Skocz do zawartości

Polecane posty

Bizonlove    1

Marek jakby kukurydza nie dawała mi dobry plon to dawno zmienił bym nawożenie.Plon zawsze mam powyżej 10ton z ha a dawki nawozów które napisałem wcześniej są w czystym składniku i widzisz można dać przed orką potas i fosfor a przecież nigdzie nie pisałem że daje saletrę na kukurydze.Tylko mącznik. Nawożenie fosforowo–potasowe. Nawozy fosforowo-potasowe wysiewa się jesienią przed orką przedzimową. Na glebach lżejszych nawozy potasowe lepiej jest wysiać wiosną.

Uprawa jesienna. Na glebach utrzymanych w dobrej kulturze możliwe jest spłycenie orki przedzimowej pod kukurydzę do 18 cm, pod warunkiem, że przynajmniej raz na cztery lata na tym polu zostanie wykonana orka głęboka. Kukurydza źle reaguje na orkę wiosenną, dlatego można ją wykonywać tylko wyjątkowo.

Wiosenna uprawa. Niedopuszczalne jest stosowanie wiosną narzędzi aktywnych, które spulchniają glebę zbyt głęboko i przesuszają wierzchnią warstwę gleby. Na glebach bardzo lekkich uprawę można uprościć. Najkorzystniej jest doprawić rolę przed siewem agregatem uprawowym.

Nawożenie azotowe. Na glebach cięższych najlepsze jest zastosowanie pełnej dawki azotu w formie mocznika przed siewem kukurydzy. Mniej polecana jest saletra amonowa. Na glebach zasadowych można zastosować siarczan amonu. Na glebach lżejszych połowę całkowitej dawki azotu można wnieść przedsiewnie, a resztę pogłównie – od wschodów do osiągnięcia przez kukurydzę wysokości 20-30 cm. Do nawożenia pogłównego stosuje się nawozy saletrzane i saletrzano-amonowe. Można także używać mocznika, ale krótko po wschodach, gdy można go wymieszać z glebą podczas bronowania. Podczas chłodnej wiosny dobre efekty daje nawożenie rzędowe fosforanem amonu podczas siewu.

milanreal1    290

Milanreal:

Wywieziony wiosną obornik należy przyorać. Nie ma innej opcji.

Od razu uprawki przedsiewne. Gleba szybciej się nagrzewa. Wychodzi na plus przy wschodach qq.

Cały czas mowa tu o glebach lekkich.

No ma się rozumieć że przyorać obornik. Tylko czy np zaoranie obornika na orkę zimową wpłynie gorzej niż obornik z orka wiosenna? Tyczy się oczywiście gleb lekkich.

TOREZ    34

Tylko czy np zaoranie obornika na orkę zimową wpłynie gorzej niż obornik z orka wiosenna? Tyczy się oczywiście gleb lekkich.

Poprzez orkę wiosenną ograniczasz straty azotu oraz potasu, najbardziej zagrożone wymywaniem.

Wiadomość z agroFakt.pl

marekgizio    1
Ja nawozu daję 150kg azotu,80 kg fosforu, 210kg potasu. Nawożenie potasowe i i fosforowe stosuje jesienią przed orką a azotem gdy kukurydza ma 30-40cm wysokości tą technikę uprawy zawarłem z książki kukurydza na ziarno OODR Łosiów.Oczywiście dawki napisane są w czystym składniku

Marek jakby kukurydza nie dawała mi dobry plon to dawno zmienił bym nawożenie.Plon zawsze mam powyżej 10ton z ha a dawki nawozów które napisałem wcześniej są w czystym składniku i widzisz można dać przed orką potas i fosfor

Ja w czystym składniku daję 110kg azotu, 70kg fosforu i 120 potasu i zależnie od gleby mam plony na poziomie 12-14t więc jednak jest coś na rzeczy w wymywaniu i uwstecznianiu nawozów że ty mimo dużo większych dawek masz mniejszy plon.

Moje zdanie jest takie że kazdy nawóz żle wysiewasz ale rób jak chcesz.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Podział dawki na przedsiewną oraz pogłówną jest uzasadniony w przypadku, gdy planujemy nawozić wysoko N glebę lekką.

TOREZ    34

W jednej kwestii się nie zgodzę.

Gleby lekkie to raczej dolne dawki azotu, a z podziałem dawek jestem na tak.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czego 16t miałeś ?? i Jaka wilgotność?

marekgizio    1

Nie mógł mieć 16t, a napewno nie na 4 klasie. Uwierzyłbym gdyby to była pierwsza klasa, ale za długo już uprawiam kukurydzę żeby w takie bajki wierzyć.

Krzychu18    4

Czy ktoś siał kukurydze na ziarno na 6 klasie ???? Jakie stosował nawożenie i jaki plon ????

Juzek    0

witam. Jak sądzicie czy opłaci się nawadniać kukurydzę w czasie suszy wodą m.in Beczkowozem, przyniesie to jakieś oczekiwane rezultaty czy nie ma sobie czego głowy zawracać ? czekam na opinnie.

gryfel    5

Ja nawadniam kukurydzę i trawę w czasie suszy deszczownią i to daje duże efekty, beczkowozem wozić wodę to musisz dużo razy obracać aby były widoczne efekty oraz nawadniać w nocy gdyż jest mniejsze parowanie wody.

Juzek    0

ok dzięki, Mam jeszcze jedno pytanie czy można spryskać kukurydzę odżywką w czasie takiej suszy jaka teraz panuje,, nie przypali to liści, czy można śmiało wieczorem opryskać?

Juzek    0

Chciałbym dzisiaj spryskać odżywką ale nie wiem czy nie zaszkodzi, tylko chciałbym dodać że w czwartek pryskałem przeciwko chwastom.

Bazanto    0

mam takie pytanie czy opłaca mi się posiać kuku na ziarno na ok 3ha ziemia to IV-V czasami nawet VI :-( klasa ?? jaki średni zarobek tak ok można by wyciągnąć w moim przypadku z ha ? a jeżeli nie kuku to co innego polecacie żeby wyjść na plusie :-) bo jak narazie rosło tam żyto.

Teddy, wsyztsko zalezy od roku, ale żeby się to opłaciło to musisz dobrze trafić w rok. Ja w tym roku posiałem na 1,5ha V klasy i totalna klapa. Zastanawiam się czy tego nie zaorać. Jest kilka odmian które mniej potrzebuja i nie muszą mieź super klasy ziemi. Zobacz tuta jest dużo o uprawie kukurydzy

http://www.uprawyekologiczne.pl/580_Uprawa_Kukurydzy.html

Na poczatek nie szalał bym posiej maks 1 ha i się przekonaj.

es8    0

Mam problem z systemem korzeniowym kukurydzy posianej po wymarzniętym rzepaku, bowiem duża część roślin ma uszkodzony system jak na zdjęciu i mimo dobrej kondycji całej rośliny uszkodzony pień nie jest w stanie jej utrzymać i roślina się przewraca.

Czego wynikiem to jest i co mogę z tym teraz zrobić?

LINK: http://img821.imageshack.us/img821/640/p1090950.jpg

milanreal1    290

Chyba kolego Ci robaki żerują i podgryzają korzenie To są chyba larwy rolnic. Jest na to oprysk.

• Like 1

TheCinek    3

Pytanko... Stosował ktoś środek przeciw dzikom o nazwie "ANTI-BISSAN" :D Działa to?? ;) Koło łowiecki odmówiło grodzenia drutem a w zamian ten środek ma byc... zadziała to :D ??

Pawel6610    0

Witam. Chciałbym się dowiedziec jaka jest kukurydza u was w tym roku. Kto z was przesiewał i kiedy zamierzacie kosić?

U mnie zasiałem kukurydze LG 2244 na zielonkę. Siałem ją 5 czerwca teraz ma około od 2,70 do 3 metrów :D . Kosić jeszcze nie myślę bo kolby zielone :) .

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się