 i w kiełbase. Ps chodz nie mam pojęcia czemu tak mało miała jej siostra w drugim miocie miała 14 i wszystkie odchowała :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Nie mam pojęcia, może to wina nasienia, może karmienie, może jakaś wad układu rozrodczego, błąd inseminacji, jest wiele przyczyn, ale myślę że skoro przez 2mioty się nie popisała, to dalej też raczej z niej nic nie będzie.

Edytowano przez Krzynio257

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

coraz częściej słucham i zastanawiam się nad loszkami danbred,Krzynio co myślisz, warta zachodu? czym tą rasę kryć? i gdzie kupić z pewnej ręki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj