Polecane posty

wsk125ccm    11

Maistra kupisz w paczce na cały hektar, z mniejszymi się nie spotkałem - ale kosztuje ponad 260zł.

Titus - daje się 60g/hektar (20g kosztuje ok. 70zł) lub z Mustangiem 40g+0,6l(ok. 65zł za 0,6l), ale zdaje się że on kostrzewy nie ruszy - ale resztę ruszy i na dodatek dość tanio w twoim przypadku.

Z Milagro i merlinem nie miałem do czynienia - nie pomogę.

 

Na pewno to kostrzewa??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

a ja mam taki problem zastanawiam sie czy warto jeszcze siac QQ czy dac sobie spokoj obszar do zasiania to 1.5 h


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Witam... Uważam że warto zawsze coś urośnie sam mam do siania jescze 6ha QQ do zasiania i czekam bo pogoda nie pasuje....


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikra51    0

Czy mógł by mi ktoś doradzić czym opryskać teraz kukurydzę mającą do 7 liści ? Porasta ją trochę perzu, lebiody, powuje... Pryskałem ponad dwa tygodnie temu Milagro, ale chwilę po oprysku spadł deszcz i oprysk nie podziałał. Co polecacie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bizonlove    1

Ja nawozu daję 150kg azotu,80 kg fosforu, 210kg potasu. Nawożenie potasowe i i fosforowe stosuje jesienią przed orką a azotem gdy kukurydza ma 30-40cm wysokości tą technikę uprawy zawarłem z książki kukurydza na ziarno OODR Łosiów.Oczywiście dawki napisane są w czystym składniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Ja nawozu daję 150kg azotu,80 kg fosforu, 210kg potasu. Nawożenie potasowe i i fosforowe stosuje jesienią przed orką a azotem gdy kukurydza ma 30-40cm wysokości tą technikę uprawy zawarłem z książki kukurydza na ziarno OODR Łosiów.

 

 

To pewnie każda firma produkująca siewniki do kukurydzy daje zbiorniki na nawóz dla picu. Kukurydza potrzebuje fosfor w początkowej fazie zwrostu i dlatego sieje się fosforan 5cm na bok i 5cm głębiej niż kukurydzę żeby szybko miała do niego dostęp, nawet wysiewając go rzutowo kukurydza nie jest w stanie małym systemem korzeniowym pobrać go w odpowiednich ilościach, a gdy ma już odpowiedni system korzeniowy zapotrzebowanie na fosfor spada, nie mówiąc już o sianiu pod orkę zimową gdzie nawóz jest 30cm pod powierzchnią i nie jest do niczego w ziemi potrzebny przez pół roku. No chyba że masz za dużo pieniędzy i wolisz wywalić pieniądze poł roku wcześniej na pole.

Tak samo jak potas który do wiosny pewnie jest cały wypłukany. I gratulacje pomysłu z siewem azotu tak jak na pszenicę czy rzepak.

 

Jestem ciekaw jakie osiągasz plony bo po po tym co piszesz to bedzie dobrze jak zbierzesz 6t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Kwestia stosowania PK w uprawie QQ na ziarno wymaga wyjaśnienia.

 

Otóż:

Podział na gleby ciężkie i lekkie, to po pierwsze.

 

Nawożenie nieorganiczne oraz organiczne tych pierwszych, przed orką zimową. Z względów oczywistych. Z ciężkich gleb trudno wypłukać potas a tym bardziej fosfor, który potrzebuje czasu na rozłożenie (szczególnie superfosfaty), a z zastosowania superfosfatu wiosną QQ by się nie nacieszyła, co innego roślina następcza. Obornik jesienią, wiosenna orka nie wchodzi w grę.

 

Gleby lekkie to co innego. Tutaj i obornik na przedwiośniu, i orka wiosenna. Potas również z wiadomego powodu (wypłukanie składnika).

 

Azot, podział na dwie metody. Przedsiewnie całość dawki pod postacią mocznika, bądź saletry wapniowej (bądź saletrzaku) i mocznika. Metoda nr 2, 60-70% azot przedsiewnie (mocznik), pozostała część pogłównie pod postacią saletry amon.

 

Marek, pisałeś o aplikacji fosforu za pomocą siewnika kombinowanego. I słusznie. Tj. tzw. nawożenie startowe. Jest jedno ale, mianowicie forma nawozu jaką masz zamiar aplikować. Niezastąpiony jest polidap 18-46 (łatwo dostępny fosfor), posiadający w swoim składzie azot amonowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Zawsze daje fosforan amonu, ajeśl chodzi o nawożenie azotem to uważam że wysiew pogłówny jest głupota i stratą pieniędzy, daje 180-200kg mocznika przed siewem i te 12 ton w monokulturze bez nawozów organicznych co roku jest. A jesli ktoś juz nie wytrzyma i musi podsiać kukurydzę to nie saletrą tylko mocznikiem, saletra poprzpala liście bo nawóz się zbiera przy łotydze i razem z wodą z rosy poprzypala liscie, więc jak kogoś d*pa swędzi na podsiewanie kukurydzy to tylko mocznikiem, a najlepiej wcale, bo wątpię że dzieląc taką samą dawke na dwa razy osiągnie większy plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Gleby lekkie to co innego. Tutaj i obornik na przedwiośniu, i orka wiosenna. Potas również z wiadomego powodu (wypłukanie składnika).

Stosować orkę wiosenna mimo że przesusza glebę?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Milanreal:

Wywieziony wiosną obornik należy przyorać. Nie ma innej opcji.

Od razu uprawki przedsiewne. Gleba szybciej się nagrzewa. Wychodzi na plus przy wschodach qq.

Cały czas mowa tu o glebach lekkich.

 

Marek:

Nawóz pogłównie tylko i wyłącznie na suche rośliny. Nic nie poparzy.

Włączę dodatkowo RSM, alternatywa saletry.

 

bo wątpię że dzieląc taką samą dawke na dwa razy osiągnie większy plon.

Przebieg pogody ma tu istotne znaczenie.

Podczas chłodnej i wilgotnej wiosny, azot stosowany przedsiewnie (mocznik) nie jest pobierany przez rośliny. W konsekwencji rozwój qq jest zahamowany. Korzystne jest zasilenie saletrą, pobudzenie do dalszego rozwoju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bizonlove    1

Marek jakby kukurydza nie dawała mi dobry plon to dawno zmienił bym nawożenie.Plon zawsze mam powyżej 10ton z ha a dawki nawozów które napisałem wcześniej są w czystym składniku i widzisz można dać przed orką potas i fosfor a przecież nigdzie nie pisałem że daje saletrę na kukurydze.Tylko mącznik. Nawożenie fosforowo–potasowe. Nawozy fosforowo-potasowe wysiewa się jesienią przed orką przedzimową. Na glebach lżejszych nawozy potasowe lepiej jest wysiać wiosną.

Uprawa jesienna. Na glebach utrzymanych w dobrej kulturze możliwe jest spłycenie orki przedzimowej pod kukurydzę do 18 cm, pod warunkiem, że przynajmniej raz na cztery lata na tym polu zostanie wykonana orka głęboka. Kukurydza źle reaguje na orkę wiosenną, dlatego można ją wykonywać tylko wyjątkowo.

 

Wiosenna uprawa. Niedopuszczalne jest stosowanie wiosną narzędzi aktywnych, które spulchniają glebę zbyt głęboko i przesuszają wierzchnią warstwę gleby. Na glebach bardzo lekkich uprawę można uprościć. Najkorzystniej jest doprawić rolę przed siewem agregatem uprawowym.

 

Nawożenie azotowe. Na glebach cięższych najlepsze jest zastosowanie pełnej dawki azotu w formie mocznika przed siewem kukurydzy. Mniej polecana jest saletra amonowa. Na glebach zasadowych można zastosować siarczan amonu. Na glebach lżejszych połowę całkowitej dawki azotu można wnieść przedsiewnie, a resztę pogłównie – od wschodów do osiągnięcia przez kukurydzę wysokości 20-30 cm. Do nawożenia pogłównego stosuje się nawozy saletrzane i saletrzano-amonowe. Można także używać mocznika, ale krótko po wschodach, gdy można go wymieszać z glebą podczas bronowania. Podczas chłodnej wiosny dobre efekty daje nawożenie rzędowe fosforanem amonu podczas siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Milanreal:

Wywieziony wiosną obornik należy przyorać. Nie ma innej opcji.

Od razu uprawki przedsiewne. Gleba szybciej się nagrzewa. Wychodzi na plus przy wschodach qq.

Cały czas mowa tu o glebach lekkich.

No ma się rozumieć że przyorać obornik. Tylko czy np zaoranie obornika na orkę zimową wpłynie gorzej niż obornik z orka wiosenna? Tyczy się oczywiście gleb lekkich.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Tylko czy np zaoranie obornika na orkę zimową wpłynie gorzej niż obornik z orka wiosenna? Tyczy się oczywiście gleb lekkich.

Poprzez orkę wiosenną ograniczasz straty azotu oraz potasu, najbardziej zagrożone wymywaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4
Ja nawozu daję 150kg azotu,80 kg fosforu, 210kg potasu. Nawożenie potasowe i i fosforowe stosuje jesienią przed orką a azotem gdy kukurydza ma 30-40cm wysokości tą technikę uprawy zawarłem z książki kukurydza na ziarno OODR Łosiów.Oczywiście dawki napisane są w czystym składniku

 

Marek jakby kukurydza nie dawała mi dobry plon to dawno zmienił bym nawożenie.Plon zawsze mam powyżej 10ton z ha a dawki nawozów które napisałem wcześniej są w czystym składniku i widzisz można dać przed orką potas i fosfor

 

Ja w czystym składniku daję 110kg azotu, 70kg fosforu i 120 potasu i zależnie od gleby mam plony na poziomie 12-14t więc jednak jest coś na rzeczy w wymywaniu i uwstecznianiu nawozów że ty mimo dużo większych dawek masz mniejszy plon.

Moje zdanie jest takie że kazdy nawóz żle wysiewasz ale rób jak chcesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Podział dawki na przedsiewną oraz pogłówną jest uzasadniony w przypadku, gdy planujemy nawozić wysoko N glebę lekką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

W jednej kwestii się nie zgodzę.

Gleby lekkie to raczej dolne dawki azotu, a z podziałem dawek jestem na tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czego 16t miałeś ?? i Jaka wilgotność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Nie mógł mieć 16t, a napewno nie na 4 klasie. Uwierzyłbym gdyby to była pierwsza klasa, ale za długo już uprawiam kukurydzę żeby w takie bajki wierzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

16 ton to chyba razem ze słoma po QQ :) uwierze w 12 ale w 16 niee


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzychu18    6

Czy ktoś siał kukurydze na ziarno na 6 klasie ???? Jakie stosował nawożenie i jaki plon ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Juzek    0

witam. Jak sądzicie czy opłaci się nawadniać kukurydzę w czasie suszy wodą m.in Beczkowozem, przyniesie to jakieś oczekiwane rezultaty czy nie ma sobie czego głowy zawracać ? czekam na opinnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj