Polecane posty

URSUS16    278

Jaką proponujecie mi odmianę na IV klasie ziemi ? Oczywiście na kiszonke. Przed QQ będzie żyto na kiszonkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
supermichal13    366

A kukurydza która jest siana na ziarno i na sienie tej kukurydzy będzie dobre na kiszonkę

 

i i jaki jest koszt uprawy kukurydzy na 25 arach tz na wożenie opryski i koszenie i folia ? :)

posieje się może rekami

 

i ile trzeba kg kukurydzy ? :) za od powieć podziękuje

Edytowano przez supermichal13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Dzisiaj zaczynamy kosić moją kukurydzę a jutro skończymy. U kuzyna oddała dobre 45t/ha na IV klasie. Zobaczymy jak będzie u mnie na V.

Edytowano przez PeterG14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ja już otworzyłem pierwsza pryzmę 16 dni była przykryta. A kosić skończyliśmy w poniedziałek. Z 10,5ha dało 119 przyczep 4,5 tonówek z zastawami. Myślę że wchodzi na nie około 3-4 tony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja właśnie skończyłem okrywanie. Robota była wczoraj do godz. 1:00 a dziś od 7:00. Z hektara wyszło gdzieś pomiędzy 30/40 ton więc dość dobrze jak na V klasę i pierwszy rok uprawy :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

do jakiego stadium rozwojowego kukurydzy można ją zakisić? zastanawiam się czy kosić na ziarno czy może jeszcze zejść z nią na kiszonkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Jak porządna sieczkarnia i zestawy ubijające to chyba nie ma takiego ograniczenia. Kilka lat temu bardzo mokra jesień i w okolicy bywało tak ze kosili dopiero jak ziemia zamarzła. Zakisło krowy zjadły mleko tez popłynęło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259

WItam

napisze tutaj aby nie zaczynać nowego tematu

Dzisiaj zobaczyłem, że na jednej z dwóch pryzm wlazł mi pies (chyba sąsiada ;[ ) i podziurawił mi pazurami folie, dziurek było dość sporo. Oczywiście zakleiłem i postawiłem teraz pastuch z drutem umiejscowionym na 3 różnych wysokościach, niech go ku*wa popieści

W sobote tego incydentu nie było więc je*any pies musiał to zrobić we wczorajszą albo pozawczorajsza noc...

QQ była koszona ok. 10 września

Czy to w jakiś sposób moze zaszkodzić jakości kiszonki???


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leonardo1    1

Witam.

Jestem tutaj nowy i planujemy z tatą zasiać pierwszy raz w życiu kukurydzę. Jakiś 1 hektar pola. W ogóle nie wiemy jak się za to zabrać ponieważ w moich stronach mało kto sieje kukurydzę na kiszonkę. Jestem z Małopolski 30 km od zakopanego mieszakam. U mnie występują gleby słabe i bardzo słabe mimo tego paru gospodarzy sieje kukurydze u nas i wyrasta idealna na kiszonkę. Dlatego prosiłbym o podanie co i jak po kolei zrobić co trzeba pierwsze zrobić i ogólnie. Na tym polu narazie trawa jest ale w tym tygodniu planujemy pierwszą orkę. Ale czy najpierw nie trzeba nawieść obornika na to pole czy można już orać ? prosze wypisać mi w punktach co i jak bardzo proszę :) i jaka cena jest teraz kukurydzy na 1 hektar ? :)

Liczę na szybką odpowiedź :)

 

z góry dzięki i pozdrawiam z podhala ! :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rybka2485    1

1.wg mnie jeżeli jest trawa to ztalerzuj lub glebogryzarką to zjeździj

2. obornik (nie żałuj)

3.gruber + orka

4 czekamy do wiosny

5. na przełomie marca-kwietnia bronowanie ( możesz rzucić soli potasowej 200-300kg/ha)

6. po 15 kwietnia 200-300kg/ha mocznika + nawozu wieloskładnikowego (lub gnojownicę) + 150-250kg fosforanu wzbogaconego

7. uprawa agregatem pod siew i tego samego dnia zasiać

8. opryskać w ciągu 3 dni np Guardianem MAx

9. do zbioru spokój

 

możesz na zimę wsiać też żyto na kiszonkę

1. talerzówka

2. obornik

3. orka

4.agregat + siew żyta 250-300kg/ha

5....pod koniec pewnie kwietnia podczas białkowania(przed kłoszeniem) żyta koszenie + belowanie lub w pryzmę

6. sól potasowa + wapno granulowane

7.talerzówka lub agregat żeby wymieszać glebę

8. mocznik + superfosfat wzbogacony

9.agregat + siew

10.oprysk

11.spokój do zbioru

 

wg mnie możesz tak to zrobić :D

ja w tym roku robię żyto na zimę z domieszką gorczycy (ok.15kg/ha) ...sąsiad wpadł na taki sposób w tamtym roku, a że gorczyca ściąga azot a w zimę kruszeje to może coś to daje

Edytowano przez rybka2485

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Gorczyca ściąga azot tylko ten który jest w glebie, a taki to i żyto ściągnie. Gorczyca nie pobiera azotu z powietrza! Juz 2 taki wpis dziś widzę....


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leonardo1    1

1.wg mnie jeżeli jest trawa to ztalerzuj lub glebogryzarką to zjeździj ( mam glebogryzarkę wystarczy ? :D)

2. obornik (nie żałuj)(czyli około ile Ton na hektar ? 10 wystarczy ? :) )

3.gruber + orka (grubera nie posiadam ale kultywator może być ? a orka to głęboka ma być ? )

4 czekamy do wiosny

5. na przełomie marca-kwietnia bronowanie ( możesz rzucić soli potasowej 200-300kg/ha)(sól potasu nie posiadam a więc gdzie to mogę kupić i czy to się zasiewa ręcznie?)

6. po 15 kwietnia 200-300kg/ha mocznika + nawozu wieloskładnikowego (lub gnojownicę) + 150-250kg fosforanu wzbogaconego(co to jest ten mocznik i fosforan wzbogacony ? nie wystarczy sama gnojownica?)

7. uprawa agregatem pod siew i tego samego dnia zasiać(agregatu nie mam ale czy nie wystarczy bronami pojeździć ? i posiadam zwykły siewnik do zboża można nim siać kukurydze?)

8. opryskać w ciągu 3 dni np Guardianem MAx

9. do zbioru spokój

 

dzięki za pomoc ! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

hmm zapominacie o nawozach:

1 talerzowanie trawy

2 obornik

3 orka gleboka na zime

4 koniec kwietnia agragat raz

5 wysiew nawozow ... np fosforan amonu

6 agragat drugi raz

7 siew punktowym mechanicznym lub punktowym z podsiewaczem nawozu(fosforan amonu albo w 5pkt albo tu) siewnikiem =jakas usługa koszt 100-140ha

8 przedwschodowo oprysk elumis albo guardian

9 jak kukurydza ma już troche liśći to mocznik 300kg/ha w mokrym momencie

jeżeli na polu glina to raczej siew szybszy jeśli piach to można opożnić siew nawet do końca maja ale tylko na kiszonke i wtedy krotsze fao nalezy brac

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lordzik    1

Mam pytanie... właściwie to nie wiem czy to tu pasuje ale wątek jest o kukurydzy... Czy ktos z Was zetknął się kiedyś z czymś takim jak grzyby na kolbach kukurydzy???? niedawno znalazlem to paskudztwo u siebie.... jak jest nie dojrzałe to wygląda ja purchawka, tzn białe kulki... póżniej robi sie brązowe i sypie sie z tego brązowy proszek.... qrde pierwszy raz coś takiego widziałem!!!!... jeśli ktoś coś wie w tym temacie to proszę o pomoc... czy można jakoś temy wcześniej zapobiegać????? i czy kukurydza z tym świństwem nadaje sie na paszę????? POMOCY!!!!!!

 

Spokojnie, to głownia guzowata. Nie panikuj.

Jest neutralna dla bydła, ale niestety obniża wartość energetyczną kiszonki. A gdzie się ci umieszcza? Jeśli na kolbie, to ziarniaki nie wytworzą sie w pełni, stąd mniejszą będziesz miał wartość kiszonki.

 

Nie są znane skuteczne pestycydy działające na nią. Zalecane jest utrudnianie infekcji przez eliminację owadów nadgryzających tkanki, usuwanie owocników przed rozsypaniem zarodników, spalanie szczątków pożniwnych, kilkuletnie przerwy w uprawie itp. Ale i tak może się przenieść od sąsiada. Generalnie najlepiej jak jej nie ma, ale to jeszcze nie koniec świata.

Edytowano przez Lordzik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel101210    5

Ja myślę że nic się nie stanie... zresztą znajomy kiedyś miał podobny problem i mu się zakisiła i krowy jadły :) najlepiej to pryzmę po przykryciu folią przysypać piachem wtedy nie będziesz miał problemu u mojego wujka jest przysypana i nie ma problemu z przedziurawieniem


pawel101210 na YouTube zapraszam na filmiki do obejrzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

witam czy miał ktos z was do czynienia z siewem rzepaku badz kukurydzy na glebach murszowych (łakowych) słyszałem ze moze to byc całkiem dobry pomysł, jak wiadomo z dostepnoscia wody nie ma problemu na takich terenach dobry dren i powinno wypalic. Prosze o podzieleniem sie doswiadczeniami polowymi w praktyce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Największy wada takich gleb to to że są glebami zimnymi, bardzo wolno się nagrzewają, siew na takich polach nie może być za wczesny więc już od samego początku widać że w takim wypadku wchodzą w grę tylko odmiany wczesne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

a miałes jakies doswiadczenie w takiej uprawie ?

Edytowano przez vojt4s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Obecnie mam doświadczenie w posiadaniu łąk torfowych. Nie wyobrażam sobie na nich kukurydzy, bo są okresowo zalewane. A drenaż torfów powoduje ich degradacje. Drenaż torfów jest sprawą kontrowersyjną.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pieniu    1
Na kuku to chyba trzeba miećć też dobrą ziemie ?? Bo mój wuja zasiał kuku na prawie samym piachu i miał plon do niczego

Wiadomo że na piachu nie urośnie , na słabej ziemi trzeba dać jej papu<nawozu> my też mamy 3 ha tak jakby łaki na piaskach , mieliśmy tam posiać ale szkoda pieniędzy na nasiona , opryski , nawozy , paliwo itp bo jak nic nie urośnie no to duże straty .My dajemy mocznik i polifoske.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emilio    4

Witam

 

Sory za odskocznie ale mam pytanie czy jest ktoś na forum kto po mimo kontraktacji kukurydzy do Lechpolu nie sprzedał jej do Lechpolu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Gorczyca nie pobiera azotu z powietrza!

 

Dokładnie. Gorczyca ze względu na swoje właściwości i relatywnie niską cenę uprawy świetnie nadaje się na poplon ścierniskowy. Chroni glebę przed działaniem czynników atmosferycznych.

 

Roślina która pobiera azot z atmosfery to np. lucerna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuber    4

Witam! Kolego EMO87 mugłbyś napisać jak wyszła u Ciebie kukurydza borelli z caussade .Pytam bo jestem zainteresowany nasionami tej firmy . Jednocześnie proszę o wszelkie informacjie odnosnie odmian tej firmy a zwłaszcza odmiany Luigi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzejdzej    1

Mam pytanie, na jaką długość tniecie kukurydzę podczas zbioru na kiszonkę. Jedni mówią, że jak najkrócej 5-10 mm, inni znów, że to za drobno i zwiększa się ryzyko wystąpienia kwasicy więc zalecają 18-20 mm, a powyżej 20 mm to już na pewno nie ma sensu, bo będą zostawały niedojady

  • 0


  •  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj