Skocz do zawartości
MARIAN1056

Produkcja biopaliwa na własne potrzeby

Polecane posty

MARIAN1056    0

Zastanawiam sie nad produkowaniem biopaliwa z własnego rzepaku na własne potrzeby tylko. Myśle że przy tej cenie ropy jaka jest byloby to opłacalne. Kwestia tylko zakupu odpowiednich maszyn. Nie wiecie może jak to wygląda od strony formalnej, czy wogóle mozna takie coś robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Ginterpol    17

tak kalkulując na skróty to z tony rzepaku uzyskasz około 250l napędu przy dzisiejszej cenie hurtowej po 5,25zł brutto daje kwotę ponad 1300zł. pozostają makuchy które sprzedaż(nie znam ceny i nie wiem kto kupi).

jeśli cena rzepaku była by 1300zł to makuchy były by twoim zyskiem..

trzeba podkreślić fakt że z paliwa zakupionego można odjąć VAT i akcyzę gdzie cena spada już do około 3.4zł/l(mogę się mylić o jakieś grosze..)

kupując 250l po 3.4zł płacisz 850zł a tonę rzepaku sprzedaż po 1800-1900zł tak że makuchy musiał byś sprzedać po 1000zł za 750kg (1333zł/1tonę) aby wyjść na zero a gdzie koszty, robota i zysk????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    14

Ale od paliwa produkowanemu samemu tez trzeba chyba zapłacić akcyzę, więc to się wtedy staje jeszcze mniej opłacalne a i prasa do wyciskania tez na pewno nie jest tania i pozostają makuchy z którymi nie wiadomo co zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

W grudniowym rpt jest opisane B) Dodatkowo spadek mocy i większe zuzycie oleju rzepakowego niż ON, opłacalność by była gdyby rzepak kosztował 1tys zł za tone. Nawet na stacji paliw jakiś miesiac temu B100 było tańsze o około 1zł od ON a teraz taka sama cena :D

Edytowano przez rafalkom555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem zaraz dostane złotą łopatę.

Policzmy cenę oleju rzepakowego własnej produkcji za litr.

Nakład zł na hektar rzepaku powiedzmy 2500zł plon 4t, a więc 2500/4=625zł za tonę

z 1000kg mamy 350l oleju czyli 625/350=1.8zł za iltr bez sprzedaży makuchu.

Teraz prąd do prasy.

Prasa ślimakowa [PS-400] 1.5kw wydajność 12kg rzepaku na godzinę.

1.5kw razy 0.65zł [cena prądu] =0.975=1zł

przez tą godzinę przerobimy 12kg rzepaku czyli mamy około 5l oleju

1zł/5=0.20zł koszty prądu na 1l oleju

1.8zł za olej + 0.20zł =2zł za litr

Czyli wychodzi że 1l oleju bedzie nas kosztować 2zł. Jeśli mielibysmy większą prasę to koszty prądy na 1l by zmalały.

Do tego dochodzi jeszcze parę czynników takich jak amortyzacja, zakup prasy, ale nie wiem jak to by rozsądnie policzyć.

Co prawda na samym rzepakowym pojedziemy c-360, c-330, mf 255, bizonem, ale nie wiem czy nowe silniki by to przepaliły. Można by zakupić reaktor do produkcji biodiesla ale w tedy koszty drastycznie wzrastają. Warto też zaznaczyć że jeśli byśmy kupowali też rzepak to cena za sam olej wzrośnie do około 4.5zł,a w tedy oszczędności minimalne, a więc cenę 2zł otrzymamy tylko przy własnym produkowaniu rzepaku.

Myślę że moje wyliczenia są dość sensowne. Jeśli ktoś coś zauważył to proszę o uwagi w komentarzu.

Edytowano przez dawidursus323

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez jestem_z_miasta
   Cześć, 
   mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
   I nie wiem co z tym zrobić. 
    
   Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
    
   Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
    
   Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
    
   dzięki!
  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez Aries
   Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.
    
   Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.
    
   Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.
    
   ====================================================
   4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno
    
                              *   *   *
   1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
   W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
   http://www.informacj...ug-nowych-zasad
    
   Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez Arni
   Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
   Jak to było u was?
    
    
   Pozdro Arni
×