Polecane posty

statek    140

masz bardzo mokra kukurydze;/

i ja nie widze tu wynikow o ktorych pisales. Ogolnie białko i energie na srednim poziomie.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Fakt że mogłaby być suchsza. Ja pisałem o wynikach w suchej masie. Gdyby była suchsza to skrobia by się podniosła troszkę, a białko by spadło. Ale ogólnie ja uważam, że nie jest źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

U mnie też kiszonka b. mokra w stosunku do ubiegłorocznej (wczoraj otwierałem rękaw, w przyszłym tygodniu wysyłam próbkę do badania, cudów nie oczekuje), ale gdybym kosił później to miałbym żółtą i niesmaczną - tydzień po koszeniu były w moich okolicach przymrozki, wszystkie pozostawione na polach kukurydze po nich zżółkły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

ja kosiłem moją w dzień, w którym był pierwszy przymrozek, dobrze że dalej nie czekałem, bo po dwóch dniach była już żółta, dlatego taka mokra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Badanie będzie mnie kosztować ok. 40zł, a wykona je polski związek hodowców bydła i producentów mleka. Umówiłem się na przyszły tydzień z ich żywieniowcem (mieszka niedaleko), że mnie odwiedzi i pobierze próbkę kiszonki z kukurydzy i przy okazji trawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Trzeba bylo odrazu napisac ze w sm. Po przymrozku jeszcze bym poczekal z kilka dni zeby podniesc ta sucha mase.

Ja jeszcze nie mam z tego roku wynikow bo karmie z ubieglego

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

miedzy 32 a 35%


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

A co z wyższa wartością suchej masy, jak to się ma do strawności i wartości odżywczej kiszonki? Oprócz tego , ze o wiele ciężej ubić taka sieczkę to jakie są jeszcze wady? Tez czekam na wyniki próbek kiszonek z PFHBiPM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppiotr    55

Miałem kilka odmian ale największe wyrosły subito i a79, miały 3,6 metra na 5 klasie ziemi, kolby też niezłe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Jak będzie wyższa sucha masa to strawność najprawdopodobniej spadnie, skrobia może wzrosnąć, ale włókno także pójdzie w górę. Więc bezcelowe jest koszenie zbyt suchej kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Ja również siałem Amrosini w tym roku ale na ziarno. Odmiana wczesna, ale plon dała ładny - 14t/ha (wilg. ok.39%) na klasie IV-V. Ale gdzie piasek był to uschła i kolby praktycznie nie było. Podobno na słabsze ziemie się nadaje, ale u mnie jakoś to nie wyszło. W przyszłym roku spróbuję ją jeszcze raz zasiać na piasku i zobaczymy jak bedzie plonować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Niekoniecznie strawnośc spadnie, może wzrosnąć (i przy porównaniu kukurydz 28% s.m. a 34% s.m. raczej wzrośnie), zwiększy się ilość skrobii w kolbach, która jest zdecydowanie bardziej strawna od włókna. Do tego odmiana może charakteryzowac się dobrym stay-greenem, przez co przy zbiorze o tydzień/ dwa tygodnie później będzie tak samo zielona.

 

A co do mojej kiszonki to nieco lipowato, ostatnio w chłodni było 1290l mleka, dzisiaj 1010l, mam nadzieję, że to przez to, ze krowy nieprzyzwyczajone do nowej paszy, teraz lepiej już TMR pobierają niż 3 dni temu, kiedy rękaw był otwierany i był kręcony pierwszy wóz z nową kiszoną. Chociaż nowa kiszonka wydaje mi się lepsza, lepiej pachnie itd., ubiegłoroczna była niemal żółta przy koszeniu, ta była zbyt mokra. Kojarzy ktoś, jak długo czeka się na wyniki badania kiszonki w polskiej federacji? Bo trzeba byłoby ułożyc nowa dawkę, a mocznik w mleku sprawdzę dopiero za miesiąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

kolego ja pisałem o kukurydzy powyżej 35-36% s.m, a nie porównywałem 28% z 34%. W wypadku s.m. powyżej 36% na pewno dzieje się tak jak napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Podobnie może być w przypadku kurydzy z mocnym stay-green przy wyższych wartościach suchej masy, tj. 36-42%.

 

A mleko wraca do normy, dzisiaj 1240l mleka. :) Kiszonka juz oddana do badania, dziwi mnie to, że tak krótko czeka się na wyniki, mam się ich spodziewać jutro lub najpóźniej do wtorku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam18212    9

Co sądzicie o koszeniu kukurydzy pod kolbą? opłaca się? Nie ma później problemów z uprawą resztek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zdecydowanie wartość kiszonki by wzrosła. A resztki potraktować mulczerem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Jak będzie wyższa sucha masa to strawność najprawdopodobniej spadnie, skrobia może wzrosnąć, ale włókno także pójdzie w górę. Więc bezcelowe jest koszenie zbyt suchej kukurydzy

no niekoniecznie ja w ubiegłym roku mialem chyba 15% wieksza sucha mase od twojej a strawnosc mialem 74,2% czyli jeszcze o 10 prawie wieksza jak ty ale jesli kosiles przed przymrozkami to chyba pozno siales ze masz taka niska sucha mase i teraz sobie policz zakladajac proste liczenie nasze krowy zjadaja po 50kg kukurydzy twoja krowa zje 13.5kg suchej masy a moja zje 20kg suchej masy to tylko taki przykald bo 50 kg zadna nie zje tylko zeby ci zobrazowac co zyskujesz wieksza sucha masa a krowa doi z suchej masy i niepotrzebnie dostarczasz jej wody ktora ma w poidle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Komodo ja to wiem, aż tak obrazowo nie musisz mi tłumaczyć. A kukurydza faktycznie siana była późno, i wcale nie mówię, że jestem zadowolony z takiej suchej masy jaką ma moja kiszonka. Strawność jest również zależna od odmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

wiem ze nie musialem tak rozpisac ale nieraz ktos bedzie czytał temat to bedzie mial juz bardzo latwe do przetrawienia Dlatego czasem odmiana teoretycznie o slabszych parametrach moze miec super strawnosc i bedzie krowa miala z niej wiecej niz z tej teoretycznie wiekszym udzialem SM i skrobi wtedy mialem A98 glownie w tym roku nie badalem ale mialem wiecej z pioneera co teoretycznie powinny miec jeszcze wieksza strawnosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj