Polecane posty

eco-e    4

Klasa ziemi to IIIa . Pszenica zawsze była siana na tym polu i ładnie rosła i plon też był w miarę zadowalający. W tym roku zasiałem pierwszy raz kukurydzę na połowie i na drugiej połowie pszenicę i na przyszły sezon chciałem tylko kukurydzę mieć.A co do ochrony przed szkodnikami, to tak jak pisałem wyżej, nie mam opryskiwacza samojezdnego i byłby z tym problem, więc wolę nie ryzykować i na przemian siać kukurydzę i pszenicę.

 

IIIa to zdecydowanie lepiej niż IIIb. Ale i tak uważam że w Twoim przypadku lepsze jest żyto.

 

Jeżeli chodzi o uprawę kukurydzy w monokulturze to można to jak najbardziej robić. Nie potrzebujesz wysokiego opryskiwacza samojezdnego do kukurydzy. Na takie coś może sobie pozwolić ktoś kto ma 300-500ha kukurydzy. Wystarczy, że zostawisz drogi przejazdowe pod zestaw ciągnik i odpowiedniej klasy opryskiwacze. Jak rozplanujesz to umiejętnie to będziesz mógł aplikować nawozy, stymulatory i środki chemiczne. Z prosowianką najpierw walczy się metodą agrotechniczną (rozdrobnienie słomy i głęboka orka) i biologiczną (kruszynek), w ostateczności chemia. No i stosuje się płodozmian interwencyjny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie przesadzajcie z tymi klasami, u mnie IIIa to najlepsze co w okolicy występuje, ja mam średnio IVa (mam w gospodarstwie nawet kilka ha V klasy) żyta jeszcze nigdy nie siałem, na IIIb można ewentualnie postawić na intensywną uprawę żyta hybrydowego (o ile ktoś gustuje w dużej zmienności cen, albo potrzebuje słomę), średnie klasy wcale nie są zawodne o ile nie ma bardzo stresowych warunków (susza), świetnie widać to w tym sezonie, najlepszą kukurydzę mam na IVb i na IIIa (ale to na bardzo przepuszczalnych i żyznych madach), ale już ziemniaki na IIIb i IVa mam fatalne, ze względu na stosunkowo dużą pojemność wodną stanowiska,

 

jeśli już obawiamy się omacnicy to można pokusić się o zaprawę prestige forte (należy jednak pamiętać o braku rejestracji w kukurydzy oraz o braku możliwości jej stosowania w ogóle w przyszłym sezonie), ścieżki to może być dobre rozwiązanie przy szerokim opryskiwaczu (powyżej 36 metrów), jednak zestaw o dużym prześwicie nie powinien uszkadzać kukurydzy, mój bez problemu ogarnia kukurydzę do 1,5m (JD 6230), pozostaje zastosować po zbiorze mulczer, bronę talerzową i ewentualnie pług

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Preparat biologiczny dobra rzecz, ale gdzie go dostać, ile kosztuje i czy jest skuteczny? Bo pytałem się różnych ludzi, w tym z piorin-u i nikt nie mógł mi udzielić wartościowej odpowiedzi.

 

EDIT: tylko czy prestige zadziała? Tak mała dawka neonikotyonidu (ziarniak kuku to nie bulwa ziemniaka) wcale nie zrobi różnicy owadom, które będą lęgły się 2 miesiące po siewie nasion. Aby zwalczyć omacnicę w 90% trzeba posłużyć się proteusem w zwiększonej dawce przy wiechowaniu, mniejsze dawki wcale na nią nie działają. A neonikotyoid będzie wtedy w roślinie w tak znikomym stężeniu (do tego czasu będzie metabolizowany oraz przemieszaczny w coraz większej masie rośliny), że nie zrobi larwom żadnej różnicy - kukurydza to nie ziemniak, ma kilkanaście czy kilkadziesiąt razy więcej masy wegetatywnej.

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie wiem jak prestige działa na omacnicę w praktyce, ale akurat kukurydza ma zbliżoną masę wegetatywną do ziemniaka, ale dawkę faktycznie należałoby dobrać większą, gdyż w ziemniakach stosuje się ponad 1l/ha,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

nie przesadzajcie z tymi klasami,

 

jeśli już obawiamy się omacnicy to można pokusić się o zaprawę prestige forte (należy jednak pamiętać o braku rejestracji w kukurydzy oraz o braku możliwości jej stosowania w ogóle w przyszłym sezonie), ścieżki to może być dobre rozwiązanie przy szerokim opryskiwaczu (powyżej 36 metrów), jednak zestaw o dużym prześwicie nie powinien uszkadzać kukurydzy, mój bez problemu ogarnia kukurydzę do 1,5m (JD 6230), pozostaje zastosować po zbiorze mulczer, bronę talerzową i ewentualnie pług

 

Na IIIa jak najbardziej można uprawiać pszenicę.

Gdyby to forte działało to wszyscy by to chyba stosowali :-)

Ścieżki przejazdowe - to kwestia kalkulacji 10% strat w powierzchni, potencjalnie do 10% zysku przy zbiorze

1,5m to trochę mało - potrzebny jest prześwit nawet 2,5-3m w niektórych przypadkach

 

@eMWu

Skuteczność metody biologicznej to 50%-60%, agrotechnika 50% łącznie max. 80%. Nie wiem gdzie możesz kupić kruszynka w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

zrobiłem dzisiaj przegląd w kukurydzy przy okazji tropienia dzika ;[ . Jakieś 85% roślin ma po dwie kolby, ze 2-3 % po jednej a reszta trzy i więcej. Chociaż zauważyłem że sporo roślin z dwoma kolbami już zapylonymi wypuszcza następną kolbę. A ponieważ jest taka mała mozaika i parę procent roślin nie wypuściło jeszcze wiechy to i te następne kolby mogą się wykształcić. Na razie pogoda sprzyja więc mam nadzieję że coś tam sypnie ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

U nas juz widac ze bedzie troche lipnie, na początku wody było troche za dużo, a teraz nie ma jej w ogóle ehh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson79    1

Kiedy kosicie QQ na kiszonkę ja mam w planach pierwszą sobotę września bo zaczyna schnąć i zaczynają dziki atakować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Ja już pokosiłem w środę i resztę w piątek. Masy narosło z 4 ha 79 rozrzutników nadstawki na burty 75 cm, dla mnie plon bardzo dobry choć kolby nie były za duże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja pierwszy kawałek będę ciął w czwartek/piątek a drugi to jeszcze może stać bo jeszcze nie jest dobra. W okolicy na piaskach już wykoszona jedynie moja stoi a na glinach nikt nie próbował. Plon zanosi się lepszy niż w zeszłym roku - nie było gradu na szczęście.

Edytowano przez PeterG14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Witam, panowie prosze o rade, po kukurydzy na ziarno moja lekka talerzowka nidm dala rady wiec postanowilem zrobic podorywke na glebokosc do 10cm, i teraz gdy ziemia jest wzruszona nie wiem czy zdaze z orka zimowa przed mrozami. Czy mozna zastosowac w tym przypadku orke wiosenna? W zeszlym roku po orce zimowej na wiosne mialem taka twarda skorupe ze i tak musialem jechac agregatem gleboko zeby zasiac kukurydze. Z orka wiosenna nie bedzie tego problemu napewno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Moze sie wypowiedziec ktoś jeszcze z doświadczonych kolegów czy orka wiosenna nie zaszkodzi kukurydzy? Jesli nie to w jakim terminie ją wykonac? Myslalem ze jesli wykonałbym orke 2 tyg przed siewem to ziemia zdązy osiąsc do siewu. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

kukurydza na wiosnę potrzebuje sporo wilgoci, orka wiosenna nie jest wskazana z racji problemu z podsiąkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

sporo zależy od rodzaju gleby. A jeszcze więcej od rozkładu opadów. U mnie bez wiosennej orki ze wszystkimi jarymi uprawami jest problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

No wlasnie zalezy od roku.W tym roku troche mi kukurydzy wymoklo bo woda stala i rosliny do kolan. Ziemia 3 klasa dosyc wode trzyma, a czy jesli po podorywce przejade pole brona lub wluka to zageszcze strukture gleby na tyle ze uda mi sie zaorac na gleboko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

Jaka jest różnica w dojrzewaniu kukurydzy o FAO 230 a 250? ile to może być dni tygodni?

bo chciałbym jeszcze po kukurydzy zasiać pszenicę i tak się zastanawiam jaką odmianę wybrać.

Edytowano przez solek01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

12-14 dni teoretycznie. Ale Fao liczone jest od temperatury a nie okresu wegetacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Panowie i jak Wasze odmiany na kiszonkę? Pochwalcie się. Ja posiałem odmianę Lober (HR Smolice) i jestem bardzo mile zaskoczony wynikiem badania paszy który dostałem wczoraj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

na razie kiepsko teren podmokły+potężne opady deszczu więcej niema co pisać

 

I jak tam urosła ta kukurydza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Moja kukurydza Lober była siana 15.05.2013, koszona 30.09.2013

 

Wyniki analizy:

Białko 11,75%

pH 4,64

Skrobia 39,47%

Strawna masa organiczna 65,25%

Sucha masa 27,11%

NEL 1,74MJ/kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Witam.

Zastanawiam się już nad odmianami na sezon 2014.

Mam takie pytanie czy siał ktoś z was odmiany KWS Ambrosini, SILVESTRE i BELLEVUE

Chodzi mi oto jak one sprawdzą się na lekkiej ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppiotr    55

Ambrosini miałem na kiszonkę wsiane po życie,urosła ładna, nadaje się na słabe gleby, BELLEVUE na 3,4 klasie ziemi wydała ok 11 ton, ale gdy w czerwcu była wichura to się położyła a inne stały i omacnica najbardziej ją zaatakowała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj