kkrzysiek

obora wolnostanowiskowa na około 100 DJP

Polecane posty

kkrzysiek    0

witam

Zastanawiam sie nad budową obory i dzis poczyniłem pierwsze kroki w tym temacie umówiłem sie z osobą która zamuje sie robirniem projektów , kosztorysów i wszystkich dokómentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na taką inwestycjie . I ten człowiek mnie troche zaszokował bo powiedział mi ze koszt budowy od A do Z to około 2 miliony netto na hali udojowej ( nie z robotem ) . Wiem bo troche pojezdziłem po podobnych oborach ze mozna zrobić to za połowe tej ceny i tu zaczynają sie moje pytania

- jak ktoś z własnego doswiatczenia wie ile to kosztuje to niech mi podpodpowie

- jaka lepsz sciołowa czy rusztowa u mnie ze słomą nie było by problemu

- i jesli ktoś ma jeszcze coś ciekawego do podpowiedzenia to bede bardzo wdzieczny >

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

Nie daleko mnie koleś zrobił na ruszcie od a do zet robiła firma i razem z robotem wyszło 20 tysi za stanowisko. Myśle że przeciętny koszt to 10 tysi.


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusy    16

Z doświadczenia znajomych rób na rusztach mniej słomy i dla krów nic nie będzie znajomy tak ma od 8 lat i do tej pory nigdy nie narzekał na ruszta.


Powered By NEW HOLLAND
Ursus: Polubisz każdą drogę

Podlasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekskw    43

Witam!

Jestem w trakcie wydawania pozwolen na budowe troche wiekszej obory-ok 130 DJP.Po pierwsze zycze Ci duzo hartu ducha i cierpliwosci.Tak realnie podchodzac do rzeczy,to smialo mozesz liczyc na 2 mln brutto.Ja poszedlem w plytka sciolke,ale na chwile obecna powaznie zastanowilbym sie nad rusztami.

 

Jezeli chodzi o proces budowy,to przewiduje,ze jezeli ruszysz naprawde z kopyta to moze za rok wprowadzalbys zwierzeta.

 

Z jakiego regionu jestes i jaka firma bedzie Ci wyposazala hale udojowa?pisz na prv albo na tomek.post@onet.eu

Moge Ci podpowiedziec krok po kroku od czego zaczac.Z checia pomoge.pozdr

Edytowano przez tomekskw

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Po pierwsze obora na ściółce a na rusztach to niebo a ziemia. Nie chodzi mi tu o ilość wykonywanej w niej potem pracy tylko o koszty budowy. Obora na rusztach będzie kosztowała faktycznie drugie tyle najtańszym obiektem według mnie i mojego doświadczenia z osobami posiadającymi takie obiekty są obory na głębokiej ściółce ,ale tu trzeba dużo tej słomy no i mieć albo ścielarkę albo paszowóz ze ścielarką. Myślę ze taka obora na rusztach na 100 DPJ wraz z halą i firmą wykonującą ją powinna cię wynieść nie więcej jak 1,6-1,8 miliona brutto a na głębokiej ściółce ok miliona a na płytkiej 1,2 mil...

Sami teraz robimy plany na 50 DPJ ,ale prawdopodobniej na głębokiej dlaczego proste bo najtańsza :P planujemy wydać na nią nie więcej jak 320-370 tyś.

 

TERAZ tak na rusztach racice ci będą u krów siadać drastycznie licz się ze będziesz rocznie wywoził po 10-15 sztuk sam się z kolegów z początku śmiałem że tyle będą wywozić ,ale ich to wcale nie dziwi + najdroższy koszt wykonania + 0 obornika tylko gnojowica jak masz słabe ziemi i tylko pójdzie susza to wszystko popalone a obornik na jesieni na łąki albo na wiosnę na pole i problem z głowy wiadomo że lepiej jest załadowć kilka razy beczkę 20 tyś i po sprawie ,ale to tylko jak jest co raz deszczu inaczej łąki pola popalone. To tyle odemnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekskw    43

Moze i najtansza,ale w uzytkowaniu to juz nie koniecznie.Jezeli masz ok 100 ha zboz to smialo sam zaopatrzysz taka obore w sciolke.Jezeli niej,to ruszta ze wzgledu na pracochlonnosc sa najlepszym rozwiazaniem.Jezeli dbasz o racice i regularnie robisz korekcje,to nie bedziesz mial problemow.Zeby wzmocnic racice u krow mozna rozniez dolac krwi innych ras...srb...montbeliarde...


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Zrób tak jak ja. Wybudowałem w 2004r. oborę na płytkiej ściółce, a w 2010r. wstawiłem zgarniacze gnojowicy. Koszt to ok 40-50 tyś zł. Dodatkowo oczywiście zbiornik na gnojowicę 1100 m3. Zawsze to jakaś alternatywa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekskw    43

Zrób tak jak ja. Wybudowałem w 2004r. oborę na płytkiej ściółce, a w 2010r. wstawiłem zgarniacze gnojowicy. Koszt to ok 40-50 tyś zł. Dodatkowo oczywiście zbiornik na gnojowicę 1100 m3. Zawsze to jakaś alternatywa :)

 

a jak z racicami u Ciebie (Twojego stada) kolego?masz jakies foty tego zgarniacza?

Edytowano przez tomekskw

:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Fotek nie mam, ale postaram się zrobić. Krów z powodu racic brakuję niewiele. Jak już to problemy są ze stawami, ale to inna przyczyna, raczej nie od zgarniacza. Z tego co mi wiadomo, krowy wolą pełną podłogę niż ruszt, a więc zgarniacz spełnia ten warunek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkrzysiek    0

Zrób tak jak ja. Wybudowałem w 2004r. oborę na płytkiej ściółce, a w 2010r. wstawiłem zgarniacze gnojowicy. Koszt to ok 40-50 tyś zł. Dodatkowo oczywiście zbiornik na gnojowicę 1100 m3. Zawsze to jakaś alternatywa :)

rozumiem ze obora ma legowiska i kanały gnojowe gdzie chodzą zgarniaki ?

na ile DJP ta obora ?

czy kanały gnojowe po 7 latach nie zrobiły sie za sliskie bo słyszłąem ze tak sie dzieje i duzo krów przez to wypada ?

pozdrawiam

Edytowano przez kkrzysiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

jak siejesz dużo zbóż to lepiej na głębokiej ściółce bo wyjdzie taniej i będziesz miał obornik a w słomie będziesz samowystarczalny to tak, ale jeśli swojej słomy nie masz to nie pakuj się w to bo słoma jest coraz droższa a będziesz jej dużo potrzebował i różnica w koszcie budowy szybko się zwróci a gnojowice sprawniej wywieziesz i jest lepsza na łąki bo obornik to nie do końca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkrzysiek    0

moge liczyc na około 700 bel swojej słomy rocznie ale mieszkam na takim terenie ze duzo jest słabej zemi 5 i 6 klasy tam nie posieje kukurydzy ani trawy co najwyzej zyto i przenzyto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

moi znajomi kalkulują 1ha słomy na 1 krowę na głębokiej ściółce. Wy też?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkrzysiek    0

to ma byc obora z legowiskami i na zgarniakach z tego co sie dowiedziałem to potrzeba około 1,5 beli dziennie na 100 krów plus 1 bela na jałowizne i młodzisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

mieszkam na takim terenie ze duzo jest słabej zemi 5 i 6 klasy tam nie posieje kukurydzy ani trawy co najwyzej zyto i przenzyto

Niby czemu?? Ja sieje QQ na najsłabszych kawałkach pola. Żyta nie sieje bo się nie opłaciło.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czemu nie możesz siać kukurydzy na 5 i 6 klasie ? Sam mam tylko takie i w tym roku miałem 8 ha pięknej 3 metrowej kukurydzy, wystarczy tylko odpowiednie nawożenie, żyto sieje tylko na małym kawałku 0,7 ha i przy lesie bo tak dziki nieźle szalały w kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

rozumiem ze obora ma legowiska i kanały gnojowe gdzie chodzą zgarniaki ?

na ile DJP ta obora ?

czy kanały gnojowe po 7 latach nie zrobiły sie za sliskie bo słyszłąem ze tak sie dzieje i duzo krów przez to wypada ?

pozdrawiam

 

To była i jest obora wolnostanowiskowa. A więc są stanowiska i korytarze gnojowe, a kanał gnojowy do którego zgarniacze zgarniają gnojowicę jest w poprzek (u szczuty) obory. Czy podłoga się wyciera? Na pewno w jakimś stopniu tak, ale nie uważam, żeby wycierała się bardziej niż przy wypychaniu obornika Turem (no może trochę bardziej :) ). Poza tym za krótko chodzą u mnie zgarniacze, żebym móg stwierdzić, że podłoga się od nich wytarła (mam je trochę ponad rok). Ale ogólnie polecam to rozwiązanie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

tzn. niczym nie ścielisz? Co ile godzin są nastawione te wygarniacze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkrzysiek    0

Właśnie czemu nie możesz siać kukurydzy na 5 i 6 klasie ? Sam mam tylko takie i w tym roku miałem 8 ha pięknej 3 metrowej kukurydzy, wystarczy tylko odpowiednie nawożenie, żyto sieje tylko na małym kawałku 0,7 ha i przy lesie bo tak dziki nieźle szalały w kukurydzy

 

w moim przypadku mam 30 ha dobrej ziem i tam zawsze urosnie kukurydza a te piachy są w takich miejscech ze dziki by nie dały jej tam urosnąc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Nie, niczym nie ściele. Zgarniacz na każdym koryarzu włącza się 7 razy dziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilek2000
      Cześć wszystkim! Mamy w planach budowę płyty drugiej płyty obornikowej w gospodarstwie. Chciałbym Was zapytać jak wygląda prawnie budowa takiej oraz czy mój pomysł z płytami ma sens. Płyta ma mieć wymiary 6m;4.5m;1.5m, pomysł jaki się narodził to zrobienie jej z płyt drogowych (1.5m w ziemi i 1.5m nad ziemią, (płyty mają wymiar 3;1.5) Około 40m3. Chciałem na początku wykopać "L" usadzić płyty, a na końcu wybrać ziemię i pod spadem wylać płytę. 1.Jakie dokumenty i pozwolenia będę musiał załatwić? 2.Od czego zacząć biurokrację? 3. Czy taka płyta spełni wymagania co do szczelności płyty? 4. Czy przy płycie obornikowej musi być zrobione szambo? Szambo posiadamy przy starej płycie oraz osobne przy chlewie, ale czy w przypadku nowej płyty muszę mieć osobne szabo. 5. Czy musi być robiony projekt czy można to zrobić na zgłoszenie np. zmniejszając na początek wielkość płyty, a później dodając elementy do "L" Nie wiem jak się za to zabrać dlatego pytam, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez 5714mf255
      witam wszystkich mam takie pytanie czym ogrzewacie domy zima stoję przed wymiana kotła i szukam wydajnego a zarazem w miarę taniego rozwiązania.
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj