Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
andzin    3

Kupiłem kukurydzę glejt na ziarko. Co myślicie o tej odmianie? to ma być na słabsze gleby 5klasa. nawóz już wysiałem 50P i 180K/ha.

Napisano (edytowany)

Polecam Glejt sprawdza się już u mnie kilka lat, też 5 i 6 klasa. W tym roku wziąłem tez Redutę na próbę :D

Edytowano przez farmersNHtd95d

Wiadomość z agroFakt.pl

kobra89    66

Też posiałem Redute, Glejta i Pioneera PR39T45. Gleba 3-4klasa.

danielhaker    828

Reduta nie jest zła. U mnie w tym roku Tylko Opoka i San. Opoka pierwszy rok na próbę.

pawelol111    713

A ja w tym roku Wigo:) Ziarno mam z 2009- na ziarno miałem posianą. W 2010 był San.

lamboEVO100    175
Napisano (edytowany)

ja sieję redutę od dawna i jak nie przypali jej przez suszę to potrafi urosnąć

W tym roku pewnie będzie reduta i glejt. A co myślicie o subito na słabszych glebach ?

Edytowano przez lamboEVO100

cieplym3    8

Mam problem z kukurydzą na kiszonkę, zasiana pod koniec kwietnia jest baardzo słaba, dostała już odżywke PK dziś mikro+ mocznik, jeszcze dam saletrę, dodam, że zasiana jest na dzierżawie i na bank ziemia kwaśna choć na jesień wapnowałem. jak jej moge pomóc?

Pawel1344    0

saletrą ją spalisz! weź garść i sypnij po kukurydzy za dwa dni będzie żółta sam zobaczysz. Chyba że rozsiejesz w międzyrzędzia. Ale saletry nie polecam. Za to możesz sypnąć wapno kredowe ((wapniak koszelowski) to jest jednoroczne i działa od zaraz rośliny je mogą łatwo przyswajać 400zł tona

Edytowano przez Pawel1344

DarekD    56

wal saletrę amonową to jedyny i najszybszy ratunek , jeden warunek nie na mokre liście . Piszę bo sam tak robię od paru lat w dawce ok. 2.5q /ha , fakt lekko liście pozwija , ale nie ma mowy o wypaleniu! W tamtym roku miałem też taką słabą , ale to z racji ,chyba , nadmiernych opadów (wszystko wypłukało ) i dałem pogłównie w dawce tak jak wyżej napisałem , miała ok 70 cm wysokości ,tylko lekko pozwijało i też nie wszystkie liście , ale efekt był widoczny gołym okiem , ruszyła z miejsca i nabrała koloru

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak jak DarekD napisał saletrą można troszeczkę a nie jak gościu 3 rozsiewacze od wapna saletry wysiał na 2 ha. Z umiarem a nic się nie stanie.

yahooo777    698

Rok temu u nas rosnąć nie chciała, daliśmy fosforan i ruszyła sie na momencie, ale gleba glebie nierówna więc ciężko sie wypowiedzieć na ten temat

Pawel1344    0

zrób sobie próbę. Wiem co pisze ja w tym roku dałem 100kg mocznika wysiewane siewką i na liściach kukurydzy są ślady. A co z tego że zapakujesz 300kg saletry jak masz kwas i nic ci to da bo rośliny nie będą mogły tego pobrać. A jak już coś zrobisz to daj znać jaki efekt.

Tak jak DarekD napisał saletrą można troszeczkę a nie jak gościu 3 rozsiewacze od wapna saletry wysiał na 2 ha. Z umiarem a nic się nie stanie.

Twoja wypowiedź jak byy troszkę przesadzona chyba nie masz pojęcia o czym piszesz 3 rozsiewacze od wapna saletry to by było ze 6 ton na dwa hektary czyli 3 tony na hektar... pomyśl zanim napiszesz

Edytowano przez Pawel1344

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Pawel1344 to ty nie przesadzaj. Znam gościa osobiście i powiem że ma nierówno pod sufitem.

atomik    145

czy kukurydza od momentu wyrzucania wiech rośnie jeszcze na wysokość czy już tylko tworzy kolbę ?

atomik    145

tzn. pytam bo sieje prawie 10 lat na kiszonkę lecz wydawało mi się że jak wypuści wiechę to już praktycznie nie rośnie

milanreal1    290

Jeżeli będą niekorzystne warunki do rozwoju np susza czy niedobory składników to raczej przyrost będzie niewielki, na ogół jest tak jak napisał kolega wyżej.

bialy2005    193

ja od wielu lat sieje mocznik pogłownie czyli najpóznij jak sie da wjechac. w tym roku siałem nawet po lekim deszczu :) i wszytko oki widac plamki gdzie spadł mocznik na lisciu i sie przykleił ale za to ruszyłą z kopyta po kilku dniach. zawsze daje 150kg mocznika pod korzen i 100kg na lisc. jak ktos mnie zna to wie jak wyglada u mnie kuku :) zero odzywek to nie widziłęm po nich jakiegos duzego efektu. Odpowiednia ilosc nawozu PK i musi byc dobrze ph ziemi mam około 5-5,5 wiec nie zaden rarytas.

Edytowano przez bialy2005

milanreal1    290

Chyba coś pomyliłeś. 1050kg mocznika? A do nawożenia pogłównego to tez daje mocznik. Saletra lekko przypala liście.

klos    0

Witam, zrobilem ostatnio tournee po swoich polach z qq i zauwazylem kilka rzeczy o ktore chcialbym spytac:)

Wiadomo ze qq najlepiej udaje sie na glebach dosyc lekkich i ,,przewiewnych" pod warunkiem ze mamy taki rok jak ten - czyt. mokry. Mam u siebie jedno pole - dosyc zagadkowe :) - dzierzawa ktora mam drugi rok, wzieta od czlowieka ktory na tym polu sial rok w rok owies, 0 (czyt. zero :D) nawozu, obornik raz na kilka lat ale tylko dlatego ze niepotrzebnie zajmowal miejsce za stodola. Wywziozlem na to pole w 1 roku ok 40 ton obornika/ha, mieszanka urosla mi calkiem ok, na jesieni wywiozlem dodatkowo ok 70 t/ha i w tym roku zasialem qq. Niestety kukurydza wyszla bardzo nierowna, miejscami 2,5m, miejscami 0,5 - co ciekawe najlepsza jest na gorkach na ktorych wyoruje sie zwir, na dolkach sa place po ok 30m gdzie qq jest do kolan. Zaluje teraz ze nie zwapnowalem pola, pytanie tylko skad tak nierowna qq skoro doprawiana byla wszedzie tak samo, z gory wyglada to jak szachownica.

A teraz zmiana gleby, przejezdzamy na gline - tym razem moje wlasne pole, doprawione z dziada pradziada, jednak tez wystepuje powyzsze place slabej kukurydzy, wydaje mi sie ze na tym polu tez jest kwasna gleba, rosnie sporo skrzypu. Dziwne to wszystko.

Na pozostalych polach (gleby srednie, tzn nie zwir i nie glina :)) qq jest super, nie schodzi ponizej 2,5m.

Na koniec wyniki malego doswiadczenia: na jednym polu posialem qq gdzie ziemia dostala ok 80 t/ha obornika i SAM mocznik, 0 fosforowych, 0 potasowych - efekt - odmiana Nimba urosla na 2,7m (nie liczac wiechy)

Jesli komus chcialo sie to przeczytac to dziekuje i zachecam do wpisywania wlasnych wnioskow :)

Edytowano przez klos

andzin    3

To samo i u mnie tyle że od miedzysłabsza ale to wiadomo że mniej nawozu dolatuje. I zero obornika przez może ostatnie 10 lat odmiana glejt ziemia 5klasa no i kwaśna 4,5ph badana tej wiosny ale urosła na 2,5m teraz. Miało być na ziarko ale chyba pójdzie na kiszonkę.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez bialy2005
      kukurydza wyglada tak http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=18475 ( zdjecie pożyczone z galeri dla zobrazowania) przed siewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jescze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens??? Co roku o tej poże pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez wojtekb333
      Witam
      Pisze do was abyście pomogli dokonać mi wyboru. Chce zmienić siewnik do kukurydzy i interesuje mnie 4 rzędowy pneumatyczny. Zastanawiam się nad dwoma gaspardo i ozdoken. Gaspardo jest z 2014 roku zasial niby 120 ha wszystko na talerzu, komputer, nawóz 1000 L cena 46 tyś brutto. Natomiast druga opcja to siewnik firmy ozdoken nowy ta sama opcja za 50 tyś brutto. Teraz trzeba podjąć decyzję czy lepiej lepsza marka A używany czy gorsza A nowy ?
      Dodam, ze ja obsiewam tak 50ha rocznie

Liczę na pomoc
      Pozdrawiam
    • Przez wujo_usiu
      Witam , kupiłem Mesurol do zaprawy kukurydzy , w jakiej dawce go stosować , jest on proszkowany w 1 kg opakowaniu , taki jak na zał obrazku.