Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
yahooo777    1285

Na polu też już pewnie ma nierówno spaloną ta kukurydzę;)


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

czy kukurydza od momentu wyrzucania wiech rośnie jeszcze na wysokość czy już tylko tworzy kolbę ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

tzn. pytam bo sieje prawie 10 lat na kiszonkę lecz wydawało mi się że jak wypuści wiechę to już praktycznie nie rośnie


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli będą niekorzystne warunki do rozwoju np susza czy niedobory składników to raczej przyrost będzie niewielki, na ogół jest tak jak napisał kolega wyżej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ja od wielu lat sieje mocznik pogłownie czyli najpóznij jak sie da wjechac. w tym roku siałem nawet po lekim deszczu :) i wszytko oki widac plamki gdzie spadł mocznik na lisciu i sie przykleił ale za to ruszyłą z kopyta po kilku dniach. zawsze daje 150kg mocznika pod korzen i 100kg na lisc. jak ktos mnie zna to wie jak wyglada u mnie kuku :) zero odzywek to nie widziłęm po nich jakiegos duzego efektu. Odpowiednia ilosc nawozu PK i musi byc dobrze ph ziemi mam około 5-5,5 wiec nie zaden rarytas.

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Chyba coś pomyliłeś. 1050kg mocznika? A do nawożenia pogłównego to tez daje mocznik. Saletra lekko przypala liście.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klos    0

Witam, zrobilem ostatnio tournee po swoich polach z qq i zauwazylem kilka rzeczy o ktore chcialbym spytac:)

 

Wiadomo ze qq najlepiej udaje sie na glebach dosyc lekkich i ,,przewiewnych" pod warunkiem ze mamy taki rok jak ten - czyt. mokry. Mam u siebie jedno pole - dosyc zagadkowe :) - dzierzawa ktora mam drugi rok, wzieta od czlowieka ktory na tym polu sial rok w rok owies, 0 (czyt. zero :D) nawozu, obornik raz na kilka lat ale tylko dlatego ze niepotrzebnie zajmowal miejsce za stodola. Wywziozlem na to pole w 1 roku ok 40 ton obornika/ha, mieszanka urosla mi calkiem ok, na jesieni wywiozlem dodatkowo ok 70 t/ha i w tym roku zasialem qq. Niestety kukurydza wyszla bardzo nierowna, miejscami 2,5m, miejscami 0,5 - co ciekawe najlepsza jest na gorkach na ktorych wyoruje sie zwir, na dolkach sa place po ok 30m gdzie qq jest do kolan. Zaluje teraz ze nie zwapnowalem pola, pytanie tylko skad tak nierowna qq skoro doprawiana byla wszedzie tak samo, z gory wyglada to jak szachownica.

 

A teraz zmiana gleby, przejezdzamy na gline - tym razem moje wlasne pole, doprawione z dziada pradziada, jednak tez wystepuje powyzsze place slabej kukurydzy, wydaje mi sie ze na tym polu tez jest kwasna gleba, rosnie sporo skrzypu. Dziwne to wszystko.

 

Na pozostalych polach (gleby srednie, tzn nie zwir i nie glina :)) qq jest super, nie schodzi ponizej 2,5m.

 

Na koniec wyniki malego doswiadczenia: na jednym polu posialem qq gdzie ziemia dostala ok 80 t/ha obornika i SAM mocznik, 0 fosforowych, 0 potasowych - efekt - odmiana Nimba urosla na 2,7m (nie liczac wiechy)

Jesli komus chcialo sie to przeczytac to dziekuje i zachecam do wpisywania wlasnych wnioskow :)

Edytowano przez klos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

To samo i u mnie tyle że od miedzysłabsza ale to wiadomo że mniej nawozu dolatuje. I zero obornika przez może ostatnie 10 lat odmiana glejt ziemia 5klasa no i kwaśna 4,5ph badana tej wiosny ale urosła na 2,5m teraz. Miało być na ziarko ale chyba pójdzie na kiszonkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Co do ostatniego akapitu mogę się wypowiedzieć, potas i fosfor został pobrany z obornika bo przecież nie jest to normalna ilość nawożona na pola, poza tym gleby zapewne zasobne w te składniki, w innym wypadku nie cieszyłbyś się taką kukurydzą.

 

Co do tej ziemi dzierżawionej, zaniedbana jeszcze jest mimo wszystko i widzisz tego efekty.

 

Na pozostałych polach podejrzewam brak jakiś składników, bądź tzw. przepłony na polu.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2601    3

U mnie np. jest równa kukurydza gdzie jest na górce a w nizinie jest słabsza i doszedłem do wniosku że ten rok był zimny i dlatego qq w nizinie nie urosła. Bo gdy jest sucho to w nizinach jest ogromna a na górce malutka a w tym roku odwrotnie :D I chce dodac ze ziemie mam tylko 4-6 wiec dla mnie to dobry rok oby tak dalej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1344    6

Nierówności na polach w 90% spowodowane są nieuregulowanym ph gleby. Bardzo ważne jest wapnowanie i utrzymanie stanu obojętnego gleby gdyż wtedy najlepiej są przyswajane składniki. U mnie w tym roku też kukurydza wyrosła bardzo i mogę powiedzieć, że na 35 ha jest praktycznie jednej wysokości nie ma przepłonów jednak ja nie uprawiam jej dla wysokości bo widziałem wysokie kukurydze, które bardzo słabo sypały jak i niskie, które na prawdę warto zasiać. Myślę, że dużo zależy od odmiany i warunków atmosferycznych jakie panują w początkowej fazie. W tym roku da się zauważyć to, że na każdej roślinie są dwie wielkie kolby, a zdarzają się nawet trzy oby starczyło wody i składników mineralnych by je wykarmić, a będzie świetny plon - tylko co z cenami???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klos    0

wiem, wiem ze to za sprawa obornika, mam go calkiem sporo, gnoje co drugi rok, zawsze conajmniej 50t/ha, i tak sie zastanawiam czy rowniez na pozostalych polach nie ograniczyc znaczaco P i K.

Rolnikix co masz na mysli piszac o przeplonach?

 

Rolnik2602: u mnie akurat to nie kwestia pogody, dwa pola dalej ktos ma posiana kukurydze i jest rowna po calosci a gory ma jeszcze wieksze niz u mnie.

 

Czy mozliwe jest zeby na obszarze powiedzmy 100x100 m wystepowaly jakies znaczne roznice w pH? Z wiosny mialem problemy z przyswajaniem fosoforu i co ciekawe mnien wiecej pokrywalo sie to z obecnymi placami, opryskalem dolistnie i jakos ruszylo ale niektore miejsca dalej sa zabiedzone.

 

Wiem ze to jeszcze nie pora ale juz sie zastanawiam czy warto na drugi rok siac tam qq:) napewno na jesieni beda badania gleby i ewentualne wapnowanie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

qq u nas 7ha po burakach nawóz sam mocznik plus 2x odżywka osd fosfor pH gleby 5.5 - 6.5 wiec bajka a qq odmiana subito 4m wys buran 3,5m opoka 3m wniosek jeden wapnujmy nasze pola a oszczędność nawozów ogromna:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klos    0

4m? mozesz wrzucic jakies foto? nie widzialem jescze takiej qq, przeynajmniej w naszych stronach. U mnie najwieksza jaka w zyciu mialem to ok 3,40 wliczajac wieche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

4m to możliwa wysokość kukurydzy. Sam jednego roku miałem taką, że wszyscy wkoło jak jechali to wręcz zwalniali i się napatrzyć nie mogli bo u nich miała z 2-2,5m.... Był akurat słaby, suchy rok a kukurydza rosła na wilgotnej glebie u mnie. Podsumowując, nigdy nie ma pewności jaki dokładnie plon osiągniemy ale przy optymalnych warunkach efekty są bardzo zadowalające, niestety bywa też czasami zupełnie odwrotnie co jest zwłaszcza zauważalne na słabszych glebach.

 

Przepłon może ma jakąś inną fachową nazwę której nie znam, ale u mnie w okolicy wszyscy tym terminem się posługują. Chodzi o to, że załóżmy jest areał kilka hektarów pola, a miejscami co jakieś kilkanaście/dziesiąt metrów jest nagle słabsza klasa bonitacyjna gleby przez kilka metrów, co przy byle suszy jest zaraz widoczne osłabieniem w tym miejscu rośliny, szybszym jej usychaniem ,zahamowaniem wzrostu, itp., itd...

Przykładowo u mnie z podwórka to doskonale widać, jeden z sąsiadów ma niemal obok około 2ha ziemi ogólnie o dobrej strukturze, plony ziarna czy kiszonki z kukurydzy są dobre, nawet bardzo dobre jak na moją okolicę, jednak występują wyżej wspomniane przepłony które już około maja/czerwca doskonale są widoczne dla ludzkiego oka.. Nie jest to nic przyjemnego mieć takie działki, bo załóżmy na 10ha dobrej gleby, mieć takie porozrzucane po polu place słabej bardzo ziemi potrafią skutecznie obniżyć planowany plon.

 

A możliwe jest występowanie różnego ph na obszarze 100x100 o którym wspomniałeś, jednak jest to do uregulowania.

Również miałem na wiosnę problem z niedoborem fosforu zwłaszcza na jednym kawałku, było to związane tym, ze na dość wąskim a długim polu bruzda pługiem zagonowym została zbyt głęboko w środku pola wyorana na glebie 5klasy, miejscami może 4b, co więcej nie starczyło mi osadu na nawiezienie całej działki i w miejscu od bruzdy z 2-3m w każda stroną kukurydzy brakowało cały czas składników, co teraz również uwidacznia się o wiele mniejszą wysokością od pozostałej kukurydzy na tym samym polu.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klos    0

Rolnikix: o takie przepłony Ci chodzi :) u nas raczej takiej nazwy sie nie uzywa, ale dzieki za wyjasnienie.

Paweł1344: też u siebie zauwazylem ze nawet ok 30% roslin ma po dwie kolby i z tego co narazie obserwuje to obie rosna w miare rowno, bo zazwyczaj jest tak ze jedna zostaje w tyle. Natomiast pasy qq od miedzy czy od drogi maja nawet po 3 kolby, jakas anomalia chyba :D, dodam ze qq siana ok 100tys/ha nasion wiec nie jest za rzadko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

witam mam problem wiosną wywiozłęm na pole gnój bardzo gróbo następnie nalałem gnojowicy i zaorałem. ziemia 2tygodnie nie była ruszana od czasu zaorania puźniej przebronowałem ją pod siew kukurydzy.po zasianiu nic nie robiłem .zaczęła ładnie wschodzić lecz szły za nią chwasty .dałem jej oprysk odpowiedni.pryskałem w fazie czwartego liścia .Dafke dostała tak jak było napisane na butelce. Teraz ma wysokość metr a większość pola to w wysokoc 20cm.już nawet chwasty w niej wycinałem kosiarka żyłkową .zajeło mi to tydzien czasu ;D.Podsypałem pod nią ręcznie nawóż saletre i nic to nie pomogło .Chwasty dalej rosną a qq nawet nie ruszyła ;( Co byście zrobili na moim miejscy?? Pomocy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik971204    22

Miałem to samo.Była niska,rosło dużo chwastów.Najpierw dałem oprysk od chwastów,a następnie oprysk(tzw. fosforan kupisz w każdym sklepie z opryskami) i teraz ma wysokość ponad 2.5 m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonp24    0

u nas się pryska w ten sam dzień co zasialiśmy

a propo orania orze się dzień przed sianiem żeby ziemi nie wysuszyć na drugi dzień agregat siew i oprysk

a obornik też nie wolno pozwolić mu wyschnąć za mokry też nie, bo żle orać

i jak lejesz gnojowice to natychmiast bierzesz gryf i gryfujesz bo ucieka do powietrza

my tak robimy parę lat to c330 + kemper to po ukoszeniu przyczepy nie można dotknąć rurek z hydrauliki

a w tym roku była taka ładna w czerwcu już mnie przerosła i zaczęliśmy ją kosić niestety wichury co przechodziły ostatnio połamały ją trochę, ale i tak ludzie nie mogą się nadziwić że taka duża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485
wywiozłęm na pole gnój bardzo gróbo następnie nalałem gnojowicy i zaorałem.

 

GrUbo ( :) ) to chyba nawoziłeś nie tylko w tym roku. :)

 

Składniki odżywcze (mikro- i makroelementy) wierzę, że są w glebie w nadmiarze, ale teraz pytanie: jak z ich przyswajalnością? Twój opis wskazuje na możliwe zakwaszenie gleby, tym bardziej, że przyswajalność fosforu (oraz innych składników odżywczych) już przy niezbyt dużym zakwaszeniu jest mniejsza niż w glebie o odczynie obojętnym. Kukurydza potrzebuje łatwo pobieralnego fosforu do wzrostu i rozwoju, a chwastom zakwaszenie gleby nie przeszkadza - tym lepiej rosną, gdyż mają mniejszą konkurencję ze strony rośliny uprawianej w danym roku. Radzę wykonać badanie gleby, a nawet jeżeli niczego ono nie wykaże, to będzie wiadomo, że problem leży w innym miejscu.

 

Jest jeszcze możliwość grasowania na polu szkodnika - omacnicy prosowianki/drutowców itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

A przypadkiem nie pryskałeś mustangiem? ja właśnie mam taki sam problem pryskałem mustangiem dałem tylko 0.1L wiecej , ale później dogmyrałem się że zasiana przez zemnie odmiana jest pochodną wrażliwej na mustang odmiany, i moja plantacja przyhamowała zżółkła , dałem 2x odżywki do bólu i ruszyła się (pamiętaj o fosforze), ale i tak w tej chwili od granic gdzie był mijak qq ma 2m, a ta przypalona co odbiła ok150-160cm i wiechuje czyli urośnie tylko kilka cm. mocarzem w qq można podwoić dawke i nic się nie stanie, a mustang jest strasznie toksyczny dla niektórych odmian

 

Zapomniałem dodać jeżeli rzeczywiście pryskałeś mustangiem i to przypaliło od tego, to szybko pryskaj biostumulatorem "asahi" napewno pomoże

Edytowano przez bobytempelton

Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Jest jeszcze możliwość, że środek którym pryskałeś działał szkodliwie na daną odmianę, np. Chwastox Turbo:

 

W odmianach kukurydzy: Airbas, Anna, Baca, Grom, LG 2222, LG 2275, Magister,

Marignam i Prosna środek powoduje trwałe uszkodzenia roślin prowadzące do obniżenia plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damix    2

Ja w tym roku mam to samo co kolega tam gdzie pryskałem chwastoxem to zrobiła mi się jasno zielona i przestała rosnąć ;[ .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj