Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Lukaszwd    20

Jestesmy z Opolskiego powiat Kluczbork . Fao dobierasz do regionu. Im wyzej ,tym mniejsze . Klasa ziemi nie ma znaczenia .To sa odmiany z optymalnym fao . 

 

 

Farmezzo fao 220 

IMG_20180701_145541.jpg

IMG_20180701_145505.jpg

IMG_20180701_145512.jpg

Edytowano przez Lukaszwd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszwd    20
Dnia 30.06.2018 o 17:25, RU68 napisał:

Witam czy ktoś spotkał się z takimi objawami na korzeniach podporowych  występuje masowo głównie na odmianie SY TALISMAN. Korzenie  pozrastane ze sobą tworząc wachlarze lub mają skłonność do kierowania się ku górze .Mądre głowy już się poddały -nie wiedzą więc może ktoś z praktyków spotkał się z czymś takim .Kukurydza rośnie wzorowo zaopatrzona w makro i mikro ale coś jest nie tak . na plantacjach innych też się zdarza ale nie tak masowo

IMG_20180617_140713 (1) (1).jpg

IMG_20180617_140705 (1) (1).jpg

Siana w monokulturze? 

Jak masz to podeslij jeszcze pare zdjec 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
8 godzin temu, Lukaszwd napisał:

Siana w monokulturze? 

Jak masz to podeslij jeszcze pare zdjec 

tak w monokulturze ale obok inna odmiana -po prawej  i niemożliwe aby to była choroba czy niedobór   jest to związane z odmianą plus coś ?

IMG_20180702_115157 (1) (1).jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszwd    20

Plus monokultura. Moze odmiana tak reaguje. Zadzwon do faceta od ktorego brales nasiona i zapytaj 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

nie łudźmy się że ktokolwiek się do czegoś przyzna ale to występuje u innych też i to bez monokultury może akurat będzie 15 t suchego i co wtedy a jest kilkadziesiąt ha  i gdzie to zmagazynuję  a jak będą 0,5 metra kolby też problem a mieszkam w opolskim jaszcze na wycieczki  oglądać przyjedziesz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Synu jak ta qq da Ci 15 ton suchego to ja świętym zostanę. Tym bardziej wczesne fao. Też mam talismana i też w monokulturze. Czegoś takiego nie mam. Może ta odmiana zareagowała akurat na jakiś stres w danym momencie

A i z tego co zauważyłem na talismanie widać duże oznaki niedoboru cynku/magnezu, mimo że dostała i tego i tego. Na średnio poznych odmianach tego nie widać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36

Mam problem, kukurydza zaczęła mi żółknąć jak na zdjęciach poniżej. Przedsiewnie poszło NPK 400kg/ha, saletra 80kg/ha i potem 150kg/ha mocznika dolistnie. Wody nie brakuje, co może byc problemem?

Czy to możliwe, że zaszkodził herbicyd?

20180706_144910.jpg

20180706_144921.jpg

20180706_144926.jpg


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

No jeżeli podał 150 kg dolistnie na raz to ja przypalił i tyle.  A kiedy pryskałes na chwasty bo widać zielsko i co dałeś razem do opryskiwacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36

Kukurydzę mam pierwszy raz i na stronie nawozy.eu było napisane, żeby drugą dawkę azotu dawać 130-220kg mocznika na ha.

Chwasty pryskałem oddzielnie jakieś 2tyg temu, trudniejsze całkiem jeszcze nie padły bo to nie wyprawiony ugór.

Czyli co, przyjarana? Będzie coś jeszcze z niej?


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przem00    13

coś pewnie jeszcze będzie... a czym pryskałeś że tak ci przyjarało?

a odnośnie talismana to pewnie reakcja na stres z powodu suszy, u siebie czegoś takiego nei widzialem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
Dnia 8.07.2018 o 09:56, kuba9449 napisał:

150kg/ha mocznika dolistnie.

 

4 godziny temu, kuba9449 napisał:

na stronie nawozy.eu było napisane, żeby drugą dawkę azotu dawać 130-220kg mocznika na ha.

 

Wszystko jasne. O.o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
Dnia 7.07.2018 o 17:05, JozB napisał:

Synu jak ta qq da Ci 15 ton suchego to ja świętym zostanę. Tym bardziej wczesne fao. Też mam talismana i też w monokulturze. Czegoś takiego nie mam. Może ta odmiana zareagowała akurat na jakiś stres w danym momencie

A i z tego co zauważyłem na talismanie widać duże oznaki niedoboru cynku/magnezu, mimo że dostała i tego i tego. Na średnio poznych odmianach tego nie widać

te 15t to przecież żart 

Dnia 9.07.2018 o 22:54, Przem00 napisał:

coś pewnie jeszcze będzie... a czym pryskałeś że tak ci przyjarało?

a odnośnie talismana to pewnie reakcja na stres z powodu suszy, u siebie czegoś takiego nei widzialem

gdyby to było normalne to bym nie pytał ale na Opolszczyźnie jest tego więcej  różni producenci różne technologie  po prostu coś nowego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xabarx    15
siemka, ile U was kukurydza ma kolb? U mnie w większości dwie chodź zdarzaja się trzy, A nawet kilka kukurydz zauważyłem z 4 kolbami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik1986    36
qq powinno wyksztalcic 1 zdrowa kolbe lub max 2 mniejsze tez uziarnione ale juz powyzej to jakies anomalia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
11 godzin temu, Xabarx napisał:

siemka, ile U was kukurydza ma kolb? U mnie w większości dwie chodź zdarzaja się trzy, A nawet kilka kukurydz zauważyłem z 4 kolbami

zbyt dobre warunki i doświetlenie powoduje mnogość zawiązków kolb tyle że na tych kilku nie będzie tyle ziaren ile na jednej średniej  dążeniem jest jedna średnia kolba na wszystkich roślinach 

Dnia 7.07.2018 o 17:05, JozB napisał:

Synu jak ta qq da Ci 15 ton suchego to ja świętym zostanę. Tym bardziej wczesne fao. Też mam talismana i też w monokulturze. Czegoś takiego nie mam. Może ta odmiana zareagowała akurat na jakiś stres w danym momencie

A i z tego co zauważyłem na talismanie widać duże oznaki niedoboru cynku/magnezu, mimo że dostała i tego i tego. Na średnio poznych odmianach tego nie widać

Z tym" Synu"  to lekkie przegięcie chyba że jesteś w wieku po 70 siątce  tak że zachowajmy jakiś dystans i szacunek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
Dnia 8.07.2018 o 09:56, kuba9449 napisał:

Mam problem, kukurydza zaczęła mi żółknąć jak na zdjęciach poniżej. Przedsiewnie poszło NPK 400kg/ha, saletra 80kg/ha i potem 150kg/ha mocznika dolistnie. Wody nie brakuje, co może byc problemem?

Czy to możliwe, że zaszkodził herbicyd?

20180706_144910.jpg

20180706_144921.jpg

20180706_144926.jpg

 Żaden herbicyd typowe poparzenie azotem obojętne czy forma stała na wilgotne  przerośnięte rośliny (parzy nie tylko saletra ) czy forma dolistna przedawkowanie ponad 6% stężenia .normalnie drugą dawkę azotu podajemy mocznikiem forma stała w suchy dzień  (wilgotność powietrza ma znaczenie ) najlepiej do 6 liści  .Ja preferuję  RSM  32% wężami  (wyprofilowane tak aby lały pod łodygi  )  można dodać inhibitor aby uniknąć straty azotu  . Konsekwencjami poparzenia jakiś spadek plonu plus wrażliwość na choroby  ale na następny sezon już będziesz wiedział (mam nadzieję że na własnych błędach się uczysz )  .Są oczywiście zwolennicy teorii że o ile kukurydza nie przejdzie stresu to nie wyda plonu ale niech sobie poparzą skórę a później niech snują  teorie 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181
7 godzin temu, EdwardC360 napisał:

jak myślicie czy te deszcze które teraz są uratują plony kukurydzy?

Pewnie, że uratują. Nie da tyle ile by mogła, ale wyda tyle by nie stracić na uprawie. W poprzednim roku w jednym z gospodarstw miałem strasznie słabą kukurydzę, bo nie padało do połowy lipca. Była w połowie uschnięta, a wysokość z 1,5 metra. Myślałem, że będzie ze 5 ton. Pózniej trochę popadało i wydała od 9-10 ton mokrego. 20 km dalej miałem plony powyżej 14 ton. Także nie martw się, qq w tym roku będzie.

Co do teorii podanej przez ru68 o stresie wydawaniu plonu. Myślę, że faktycznie tak jest, ale wtedy qq dodatnio reaguje, gdy przechodzi go we wczesnym stadium, jeżeli pózniej, to już plon raczej nie wzrasta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
9 godzin temu, EdwardC360 napisał:

jak myślicie czy te deszcze które teraz są uratują plony kukurydzy?

Wszystko przed nami zwróć uwagę że pokrój większości odmian (kształt pochylenie liści kieruje nawet najmniejsze ilości wody w kierunku łodygi nawet z rosy  ) brak wody i wysokie temperatury w okresie kwitnienia jest nie do nadrobienia -pyłek zostaje trwale uszkodzony i nie zapyli znamion,  natomiast chociażby niska temperatura jaka obecnie panuje plus sporadyczne przelotne opady  i tak ratują sytuację jednak utrzymująca się susza przełom lipca sierpnia doprowadzi do wykształcenia drobnego ziarna  . Jednak jakby nie patrzeć na przestrzeni minionych około 20  lat kukurydza na średnich i lekkich glebach jest najwierniejszą uprawą  tam gdzie zbierają po 1,6 t rzepaku lub 3,5t zbóż mam na myśli średnie plony za lata a tak bywa    nie wiem po co męczą tę ziemię bo dla mnie to ekonomicznie nieuzasadnione  chyba że hobby  lub sąsiadom na złość  . Trzeba się liczyć że  raz na 9 lat jest totalna porażka w ziarnowej ( może to ten rok)  ale za to kolejne lata to nadganiają uprawiam w monokulturze (z jedną przerwą) ponad 20 lat i nie powiem abym żałował -nawet w końcu inni z okolicy zajarali w końcu że na kukurydzy można najlepiej  wyjść  IV,V klasa ziemi ale trwało to 20 lat aby zrozumieli  ,oczywiście że ktoś musi uprawiać pozostałe rośliny ale nie dla idei i sentymentu  plus przy sprzedaży dają się orżnąć ale to już inny temat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
Dnia 4.05.2018 o 22:35, artek21 napisał:

Witam, mam pytanie - jak zabezpieczyć kukurydzę, by wszystkiego wrony nie wydziobały? Rok temu jak i w tym wydarzyło mi się dosłownie to samo - jak tylko wykiełkowała to wrony wszystko wyjadły - a nasiona były zaprawione. I ponownie masa pracy poszła na marne. Zastanawia mnie to bo przecież na polach pełno kukurydzy rośnie i jakoś tego nie wyjadają, może o czymś ważnym nie wiem? Z góry dziękuję za pomoc. 

Na ten rok za późno ale na przyszły  się przyda po pierwsze siej kukurydzę razem z innymi w okolicy jeśli posiejesz wcześniej lub później  to jak wrony namierzą to niewiele zostaje co do zaprawiania Mesurolem to ciekawy temat mianowicie w handlu niby niema w firmach zaprawiających wszystko dokładnie po rozliczane a cwaniaki sprzedają na "wiaderka" i co ma działać ten kradziony czy oszukany ? Ale do tematu można zamoczyć ziarno  QQ w oleju napędowym rozrzucić zaraz po zasiewie jakoś działa nie polecam moczyć materiału siewnego problemy ze wschodami wrony  jako inteligentne pamiętają że na tym polu jest coś nie tak  . Można też głębiej posiać ale jeśli wrony mają akurat młode to do dziobią się do każdej  głębokości byle nakarmić potomstwo     

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj