Polecane posty

fireseba    224

To żeś wytłumaczył... Jedna prawidłowo zapełniona kolba powinna ważyć 300g przy wilgotności ok 30% co dało by ponad 13t ziarna z ha. Czy mając trzy kolby jesteś w stanie wyprodukować więcej ziarna? Jeśli tak to nic tylko kosić kukurydzę na ziarno. Lepsza jedna kolba o masie 300g niż trzy po 150g

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

o to chodzi. przy kisznce z qq liczy sievplon energetyczny. a nie masa. czyli defacto plon ziarna lub jak kto woli skrobi.
qq na kieszonkę powinns więc dać duży plon ziarna plus stawną reszte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

czyli rolstudent polecasz np 8134 z pioneera?

a jak wyznaczyc termin zbioru sprawna sieczkarnia

u mnie na górce rosliny suche w dolince zielone ale kolby sa wodnisto mleczno woskowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Jedna kolba bedzie miala wiecej ziarna niz kilka?

Zazwyczaj tak jest, jedna kolba w pełni wykształcona , z dużymi ziarnami jest lepsza niż 3 kolby, niepełne i drobne ziarno. Ja w tamtym roku miałem po jednej kolbie , średnio po 450-500 ziaren, tylko na każdej roślinie równa i pełna i plon był rekordowy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EdwardC360    34

u mnie tak samo było, że na polu gdzie była jedna porządna kolba plon był lepszy niż na takim polu gdzie kukurydza miała po 2-3 mniejsze. podobno kukurydza wytwarza więcej kolb w warunkach stresu ale nie wiem ile w tym prawdy

Edytowano przez EdwardC360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

U mnie 5-6 klasa,odmiana 270 fao uschla na wior,sporadyczbie jest zielonkawa,kolby male niezaziarnione. Niedaleko mnie ktos zasial nie wiem czym i jaka odmiana,ale kolby ma wszedzie i to duze,nawet na gorkach a ziemia zywy piach,czy to cód..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Dobrze by było jakbyś się dowiedział jaka odmiana.Z polskich to prosna jest dobra.Jak jest susza to nie wyrośnie duża ale kolbę ma .

Edytowano przez krzysztofz14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

U mnie 5-6 klasa,odmiana 270 fao uschla na wior,sporadyczbie jest zielonkawa,kolby male niezaziarnione. Niedaleko mnie ktos zasial nie wiem czym i jaka odmiana,ale kolby ma wszedzie i to duze,nawet na gorkach a ziemia zywy piach,czy to cód..?

Dużo zależy od zasobności gleby w potas. W temacie o soi było zdjęcie soi po różnych dawkach potasu. Jak roślina ma dużo potasu to znacznie lepiej broni się przed suszą.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Nie wiem w czym rzecz,ale sie dowiem jaką agrotechnike stosowal i odmiane. Ja sieje chyba czwarty raz qq na tym polu i dalem po 250 korn kali,ponad 150 polidapu i mocznik.może sial pasowo z innym nawozem,nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

sąsiad też sieje korn kali i ma żółta jak cholera, lepsza i dużo tańsza jest sól potasowa ale ze względu na to że w nazwie nie ma nic "Amerykańskiego" to ludzie jej nie doceniają. Przy dawkach 250kg potasu na ha  kukurydza jest dalej zielona


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A ja uważam że wręcz przeciwnie. Korn kali jest lepszym nawozem (nie bez powodu wypiera na zachodzie europy sól potasową), poza potasem ma jeszcze sporo siarki i magnezu. Jednak trzeba pamiętać że zawiera 40 kg K20 w 100 kg nawozu (sól 60 kg), dlatego trzeba go więcej dawać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

u nas stosowaliśmy yara corn ale inwestująć troche mniejsze pieniadze w sól i polidap efekty są lepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

A ja uważam że wręcz przeciwnie. Korn kali jest lepszym nawozem (nie bez powodu wypiera na zachodzie europy sól potasową), poza potasem ma jeszcze sporo siarki i magnezu. Jednak trzeba pamiętać że zawiera 40 kg K20 w 100 kg nawozu (sól 60 kg), dlatego trzeba go więcej dawać.

 

Właśnie chodzi o cenę czystego składnika. Nawożę gnojowicą w dużych ilościach więc magnez mam bardzo wysoki, siarkę dają dolistnie 3-4razy  choć pewnie to za mało. Szukam teraz siewnika który sieje nawozy mikro


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

kolego zrób sobie próbę kontrolną Z mikro. W płonie nie będzie różnicy albo znikoma. lepiej za tą kasę przeznaczyć na coś dolistnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaca19855    11

Panowie zważyłem dzisiaj średniej wielkości kolbe kukurydzy i miała 280 gram a ziarno z niej 180 w przeliczeniu na 80 tys roślin daje plon ponad 14 ton, ciekawe w jakim stopniu to jest miarodajne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Właśnie chodzi o cenę czystego składnika. Nawożę gnojowicą w dużych ilościach więc magnez mam bardzo wysoki, siarkę dają dolistnie 3-4razy  choć pewnie to za mało. Szukam teraz siewnika który sieje nawozy mikro

no i przede wszystkim masz dużo potasu, ja stosuję najwyższe dawki gnojowicy z całej wsi no i kukurydza trzyma się ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Właśnie chodzi o cenę czystego składnika. Nawożę gnojowicą w dużych ilościach więc magnez mam bardzo wysoki, siarkę dają dolistnie 3-4razy  choć pewnie to za mało. Szukam teraz siewnika który sieje nawozy mikro

Z gnojowicą też dużo mikro wnosisz, więc nie wiem czy dodatkowe nawożenie mikro przyniesie oczekiwane efekty.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Panowie zważyłem dzisiaj średniej wielkości kolbe kukurydzy i miała 280 gram a ziarno z niej 180 w przeliczeniu na 80 tys roślin daje plon ponad 14 ton, ciekawe w jakim stopniu to jest miarodajne...

 

Ile wody jest w tym ziarnie? Gdyby ziarno było wypełnione i miało czarną kropkę to z 14t miałbyś  ok 11t ziarna o wilgotności 12%. Ważny jest parametr wilgotności ziarna

 

Właśnie wróciłem z pola i średnia kolba waży 297g a ziarno 235g przy obsadzie 85tyś. Zobaczymy jak dojdzie

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RYZYNH    3

U mnie większe kolby to 220-250 gram w całości , najmniejsze miej niż 100 i tych jest najwięcej, obsada 85tyś co przy tej szuszy okazało się gwoździem do trumny  :mellow: . Dzisiaj pierwsi zaczęli kukurydze i plon ok. 3,5 :o  nigdy nie pamietam żeby było tak słabo .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Co myślicie o tym bym nakosił jutro dwie przyczepy i zrobił z tego długa i wąską pryzmę na miesiąc dla krów aż do czasu skoszenia i zakiszenia podstawowej pryzmy? Z powodu suszy mam mało bel, a zawsze się dokupywało lecz 200zł nie dam.

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

u mnie sąsiedzi tak zrobili, jednak nie wiem czy to jest dobry pomysł z punktu widzenia osoby zbierającej pasze na zimę. osobiście trzymam całą kukurydzę w główną pryzmę bo wiem że kiszonki i tak będzie wyraźnie mniej niż co roku. obecnie idzie tylko wypas części krów, reszta w oborze sianokiszonkę dostaje i słomę a uzupełniam dawkę suchym ziarnem kukurydzy, śrutą rzepakową i osypką (owies+jęczmień). może nie jest to najlepsze dla krów ale na razie nie widzę żadnych problemów i kukurydzę oszczędzam na zimę zwłaszcza że zapowiada się lepsza cena mleka (moja  opinia) i na ten okres wolę zostawić qq. póki co spadek mleczności nie wystąpił więc ten schemat stosuję dalej. wyjątkiem oczywiście jest sytuacja kiedy masz zasiane z nadmiarem kukurydzy i wiesz że będziesz miał za dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj