Polecane posty

bialy2005    582

Musisz mieć tabele do wysiewu nawozu. Ja po to kupiłem siewnik z podsiewaczem żeby właśnie siać fosforam bo fosfor jest najtrudniej przyswajalny dla małych roślin a tym bardziej jak jest daleko od ich korzeni. Ja te dawki tez stosuje od 15lat :rolleyes:

 

Wczoraj zasiałem znajomemu 8ha to posiał tylko 250mocznika pod korzeń i w siewnik dawaliśmy 200kg fosforanu na ha. soli wogóle nie saił a co roku kuku ma do 3m nie wiem czy w tym roku wyjątek zrobił czy obornik i gnojówka jej wystarcza. Zobaczymy na jesieni efekt :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam85235    7

Ja w tym roku posiałem 20 hektary sanu, siego go już 3 lata i jestem bardzo zadowolony, w podsiewacz wsypywałem 250 kg fosforany na hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

San to może i oki ale porównując do blaska, bosmana to już nie jest taka oki :rolleyes: sieje kuku długo i już rożne odmiany miałem rożnych firm. Jak kupować polskie to tylko najwyższa półka cenowa. A ta jest na poziomie najniższej z innych firm zagranicznych. Powiedzmy blask 145zł porcja a LG 32.32 26ozł :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialycivic    1

Na lżejsze ziemie dobra jest nimba i dobrze przetrzymuje suszę a pod kukurydzę ja daję na 1 ha:200kg soli potasowej rozsianej rozsiewaczem i 200kg fosforanu amonu w siewnik do kukurydzy, potem jak kukurydza ma 7 listków opryskuję 5%roztworem mocznika i siarczanu magnezu po tygodniu drugi raz tak samo a wtedy kiedy ma ok. pół metra daję 200kg mocznika pogłównie. Co do tego grzyba jest to głownia kukurydzy najlepiej ją oberwać przed sieczkarnią bo to trucizna a do tego kiszonka się psuje najwięcej głowni jest jak jest mokry rok nie radzę zostawiać jej na polu gdyż grzyb wtedy atakuje inne rośliny następcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Damin180894 pod tym linkiem jest kilka odmian z opisem Odmiany kukurydzy. 

 

Ja z wymienionych siałem Prosnę, Redutę, Bacę z Wiarusem i Kosmo i dobrze plonowały na ziemi 5 i 6 klasy przy niezbyt dużym nawożeniu(tylko obornik). Siałem w minionym roku też Wiarusa, ale nie udała mi się, zbyt dobrze, bo wrażliwa na niekorzystne warunki i niektóre opryski na chwasty. W tym roku znów posieję Redutę.

 

I właśnie tu jest mój problem otóż gdy w zeszłym roku zamawiałem kukurydzę nie wiedziałem, że nie da się kupić Mesurolu 500FS. Dlatego w tym roku zamawiałem kukurydzę już zaprawioną w Westfalii, no i zrobili mnie w balona, bo przywieżli niezaprawioną, zbyt późno się zorientowałem że nie jest zaprawiona i nie mogłem im kazać zabierać jej z powrotem. Rzekomo w centrali(ŚRODA ŚLĄSKA) dziwnym trafem nie zaprawiali tej odmiany. W zaszłych latach miałem z HR Smolice. Co moge teraz zrobić? Przeszukałem neta i znalazłem środki odstraszające gołębie i inne ptaki.

 

Agrecol

 

Avestop

 

Anti Bissan

 

Zadziałały by te środki na kawki i kruki. Będę siał 2,60 ha ale tymi odstraszaczami chciałbym zabezpieczyć tylko małe poletko 20 arowe bo tam najbardziej wybierają nasiona.

 

P.S.

 

W przyszłym roku nie dam się już tak wykiwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Bzdury o głowni piszesz. Nie jest trojąca i kiszonka po niej się nie psuje :) Jednego roku było masakrycznie dużo głowni w moim rejonie. Nikt tego nie obrywał boi nie wiem jak ty sobie to wyobrażasz powiedzmy 10ha przelecieć i obrywać co 5 kolbę :) Kiszonka nie psuła jedyna równica to ciemniejsza barwa :) krowy nie chorowały i nie było problemów. Poczytaj trochę artykułów i badan to się dowiesz ze nie jest trojąca. Kolejna sprawa jak grzyb z kuku ma atakowac inne uprawy następcze :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialycivic    1

U mnie wtedy 3 ludzi obrywało głownię. Sąsiad nie obrywał i mu jedna sztuka padła a tam gdzie trafiła kolba z głownią była taka kulka [placyk]niebieskozielonejkiszonkipoprostu zepsutej. W odr muwili że to od głowni. A wiesz co to mutacja chorób grzybowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

tere fere :) Nawet jednego placu nie było w kiszonce. Nikomu nic nie padło. ale jak chcesz sobie dodać roboty to bardzo proszę :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialycivic    1
Napisano (edytowany)

Już dwa lata nie mam z głownią problemu. Kuku jest zaprawiane inną zaprawą i jest git

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie posta wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

u mnie głownia była jak kuopiłem pionnera juz nie pamietam odmian. Co roku dodatkowo zaprawiałem mesurolem a od 2 lat prestiz. Głownia w sumie zalezy od pogody jak bedzie w miare sucho to bedzie oki ale jak bedzie padac w sioerpniu i wrzesniu to głownia bedzie tak czy siak.

 

JAkiej zaprawy uzywasz. bo normlanie sa zaprawianie polskie maxima a LG vitavax jak dobrze pamietam


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Zależnie od pola siałem Subitto,Bosman,Elektra i San.Dawki nawozów nieco mniejsze niż pisali przede mną. W sobotę posiane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialycivic    1
Napisano (edytowany)

Ja siałem w czwartek nimbe i opoke dzisiaj stawiało nadleśnictwo pastucha. Teraz niech rośnie, do zasiania zostało jeszcze sorgo

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie posta wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Myślałem że dziki tylko ryją jak urośnie... To się myliłem bo znajomy pojechał na pole i połowę mu wyryły rządek przy rządku :)

W piątek zasiał a już dostawała kiełki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr123283    0

Swięte słowa ^_^ .

Jak będzie odpowiednia ilośc opadów i ich rozkład, to na piachu wyrośnie lepiej.

Zawsze powtarzam w rozmowach między nami rolnikami że najważniejsze jest w dzisiejszych czasch gospodarowanie wodą. Większość mówi że trza sypnąć to musi urosnąć. Co ztego że sypniesz jak nie będzie wody.

Ja gospodaruje na dosyć lekkich bielicowych glebach. Kuku uprawiamy w gospodarstwie od jakichś 20 lat. Średni plon w wieloleciu to ok 6,5 T ha. W tym roku jak przypasował idealnie rozkład deszczu i jego ilość, przy nawożeniu i ochronie bardzo podobnej (odmiany też podobne) jak w poprzednich latach plon wyniósł 10 T z drobiazgami średnio z ha, a z 1,5 ha III klasy delitop dał 12,8 T z ha. Jak u mnie rekordy wszechczasów (wszystko ważone własna waga).

jak bedzie woda to i na piachu urosnie.

 

Po pierwsze zainwestuj w dobrą odmianę, np. fjord, calas, amatus z kws, powinny być dobre, przynajmniej u mnie się sprawdzają. Jak będziesz siał to 65-80 tyś nasion na ha. Około 200 kg nawozu na ha jakiegoś wieloskładnikowego, ważne żeby miał dużo p i k. Z oprysków proponuję millagro i coś z atrazyną zastosować razem, pozniej jakąś odżywkę np. ekolist mikro k + jakaś z dużą zawartością cynku i do tego mocznik rozpuścić około 15-20 kg na ha. Możesz jeszcze dać saletry z 200 kg jak będzie miała jakieś 20-30 cm.

saletry nie polecam lepszy mocznik

 

Kukurydze uprawiam od ponad 11 lat i mam duze doswiadczenie z jej uprawa. Jezeli Cie to zainteresuje napisze Ci kilka wskazowek ktora GWARANTUJE zaprocentuja plonem.

1. Siej tylko polskie odmiany!! Francuskie,czeskie sa to odmiany przeznaczone na tamte klimaty i u nas sie nie sprawdzaja (owszem bywa ze dadza plon , ale jest klopot z suszeniem) w polsce tylko polskie odmiany!!

2. Siej w sucha, ciepla ziemie. Spr w pogodzie czy w nast 3-4 dniach nie bedzie padac gdyz na ziemiach o tendencji zalepiania nasiona ciezko kielkuja. Na ,,piachach'' nie ma to roznicy a nawet jest wskazany deszcz po siewie

3. Nie waluj posianej kukurydzy.

4. Dobrze przygotuj ziemie, wyrownaj pole tak aby siewnik nie skakal po polu, co ma na celu unikniecie nieprzykrywania ziarna ziemia

5. Jezeli masz mozliwosc aplikuj nawozy wieloskladnikowe razem z siewem

6. Dzien po siewie wjezdzasz w pole z opryskiem od chwastow'

7. Gdy urosnie Ci kuku na 20-30 cm kolejna dawka nawozu. Jakiego i ile to juz tylko i wylaczne Twoja decyzja. Ja osobiscie nie zaluje ich :)

jak masz siewnik z talerzowymi redlicami to nie ma szans ze nie nakryje ziaren

 

Ja część będę siał koło połowy kwietnia a resztę trochę później ponieważ zasiałem dużo żyta na kiszonkę po którym będę siał kuku :)

kiedy siac to tesz zalerzy z jakiego rejonu polski kto pochodzi

 

Ja zdecydowanie poczekam z kukurydzą na po świętach. Z kukurydzą nie ma co się śpieszyć. U mnie na polu pojawił się perz więc pierwszo spryszcze roundupem a gdzieś za 2 tyg posieje kukurydzę.

perz lepiej pryskac jesienio

 

A czy można stosować roundup do 3 dni po siewie czy nie bardzo?

lepiej nie stosoj

 

Mam pytanie jakie nawozenie na qq?? lepiej pod kozeń czy na lisc jakis mocznik??

pod korzen i na lisc

 

@Henius91 troche więcej opisz tę Swoją teorię. Może cos nowego się dowiemy :).

 

A juz wiem dlaczego masz taką terię, bo masz siewnik bez podsiewacze :).

nasz racje co do zasilania pod korzen ale nie do konca wiem z doswiadczenia ze trzeba wiekszosc posiac pod kultywator a troche do dozownika bo jak sie sieje z dozownikiem w mokro ziemie to dosyc czesto nawoz zatyka sie i nierowno leci i jak daje sie wszystkie nawozy wraz z ku. to są miejsca zupełnie bez nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Pestycydy zawierające glifosad /randup i jego generyki/ działają kontaktowo tzn. musi być zielona roślina by środek zadziałał.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beny862    0

a ja jeszcze nie zasiałem qq (11 ha) Pioniera.deszcz padał,lepi i sie i d*pa.Dziś spadl 21L na metr kwadratowy. nic sie nie stanie jak bedzie pózniej siana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeśli pogoda nie pozwala to chyba lepiej zasiać nieco później niż wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DebyFarmer    26

U nas QQ rośnie na 5 i 6 klasie ziemi i plony są bardzo dobre. 2 lata temu sieliśmy sorgo i bardzo dobrze urosło, tylko żeby wody było i na każdej ziemi urośnie :lol:


ZAKAZ KOPIOWANIA ZDJĘĆ ©
bez uprzedniej zgody właściciela
Wszystkie prawa zastrzeżone/all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pazdzioch87    0

Ile dni po siewie najpóźniej można pryskać kukurydze roundapem? Zasiana we wtorek a przydałby się taki zabieg...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

Myślę że jutro możesz jeszcze pryskać. Albo pryskaj 3 dni przed wschodami roślin.


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endzit    26

Można bez problemu stosować Roundoup, gdyż jest to typowy herbicyd nalistny. Działa tylko i wyłącznie przez liście, przez które jest wchłaniany. Więc spali wszystko co jest zielone w momencie zabiegu.

Sam zresztą stosuje glifosat np. w burakach 7 dni po siewie Działa ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    57

Wiecie może czy można stosować maister 310wg w takich warunkach jakie mamy? Czyli deszczowo i nie za cieplo ? Pierwszy rok uzywam tego srodku i chcialbym sie zapytac bardziej doswiadzonych ludzi.Pod koniec tyg. bede stosowal, kukurydza juz wchodzi,obecnie 3 liscie ma, a perz ladnie rosnie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pazdzioch87    0

no tak dobrze by było jutro... ale ciągle pada i ma tak być do wtorku i nie wiem czy nie będzie za późno... w zeszłym roku pryskałem razem z guardianem 7 dni po siewie i było ok ale wtedy były inne warunki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Czym pryskać qq powschodowo. QQ ma 2-5 liści Pole jest wilgotne miejscami mokro. Titus, Milagro, merlin, maister? inny środek. Chwasty do zwlaczenia to 75 % kostrzewa 15% perz 10% inne chwasty.Obszar to 50 arów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj