darekn

Kombajn do porzeczki -jaki kupić ?

Polecane posty

darekn    0

Witam posiadam jakieś 4 h czarnej porzeczki z czasem pewnie trochę jeszcze powiększę plantację i myślę nad kupnem jakiegoś kombajnu (raczej używanego ) . Proszę a rady jaki wybrać , mechaniczny czy hydrauliczny fabryczny czy z rzemiosła .przeglądając internet trafiłem na kombajn taki jak na zdjęciu i nawet mi się spodobał mały sprytny i lekki co sądzicie o takiej konstrukcji ??

post-15586-0-48379900-1323026258_thumb.jpeg

post-15586-0-48379900-1323026258_thumb.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalmat    5

My mamy Arka 3 na hydraulicznym napedzie, maszyna fajna, godna polecenia. Co do napedu to lepszy bedzie hydrauliczny, poniewaz przy wiekszym plonie mozesz zwiekszyc moc otrzasania i predkosc tasm i cala porzeczka zostanie zebrana; przy mniejszym plonie zmniejszasz odpowiednio moc otrzasania i kombajn nie otrzasa tak duzo lisci. Kombajn Arek dobry jest do C330, bo wlasnie pod ten ciagnik zostal zaprojektowany, raz rwalismy mf255 i bylo troche za szybko. Kombajn jest dlugi ale da rade nim sprawnie manewrowac, na uwrociu zawracam na 2-3 razy. To co denerwuje w Arku to dyszel(w wersji z napedem hydro pelni role chłodnicy oleju) jest on zakonczony takim plaskownikiem do ktorego zaczepia sie belke i dalej na TUZ. Ale ten plaskownik jest troche za krotki i nie mozna za to ostro skrecic bo belka zaczepia sie o dyszel(rure), jest troche denerwujace ale mozna sie przyzwyczaic do takiego zakrecania. Nie wiem jak jest to rozwiazane w innych kombajnach. Co do stanu technicznego to najwazniejsze sa lancuchy na tasmach bo drogo kosztuja(50-100pln za metr tak mi sie wydaje) a jak wymieniac to trzeba dwa na jednej tasmie zeby byly takiej samej dlugosci. my wyminialismy lancuchy po 20 latach urzytkowania kombajnu na 5ha porzeczki wiec w ogolnym rozrachunku nie wychodzi drogo. Sprawdz stan lozysk na ciezarkach otrzasacza, moga szybko wymagac wymiany; ciezarki otrzasacza napedzane sa przez kola zebate z silnika hydro/ paska klinowego pracuja w skrzyni w kąpieli olejowej, kola te moga byc zuzyte jak bylo sucho, ale sa to kola od rozrzadu od C330 :)taki myk. Ogolnie trzeba zobaczyc czy rama jest prosta, nie pokrzywiona szczegolnie ta na ktorej jest zawieszony caly zespol otrzasajacy, zdaza sie ze jest skrzywiony. Reszte elementow samemu sie wymieni, lozyka sa normalne, pozostale nie zuzywaja sie tak szybko. A najszybciej to zużywa sie hamulec otrzasacza, taka tasma przykrecona do ramy i kosztuje ok 30pln. Warto sprawdzic stan gumowych sprzegiel medzy silnikami hydro a elementami roboczymi(sa ich 3, dwa na otrzasacze i jeden na wentylator ). Silniki hydro i weze nie moga cieknac ale to chyba wiesz.

 

A co do kombajnow to chyba lepszy bedzie fabryczny, zawsze lepsze wykonanie. Tak naprawde sa albo ja znam 3 firmy: Arek3 http://www.sfamasz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=28&Itemid=80

, Jarek3 http://www.jagoda.com.pl/?in=11, Weremczuk. Tak naprawde Arek i Jarek to jest to samo, kombajny te opracowali ludzie ktorzy pracowali kiedys w zakladzie mechznizacji rolnictwa w skierniewich przy Instytucie sadownictwa. Wiem to bo moj wujek tak przacowal i byl jednym z konstruktorow Arka :) Potem zaklad sie rozpadl i kazdy poszedl we wlasna strone. Wujek sam opracowal kombajn do porzeczek, calorzedowy ale zlozony z dwoch polówek http://www.matyszewski.com/kombajn.php i naprawde fajnie pracuje. Mam nadzieje ze troche pomoglem, jak cos pytaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekn    0

Dzięki za odpowiedzi .Brałem właśnie pod uwagę kupno arka3 używanego za jakieś 30000 zł. Czekam na dalsze opinie kolegów .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalmat    5

Arki te starsze byly malowane na kolor niebieski natomiaste te nowsze na czerwono. to masz Arka ale chyba za drogi http://allegro.pl/kombajn-porzeczkowy-arek-iii-i1974573950.html te nowsze sa o tyle cekawe bo maja dodatkowy silownik hydro, ktory sciaga caly zespol roboczy do pozycji transportowej. Poza tym nowsze maja druga wypore przy zespole roboczym, w starszychy byla jedna pod spodem a w nowszych jest dodatkowa od zewnatrz kombajnu, wszystkie te elementy widac na zdjeciach z linka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

Jako, ze jestem tu nowy to chcialbym wpierw sie przywitac; Witam Wszystkich.

Odswierze troche kotleta co by nie zakladac nowego tematu. Przymierzam sie do zakupu kombajnu do porzeczek, (w przyszlosci jakas przystawka do malin) najprawdopodobniej bedzie to nowy sprzet. Jest kilka modeli i marek i chcialbym sie Was poradzic/zapytac,ktory bylby najodpowiedniejszy,najlepszy. Wyrazcie swoje opinie. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MarcusPL   
Gość MarcusPL

Witam Wszystkich...

Co do nowych kombajnów do porzeczki to polecam kombajn z firmy Karmasz ze Skierniewic... http://www.karmasz.pl

Własnie taki zakupiłem sobie na ten sezon... Jest w pełni wyposażony w hydraulikę. Niestety ma jeden minus: potrzebne są 2 kompetentne osoby do pracy tą maszyną.

Cena jest podobna jak i w innych firmach. Mimo wszystko polecam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buury    0

Ja mam pytanie do kolegi Michalmat,od tego roku posiadam kombajn Arek3 a u ciebie doczytalem ze jest możliwość przyspieszenia taśm podajnika, szukałem w instrukcji i nie ma o tym mowy a ty coś napisałeś ze jesttaka możliwość, prosił bym abyś i to jeżeli to nie problem wyjaśnił, w tym roku robiłem u siebie i były momenty ze musiałem trzymać na sprzęgła bo sie z astmy przesypywalo bo nienadarzala to mój mail buury6@gmail.com jak to przeczytasz to napisz. A tak to kombajn tani i godny polecenia szczególnie z osią skrzętna. Polecam

Edytowano przez Buury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
porzeczki    0

Ja ostatnio kupiłem tego ARKA 3 ale nie w tych firmach co podajecie tylko w agrojanex.pl to też jest w okolicy skierniewic . Sprawuje sie super,nie ma problemów, jak cos na polu nie wiedzielismy to telefon do szefa i wszystko wyjasnione

no i najważniejsze serwis części jest w tej firmie wiec  nie ma problemu z szukaniem

patrzyłem tez na maszyny z innych firm z tamtej okolicy ale cenowo były droższe a niczym lepszym sie nie wyróznialy

maszyne oceniam na duży plus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
joseph-19    0

Witam Wszystkich!
Odgrzewam temat i mam pytanie do założyciela wątku darekn czy zdecydowała się na ten kombajn ze zdjęcia?
Jeśli tak to czy możesz coś o nim powiedzieć?
A może ktoś inny z kolegów na forum ma ten kombajn lub mieliście okazję zobaczyć jak pracuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prs613    0

Właśnie a propo Lisickiego o którego pytał Hans1211, czy ktoś coś wie o jego kombajnach do aronii i porzeczek, czy jest w miarę dopracowany i przemyślany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agro973    41

@Krystian a może mógłbyś coś więcej o nim napisać. Ile kosztował, jaką wydajność osiagasz, czy dokładnie otrzasa krzaki,czy nie łamie ich?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Sprzedam kombajn ziemniaczany ANNA. Rocznik 89, mało użytkowany. Stan bardzo dobry, gotowy do pracy. Nigdy nie nocował pod chmurką. Cena 12tys
       
       
       
       
       
       
       
       
       
    • Przez 18bamber
      Sprzedam kombajn zbożowy Claas protector do naprawy lub na części lub zamienię.

    • Przez PRZEMOxD11
      https://www.olx.pl/oferta/kombajn-bizon-z056-CID757-IDxucAD.html
    • Przez pawcio21
      witam mam pytanie bo słyszalem ze mozna wsawic stary cep w klepisko zeby bylo rowne jak jest krzywe ? Czy ktos cos takiego robil i jak to wstawic prosze o odpowiedz . Podobno lepiej mlóci tak slyszalem ale mechanik juz nie zyje to co robił  
       
    • Przez pawcio21
      witam mam pytanie bo słyszalem ze mozna wsawic stary cep w klepisko zeby bylo rowne jak jest krzywe ? Czy ktos cos takiego robil i jak to wstawic prosze o odpowiedz . Podobno lepiej mlóci tak slyszalem ale mechanik juz nie zyje to co robił  
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj