romanwiatr

Kiszonka z kukurydz / sianokiszonka

Polecane posty

ppp    319

59l- WOW- jaką ma średnią laktację? Powiem Ci, że chyba Ojciec daje za dużo treściwych...u nas sztuki pod 40l dziennie dostają 9-10kg treściwego dziennie. Może to kwestia kukurydzy- powoli zaczynamy kupować trochę lepsze odmiany, bo do tej pory był tylko san. Część łąk też nadaje się do likwidacji bądź przesiania... Z drugiej strony te 10kg treściwego to max 22-25l mleka czyli przy 38 litrach dziennie z kiszonek robią około 13-16 litrów- to w sumie nie źle, ale zawsze może być lepiej. Kolejna kwestia to genetyka- niepomiernie lepsza u Ciebie, ale pracujemy nad tym:) Nie dajemy pełnoporcjowej-jak ostatnio przeczytałem skład(zdaje się, że z nutreny) i zobaczyłem cenę, to się za głowę złapałem- tam nawet zboża nie było- otręby pszenne, trochę śruty rzepakowej, jakieś oleje, mocznik i śladowe ilości witamin a wszystko za "jedyne" 1000zł za tonę:D. Przekonałem Ojca, że lepiej na to konto do zboża które mamy dokupić ziarno kukurydzy, ddgs i rzepak (starszy się rozpędził i dokupił jeszcze soję). Efekt jeśli chodzi o mleko i parametry jest ten sam lub lepszy a kasa mniejsza. Jak kiedyś przyjechał ich przedstawiciel handlowy i usłyszał jakie mamy parametry po naszym zbożu to nawet nie zaproponował sprzedaży:D .

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

powiem tak moze masz racje po wlasnej paszy parametry beda lepsze napewno bo wiesz co sypiesz ja biore z De ale za heusa no w naszej mocznika nie ma ale tez no otreby rozne rzepakowa dwa rozne susze zbozowe no witamin kilka jest ale wiadomo trzeba dac premiks niezaleznie jaka by ta pelnoporcjowa nie była ale 1000? to cos za tanio na nutrene no my w tej chwili 1020 placimy i ogonie jakiby nie przyjechał przedstawiciel to tematu paszy nawet nie podejmuje jak sie spyta skad nawet sano co mnie bardzo zdziwiło :D Co do sredniej laktacji to nie mam pojecia po nie mam pod kontrola dopiero sam zaczałem wazyc i bede prowadził ake powiem ci ze duzo napewno duzo ona długo zawsze sie nie zaciela i wtedy w tej najlepszej laktacji wycieliła sie w styczniu a w grudniu dawała 36l jak zmierzyłem i była wtedy dopiero 4 miesiace ale cos za cos sztucznie zacieliła sie raz jak była jałowka ;) mamy jedna jalowke tylko po byku swoim po niej no i ja nie zakładam tak optymistycznie ze 1kg paszy =2l mleka trzeba ocenic faktycznie jak u mnie to te 1.5-1,7 l to max.No co do genetyki to fakt jest na dobrym poziomie i szkoda ze nie mamy pod kontrola bo ta krowa miała by szanse zostac matka buhaji.A tak teraz powiem w polsce nie ujawniaja rodowodow matek buhaji chociaz ostatnio MCHIRZ to zrobiło to jezeli bira na matki krowy o wydajnosci 8-9tys to nie dziwmy sie ze jest taki pozim genetyki podczas gdy zagranica nierzadka matki maja ponad 20 tys a teraz kryzys polskiej hodowli sie pogłebi zajeli sie prywatyzacja zamiast opracowac program oceny genomowej i dzieki temu jak dawniej z zagranicy mogł sie trafic dobry by tak teraz dostaniemy te ktore oni juz ocenia na podstawie markerow gemetycznych i uznadza za nie przydatne u siebie.Jak ja pierwszy raz zamawiałem z HGplus to przyjechał z WCHiRZ i mowi no dlaczego przeciez nasze byki sa lepsze to zadałem jedno pytanie skoro tak to dlaczego ojcami przyszłych waszych buhajow sa Canvas i Paramount byki ktore zamawiałem a nie wasze ktore sa takie dobre i dajecie je do rozpłodu i ze tak powiem zostałem z tym pytaniem bez odp a facet sie obrocił na piecie i wyszedł :D

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

@hubert9595 - opłaca się, na wiosnę będę siał dla jakichś 6-8byczków które niedługo kupię, a będę siał jakiś 1ha :D Ja liczę koszty tak, trochę więcej paliwa na 1ha pójdzie niż by zboże zasiał, nawozu też więcej, nasiona to na jedno wychodzi jak by zboże kupować w centrali :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

powiem tak moze masz racje po wlasnej paszy parametry beda lepsze napewno bo wiesz co sypiesz ja biore z De ale za heusa no w naszej mocznika nie ma ale tez no otreby rozne rzepakowa dwa rozne susze zbozowe no witamin kilka jest ale wiadomo trzeba dac premiks niezaleznie jaka by ta pelnoporcjowa nie była ale 1000? to cos za tanio na nutrene no my w tej chwili 1020 placimy i ogonie jakiby nie przyjechał przedstawiciel to tematu paszy nawet nie podejmuje jak sie spyta skad nawet sano co mnie bardzo zdziwiło :D Co do sredniej laktacji to nie mam pojecia po nie mam pod kontrola dopiero sam zaczałem wazyc i bede prowadził ake powiem ci ze duzo napewno duzo ona długo zawsze sie nie zaciela i wtedy w tej najlepszej laktacji wycieliła sie w styczniu a w grudniu dawała 36l jak zmierzyłem i była wtedy dopiero 4 miesiace ale cos za cos sztucznie zacieliła sie raz jak była jałowka ;) mamy jedna jalowke tylko po byku swoim po niej no i ja nie zakładam tak optymistycznie ze 1kg paszy =2l mleka trzeba ocenic faktycznie jak u mnie to te 1.5-1,7 l to max.No co do genetyki to fakt jest na dobrym poziomie i szkoda ze nie mamy pod kontrola bo ta krowa miała by szanse zostac matka buhaji.A tak teraz powiem w polsce nie ujawniaja rodowodow matek buhaji chociaz ostatnio MCHIRZ to zrobiło to jezeli bira na matki krowy o wydajnosci 8-9tys to nie dziwmy sie ze jest taki pozim genetyki podczas gdy zagranica nierzadka matki maja ponad 20 tys a teraz kryzys polskiej hodowli sie pogłebi zajeli sie prywatyzacja zamiast opracowac program oceny genomowej i dzieki temu jak dawniej z zagranicy mogł sie trafic dobry by tak teraz dostaniemy te ktore oni juz ocenia na podstawie markerow gemetycznych i uznadza za nie przydatne u siebie.Jak ja pierwszy raz zamawiałem z HGplus to przyjechał z WCHiRZ i mowi no dlaczego przeciez nasze byki sa lepsze to zadałem jedno pytanie skoro tak to dlaczego ojcami przyszłych waszych buhajow sa Canvas i Paramount byki ktore zamawiałem a nie wasze ktore sa takie dobre i dajecie je do rozpłodu i ze tak powiem zostałem z tym pytaniem bez odp a facet sie obrocił na piecie i wyszedł :D

 

 

Co do ceny- to było 1000zł+ (ale mniej niż 1100zł i Ojciec miał zniżkę bo był stałym klientem). Piszesz, że 1 kg paszy to 1,7-1,8kg mleka. Mam książkę o hodowli (rok wydania 2010) i tam jest kilka kompozycji mieszanek pasz treściwych-opartych na zbożu i śrutach poekstrakcyjnych. Może nie dajemy dosłownie jak w recepturze, ale proporcje są mniej więcej podobne, to wychodzi, że 1kg takiej paszy zabezpiecza krowę na produkcję 2,2l mleka. Tam też znalazłem opis jak orientacyjnie sprawdzić jakimi paszami objętościowymi dysponujesz- tzn da się wyliczyć (oczywiście to jest sprawa uproszczona) ile mleka krowy produkują z pasz objętościowych. Czytałem, że wynik 15l z pasz obj jest już niezły(mniej więcej jak u nas), słyszałem, że niektórzy osiągają i po 20l z samych objętościowych (co zmniejsza użycie treściwych o całe 2kg- a to dużo na przestrzeni laktacji) więc jest co przemyśleć i nad czym pracować. Jak już wspomniałem u nas ten dodatkowy 1000l na laktację będzie jak przesiejemy część łąk. Co do wyboru buhajów- bierzemy z konrada(tzn nasz inseminator z nimi współpracuje, ma chyba też coś z wws) Ojciec brał też polskiego buhaja TUSZ. Sporo pokryć robione norweskimi. Co do wartości materiału hodowlanego w Polsce- cały czas jesteśmy gdzieś w tyle- do Holandii mamy jakiś milion lat świetlnych. Najlepiej byłoby pojechać tam do nich na praktyki, zobaczyć co i jak robią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale no zobacz jak np krowa sie ocieli i praktycznie nie dostaje paszy tresciwej 0.5kg i w zaleznosci od oPuchlizny wymienia nawet po 2 tyg nieraz zaczynamy dopiero zwiekszac a ona w tym czasie daje 28-30l np to według mnie to wlasnie bierze sie tylko z objetosciowych bo nic wiecej nie dostaje kukurydza i siano badz siano kiszonka czyz nie tak?a np wedlug mnie dac tylko np 2kg paszy na dzien to strata pieniedzy to sie rozejdzie po krowie i tyle nie jedna osoba juz zaczynała dawac i przestawała bo mowila ze efektu nie ma no ale dla mnie to minimum jest4kg a pozniej kazdy dodatkowy robi juz naprawde roznice obserwowałes to kiedys u siebie?firmy podaja ze z 18 i to rozne ze 2 litry z kg ale jak był zywieniowiec z de heusa to powiedział ze 1.5l to jest tak obiektywnie moze z wlasnej kompozycji jak jest soja to lepiej no nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Zgadza się, na początku laktacji praktycznie każda krowa uruchamia rezerwy organizmu do produkcji. Dlatego unika się zatuczania aby tych rezerw nie było za dużo, bo krowie łatwo po nie sięgać niestety bardzo dużym kosztem (mówię oczywiście o ketozie). Każda krowa chudnie po wycieleniu- jedne mniej drugie bardziej.Stracona masa to właśnie te litry mleka powyżej tego co krowa może wyprodukować ze zjadanej paszy. Co do 30l mleka tylko z objętościowych to jest raczej nie możliwe...20litrów to maks, reszta albo z treściwych albo rezerwy organizmu. Co do pasz treściwych na początku laktacji to w literaturze spotkałem się z tym, że w momencie wycielenia krowa powinna dostawać około 3kg, Ty dajesz tylko 0,5kg- nie masz problemów z ketozą? Co do tych 2kg paszy na dzień, to nie pisałem, że tyle daję- chodziło o to, że dobra pasz objętościowa może Ci zaoszczędzić przy produkcji mleka którą podałem, jakieś 2kg paszy treściwej na krowę na dzień :). Co do tego, że żywieniowiec podaje, że max 1,5 litra z 1kg paszy treściwej to węszę trochę podstęp. Nie znam tego pana, może się mylę, ale oni mają za zadanie przekonać hodowcę, że to co od nich kupujesz jest lepsze od zboża, stąd ta różnica...A tak na prawdę nie dają do worków nie wiadomo czego, śruty, premiksy witaminowe, oleje itp. Wiem, że w książce którą czytałem było napisane, że śruty zbożowe i poekstrakcyjne pozwalają na wyprodukowanie około 2,2l mleka z 1kg a jeśli jest w tym dodatek zmielonej kukurydzy to nawet i 2,5l z 1kg i powiem Ci, że to by się zgadzało- przynajmniej u nas, bo wtedy wychodzi, że obj wystarczą na jakieś 15l mleka (mogłoby być lepiej)- a to z kolei też wyczytałem co prawda gdzieś w necie, ale w kilku artykułach. Mogę, się mylić, każdy ma inne pasze(jakość), ale jak dla mnie 30l mleka tylko z objętościowych jest raczej niemożliwe- nawet z zielonki ciężko to osiągnąć.

 

 

A co do opuchlizny wymienia- na to nie wpływa ilość treściwych tylko bodajże z zawartość sodu w dawce,nie patrz na to, to jest rzecz fizjologiczna.

 

Co do efektu z 2kg paszy treściwej, ta na logikę, to powinno być widać, jeśli nie widać różnicy to albo ktoś dawał paszę zbyt krótko (tzn, bakterie w żwaczu się nie namnożyły)albo miał kiepskie pasze objętościowe a to jest ciężko naprawić choćby nie wiem jak cudowna była ta pasza treściwa:)

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale jak dasz wiecej tresciwych to napewono bardziej opuchnie znajde to i ci pokaze bo czytałem ze jak termin sie zbliza a wymia nie ma to trzeba dołozyc tresciwej :) no co do tych 30 l to nigdy nie eksperymentowałem bez paszy ile bedzie dalej dawała takze nie wiem ;)

A co do ketozy to sie nie zdarza jezeli jest podejrzana krowa dostaje sruty z kukurydzy a wszystkie dostaja tak jak juz pisałem gdzies Lacto plus vitprzez te 5 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Tak, opuchlizna zwiększa się wraz z udziałem treściwego, ale u nas 3kg się daje i żadnej jeszcze wymię nie pękło (a niektóre miały na prawdę wymiona jak wanny;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a moze stosujesz MagnaPack mieszanka roznych tluszczow chronionych ponad 30MJ/kg energi a strawnej 24MJ i mysle zeby to posypywac zamiast wlewac ten Lacto plus vit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Nie stosujemy żadnych dodatków dla świeżo wycielonych krów. Jak zauważymy odwapnienie podajemy wapno w płynie, jak widzimy oznaki ketozy podajemy glikol. Ostatnio słyszałem, że od glikolu lepsza jest gliceryna- tańsza, lepiej i szybciej wchłaniana, mniej chemii i tańsze. Co do zastąpienia- jak krowa ma apetyt i je, to nie ma problemu. Czasem się zdarzy, że prawie wcale nie chce jeść (ostatnio coraz rzadziej na szczęście) wtedy nie poradzisz niczym innym jak wlewem czy glikolu czy czegokolwiek innego z energią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

romanwiatr mam takie pytanko Ty dla tych 5 sztuk robiłeś kiszonkę z QQ? bo ja mam 8 sztuk opasów, na wiosnę będzie trochę więcej i się zastanawiam czy dla takiej ilości się opłaca siać? Musiał bym nająć siewnik i do ścięcia też cały zestaw a żeby przyjechali mi to zrobić to 1ha trzeba zasiać i inne koszty do tego. Opłaca się zainwestować dla takiej obsady?

Sorki że tak pózno, ale jakoś tu nie zaglądałem.

Tak ale u mnie to wygląda tak jak pisałem wcześniej, że rodzice maja duże gospodarstwo i z maszyn korzystam od nich, do siewu najmowałem a kosić; mamy jedno rzędową.

pryzmę robiłem około 5 metrów szerokości, 0,9-1 m wysokości - tak wyszło i 20 m długości.

U mnie twierdze że się opłaca.

Jak będzie u ciebie nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj