Krzynio257

Najlepsza rasa świń na maciory

Polecane posty

maxiben    23

myslal ktos z was nad wlasna stacja poboru nasienia przy ilu szt to by sie oplacalo ?

FOSTER na jakiej zasadzie bedziesz przeprowadzal remont stada ? jakos z tego danbreda F 1 nie za bardzo loszke uzyskac bo niby czym to zainseminowac pbz landracem yorkem? musielibysmy miec czysta landrace i na to yorka ale czy oni sprzedaja w czystej rasie i skad ewentualnie nasienie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dunbred + PBZ ładnie sie krzyzuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

Loszki na remont będę kupowane. Budynki sa już zaprojektowane i nie przewiduję własnej produkcji loszek. ( PBZ odrazu zepsuje się wartosci Danbreda...)

Co do unasienia to będe kupował nasienie gdyż własna stacja to koszmar pod względem pracy z knurami, rozcińczaniem, temp, przechowywaniem itp.

Każdy dobry zootechnik powie to samo. Są fermy pod 300-600 loch i tylko kupują nasienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhcr    5

A nie lepiej mieć własne knury? Pewnie taniej, by wyszło utrzymać knura niż kupować nasienie,poza tym nie martwisz się o nasienie, dopuszczasz knura, a on robi swoje..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Organizacyjnie jest trudniej. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemrolnik    14

Jeśli mają tak dużo loch, to knur służy tylko jako pobudzenie. :D Puszczają go po korytarzu obok loch, on przebiegnie w tą i w tamtą, i wraca do klatki.

Wtedy jest prawdopodobnie szybsza reakcja, chęć loszki do knura, potem zapładniają sztucznie.

Znajomy ma ponad 85 macior, ma dwa knury, ale zamawia też sztuczne nasienie hurtowymi ilościami, bo knury nie dadzą rady, w takim składzie. wink.gif

Też używa knura, jako pobudzenie, o którym wspomiałem wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Knur, który jak to napisaliście spaceruje w tą i z powrotem przed lochami nazywa się próbnik, służy do pobudzania do rui, oraz do wykrywania rui. A co do własnych knurów i produkcji nasienia, to sami nie wiecie co piszecie. W Austrii mieliśmy 360 loch i 4 knury, od których pobieraliśmy nasienie i rozcieńczaliśmy to we własnym małym laboratorium. W Polsce pracowałem też przy 880maciorach stada podstawowego i też mieliśmy własne knury, od których pobieraliśmy nasienie do inseminacji. Tu w Niemczech w chlewni gdzie mamy 600macior do produkcji tuczników, także mamy własne knury, kupujemy tylko nasienie Landrace do produkcji loszek Danbreda na sprzedaż. Większość dużych ferm które widziałem, ma własne knury stacyjne, od których się nasienie pobiera. A co do krycia naturalnego, to jest dopiero zabawa i problem organizacyjny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Odnośnie własnego nasienia byłem w chlewni 370 macior i mieli 4 własne knury od których pobierali nasienie i nim inseminowali + 2 szukacze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

kupienie knura stacyjnego, który kosztuje nawet 10tys zł, się opłaca. Na stado 300loch wystarczą 3knury, co daje 30tys zł, plus około 1300zł na rok kosztuje żywienie knura specjalistyczną paszą, co razem nas wynosi około 34tys zł, knura utrzymujesz około 2 do 2,5roku, daje to koszt około 40tys na okres użytkowania, co na rok daje około 16tys zł. Nasienie z zakupu kosztuje najmniej około 18zł za porcję, licząc 4porcje na lochę w roku, daje nam to około 21600zł. Więc morał z tego taki że utrzymując 3knury stacyjne dobrej jakości zaoszczędzamy około 5tyszł na rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jednak jest druga strona medalu, że to pochłania sporo czasu i trzeba mieć pojęcie o tym. Stację sprzedają i jeszcze doorzą regularnie jak ma się stałe, duże dostawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

rozcieńczanie i dzielenie na porcje nasienia własnych knurów nie jest takie trudne. Robiłem to wiele razy. Jeżeli dojdę do 50macior to na pewno zainwestuję we własne knury. Sprzęt do własnej stacji też nie jest aż taki drogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zamierasz wszystko robić sam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

oplaca sie czy nie to tak naprawde nie jest na peierwszym miejscu najwazniejsze to aby nie przenosic chorob bo nie wszystko zawsze ze stacji jest super pod wzgledem chociazby PRRS

 

 

jaki koszt utwozenia wlasnej stacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Co do przenoszenia chorób to się zgadza, ze stacji nie tylko PRRS można przywlec, znam przypadek gdzie do czystej chlewni zostało Mhp przywleczone z nasieniem. Tak jeżeli będę miał odpowiednią liczbę loch, to na pewno postawię knury stacyjne i zrobie sobie małe laboratorium do rozcieńczania nasienia. Koszt myślę że nie jest aż taki wielki. Potrzebny jest fantom, styropianowe do pobierania nasienia, jakaś mała płytka do podgrzewania wody destylowanej, średniej klasy mikroskop, jakieś kolby laboratoryjne, termometr i parę drobnych klamotów. Koszt wszystkiego to około 6-7tys zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemrolnik    14

Tak z ciekawości zapytam @Krzynio257

Ile masz w tej chwili loch, że jeszcze nie dojechałeś do 50 i nie chcesz na razie utworzyć własnej stacji? Własna stacja się opłaci od powyżej ~50 loch?

 

tak jak na 30macior to nasienie narazie sztucznie, z tym że knur jeden też jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Własnych loch mam tylko 1, bo pracuje obecnie w Niemczech. Będę zwiększał stado od czerwca, bo na początku czerwca wracam na stałe do Polski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

no wlasnie stwozylem pytanie o stacje od tak sobie a teraz na powaznie nad tym sie zastanawiam pytanie czy od razu przy modernizacji chlewni stworzyc taka stacje tym bardziej jezeli koszt zamknal by sie w cenie 10 tys zl no i najwazniejsze zupelnie zamkniete krzyzowanie bez przenoszenia czegokolwiek tym bardziej jezeli bede zaczynal z calym stadem od zera ktore ma byc wolne SPF za knurka w danii chca ok 1800 euro mysle ze jeden starczylby na obsluge 10-12 macior co 3 tyg?

to pomieszczenie gdzie bedzie fantom chyba tez nie musi byc az tak duze i powinno byc zamkniete pewnie co? bo rozcieczania i badanie moglbym robic w piwnicy np.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

maxiben co do fantoma, to wiele razy spotkałem się z tym że nie było żadnego pomieszczenia z fantomem, tylko fantom był wstawiany do kojca w którym się znajduje knur. Ja osobiście praktykowałem obie metody, i powiem że jak wstawiasz fantoma do kojca knura, to on się czuje pewniej i szybciej i chętniej na niego wskakuje. Co do pomieszczenia na laboratorium, to wystarczy pomieszczenie 2mx3m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

tez tak widzialem tyle ze na filmie wiec wychodzi na to ze knur moze byc w swoim kojcu i moze byc uzywany tez jako probnik ale czy on bedzie chcial skakac na fantom jak bedzie czul obok maciory ryzujace ?

czy mozna pobrac nasienie drugi raz po uplywie np24 godzin bo moze sie okazac ze za pierwszym razem bedzie za malo nasienia na zainseminowanie 12 loch?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Od dobrego knura powinno wystarczyć nasienia na 24porcje, także powinieneś zainseminować 2razy bez problemu. Chociaż przy mlodym knurku będziesz musiał dokupić parę porcji nasienia, bo zalecane jest pobieranie nasienia raz na tydzień. Co do knura starszego, to nie będzie problemu, jeżeli będzie miał kolejne 2tygodnie odpoczynku, to bez problemu możesz pobrać nasienie nawet 3razy w tygodniu. Knur może służyć też jako pomoc przy inseminacji stojąc przed maciorą, byle byś tylko go na maciory nie puszczał, bo wtedy będzie problem z oddawaniem skoków na fantoma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

Krzynio257 , a wygląda sytuacja na duzych fermach w przypadku powtarzania rui ? najwięcej chodzi mi o względy organizacyjne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

To zależy, jeżeli masz system 3tygodniowy, to locha teoretycznie wskakuje w kolejną grupę, a jeżeli jest inny system, to się ją reguluje za pomocą altreogestu i dołącza do którejś z grup, lub jeżeli masz zapasową porodówkę, tak zwaną połówkę, to po prostu inseminujesz normalnie wtedy jak powtarza ruję. To zależy od systemu i osoby zarządzającej stadem. Jeżeli masz system 1 lub 3tygodniowy, to nie ma problemu z dołączeniem do innej grupy, ale w systemie 2tygodniowym musiałbyś czekać aż 6tygodni, więc lepiej wyregulować lochę hormonami. A jeżeli chodzi o trzecie rozwiązanie, to nie polecam, i sam też tego nie praktykuję, wtedy zaczyna się problem i zamieszanie przy wganianiu macior na porodówki i nie możesz synchronizować porodów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj