Polecane posty

RU68    1113
11 godzin temu, hoodoowca napisał:

Witam czy odmiany zielonkowe można zostawić na ziarno ?

Jak najbardziej w drugą stronę jest gorzej ze strawnością włókna (ziarnowe na kiszonkę)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pie_23    0

Ma ktoś doświadczenie w uprawie monokultury kukurydzy z strip-till lub uprawa bez-orkowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

 

Nie cytuj poprzedniego posta. Do odpowiedzi na ostatni post używaj okienka szybkiej odpowiedzi na dole strony

Edytowano przez RU68

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

na ccm kukurydza powinna mieć ok 30% więc trafiłem idealnie. szkoda że nie zrobiłem zdjęcia bo praktycznie 0% rozbitych ziaren a 4t z powodu suszy, może słyszałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Poczytaj w jaki sposób dochodzi do zakażenia rośliny zarodnikami głowni, na jakim etapie i ile czasu żyją w glebie zarodniki tego grzyba. Odpowiedź przyjdzie sama. 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HANK    15

to podziel się wiedzą jak wiesz, ja u siebie w tym roku głownię znalazłem tylko na polu gdzie nigdy nie rosła kukurydza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak przeczytasz to dowiesz się, że nie ma jakiegoś racjonalnego sposobu zabezpieczenia się przed głownią. Na nowe pole zarodniki dostarczyłeś być może z nawozami naturalnymi lub z wiatrem, bo głowni jest 2 rodzaje. Guzowata i pyląca. Trzeba zapewnić roślinie szybkie wschody czyli siać w ogrzaną ziemię. Druga sprawa, że uaktywnia się w czasie suszy. Ploniarka też przyczynia się do nasilenia głowni. Jedne odmiany są bardziej podatne, inne mniej. Bywało tak, że czasem na polu gdzie kukurydza rośnie od kilkunastu lat co druga roślina miała grzyba zamiast kolby a w następnym roku grzyb występował rzadko. Zarodniki w glebie żyją długo, bo do 7 lat choć piszą też o 4, ale nie zawsze atakują. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie słyszałem. Jakby było to sam bym pryskał. Fungicyd zarejestrowany w kukurydzy to było Retengo, ale to na fuzariozę. Syngenta też coś tam miała, ale w składzie to samo co na zboża. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Doktoratu nie pisałem ale uprawiam monokulturę od prawie 20 lat .zarodnikami głowni zainfekowane są wszystkie pola (popatrzmy jak kosimy jak daleko leci pył z zarodnikami ) infekcja następuje poprzez glebę w czasie i po wschodach ale tylko w sprzyjających warunkach następuje jej eksplozja - susza w czasie kwitnienia -niezapylone   zawiązki kolby zostają zainfekowane głownią .ograniczyć można poprzez zaprawienie tritikonazolem zapewnić szybkie wschody i zapewnić dostęp powietrza korzeniom 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik1986    36

no u mnie na jednym polu tylko 0,5ha byla glownia kurzylo sie i kolby nie bylo reszte 16ha czysto. tez qq mozna pow ze w monokulturze myslalem ze jest jakis sposob? moze uprawa czy inne zabiegi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Mam pytanie odnośnie pola, gdzie kukurydza jest uprawiana w monokultuze . Moje pytanie brzmi na wiosnę chcemy Dac obornik czym najlepiej teraz zrobić rzysko po kukurydzy? Czy w ogóle robić? A jezeli robic to Talerzowka grober podorywka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
4 godziny temu, poziomka napisał:

Mam pytanie odnośnie pola, gdzie kukurydza jest uprawiana w monokultuze . Moje pytanie brzmi na wiosnę chcemy Dac obornik czym najlepiej teraz zrobić rzysko po kukurydzy? Czy w ogóle robić? A jezeli robic to Talerzowka grober podorywka?

ja na twoim miejscu bym zrobił talerzowka , przemiesza sie to i omacnice talerzowka troche wyeliminujesz itd i u nas w okoliach tak robia ze na zime cierzka talerzowa 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Z tego co się orientuję to mówi się o przykryciu ścierki aby omacnica wymarla czyli orce a   talerzowka chyba miesza czy się mylę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszwd    20
3 godziny temu, poziomka napisał:

Z tego co się orientuję to mówi się o przykryciu ścierki aby omacnica wymarla czyli orce a   talerzowka chyba miesza czy się mylę?

Pociąć to musisz,zeby nie miala gdzie zimowac. Omacica zimuje w dolnej czesci łodygi zaraz nad ziemia (mozna zaobserwowac male dziurki) jak to zaorasz to ją z tą łodygą do ziemi wrzucisz i jeszcze lepiej przezimuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj