pmichal56

ziemniaczana solidarność

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
BizonFan321    374

Ok sprzedaz za 3 zł jest głupota . Ale postaw sie w sytuacji rolnika ktory musi to sprzedac bo nie ma na zycie , na paliwo do ciagnika .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

Wiec tak napisałem o tych wentach bo były mi potrzebne, a przykład podałem z życia wzięty. No niestety panowie nie umiemy się szanować. A najlepsze z tego jest to ze ludzie to widzą i nie którzy się zastanawiają o co chodzi, inni znów śmieją.A biedny rolnik załamuje ręce i nic nie może sam zrobić.Tylko dalej jeden przez drugiego sprzedaje żeby się pozbyć. I robi co się da żeby przejąc rynek zbytu drugiego rolnika. Tanie chwyty= tani ziemniak. Wentylatory kupiłem 2 jeden średnica 30cm wydajność 2400m3 na h dospel, a drugi to taki malutki 400m3 na h (uzupełniający). W sumie teraz będzie 3400m3 wyciagu i 4400m3 tłoczenia.. Wiecej nie pisze bo nie w temacie.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZF9641    22

Pogoń za wydajnością daje złudne efekty dla rolnika.bo zwiększa podaż na rynku.Niestety gdy przybiera to postać powszechną to nie ma opłacalności ,a nawet sami siebie doprowadzamy do upadku.Nierentowna produkcja wyprowadza z gospodarstwa pieniądze,a kilka takich lat pod rząd zrujnuje niejedno gospodarstwo.Popatrzcie co jest na rynku warzyw jak wprowadzili po dwie rośliny w jednym sezonie( groszek+brokuł) ceny tragiczne i nadpodaż wszystkiego.Wmawiali rolnikom ,że będą mieli więcej kasy , mają więcej stresu.Może super ceny zburz w tym sezonie dadzą do myślenia zapaleńcom co chcieli się szybko na pyrach dorobić.W moim rejonie pszenica od kombajnu 90 zł na rękę i spokojne życie ,a nie wystawanie po giełdach oddawanie ziemniaka po 1zł worek.Życzę wszystkim opanowania i rozsądku na przyszły rok i apel ludzie siejcie zboża <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Opisałeś przypadek kiedy to ktoś na warzywach chce się szybko dorobić bo była cena więc będzie za rok. Zboże ma cenę - nawołujesz: siejcie zboża - efekty będą takie same jak na warzywie. Gdyby nie wymarzło i warunki pogodowe były dobre na wszystkich kontynentach pewnie nie byłoby komu dać 500zł za tonę pszenicy. Choć to nie ten temat to powiem: zobaczycie co będzie za rok z rzepakiem.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZF9641    22

Handluje na jarmarkach z 15 lat i powiem ,że zmieniła się mentalność rolników.Kiedyś jak się ze wszystkimi porozmawiało to ustaliliśmy cenę i wszyscy się tego trzymali.Teraz jeden przez drugiego obniżają cenę , obmawiają i jak by mogli to nuż w plecy.Coraz większa zawiść jak ktoś ma troszkę więcej.Odnośnie ilości produkcji zboża jak sięgam pamięcią w naszym pięknym kraju produkuje się do 27 mln.ton zboża z małymi wahaniami,a powinno być dużo więcej ze względu na stosowanie lepszego materiału siewnego ,lepszej technologi uprawy i efektu skali związanego z powiększaniem areału gospodarstw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

Nadprodukcji nie pomagają tylko dwa plony w jednym roku, ale także coraz to lepsza wiedza na temat jak produkować,i coraz lepszy materiał siewny Powiedzcie co jeśli by przez 10 następnych lat będzie urodzaj i cały czas za dużo pyra kapusty zboża itp. To czy cały czas będziecie dokładać ( a jeśli tak to z czego?). Rolnik ma zakodowane że musi wszystko sprzedać za wszelką cenę. I tu pytanie. Czy nie lepiej sprzedać mniej za więcej a resztę skasować, niż wszystko sprzedać za marny grosz z którego nie da się egzystować. I czy jakiś mechanizm regulacyjny by u nas się przydał czy nie.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZF9641    22

Tylko każdy będzie patrzył żeby to sąsiad zlikwidował część produkcji a nie ja,bo jak on zlikwiduje to ja zarobie.Tylko opłacalność innych działów produkcji rolnej zluzuje rynek ziemniaka i warzyw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

A to wiadomo że tak zrobi rolnik i to nie jeden. Ja myślę że nie da rady nic zrobić, i problemy rolników musza się same naturalnie rozwiązać.Musi jeszcze duża liczba gospodarstw upaść żeby reszta miała lepiej.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas obserwuje to co się dzieje z cenami warzyw np:(ziemniaków, kapusty angry.gif ) chce abyście wpisywali jak by można zacząć współpracować jako rolnicy i jako rolnicy od siebie na wzajem wymagać utrzymywania cen naszych produktów. pomysły na egzekwowanie tego od nas. Ja np mam taki aby rolnik wjeżdżając na giełdę trzymał cenę, jak nie to jako większość sprzedających na giełdzie, co chcą tą cenę utrzymać po prostu mu powiedzieć że jak nie będzie trzymał danej ceny to won z giełdy. dodatkowo żeby przy wjeździe na giełdę płacił kaucję zwrotną z biletem że jak by go rolnicy wywalili to kaucja by przepadła np 50zł.( wiadomo co dwie głowy to nie jedna) piszcie jak macie lepsze pomysły smile.gif. Jeżeli chodzi o kontraktacje i inne rodzaje sprzedaży też możecie pisać przedstawiać swoje propozycje. Myślę że najwyższy czas coś zmienić.

 

popieram

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ok sprzedaz za 3 zł jest głupota . Ale postaw sie w sytuacji rolnika ktory musi to sprzedac bo nie ma na zycie , na paliwo do ciagnika .

 

Tak jest głupotą i to do dużej potęgi.

Brak paliwa będzie skutkował zaniechaniem uprawy bądz jej zmniejszeniem w przyszłym roku i tym samym wzrost ceny ziemniaka, tak by koszt sprzedaży był wyższy niż koszt uprawy..Dzisiaj ten osobnik sprzedający ziemniaki po 10-20 gr jest niebezpieczny dla bytu swojej rodziny gdyż inwestując ok 8 tyś zł w hektar uprawy , otrzymuje 2-4 tyś zł tytułem jej spieniężenia.

Więc jeśli ten delikwent nie rozumie że rozdawanie ziemniaków za darmo jest głupotą , rodzina powinna go natychmiast ubezwłasnowolnić lub skierować na terapię w odpowiedniej jednostce służby zdrowia.

Takie działania przyniosą natychmiastową poprawę jej statusu materialnego i upragnione środki finansowe, które zamiast dotować konsumenta pozostaną w rodzinie.

Jeśli delikwent nie zrozumie że na rynku istnieje prawo popytu i podaży proponuje mu kupić komputer i grę Agrar Simulator gdzie będzie mógł sadzić ziemniaki na dowolnym areale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

 

Tak jest głupotą i to do dużej potęgi.

Brak paliwa będzie skutkował zaniechaniem uprawy bądz jej zmniejszeniem w przyszłym roku i tym samym wzrost ceny ziemniaka, tak by koszt sprzedaży był wyższy niż koszt uprawy..Dzisiaj ten osobnik sprzedający ziemniaki po 10-20 gr jest niebezpieczny dla bytu swojej rodziny gdyż inwestując ok 8 tyś zł w hektar uprawy , otrzymuje 2-4 tyś zł tytułem jej spieniężenia.

Więc jeśli ten delikwent nie rozumie że rozdawanie ziemniaków za darmo jest głupotą , rodzina powinna go natychmiast ubezwłasnowolnić lub skierować na terapię w odpowiedniej jednostce służby zdrowia.

Takie działania przyniosą natychmiastową poprawę jej statusu materialnego i upragnione środki finansowe, które zamiast dotować konsumenta pozostaną w rodzinie.

Jeśli delikwent nie zrozumie że na rynku istnieje prawo popytu i podaży proponuje mu kupić komputer i grę Agrar Simulator gdzie będzie mógł sadzić ziemniaki na dowolnym areale.

Tak właśnie mają w tym roku u ruskich. Ziemniaka mniej nasadzone bo nie mieli pieniędzy po zeszłym roku. Ale nie stać na przetrzymanie bo na chleb nie ma więc cena leci. Na wiosnę ruszy handel z nimi na pewno bo kontraktacja na wiosnę to ok 155euro/tona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6402

Duża część gospodarstw i tak nie sprzedaje nic na rynku ,dlatego można je traktować jako jako upadłe. Ten rok , według moich obserwacji tak sytuacji na rampach w zakladach przetwórczych oraz sprzętu pojawiającego się na Allegro, będzie chyba przełomem na rynku warzyw. Obawiam się że wiosną może być problem z zakontraktowaniem niektórych warzyw, bo nie znajdą się chętni do dokladania do produkcji kalafiora, brokuła czy fasoli szparagowej. Podobnie może być i ziemniakiem. Niestety istnieje pewna betonowa ściana między rolnikiem a przetwórcą a ponieważ w niektórych zakładach w działach kontraktacji pracują ludzie o rozumku KUBUSIA PUCHATKA mogą pojawić się kolejne zadania dla syndyków masy upadłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

dobre KUBUSIA PUCHATKA, :lol: ;) , poczekajcie a ściana pęknie i ziemniak będzie droższy na kontrakt, zresztą teraz sam się zastanawiam czy by nie wsadzić więcej i sprzedać do przetwórstwa.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

zacznij sadzic przemysłowke to pogadamy...wiekszosc zakladow przetworczych nie placi w terminie,czasami lepiej sprzedac troche taniej i miec pieniadze na reke niz poznie sadzic sie o to co nam sie nalezy. A po drugie czesto bywalo tak ze jadalne kosztowaly 2 razy tyle przemyslowe


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

Dlatego chcę zrobić kalkulacje i podjąć decyzje czy przemysłówka czy siać cebuli więcej. W ostateczności pszenica rzepak lub coś na dopłaty np motylkowe. Dobre stanowisko pod ziemniaki po sobie zostawiają.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZF9641    22

Macie świeże wiadomości z giełd co się dzieje od poniedziałku?Czy spalone upałami pół Europy wpłynie na sytuację ziemniaczano-warzywną w Polsce.Wszędzie słyszę ,że późny ziemniak daje słabe plony,jak wasze prognozy,a może już kopiecie na przechowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

szacuje ze u mnie na przechowalnie bedzie 30% mniej niz w rok temu i 2 lata temu - areał podobny. Wszystkiemu winna susza, a teraz gdy trochę popadało, naci już nie ma. szczegolnie widac to w vinecie


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

to zaraz nać się pojawi ;) . U mnie nie lepiej ale właśnie przez nadmiar wody. Dotychczas wykopałem ok 25 arów i nie jestem zadowolony. Ciekawe jak się będą przechowywały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

U był najpierw nadmiar wody kilka razy a potem kilkudniowa susza. To wystarczyło aby skasować Irgę. Szkoda że na przełomie czerwca i lipca nie było kilku chłodnych dni z opadami. +40 stopni im nie pomogło....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZF9641    22

Im mniej tym lepiej prawo podaży i popytu.Mniej dźwigania ,worków i latania za odbiorcami a kasy będzie więcej,trzeba tylko trochę poczekać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku będzie na pewno dużo mniej ziemniaków niż w poprzednim roku. Narazie nie wiem o ile % mniej bo dopiero za 2 tygodnie zaczynam kopać ziemniaki na przechowywanie i sprzedaż "na zime". Ostatnimi laty wrzesień jest zazwyczaj pogodny i opady są nie wielkie, tak więc nie powinno byc problemów z wykopaniem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego nic nie bedzie, wszyscy chcemy miec kase za ziemniaki, to ze sie wszyscy rolnicy zgadają np po 50gr to jest lipa bo teraz jest za a za chwile podjedzie do niego do domu hurtownia i bedzie sie zaopatrywać a na giełdzie nie kupi bo on sprzeda po 30gr. To jest wina żądu, jest wolny rynek ok ,ale powinni ustanowić minimalną cene opłacalności takie jakby zabezpieczenia bo na ten rok nie płaci drugi bedzie dobrze ktoś jest na kredytach i mysli ze za rok jest tez bedzie i sadzi znów a tu lipa tez tanio i powinna byc minimalna cena państwowa i wraz z podwyżkami ona tez powinna isc w góre. Tak mysle i tak moim zdaniem powinno być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Gdyby wprowadzono cenę minimalną, która gwarantowałaby zysk, po kilku latach byłaby taka nadprodukcja , że żaden budrzet by tego nie udźwignął.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj