Skocz do zawartości

Polecane posty

pawel101210    0

Jak bzdurne jak większość rolników z mojej okolicy otwiera po 6 tygodniach... No wiesz wujek nie otwiera po 2 tygodniach bez przesady :)

PeterG14    114

Pochwalcie się jaki zbiór macie ? Ten rok dosyć dobry tylko lipcowe gradobicia lekko zniszczyły mi niektóre rośliny. U mnie gdzieś 45 może 50 ton będzie ale to się okaże przy zbiorze ;) .

pawel101210    0

U mnie w okolicy jeszcze koszą :D dziś sieczkarnia New Holland jeździła po wsi i kilku rolnikom po kolei cięła :P niektórzy jeszcze się wstrzymują z koszeniem nie wiem na co czekają jak qq jest już sucha jak sku****** :D

Wiadomość z agroFakt.pl

Prezes1352    14

No ja też mam zamówień jeszcze od pieruna na koszenie. :D. W tym tyg posieke wszystko jak sie ludzie nie wstrzymaja:D.

link91    8

U mnie kukurydza już kiśnie a koszona była 31.08-01.09.2012 areał to 23ha kosiła firma usługowa Kwiatek,

Sieczkarnia która kosiła to:

-Claas jaguar860

Odbierały towar następujące składy:

John deere 5820+przyczepa zbierająca Mengele ok40m3

John Deere 6420s+przyczepa tandem T088-krótka

John Deere 6830P+przyczepa tandem T088-większa

Mój zestaw to John Deere 6330P+Claas sprint 330s

Ubijała:

Ładowarka manitou mlt633-120lsu

PeterG14    114

Dzisiaj zaczynamy kosić moją kukurydzę a jutro skończymy. U kuzyna oddała dobre 45t/ha na IV klasie. Zobaczymy jak będzie u mnie na V.

Edytowano przez PeterG14

damian40000    85

ja już otworzyłem pierwsza pryzmę 16 dni była przykryta. A kosić skończyliśmy w poniedziałek. Z 10,5ha dało 119 przyczep 4,5 tonówek z zastawami. Myślę że wchodzi na nie około 3-4 tony.

PeterG14    114

Ja właśnie skończyłem okrywanie. Robota była wczoraj do godz. 1:00 a dziś od 7:00. Z hektara wyszło gdzieś pomiędzy 30/40 ton więc dość dobrze jak na V klasę i pierwszy rok uprawy :) .

kissmy...    57

do jakiego stadium rozwojowego kukurydzy można ją zakisić? zastanawiam się czy kosić na ziarno czy może jeszcze zejść z nią na kiszonkę

Pawel20    49

Jak porządna sieczkarnia i zestawy ubijające to chyba nie ma takiego ograniczenia. Kilka lat temu bardzo mokra jesień i w okolicy bywało tak ze kosili dopiero jak ziemia zamarzła. Zakisło krowy zjadły mleko tez popłynęło :)

marulekk    70

WItam

napisze tutaj aby nie zaczynać nowego tematu

Dzisiaj zobaczyłem, że na jednej z dwóch pryzm wlazł mi pies (chyba sąsiada ;[ ) i podziurawił mi pazurami folie, dziurek było dość sporo. Oczywiście zakleiłem i postawiłem teraz pastuch z drutem umiejscowionym na 3 różnych wysokościach, niech go ku*wa popieści

W sobote tego incydentu nie było więc je*any pies musiał to zrobić we wczorajszą albo pozawczorajsza noc...

QQ była koszona ok. 10 września

Czy to w jakiś sposób moze zaszkodzić jakości kiszonki???

Leonardo1    1

Witam.

Jestem tutaj nowy i planujemy z tatą zasiać pierwszy raz w życiu kukurydzę. Jakiś 1 hektar pola. W ogóle nie wiemy jak się za to zabrać ponieważ w moich stronach mało kto sieje kukurydzę na kiszonkę. Jestem z Małopolski 30 km od zakopanego mieszakam. U mnie występują gleby słabe i bardzo słabe mimo tego paru gospodarzy sieje kukurydze u nas i wyrasta idealna na kiszonkę. Dlatego prosiłbym o podanie co i jak po kolei zrobić co trzeba pierwsze zrobić i ogólnie. Na tym polu narazie trawa jest ale w tym tygodniu planujemy pierwszą orkę. Ale czy najpierw nie trzeba nawieść obornika na to pole czy można już orać ? prosze wypisać mi w punktach co i jak bardzo proszę :) i jaka cena jest teraz kukurydzy na 1 hektar ? :)

Liczę na szybką odpowiedź :)

z góry dzięki i pozdrawiam z podhala ! :))

rybka2485    1

1.wg mnie jeżeli jest trawa to ztalerzuj lub glebogryzarką to zjeździj

2. obornik (nie żałuj)

3.gruber + orka

4 czekamy do wiosny

5. na przełomie marca-kwietnia bronowanie ( możesz rzucić soli potasowej 200-300kg/ha)

6. po 15 kwietnia 200-300kg/ha mocznika + nawozu wieloskładnikowego (lub gnojownicę) + 150-250kg fosforanu wzbogaconego

7. uprawa agregatem pod siew i tego samego dnia zasiać

8. opryskać w ciągu 3 dni np Guardianem MAx

9. do zbioru spokój

możesz na zimę wsiać też żyto na kiszonkę

1. talerzówka

2. obornik

3. orka

4.agregat + siew żyta 250-300kg/ha

5....pod koniec pewnie kwietnia podczas białkowania(przed kłoszeniem) żyta koszenie + belowanie lub w pryzmę

6. sól potasowa + wapno granulowane

7.talerzówka lub agregat żeby wymieszać glebę

8. mocznik + superfosfat wzbogacony

9.agregat + siew

10.oprysk

11.spokój do zbioru

wg mnie możesz tak to zrobić :D

ja w tym roku robię żyto na zimę z domieszką gorczycy (ok.15kg/ha) ...sąsiad wpadł na taki sposób w tamtym roku, a że gorczyca ściąga azot a w zimę kruszeje to może coś to daje

Edytowano przez rybka2485

milanreal1    290

Gorczyca ściąga azot tylko ten który jest w glebie, a taki to i żyto ściągnie. Gorczyca nie pobiera azotu z powietrza! Juz 2 taki wpis dziś widzę....

Leonardo1    1

1.wg mnie jeżeli jest trawa to ztalerzuj lub glebogryzarką to zjeździj ( mam glebogryzarkę wystarczy ? :D)

2. obornik (nie żałuj)(czyli około ile Ton na hektar ? 10 wystarczy ? :) )

3.gruber + orka (grubera nie posiadam ale kultywator może być ? a orka to głęboka ma być ? )

4 czekamy do wiosny

5. na przełomie marca-kwietnia bronowanie ( możesz rzucić soli potasowej 200-300kg/ha)(sól potasu nie posiadam a więc gdzie to mogę kupić i czy to się zasiewa ręcznie?)

6. po 15 kwietnia 200-300kg/ha mocznika + nawozu wieloskładnikowego (lub gnojownicę) + 150-250kg fosforanu wzbogaconego(co to jest ten mocznik i fosforan wzbogacony ? nie wystarczy sama gnojownica?)

7. uprawa agregatem pod siew i tego samego dnia zasiać(agregatu nie mam ale czy nie wystarczy bronami pojeździć ? i posiadam zwykły siewnik do zboża można nim siać kukurydze?)

8. opryskać w ciągu 3 dni np Guardianem MAx

9. do zbioru spokój

dzięki za pomoc ! :D

grzegorz132    9

hmm zapominacie o nawozach:

1 talerzowanie trawy

2 obornik

3 orka gleboka na zime

4 koniec kwietnia agragat raz

5 wysiew nawozow ... np fosforan amonu

6 agragat drugi raz

7 siew punktowym mechanicznym lub punktowym z podsiewaczem nawozu(fosforan amonu albo w 5pkt albo tu) siewnikiem =jakas usługa koszt 100-140ha

8 przedwschodowo oprysk elumis albo guardian

9 jak kukurydza ma już troche liśći to mocznik 300kg/ha w mokrym momencie

jeżeli na polu glina to raczej siew szybszy jeśli piach to można opożnić siew nawet do końca maja ale tylko na kiszonke i wtedy krotsze fao nalezy brac

• Like 1

pawel101210    0

Ja myślę że nic się nie stanie... zresztą znajomy kiedyś miał podobny problem i mu się zakisiła i krowy jadły :) najlepiej to pryzmę po przykryciu folią przysypać piachem wtedy nie będziesz miał problemu u mojego wujka jest przysypana i nie ma problemu z przedziurawieniem

vojt4s    3

witam czy miał ktos z was do czynienia z siewem rzepaku badz kukurydzy na glebach murszowych (łakowych) słyszałem ze moze to byc całkiem dobry pomysł, jak wiadomo z dostepnoscia wody nie ma problemu na takich terenach dobry dren i powinno wypalic. Prosze o podzieleniem sie doswiadczeniami polowymi w praktyce

milanreal1    290

Największy wada takich gleb to to że są glebami zimnymi, bardzo wolno się nagrzewają, siew na takich polach nie może być za wczesny więc już od samego początku widać że w takim wypadku wchodzą w grę tylko odmiany wczesne.

vojt4s    3

a miałes jakies doswiadczenie w takiej uprawie ?

Edytowano przez vojt4s

milanreal1    290

Obecnie mam doświadczenie w posiadaniu łąk torfowych. Nie wyobrażam sobie na nich kukurydzy, bo są okresowo zalewane. A drenaż torfów powoduje ich degradacje. Drenaż torfów jest sprawą kontrowersyjną.

pieniu    1
Na kuku to chyba trzeba miećć też dobrą ziemie ?? Bo mój wuja zasiał kuku na prawie samym piachu i miał plon do niczego

Wiadomo że na piachu nie urośnie , na słabej ziemi trzeba dać jej papu<nawozu> my też mamy 3 ha tak jakby łaki na piaskach , mieliśmy tam posiać ale szkoda pieniędzy na nasiona , opryski , nawozy , paliwo itp bo jak nic nie urośnie no to duże straty .My dajemy mocznik i polifoske.

Emilio    1

Witam

Sory za odskocznie ale mam pytanie czy jest ktoś na forum kto po mimo kontraktacji kukurydzy do Lechpolu nie sprzedał jej do Lechpolu ?

eco-e    4

Gorczyca nie pobiera azotu z powietrza!

Dokładnie. Gorczyca ze względu na swoje właściwości i relatywnie niską cenę uprawy świetnie nadaje się na poplon ścierniskowy. Chroni glebę przed działaniem czynników atmosferycznych.

Roślina która pobiera azot z atmosfery to np. lucerna

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez bialy2005
      kukurydza wyglada tak http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=18475 ( zdjecie pożyczone z galeri dla zobrazowania) przed siewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jescze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens??? Co roku o tej poże pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez wojtekb333
      Witam
      Pisze do was abyście pomogli dokonać mi wyboru. Chce zmienić siewnik do kukurydzy i interesuje mnie 4 rzędowy pneumatyczny. Zastanawiam się nad dwoma gaspardo i ozdoken. Gaspardo jest z 2014 roku zasial niby 120 ha wszystko na talerzu, komputer, nawóz 1000 L cena 46 tyś brutto. Natomiast druga opcja to siewnik firmy ozdoken nowy ta sama opcja za 50 tyś brutto. Teraz trzeba podjąć decyzję czy lepiej lepsza marka A używany czy gorsza A nowy ?
      Dodam, ze ja obsiewam tak 50ha rocznie

Liczę na pomoc
      Pozdrawiam
    • Przez wujo_usiu
      Witam , kupiłem Mesurol do zaprawy kukurydzy , w jakiej dawce go stosować , jest on proszkowany w 1 kg opakowaniu , taki jak na zał obrazku.