kamieniec

Wywar gorzelniany

Polecane posty

kamieniec    1

Ma morze ktoś styczność z wywarem gorzelniczym. Jeśli tak to ile dajecie litrów na jedną sztukę i ile płacicie za litr.

Proszę o pomoc. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowik92    0

U mnie jest 5 zł. za 1 tys litrów. Ale popyt na to i tak jest bardzo duży mimo iż jest on odwirowany i przypomina prawie wodę. Ja daje ok 20 litrów na dzień na 1 dużego byka, im młodszy tym mniej daje.Krowom daje trochę mniej ok. 15 litrów na dzień. Sam wywar byłby też lepszy gdyby pochodził z przerobu pszenżyta a nie tak jak u nas jest z kukurydzy bo akurat jej w tym roku bardzo dużo. W moich stronach są też tacy co kukurydze na ziarno sprzedali i wożą po kilkanaście kilometrów wywar. Ja osobiście nie zrezygnuje z dawania bykom wywaru bo mam dość blisko do gorzelni i w przeliczeniu i tak wychodzę na tym korzystnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamieniec    1

Bo u mnie jest po 10zł za 1000 litrów.Ja daje 45 litrów na dzień na 1 sztukę (krowę) i nie wiem czy to nie za dużo? U nas jest z żyta albo z kukurydzy ale jest taki gęsty że nie chce wylecieć z beczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piterr    0

Ja płacę 25zł za 1 tys z dowozem pod dom (auto z cysterną).I na dorosłą sztukę daję około 30-40 litrów na dzień.A biorę co drug dzień 2 tys. litrów i dobrze że mam pompę w beczce bo jest tak gęsty że na drugi dzień przez normalny zawór nie chce lecieć.U nas robią z zboża i kiedyś robili z kuku ale wówczas zapychało im cysternę podczas rozwózki aczkolwiek z prosa też próbowali.Ja osobiście polecam i nie potwierdzam opinii o braku cielności z powodu podawania wywaru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

W mojej miejscowości wywar robiony jest z żyta,pszenżyta i aktualnie z kuku wołają 8zł za 1000L.Kolejki są niemiłosierne praktycznie co dzień,być może dlatego że u mnie w rejonie głównie bydło każdy ma.Ja osobiście dawałem tylko opasom i na przyrosty nie moge narzekać.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

U mnie jest za darmo, ale mają niebawem wstawić wirówki, to nie wiadomo co on będzie wart po odwirowaniu :blink: . Ja daję 40l na krowę, ale znam przypadki co i po 100l dają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Moj ojciec wywar wozi dobre 10-12 lat i jak mowi bez wywaru nie ma mleka.Mleko jest ale na wywarze jest sporo wiecej. Opasy tez sie dobrze chowaja a i zima cieplego sie napija.Kiedys byly duze kolejki a teraz wlasciciel gorzelni musi sam na pole gdzies wozic bo mu w zbiorniku zalega wiec jest zadowolony jak ktos przyjedzie i zabierze pare tys. litrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Kiedyś byłem na spotkaniu odnośnie żywienia bydła,i gościu wypowiadał się na temat wywaru to mówi że krową w okresie zimowym jak najbardziej ale tylko w takich ilościach aby zastąpił im zimna wode,poprostu aby się napiły a nie opijały,a co do opasów to już jak kto uważa bo i tak i tak do 2 lat sie trzyma także kogo to interesuje że taki byk np. po 3 latach pojenia wywarem w dużych ilosciach wątroby praktycznie by nie miał.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Dokładnie tak jak mówisz Krzynio,daleko szukać nie musze,mój dalszy sąsiad też walik kuku ile wlazło i wywaru na to do oporu sie cieszył jak nigdy że krowy mlekiem walom ale do czasu aż coraz częściej zaczeły się padnięcia krów w taki oto sposób pozbył sie prawie półowy stada


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Wywar gorzelniany ma okolo 0.2-0.5% alkoholu wiec o watrobe sie nie boje. Jesli gorzelnia robi spirytus z porosnietego ziarna o bardzo slabej jakosci to nie ma sie co dziwic ze krowy padaja. W naszym rejonie sami oddajemy zboze do gorzelni wiec wiemy dokladnie z jakiego ziarna jest robiony wywar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

kolego @szczewko nie chodzi tylko o alkohol, chodzi o białko i łatwo dostępny cuker. Wywar jest zarówno białkowy i energetyczny. A po za tym nie musi być z popsutego zboża, wystarczy że się za długo przetrzymuje i zaczyna się fermentacja, która psuje wywar, wchodzą bakterie tlenowe, które rozkładają białko i cukry. Te bakterie początkują procesy gnilne. Nigdy nie dawałem i nie będę dawał takiego czegoś moim krowom. Jeżeli chcę podciągnąć ilość mleka, to do paszy dodaję po prostu wysłodki buraczane, to jest dużo bezpieczniejsze. Cukier zawarty w wysłodkach jest łatwo dostępny dla bakterii mikroflory żwacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

U mnie 1 tysiąc z kuku za 1 zł netto.Odbiór osobisty z gorzelni a opasy dostają 30-35 litrów(bywało i 40L) na dzień. Przez ostatnie 17 lat nie miałem problemów zdrowotnych u bydła, które mogły by mieć coś wspólnego z żywieniem wywarem a poję nim tylko w sezonie zimowym. Trzeba tylko uważać by nie był zbyt gorący. Prosto z produkcji ma gdzieś 50-85 stopni(zależy od dnia). Studzę do 35 lub mniej stopni i dopiero podaję.

Zwierzęta pojone wywarem częściej liżą sól i dbam by im jej nie brakowało oraz podaję większe ilości wapna w paszach.

 

Moja prośba: Jeśli ktoś z Was twierdzi że wywar szkodliwy jest to niech podaje wiarygodne przykłady i dowody oraz ilości podawane zwierzętom z podziałem na opasowe i mleczne o ile może to robić jakąś różnicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

kolego @KRISTOFORn pracowałem ponad 4lata temu na dużej fermie bydła ponad 700krów mlecznych, do TMR dodawano wywar jako uzupełnienie białka, dozowano do wozu paszowego około 5litrów na sztukę wywaru zagęszczanego. I krowy jeżeli chodzi o mleko, to niektóre dawały ponad 60litrów, kiedy dostawały młóto browarniane i wywar, ale nie widziałem tam krowy starszej niż 3laktacje, większość z nich padała z powodu przebiałkowiena, co powodowało niedoczynności wątroby i nerek. A poza tym jeżeli wywar postał parę dni to krowy dostawały biegunek. Co do opasów to nigdy tak na profesjonalną skalę się tym nie zajmowałem, więc nie wypowiem się na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na początek pozwolę sobie zauważyć pewną sprzeczność w żywieniu które zaobserwowałeś na tej fermie otóz był podawany wywar jako uzupełnienie białka i jednosześnie większość z nich padała z powodu jego nadmiaru czyli przebiałkowana.

Czy to tylko z powodu wywaru?

Krowom mlecznym wywar mozna podawać ( http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=wywar%20gorzelniany%20w%20%C5%BCywieniu%20byd%C5%82a&source=web&cd=1&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.provimi.pl%2Fpage%2C1268254490%2C1%2Cpodstrona.html&ei=3EgTT6eGL5GAtQbYmo0-&usg=AFQjCNHPUfTg4J-YxliaxeM4UpWsMhGmKQ )z tym, że nie takie ilości jakie czytałem na niektórych postach wyżej.

Zgadza się co do szybkiego kwaszenia się szególnie jak są ciepłe dni. Z tego powodu zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja zaprzestaję go przywozić.

Rozmawiając z osobami prowadzącymi ubój zwierząt dowiedziałem się że te karmione przez dłuższy czas tym wywarem miały bardziej czerwone mięso a to odstrasza smakoszy.(tej informacji nie udało mi sie potwierdzić osobiście)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PREZES91WLKP    11

Ja też nie mówie że wywar jest zły tylko poprostu trzeba go stosować w umiarkowanych ilościach,a nie do przesady.Ja go osobiście podawałem tylko i wyłącznie opasom i na przyrosty nie narzekam,ojciec dawał krowom(jak jeszcze mieliśmy)i mówi że mlecznosć krów też na dość wysokim poziomie stała,ale zaobserwowałem w swojej wiosce(w której jest właśnie gorzelnia)że wywar owszem wożą ale sami mniejsi i średni gospodarze,a ci co mają conajmniej ok 80 krów i więcej zaprzestali stosowanie wywaru,ale trudno powiedziec dlaczego,być może doradcy żywieniowi im jakieś bajki nagadali.


KPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

,a co do opasów to już jak kto uważa bo i tak i tak do 2 lat sie trzyma także kogo to interesuje że taki byk np. po 3 latach pojenia wywarem w dużych ilosciach wątroby praktycznie by nie miał.

 

A kto w obecnych czasach hoduje byka 3 lata? U mnie wywar wozi sięjuż 18 lat, kiedyśojciec jeszcze z ziemniaków wywar woził i jakoś krowy nie padają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parada    0

panowie mam okazje kupić wywar zbożowy który jest odwirowany i ma około 34procent suchej masy i jest dodatkowo zakonserwowany kwasem propionowym czy ktoś już zakupywał coś takiego i jak się to sprawdza w żywieniu i przechowywaniu dodam że mam około 30 sztuk z czego połowa to krowy i głównie to o nich tutaj myśle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinnnek    0

My dajemy około 40L na sztukę na dobę, jałówkom LM. Na początku trochę, spokojnie po 10L potem stopniowo więcej żeby się przyzwyczaiły . Wywar fajny ,gęsty żytni.

Generalnie są kolejki bo wszyscy w okolicy karmią mięsne i mleczne. My karmimy tylko zimą żeby nie piły zimnej wody z rowów, do tego zwroty z piekarni do smaku, sianka do oporu i lizawka. Rosną ładnie, na początku trochę biegunki miały ale zaraz przeszło. Teraz jak traktor z baniakiem z daleka zobaczą to lecą na łeb na szyję.

Płacimy 3 zylka za tysiaczek, pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

Witam

 

Odnowię temat ale może ktoś mi odpowie. Ile białka może mieć taki wywar z gorzelni?? I jak długo może stać. Mam około 25sztuk bydła więc na raz 1000L nie spasę. 25 sztuk to jakieś 3-4dni bym to dawał może to tyle stać czy lepiej co drugi dzień nowe przywozić?? Tylko najważniejsze czy to opłacalne będzie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj