Jakub5080

drabina paszowa u bydła

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Jakub5080    3

Mam stary chlew o dł. 40 metrów szer 11m. kiedyś stały świnie a teraz będą stać bydlaki i nie wiem czy opłaca się kupować drabinę paszową czy przyspawać do słupów które tam stoją dwie rury pod którymi cielaki wysadzały by łby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Niby ok jak jest prosto i tanio,ale z drugiej strony jak zrobisz/kupisz np drabinę skośna, to masz mniej problemów z przepychaniem i dominacją niektórych sztuk. Poza tym marnuje się mniej paszy bo bydło nie wciąga np siana do kojca(przynajmniej u nas).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturolnik    0

Dołączam się do tematu a mianowicie: Będę robił drabinę paszową do której będą uwiązane krowy,i nie wiem jakie łańcuchy zakupić .Chcę zakupić takie łańcuchy co jest on częściowy z drutu to znaczy to na szyi krowy jest drut a łańcuch jest pionowo zamocowany i niewiem czy nie będzie problemu z odczepianiem krów bo odczepiam krowy co dziennie i wyganiam do pojenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

To ty poideł nie masz?? :o


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ilidan    0

Niby ok jak jest prosto i tanio,ale z drugiej strony jak zrobisz/kupisz np drabinę skośna, to masz mniej problemów z przepychaniem i dominacją niektórych sztuk. Poza tym marnuje się mniej paszy bo bydło nie wciąga np siana do kojca(przynajmniej u nas).

a nie mozna sobie zrobic tej skosnej drabiny samemu bo widzialem 2 typy tych drabin //// i \/ . to nie jest trudne jesli ma sie material


Boże widzisz a nie grzmisz
-Widzę tylko plastik prądu nie przewodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Dołączam się do tematu a mianowicie: Będę robił drabinę paszową do której będą uwiązane krowy,i nie wiem jakie łańcuchy zakupić .Chcę zakupić takie łańcuchy co jest on częściowy z drutu to znaczy to na szyi krowy jest drut a łańcuch jest pionowo zamocowany i niewiem czy nie będzie problemu z odczepianiem krów bo odczepiam krowy co dziennie i wyganiam do pojenia?

 

 

Mamy stanowiska z takimi łańcuchami. Zdają egzamin, czasem zdarzy się cwaniara co potrafi się odczepić- ale wystarczy łańcuch okręcić o rurę na której jest haczyk. Też codziennie wyganiamy- latem wypas, zimą na spacer.

 

 

@ilidan pewnie, że można. Z tym, że fajnie by było takie coś ocynkować. Malowanie z czasem zejdzie (z drugiej strony, raz na jakiś czas można pędzlem, czy pistoletem pomachać ). My mamy taką drabinę z drewna. Wcześniej były tylko poziome żerdzie. Zawsze był problem- albo jałówki uciekały, wciągały siano pod nogi, w miarę jak przybywało obornika trzeba było im te poprzeczki podnosić... Zrobiliśmy z desek i 2 krokwi drabinę. Krokwie poziomo a z desek ukośne elementy ( //// ). Jałówki niezależnie od wieku nie mogę się z tego wydostać, łatwiej jest wejść do takiego kojca, zrobiliśmy górna poprzeczkę dość wysoko więc nie zdarzyło się jeszcze, żeby jałówki naciskały karkami na górną krokiew. Poza tym nie przepychają się przy jedzeniu, nie marnują siana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturolnik    0

Dzięki za odpowiedzi ,a co do poideł to niechciał bym ich mieć bo sąsiad już kiedyś zakładał i puźniej miał breje w oborze i musiał je zlikwidować bo inne sztuki cały czas trzymały marde w poidle i woda się lała,i po co mam wydawać kase na wode i na poidła jak wygonie pod studnie i w 2 minuty mam z 500l nalane bo mamy pompe na siłę to woda prawie za darmo wychodzi :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Tyle, że krowa/ jałówka powinna mieć wodę non stop dostępną. My mamy poidła i nie ma takich problemów- mleko wzrosło jak również pobieranie paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

U mnie poidła są ze 20 lat. Nie wyobracam sobie codziennie poić ręcznie. Jak po świniach nie było jeszcze przerobione a już stały cielaki na tymczasowym wygrodzeniu to im założyłem poidła a podłączenie za pomocą węży.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli chodzi o wiązania to jest to chyba uwięź typu Gabnera. Ja co prawda zamiast tych drutów przy szyi mam złożone łańcuszki. Kółka na długim łańcuchu i krótkim są tak dopasowane(odpowiednia wielkość), że przy spuszczaniu całego rzędu na raz krowy nie zabierają ze sobą łańcuszka. Jak chcesz mogę Ci podrzucić fotkę takiego wiązania. Ogniwa łańcucha mają chyba 5mm grubości i po 2 latach użytkowania ich stwierdzam, że są zbyt cienkie dla krów, bo czasem się rwą. Mam te wiązania u siebie, ale nie polecam Ci tego sposobu wiązania, a to za sprawą tego, że czasem krowa potrafi przełożyć głowę z jednej strony łańcucha na drugą i się udusić jeśli w porę nie dojrzysz. Obecnie powoli będę zamieniał te krótkie łańcuszki na obroże a długie łańcuchy na grubsze 8mm. Przy takim wiązaniu krowa ma trochę więcej ruchu i nic już sobie złego nie zrobi. Mogę Ci podesłać jeszcze drugą fotkę jak to wygląda.

 

Pewnie chodzi Ci o takie wiązanie?

 

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/334151-obora-ursus-c-330m/

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturolnik    0

Thomas2135 tak dzięki właśnie o to mi chodziło ,ale po dłuższych rozmyśleniach z ojcem doszliśmy do wniosku że tego typu uwiązania nie będziemy stosować bo krowy będą uwiązane z 40cm od ścian bo przy samej ścianie będą żłoby a z drabiny paszowej musieliśmy zrezygnować z powodu zbyt małego miejsca ,bo krowy by się ocierały d*pami o siebie a duży korytarz stał by pusty więc będzie całą długością ponad ścianą puszczona rura do której będą wiązane krowya za rurą przy ścianie będzie żłub .I będą uwiązane do zatkich zwykłych łańcuchów uwięziowych no i przy takich łańcuchach będą miały napewno więcej ruchu ,bo tak mamy uwiązane w starej oborze i jest dobrze z że obornik będzie usówany turem to będzie można szybciej wygnać krowy na dwór.Dzięki za zainteresowanie i podpowiedzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bopietras    3

Witam

Posiadam obore na glebokiej sciulce i zamowilem sobie 3 drabiny samozatrzaskowe 2.8 memetra po 4 stanowiska. 

Prosze o porade jak to sie spisuje u was. 

Dodam ze moje krowy maja rogi co prawda nie za duze a kojce sa 40 cm nizej od stolu paszowego a drabina bd montowana na 15 cm podmurku.

Chce w przyszlosci zamontowac dojarke przewodowa i temu taki wybór. Prosze o opinie i porady czy wszystko bd ok.  

 

images.jpg

Edytowano przez bopietras

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    49

Będąc na praktykach w Norwegii spotkałem się z podobnym rozwiązaniem gdzie krowy stały na stanowiskach, miały obroże na szyi która była przymocowana łancuchem do progu betonowego pod drabiną paszową. Zdawało to egzamin, drabinę zamykało się na czas dojenia, po dojeniu, drabina była otwierana i krowy miały więcej luzu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    49

Bopietras, a czemu przewodowa? To lepiej już postawić małą hale udojową. Wygoda udoju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petroszz    4

Podłączę się pod temat. Buduję aktualnie oborę na opasy i zastanawiam się jaki dać odstęp między tymi poprzeczkami ukosnymi dla sztuk dużych i małych. I czy ktoś wie pod jakim kątem są wspawywane te  poprzeczki ukośne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
withanight    1108
Odstępy zrobiłem 42 do 52 , i jest akurat skos jeżeli dobrze pamiętam ok 33 cm (dół wzgledm góry)
  • Thanks 1

Take me Away !...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj