MECHANIZATOR

Technologia kompostowania obornika

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
MECHANIZATOR    159

witam - w opcji Wiki naszego forum dodany został dzisiaj artykuł pod tytułem Technologia kompostowania obornika - mojego autorstwa

 

jeśli macie jakieś pytania dotyczące tej kwestii to chetnie na nie odpowiem w tym temacie

 

pozdrawiam


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5

Kiedyś czytałem o tej maszynie w Top Agrar. Dokładnie nie pamiętam, ale raczej tanie to nie jest. Pewnie jakby policzyć co do czego to nie będzie wielkiej różnicy między tradycyjnym sposobem składowania obornika, a tym kompostem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

maszyna widoczna na zdjeciach kosztuje około 40 tyś złotych

 

a co do kosztów kompostowania i przechowywania tradycyjnego to niestety ale mylisz się

 

bo zmniejsza ci sie ilość kursów z nawozem na pole i z powrotem, rosnie wydajność rozrzucania, a poza tym nie napisałem tego w artykule ale w przypadku obornika przy rozrzucaniu mamy do czynienia z ogromnymi stratami azotu spowodowane emisją amoniaku a w pzypadku kompostu tej emisji praktycznie nie ma.

 

dodatkowym atutem kompostu jest mniej uciazliwy zapach porównywany nawet z zapachem ściółki leśnej


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5

Straty są wszędzie. Jak rozrzuconego obornika nie przykryjesz w ciągu chyba 2 godzin to masz połowę N mniej. Fakt, że taki kompost jest stosowany w mniejszej ilości, ale czy te 2 rozrzutniki 4.5 t więcej na 1 ha to aż tak duża strata czasu i paliwa? Wkładając tyle kaszy w maszynę to musiała by się zwrócić po 5 latach, aby było to opłacalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

maszyna ma taką wydajność ze spokojnie "obskoczyłaby" całą wieś wiec możesz ją kupić na spółkę z sasiadami

 

a co do ilości kursów z pola na gospodarstwo i z powrotem to te 3 kursy wiecej to są do jednego hektara - wiec jeśli masz powiedzmy 5 ha 2 km od domu to w przypadku obornika będziesz musiał zrobić 15 kursów wiecej co się przekłada na 30 kilometrów - a to już spory kawałek jak na ciągnik z rozrzutnikiem

 

a jeśli chodzi o straty azotu to w przypadku obornika przy nieprawidłowym rozrzucaniu mogą dochodzic do 40% a przy komposcie te straty podczas rozrzucania nie występują, a straty amoniaku powstające w trakcie procesu kompostowania nie przekracają 10 %


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5

Wdałem się z Tobą w ciekawą wymianę poglądów;) Pryzmę robi się na polu, na którym ma być wywieziony obornik, potem wywóz jest sprawniejszy. Co do spółki z sąsiadami to różnie to bywa (przeważnie nieciekawie). Choćby nadłożyć te 30 km to koszty nie są aż tak wielkie (nie wydasz na to 8 000 zł/rok).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

no wiesz jak byś policzył paliwo na te 30 km, wieksza dawke herbicydu ( bo te 42 chwasty na m2 trzeba jakoś zniszczyc), straty azotu to nie wiem czy nie wyszedł bys na zero

 

a co do składowania obornika na polu to pamietaj ze mozesz to zrobic jedynie na dwa tygodnie przed rozrzuceniem - a kompostować mozesz cały rok - poza tym kompost mozesz walnąć na brzegu pola kiedy ci sie to podoba i moze on tam lezeć do usr....j śmierci :P

 

widze ze jestes sceptycznie nastawiony do tej technologii


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

oj glebogryzarka będzie zbyt mała - bo pryzma ma 2 metry szerokości i okołó 1,5 metra wysokości - jesli nie chcesz kupować aeratora to zawsze mozesz skorzystać z wariantu polegajacego na napowietrzaniu rozrzutnikiem - jest moze z tym troche roboty ale efekty są takie same jak przy aeratorze

 

ah i jeszcze jedno - za kilka lat wchodzi ustawa "antyodorowa" która bedzie nakładać na rolnika normy emisji róznych gazów i zapachów a kompostowanie pozwoli na diametralne ograniczenie tej emisji


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysyrolnik    17

to mozliwe ze sie pokusze o zrobienie, takiego kompostu :P narazie na probe, a jak beda efekty to zastosuje ta matode.

a jesli przykladowo teraz zrobie ten kompost(zakladamy,ze juz byl dwa razy napowietrzany) to moze on lezec az do wiosny czy trzeba go co jakis czas napowietrzac??


Honda - The Power of Dreams :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

po dwukrotnym napowietrzaniu mamy tzw młody kompost który im dłuzej poleży tym lepiej - to sie nazywa dojzewanie kompostu i nie wymaga ten proces napowietrzania


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5
no wiesz jak byś policzył paliwo na te 30 km, wieksza dawke herbicydu ( bo te 42 chwasty na m2 trzeba jakoś zniszczyc), straty azotu to nie wiem czy nie wyszedł bys na zero

 

a co do składowania obornika na polu to pamietaj ze mozesz to zrobic jedynie na dwa tygodnie przed rozrzuceniem - a kompostować mozesz cały rok - poza tym kompost mozesz walnąć na brzegu pola kiedy ci sie to podoba i moze on tam lezeć do usr....j śmierci :P

 

widze ze jestes sceptycznie nastawiony do tej technologii

 

Jak coś się kupuje to ma się zwrócić jak najszybciej. Chwasty tak i tak rosną, jak nie z obornika to wiatr rozniesie nasiona. Dlaczego nie może być pryzmy na polu przez np 3 lata? Przecież obornik trzeba trochę przerobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159
Jak coś się kupuje to ma się zwrócić jak najszybciej. Chwasty tak i tak rosną, jak nie z obornika to wiatr rozniesie nasiona. Dlaczego nie może być pryzmy na polu przez np 3 lata? Przecież obornik trzeba trochę przerobić.

 

- chwasty jak sam zauważyłes i tak urosną ale jeśli nie dostarczysz 42 nasion na m2 to bedzie łatwiej zniszczyc te które przyniesie wiatr

 

- a obornik nie moze lezec na polu bo zabraniają tego przepisy - nie orientuje sie dokładnie ale chyba maksymalnie 2 tygodnie przed rozrzucaniem

 

- to co nazwałes "przerabianiem" obornika to nazywa sie mineralizacja i mozesz 3 letni proces skrucic do 4-5 tygodni stosujac kompostowanie

 

- a jeśli aerator jest dla ciebie zbyt drogi to zawsze mozesz skorzystać z opcji napowietrzania rozrzutnikiem


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5
- a jeśli aerator jest dla ciebie zbyt drogi to zawsze mozesz skorzystać z opcji napowietrzania rozrzutnikiem

 

Nie posiadam rozrzutnika :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

hmm no to skorzystaj z usługi :P


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30
Nie posiadam rozrzutnika :P

ja tez sie troche tym interesuje i z tego co wiem to koszty ,,przerobienia" rozzutnikiem sa znacznie wyzsze jak areatorem :P


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

to prawda - koszt wykonania napowietrzania aeratorem jest niższy kilkakrotnie - wynika to z znacznie wiekszej wydajnosci aeratora siegającej 300-400 ton obornika na godzine - ale jeśli zakup aeratora jest nierealny w małym gospodarstwie z powodów finansowych, to z powodzeniem można wykorzystać posiadany już rozrzutnik


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

nie


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateo13    0

Kompostowanie sie opłaca kupujesz na spółkę aerator z sąsiadem kompostu trzeba o polowe mniej na hektar bo ok.7 tygodni

powstaje kompost jest go opolow mniej mniej wożenia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

no widze ze chyba kogoś przekonałem ;)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Kompostowanie sie opłaca kupujesz na spółkę aerator z sąsiadem kompostu trzeba o polowe mniej na hektar bo ok.7 tygodni

powstaje kompost jest go opolow mniej mniej wożenia ;)

Z tym wożeniem to tragedia a gnój z płyty to tak zbita masa ze ciągnik nie daje rady trzepać, sam zacznew ywozić na kupy na pole wcześniej, bo z mojego doświadczenia niezły aerator to już sam tur i gnój przełożony tylko z miejsca w miejsce dużo szybciej sie masuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

tylko dlaczego jeszcze nie jest to prawnie wyjaśnione...


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cuubs    1

ale tak od początku ?

ile musi leżeć obornik zeby sie stał kompostem i jakie czyności trzeba wykonać?

czy jakieś jeszcze maszyny oprucz areatora sa potrzebne??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

tutaj masz wszystko opisane http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...rticle&id=9

 

ale dla przypomnienia po krutce napisze

etap 1 - formowanie pryzmy

etap 2 - przez dwa tygodnie pryzma się kompostuje

etap 3 - aeracja

etap 4 - czekasz dwa tygonie i masz gotowy kompost

 

po miesiacu masz tzw kompost młody który mozesz wywiesc na pole lubjesli to nie okres nawozenia organicznego to moze bez obaw polezec do wiosny


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj