Krzynio257

Najlepsza rasa świń na maciory

Polecane posty

witam panowie mam problem bo niewiem jakia rase loszek kupic myslalem troche o rase PBZ A knurze DORUC co o tym myslicie . A moze wiecie gdzie w woj. łodzkim mozna kupic moge byc tez prosne Z GÓRY DZIEKI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

zetorpower80

witam panowie mam problem bo niewiem jakia rase loszek kupic myslalem troche o rase PBZ A knurze DORUC co o tym myslicie . A moze wiecie gdzie w woj. łodzkim mozna kupic moge byc tez prosne Z GÓRY DZIEKI

 

 

W łódzkim szadek , gosławice ,biskupia wola ,pbz i wbp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dromik    4

Jeśli chcesz spod oceny to wejdź na strone polsusu i tam masz spis hodowców i numer do ludzi którzy oceniają to zadzwonisz i spytasz o takie sztuki jakie cię interesują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam czy wiecie gdzie w Lubelskiem max 100km 0d Zamościa mogę kupić knurka miesz duroc+ piet? czy jak mam 3 loszki pbz to nie za mało dla knurka (nie zastoi się) nie straci kondycji. nie kupował bym ale w okolicy nikt nie ma knurka nie ma gdzie pokryć loszek a inseminacja przynosi coraz gorsze efekty jest coraz więcej powtórzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To może lepiej nauczyc sie inseminować żeby wyeliminować te powtórki niż kupować knura na trzy lochy co w ogóle nie jest ekonomicznie uzasadnione. Nie mówiąc o tym że jak już masz knura to te dwie,trzy lochy musisz mu dać tygodniowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

dokładnie do 3 loch bez sensu mieć knura ale nie prawda jest ze knur musi mieć 3 lochy tygodniowo mój w stadzie 75 loch skacze kilka razy w miesiącu i to wtedy gdy zabraknie nasienia lub jakas powtorka ponad 90 % inseminacja nie narzekam zawsze gorna polka genetyczna co później przekłada się na wyniki w tuczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ok moze troche przesadziłem z tymi trzema ale jednak dobrze jakby regularnie oddawał skoki a przy jego trzech lochach to bedzie skakal srednio około 1.3 razy w miesiacu czyli sukcesu nie wróże. Ja swojego używam tylko jako szukarka bo nie w każdej grupie sa powtórki a w cyklu trztygodniowym to jednak zbyt dluga przerwa i wolę nie ryzykować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

a co masz do ryzykowania moj tez jest glownie szukarkiem choć dalem za niego 2500 neto daj mu jeden skok a popraw inseminujac taki knur będzie lepiej smierdzial i bardziej stymulowl lochy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

maxiben jakiej rasy masz knura i lochy jak można wiedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Np to że bedzie malo liczny miot albo prosięta beda odstawały od reszty grupy przez co beda dluzej siedziały na tuczarni. Mój nie jest z górnej półki to wystarczy że bedzie chodził i śmierdział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

maxiben jakiej rasy masz knura i lochy jak można wiedzieć

knur pic 410 lochy pic i danbred

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Które Ci bardziej leżą pic czy danbred.Chodzi mi nie tylko o lochy ale dalszy rozwój od prosiaka do tucznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

lochy danbred 28 prosiąt odsadzonych pic 24 na loche na rok wszystkie inseminowane na razie pic 410

głębszej analizy nie robilem jest bardzo podobnie z przyrostami i miesnoscia z tym ze lekko nizsze zużycie paszy jest po danbredzie wynik uzyskany od mojego odbiorcy warchlaka i na pewno jest dluzszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

niewidem może i coś robię źle z tą inseminacją ale na początku przez ok rok jak np raz na jakiś czas zawiozłem lochę do knura a potem np dwa mioty sztucznie to było ok. problemy się zaczęły jak kupiłem młode loszki i od początku je zapładniałem sztucznie świnie mają słabo widoczną ruję i jest dużo powtórek, myślę że knur rozwiązał by ten problem ,knura ma tu jeden taki rolnik ale on sam go wyhodował ze swoich prosiąt i chyba zostawił najgorszego warchlaka bo prosię ta po nim to wo gule nie rosną i są kudłate jak dziki. w okolicy jest bardzo mało świń wiedz nie miał by mój knurek za bardzo co robić ale myślę że 2 razy w miesiącu by mu się coś trafiło.

mimo wszystko jeszcze to przemyślę. dzięki za wypowiedzi, opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No na trzy loszki to sobie daruj knurka ,czemu inseminacja gorsze efekty u mnie nie ma żadnej różnicy lepiej ruję obserwuj może w złym momencie inseminujesz?Zakup knurka to koszt ok 1000 zł plus koszty utrzymania ok minimum 1000zł to sobie policz 12 porcji nasienia wynik mówi sam za siebie B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    55

Nie znalazłem odpowiedniego miejsca na posta wiec napisze tu. Miałem teraz taki przypadek że młoda loszka (pierwsze prosięta) zaczeła prosić sie 3 dni po terminie i miała 7prosiat,a na drugi dzień tzn.4 dzien po terminie wytrzuciła z siebie kolejne 7 prosiat tylko że już nie żywych (prawdopodobnie udusiły się bo nie były ani zgnite ani chore) co mogło być przyczyna? miał ktoś z was taki przypadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowosad    0
Napisano (edytowany)

witam chcialbym kupic maciory rasy wielka biala polska chcialbym utworzyc swoja chodowle slyszalem ze ta raza jest odpowidnia na rozchodowanie na wlasne stado i jaka cena jest tych macior i gdzie mozna kupic jestem z województwa zachodnipomorskiego zaczynam i dlatego moze wam sie wyda ze zadaje dziwne pytania ale kazdy z was zaczynal prosze o rade i wyrozumialosc pozdrawiam

Edytowano przez nowosad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

@Lebek5 -osobiście nie miałem takiego przypadku ale słyszałem o takich , a powód ciężko stwierdzić. @Nowosad a na maciory nie lepsze pbz.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

Nie znalazłem odpowiedniego miejsca na posta wiec napisze tu. Miałem teraz taki przypadek że młoda loszka (pierwsze prosięta) zaczeła prosić sie 3 dni po terminie i miała 7prosiat,a na drugi dzień tzn.4 dzien po terminie wytrzuciła z siebie kolejne 7 prosiat tylko że już nie żywych (prawdopodobnie udusiły się bo nie były ani zgnite ani chore) co mogło być przyczyna? miał ktoś z was taki przypadek

 

prawdopodobnie płód zaklinował się w drogach rodnych i nastąpiło uduszenie się pozostałych,podawałeś może oksytocyne???? wspomaga akcje porodową, stymuluje skurcze dzięki czemu maciora silniej prze. A czy maciora leżała spokojnie jeśli nie to prawdopodobnie to było to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    55

prawdopodobnie płód zaklinował się w drogach rodnych i nastąpiło uduszenie się pozostałych,podawałeś może oksytocyne???? wspomaga akcje porodową, stymuluje skurcze dzięki czemu maciora silniej prze. A czy maciora leżała spokojnie jeśli nie to prawdopodobnie to było to

 

 

Nie podawałem oksytocyny,świnka leżała spokojnie,jak na pierwszy poród powiedział bym że za spokojnie,po 7 prosiętach wyrzuciła łożysko,nawet siedziała na tyłku i jadła z koryta, co nigdy mi sie nie zdarzyło w ten sam dzień,góra to piły wodę. Moim zdaniem to wina przeniesienia o 3 dni,ale pewnie nie jestem bo nie spodkałem sie z czymś takim (w poście z maciorami ktoś miał podobny przypadek tylko że żywe było pierwsze i ostatnie prosie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich, po dłuższym czasie przyszło podliczyć moje danbredki, wyprosiło mi sie 10 pierwszych loszek, co do porodów to zero jakichkolwiek problemów , wszystkie lochy spokojne, i opiekuńcze. liczba prosiąt żywo urodzonych 15,5 ; liczba prosiąt odsadzonych 12,7. jak na pierwiastki myśle ze to dobry wynik. co do wagi to nie wiem bo nie mam wagi i nie sprawdzałem. myśle ze można jeszcze poprawić ten wynik;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

super 12.7 odsadzonych od pierwiastek wlasnie powinieneś wazyc mioty odsadzone wtedy mialbys obraz mleczności w jakim wieku odsadzales ile paszy dawales i czy do woli czy w 3 odpasach schudly mocno? i jak weszly w kolejna ruje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NHTC56    5

Widze, że swietne wyniki można osiągnąc na hybrydach...mam pytanie, orientujecie się może lub z własnego doświadczenia wiecie, która rasa loszek jest lepsza: danbred, naima czy pic? Chodzi o mlecznosc, płodnosc, plennosc i opiekunczosc dla prosiąt oraz wyrównanie miotu. Nie powiem na pbz od kiedy zmieniłem dodatki paszowe dla loch prosnych i karmiących tez mam dobre wyniki, za ostatnie 6 grup średnio na lochę 13,3 prosiaka żywo urodzonego (wczesniej miałem ok 11), a ok. 12,0 odsadzonego wczesniej było ok 10,5). Często trafiają się mioty liczące ponad 15 prosiąt ale wtedy przekładam prosiaki między lochami i dokładam mamki z wczesniejszej grupy aby uratowac jak najwięcej prosiąt. Dla przykładu ostatnio 9 oproszonych loch miało w sumie 120 prosiąt dołożyłem do grupy dwie dodatkowe mamki (w sumie 11 loch) ale odsadzic udało się 110 prosiąt. No i jest własnie ten problem, że pbz nie jest w stanie wychowac miotu liczącego więcej niz 12 prosiaków (oczywiscie z wyjątkami),a optimum to ok 11 sztuk no i przy miotach liczących 15 i więcej sztuk prosiaki są czesto nie wyrównane i te mniejsze sztuki cięzko jest uratowac. Dlatego planuje od wiosny zacząc wymieniac stado na hybrydy, bo dopiero od wiosny bede miał miejsce aby zrobic prawdziwą kwarantanne dla kupowanych loszek. Bede wdzięczny za pomoc i rady.

Edytowano przez NHTC56

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj