Polecane posty

kaczorek    5

Mam ofertę na kukurydzę czeskiej firmy Oseva, odmiana Celio250 wychodzi 316zl/ha brutto.

Czy miał ktoś styczność z tymi czeskimi odmianami kukurydzy? Sprzedawca chwali, ale wiadomo on che sprzedać. No i nie wiem czy się zdecydować. Może ktoś siał kuku z tej firmy, czy warto brać? :D


Ursus C-330, Ursus 3512 & NH TD5030 vs. 60ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Jednego roku na próbę mieliśmy właśnie jakąś odmaiane z Czech, ale rewelacji nie było. Zdecydowanie bardziej jednak polecam krajowe odmiany, myślę że będą lepiej dostosowane do naszego klimatu. Chyba, żeby rok dla kukurydzy był bardo przyjazny jak (2009), ale jak to przewidzieć. Znajomy zaryzykował w zeszłym roku i zasiał jakaś francuska odmianę, opłaciło mu się to bo super QQ była.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Prawidłowo wyrośnięta zdrowa kukurydza powinna mieć JEDNĄ kolbę. U mnie czasem zdarza sie że któreś roślina ma dwie kolby ale to wyjątki i niechciał bym tego.

Nieporządana jest ta druga kolba bo roślina niepotrzebnie traci wodę i substancje odrzywcze na wytworzenie drugiej osadki i małych ziaren.

Kukurydza powinna wytworzyć jedna kolbę ale w pełni rozwinięta z pełna obsada dużych ziaren. U mnie na glebach klasy3-5 z jednej kolby w monokulturze od 15 lat osiągam plon mokrego ziarna przy wilgotonośc 27-33% w wysokości srednio 12ton. Przy krótszej monokulturze ok 14-15ton.

Jak kukurydza wytwarza więcej kolb to przewarznie ta pierwsza kolba jest nie w pełni wyrośnięta a druga zawsze mniejsza z małymi ziarnami. Sieje tylko nasiona Pioneera i zawsze jest jedna kolba z pojedyńczymi wyjatkami. Odmiany innych firm maja skłonności do wytwaszania wiecej niz jednej kolby ale oznacza to spadki plonów i jakości ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arturs860    0

popieram kloegi marekgizio prawidłowo to kukurydza powinna miec jedną kolbe. jak ma wiecej to przechodziła jakies stresy. u mnie normalnie jest jedna sporadycznie dwie, ale w zeszłym roku była susza i kukuryzda miala miejscami 4 kolby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojteslaw    1

Kukurydza z osevy nie jest zła w zeszłym roku mieliśmy trochę Tiary i wyszła całkiem całkiem no ale polska Opoka była lepsza no i cena tez dobra w tym roku ok 160zł/50 tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaczorek    5

Dzięki za odpowiedź, kiedyś widziałem zdjęcie polskiej i czeskiej na jednym polu, ta z Osevy była lepiej ulistniona. Mam ochotę na tą czeską, chyba zaryzykuje :blink:


Ursus C-330, Ursus 3512 & NH TD5030 vs. 60ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A przy wysokich zawartościach PiK w glebie ograniczacie wysiew nawozów wieloskładnikowych czy całkiem rezygnujecie?Pytam bo pierwszy raz w tym roku mam zamiar posiac kukurydze na ziarno a zasobność w te składniki mam własnie wysoką i bardzo wysoką.Zaznacze że w zeszłym roku na tym polu miałem przenice i nie wysiewałem nawozów pod korzeń a plon miałem 6,5t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Jakie odmiany zakupujecie w tym roku i macie doświadczenia z odmianami z zeszłego roku, chyba dla kukurydzy bardzo dobrego ? Ja miałem odmianę OPOKĘ 5 ha i plon był bardzo dobry dodam, że gleba 4b,5 6 i 6z. Dobry plon bo wilgoć utrzymywała się w najważniejszych okresach wegetacji. W tym roku z mleczarni Łowicz zamówiłem OPOKĘ i 2 jednostki BLASK zaprawiany mesurolem koszt zaprawy 37zł/50 tys. jednostek. Obsieję tym poprzeczniaki i dokoła dwa przejazdy, oczywiscie dodatkowo pastuch. Wpisujcie ceny kuku


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolch    0

Odmiana Opoka 165 zł/50 tys nasion, San 127zł/50 tys. nasion, ja już od kilku lat sieję odmianę San, bardzo polecam w zeszłym roku plon był wysoki na glebach klasy IVa, IVb. zawartość skrobi w s.m. 43,8%. w tym roku spróbuję zasiać też trochę Opoki, podobno w lepsza strawność włókna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

My w zeszłych latach sialiśmy Nimbe, to nie można narzekać, jak na nasze gleby. W tym roku zastanawiamy się nad Subito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dywcio    3

Witam jak myślicie czy opłaca się siać odmiany PIONEERA na kiszonkę? Jeśli tak to jakie? Czy lepiej krajowe np.blask, opoka san? Co polecacie? Jakie są wasze doświadczenia z góry dzięki jestem z Mazowsza :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tommy30    0

Kolego siałeś już wcześniej odmianę Subito? Możesz coś więcej powiedzieć wiem ze rośnie jak las wysokość do 3.20m a jak z ziarnem. Ile kosztuje jednostka 50tys. czy można ja porównać do opoki bo cenowo to polska odmiana lepiej wychodzi. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobik85    0

Jednostki są po 80 tys.

Różnica wg pospolitych odmian to 100zł/ha

Posieję pierwszy rok ale widziałem pole doświadczalne Saaten-Union gdzie Subito i Susan przewyższały inne o 30-50cm, miały 2 kolby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

My mieliśmy w zeszłym roku niemiecką ale nie pamiętam nazwy. A jakie polecacie odmiany na gleby średnie tak 4-5 klasa?


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Ja w zeszłym roku miałem blask i muczo Wypadły bardzo OKI na IVkl) w tym roku będzie na pewno blask i nie wiem co jeszcze myślę nad MOBY z momentu znajomy miał to była najwyższa w okolicy jaka widziałem, opoka ( ale problem to kupić bo chemirol wykupił całość). Jeszcze rozważam magitop i zorrero ogólnie odmiany 260 FAO i więcej - sieje tylko takie.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

A co możecie o zachodniej powiedzieć tj Francuskiej? Tatko mówił że jak kiedyś miał to duuże kolby miała


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Sprecyzuj jaka odmianę LG jest francuzkie, momont także


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

Au mnie będzie w tym roku średnio-wczesny mieszaniec z pioneera pr39h32, więc standard " z dolnej półki cenowej" i jak wyrwę z chemirolu to jeszcze opoka.


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Na temat tego pioneera mam zła opinie dolna pulka i naprawdę lepiej kup górna półkę z polskich będziesz bardziej zadowolony. Ten pionier mi ładnie wyrósł, była wysoka zielona bardzo długo ( u innych san już był cały suchy) ale kolba mizerota połowa w porównaniu z polskimi czy LG. Powiedziałem ze nigdy więcej pionera z tanich odmian.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

Właściwie to miałem tylko raz górną a raz średnią, może zmienię tą dolną, dzięki za podpowiedź.


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Witam, zastanawiam się nad kukurydzą na kiszonkę jaką wybrać.

Znalazłem kukurydzę z Osevy, odmiany Celio i Cefin mają one przyznane wyróżnienie Top Kiszonki. Wysoki plon i bardzo dobra strawność. Wysokość 240-270cm

Znalazłem jeszcze z Munsanto odmianę DKC 3399 niby też na kiszonkę. Wysoki plon, dobra strawność, wysoka zawartość skrobi, wysokość 280-350cm.

Gościu z Agroefektu mówił mi, że na kiszonkę kukurydza nie musi być duża, ważna jest ilość dobrego ziarna i strawność. Więc nie mam pojęcia którą z nich wybrać, może macie jeszcze jakieś pomysły?

Jeszcze jedno pytanie odnośnie siewu. JAk dobrze posiać, żeby była naprawdę dobra kukurydza na kiszonkę. Jakimś zwykłym siewnikiem co ma rzędy blisko siebie czy jakimś lepszym siewnikiem pneumatycznym (Monosem wchodzi w gre) z rzędami oddalonymi od siebie na większą odległość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj