Polecane posty

v11    996

To taki specjalistyczny  dziwoląg do omacnicy i stonki dzięki rękawowi środek pokrywa całą kukurydzę tu masz jak to jedzie 

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9

U nas Ambador 230 FAO i wychodzi koło 33% (dolnośląskie) po kombajnie juz. Działka taka 3-4 klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yooo    53

Jakie macie doświadczenia z siewem bezpośrednim kukurydzy w poplon ? W tym roku mam zasiany aktualnie czyli na zimę rzodkiew oleistą z dodatkiem faceli i owsa gniadego . W środkach które stosuje ( majster power ; nikosulfuron ; mocarz ) etykiety tych środków mówią o zwalczaniu rzepaku czyli podejrzewam , że rzodkiew zwalczy też ( rzodkiew to około 80 % pokrywy poplonowej ) chce zostawić przejazd  jednego siewnika nie ruszany (poplon aktualnie ma około 15 cm wysokości ) nie wiem czy przeżyje zimę poplon , najlepiej było by pewnie gdyby by zmarzł, bo wygodniejszy siew , ale i tak nie ucieknie od jakiś odgarniaczy w siewnikiu jest bym w wchodził w siew bezpośredni w poplon ( kwestia wschodów) . 

     Połączenie odgarniaczy dla lepszych wschodów + herbicyd który zwalczy poplon to było by według mnie najlepsze rozwiązanie. Niestety w etykietach herbicydów kukurydzianych znalazłem jedynie rzepak... Jeśli bym odpuścił niszczenie chemiczne, a poszedł w kierunku zwalczania mechanicznego poplony to najlepsza wydaję się facelia bo łatwo się kruszy... Chce unikać stosowania glifosatu. 

Edytowano przez yooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki21    35

Czy ktoś praktykował siew kukurydzy w obsadzie 60 000nasion/ha. Gleba V-VI klasa, wysokie prawdopodobieństwo suszy. Planowana odmiana w tej obsadzie: Rosomak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja miałem w tym roku 60000/ha.

Niestety nie wyszło dobrze, być może pogoda zrobiła swoje -plon 6,5t/ha

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki21    35

Na słabym stanowisku taki plon conajmniej przyzwoity. Tutaj pogoda, a zwłaszcza opady, rozdaje karty. Uważasz, że gdybyś posiał powiedzmy 70 000 nasion/ha uzyskałbyś lepszy plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Myślę że tak. Cóż doświadczenia kosztują ale być może gdyby opady były na normalnym poziomie to kto wie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9813
23 godziny temu, Jarecki21 napisał:

Czy ktoś praktykował siew kukurydzy w obsadzie 60 000nasion/ha. Gleba V-VI klasa, wysokie prawdopodobieństwo suszy. Planowana odmiana w tej obsadzie: Rosomak.

Na takiej ziemi jedno z największych gospodarstw w Polsce sieje w takiej obsadzie. Są bardzo zadowoleni 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200
Dnia 11.12.2023 o 18:07, Jarecki21 napisał:

Czy ktoś praktykował siew kukurydzy w obsadzie 60 000nasion/ha. Gleba V-VI klasa, wysokie prawdopodobieństwo suszy. Planowana odmiana w tej obsadzie: Rosomak.

A Ty w tym roku nie miałeś tak posianej? Pewna osoba właśnie mi mówiła i sam właśnie rozważałem zejść do tego poziomu na "piachu". Jak w twoim przypadku wygląda nawożenie na takiej ziemi przy takiej obsadzie i warunkach pogodowych jakie mamy? Bardziej odnośnie azotu pytam bo PK to na podstawie badań domniewam 


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2079
Dnia 11.12.2023 o 18:07, Jarecki21 napisał:

Czy ktoś praktykował siew kukurydzy w obsadzie 60 000nasion/ha. Gleba V-VI klasa, wysokie prawdopodobieństwo suszy. Planowana odmiana w tej obsadzie: Rosomak.

Ja miałem 2 lata temu tak na kiszonkę, przestawił się siewnik na jednej działce. Nie zauważyłem żeby lepiej radziła sobie w suszy niż ta co była posiana 85tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    996

Rzadszy siew zawsze jest bezpieczniejszy w przypadku braku wody nie będzie nigdy szału ale jest bezpieczniej chociaż susza jest suszą i jad dowali to nic nie pomoże .mam kawałek gdzie 1 km rośnie szpaler dębów -przez lata od miedzy były tylko badyle na 3m -kilka lat sieje tam co 24 cm (55000) i jest jakiś plon a przy 80 000 nie było nic 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki21    35
Napisano (edytowany)
17 godzin temu, Patryk3802 napisał:

A Ty w tym roku nie miałeś tak posianej? Pewna osoba właśnie mi mówiła i sam właśnie rozważałem zejść do tego poziomu na "piachu". Jak w twoim przypadku wygląda nawożenie na takiej ziemi przy takiej obsadzie i warunkach pogodowych jakie mamy? Bardziej odnośnie azotu pytam bo PK to na podstawie badań domniewam 

No miałem na Smogorzewie tak posianą i jak na tamtą działkę wyszło przyzwoicie, ale tam też był a odmiana z FAO 280. I nie wiadomo, czy plon obronił się dzięki niskiej obsadzie, czy dzięki odmianie z długim FAO.  Jeśli chodzi o nawożenie N u mnie wszędzie takie samo - ok 130kg/ha. Patrząc na wydajność chwilową to przy takim nawożeniu momentami na poziomie 18t/ha się zdarza. Ale to bardziej ciekawostka... Wszystko jednak determinuje woda. Niestety miejsc, gdzie jest słabo jest znacznie więcej i to wpływa na średni plon na poziomie 7t....

Dzisiaj na Farmerze pani z Syngenty pokazywała wykresy plonowania ich odmian w zależności od warunków polowych oraz gęstości siewu i wg niej w warunkach suszowych, na lekkich stanowiskach, największe wydajności wychodziły przy obsadzie 50-60tys roślin/ha. W dobrych warunkach 80-90tys było optymalne.

Edytowano przez Jarecki21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    996

jeden problem -przewidzieć pogodę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki21    35

Wydaje mi się, że trzeba jednak zakładać wariant pesymistyczny i pod to się ustawiać. Szczególnie jak się gospodaruje na terenach, gdzie prawdopodobieństwo suszy jest dużo wyższe niż korzystny układ pogody. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin5320    1

Czesc :)

stanowisko z poplonem (rzodkiew oleista )

Mam pytanie czy  pchac sie w orke ? Nie dysponuje typowym bezorkowcem , mam tylko talerzowke . Wiadomo orka teraz to kiepski pomysl wiec stad to pytanie 

dzieki za odp 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    996

lekkie tak i przywałować ciężkie nie bo tego nie rozrobisz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4895
4 godziny temu, marcin5320 napisał:

Czesc :)

stanowisko z poplonem (rzodkiew oleista )

Mam pytanie czy  pchac sie w orke ? Nie dysponuje typowym bezorkowcem , mam tylko talerzowke . Wiadomo orka teraz to kiepski pomysl wiec stad to pytanie 

dzieki za odp 

 

Zwykły gruber masz? Lub od kogoś pożyczyć? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin5320    1

Musialbym sie rozeznac w temacie … a jak nie bedzie Skad to lepsza talerzowa czy orka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    996

jak redlice tarczowe to syf nie przeszkadza jak stopka -będzie się zatykać po talerzówce 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj