pmichal56

ziemniaczana solidarność

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pmichal56    15

O kurcze no to ładnie, zniosą fito a pozostanie gap, czyli nic się nie zmieni.albo nawet gorzej będzie. To wszystko działania celowe, żeby polski rolnik za darmo zapier...ał. Trzeba będzie kombinować.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZF9641    22

Rolnictwo ledwie ciągnie - pawelol co ty gadasz,rozejrzyj się jak zmienia się polska wieś

1 ile by nie było kasy na kredyty preferencyjne zawsze mało

2 ile by nie było kasy z prow zawsze mało[modernizacja,usługi,mikroprzedsiębiorstwa]

3 rekordowe ceny gruntów i rekordowa sprzedaż państwowej ziemi

4 rekordy sprzedaży maszyn i ciągników rolniczych [pomimo oderwanych od rzeczywistości cen]

5 w każdym domu po 2-3 samochody

6 domy lepiej obrobione niż na zachodzie europy

I nie wmawiajcie ,że jest tak źle skoro wszyscy inwestują na potęgę.Prawdziwy zastój na polskiej wsi był w latach 90 gdzie po reformie Balcerowicza wielu rolników odebrało sobie życie ,a większość gospodarstw dochodziła do rentowności kilka lat.Kilka lat temu nie do pomyślenia było kilka telefonów w każdym domu,komputer,tablet,dzieciom kupuje się smartfony i inne gadzety.Pewnie mi się dostanie,ale nasze oczekiwania są trochę :blink: wygórowane.Nie każdy rolnik musi mieć po dwa ,trzy nowe ciągniki .

Nie jest łatwo ,rolnictwo to ciężki kawałek chleba,ale trzeba powoli iść do przodu i nie biadolić tak bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

A za co ma Ci się dostać? :P Prawdę napisałeś prócz punktu

3 - wysokie ceny ziemi to nie wynik dobrobytu na wsi a wielu czynników min. dopłat - wielu posiadających kapitał lokuje go w ziemię by czerpać zyski: dopłaty+dzierżawy a to żadna korzyść dla polskiego rolnika

4 - jakiej produkcji są owe maszyny? która fabryka na tym zarobi i zapłaci podatki? polska firma w Polsce? Jesteśmy rynkiem zbytu...

5 - w każdym? to Ty wsi nie widziałeś.... u mnie jeden sąsiad ma 2 auta - jedno swoje za 10 tys i syna za 3 tys bo do roboty musi czymś jechać bo z 10 ha trudno wyżyć. Jakie są te samochody? Same audi i merce? Kolego trudno żeby ludzie piechotą chodzili a w dzisiejszych czasach zwykłe auto to nie luksus.

6 - albo nie byłeś na zachodzie europy albo widziałeś gospodarstwa tylko rozwinięte lub gdzie prowadzi się inne działalności gospodarcze obok działalności rolniczej.

Nie jest tak że nam się wszystko należy. Jeśli mamy już konkurować w UE z innymi panstwami to przynajmniej na takich samych warunkach i z takimi samymi wymogami. Każdy chce iść do przodu ale prawda jest taka że bez przerwy ktoś bierze kasę i robi przekręty w naszym rządzie naszym kosztem.

To że dziś jest lepiej to nie tylko zasługa funduszy UE, to wynik pracy ludzkiej. Sami to wypracowaliśmy. Nam nie potrzeba łaski a mądrego rządzenia. Teraz doją nas bogate państwa bo mają doskonały rynek zbytu. Kombinują przy okazji jak sprzedać nam jak najwięcej i zdołować nas abyśmy nie stanowili zagrożenia jako konkurenci w wielu branżach - upadłe stocznie ( w Niemczech działają), cukrownie, wszelki przemysł. My się zadłużamy jako obywatele, kraj również pożycza a gdzie? U Niemca i Francuza. Idealny biznes: zarabiają raz na swoich produktach a drugi raz na kredytach nam udzielonych. Ludzie obudźcie się.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

Święta prawda paweolol111, a kolego ZF9641 to co napisałeś może się tyczy ciebie i innych większych rolników, auta to ma każdy a ziemie to kupować trzeba choćby to były ostatnie pieniądze a jak mało to biorą kredyty, stąd ta popularność. Bo po prostu kasy brak!!!!!!. A jak napisałem wcześniej jedność potrzebna ale nie realna w polskim wykonaniu rolnika. Bo jeden nie wyjdzie strajkować i mówi że mu dobrze, drugi że mu się nie chce, a trzeci ma wszystkich w d i tak jedzie z towarem i oddaje za darmochę, powodów jest całe mnóstwo i to każdy rolnik powinien sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto coś zmienić czy dalej tkwić w obłudzie, czy jednak organizacja pomaga lub może nie bo sąsiad zbyt bardzo się wzbogaci. Jesteśmy parobkami na własnej ziemi i czy rolnik ma odwagę i to zmieni!!. Powiem tak póki nie będzie równych szans, pomiędzy rolnikami UE i innego podejścia nas rolników do samych siebie to będzie jak jest.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

obecny obraz kondycji całego państwa to tak naprawdę efekt kilku dekad czerwonych rządów, centralnej gospodarki, nierentownych, niefektywnych zakładów pracy, PGRów, i całej gamy wszystkich naszych zwyczajów, przywar i mentalności w myśl zasady: "czy się stoi czy się leży tysiąc złotych się należy" itd itd. Polak dopiero od niedawna uczy się przedsiębiorczości. Zachód miał na to kilkadziesiąt lat. Tu upatrujcie przyczyny sytuacji. Tu się wszystko zaczęło. Zachód gnał do przodu, nowe technologie, wolna myśl inżynieryjna, przepływ kapitału. A my staliśmy w miejscu, czyli cofaliśmy się. Nie da się ot tak wszystkiego naprawić w krótkim czasie. Nie bronię obecnej ekipy, ale problem wg mnie odziedziczyliśmy po magdalence...


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Jak najbardziej tyle że w latach 90 to co państwowe sprzedano za grosze i tym sposobem majątek na który pracowali nasi dziadkowie i ojcowie wyparował i stąd ten zastój. Technologia z PRL nie była najnowocześniejsza jednak tragedii nie było. Nie wiem czy kapitalizm jest lepszy. Dla kapitalisty na pewno jednak co z ludem pracującym? A no to że wykorzystywany jest na każdym kroku. Socjalizm nie wróci, kapitalizm wytrzyma tak długo jak długo wszyscy wykorzystywani będą mieli cierpliwość. Trzeba żyć dalej i najważniejsze: być świadomym tego co się dzieje bo wyjdzie jeden czy drugi dureń i krzyknie: NA BERLIN!! i pójdziemy na Berlin... wyjdzie inny i krzyknie: NA MOSKWĘ!! i na Moskwę ruszymy... a nikt nie zapyta: dlaczego?

 

Co do ziemniaków to w moich okolicach w lipcu ludzie zarzekali się że ani jednego nie posadzą. Teraz ten skrobiowe, tamten czerwone...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZF9641    22

Niech tylko troszkę podskoczy cena ziemniaka ,a wiosną będzie szał za sadzeniakiem po 2000 za tonę.Za to w lipcu i sierpniu znów płacz i lament że cena tragiczna,że nie ma zbytu,i tak w koło Macieju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

To czy u nas będzie te 4 czy 5 % większy areał nie ma znaczenia. Gdzieś musi wystąpić kataklizm i dopiero wtedy można liczyć na cenę. Areał w 2012 w porównaniu z latami 2000-2005 spadł o 50% ale co z tego skoro i tak nie jesteśmy w stanie przerobić tych ziemniaków we własnym zakresie. Sadzą wszyscy, jak się wszędzie urodzi to nie ma ceny - normalne. Sadzeniak może być i po 2000zł - wystarczy susza w Rosji i znowu mamy 1 zł za kg. Po ile byłaby pszenica i rzepak jeśli przezimowałoby 100% upraw na zachodzie? Strach pomyśleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

Dokładnie pawelol111 rolnicy w Polsce nie umieją myśleć do przodu - niestety myślą do tyłu - tzn jest dobra cena to uprawiam - są dwa dobre lata to inwestuje na kredyt i kupuje ziemie po 40 tys. - środki się weźmie na krechę - a potem - kryzys pszenica w cenie takiej jak była przez 10 lat tzn po 600 zł , rzepak po 800 zł ziemniak po 25 gr - katastrofa - nie katastrofa -normalna kolej rzeczy. Jakie ludzie robią zmianowanie - albo ziemniak po ziemniaku albo pszenica z rzepakiem na zmianę - na dodatek zbierają całą słomę - zubożanie próchnicy - a kto by się przejmował uprawą motylkowych .... oj odbije się krótkowzroczność strasznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Tak jest, nie uwzględniają ryzyka. Zakupując nowe maszyny czy budując oborę na kredyt uwzględnia się wysokie ceny i wysokie plony. O roku w plecy nie ma mowy... a potem płacz. Stopniowe zanikanie próchnicy i spadek plonu widać w gospodarstwach gdzie produkcja rolna jest tylko dodatkowym źródłem utrzymania - znajomy ma koło 7-8 tys na rękę, nawozu sypie sporo ale słomę to by z korzeniami wyrywał tylko jak długo....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anusiak    10

Porostu takie kraje jak Niemcy, Francja ogrywają nas na każdym kroku sprzedając swoje nadwyżki żywnościowe i nie tylko, dotacje prowy itp. są ok, ale jak większość z was kupuje zachodni sprzęt to ta dotacja w praktyce trafia z powrotem do tych krajów gdzie sprzęt jest produkowany, ziemniaki import lata 2010, 2011, 2012 zobaczcie to sie przerazicie, markety sprowadzają większość warzyw z Izraela i to do kraju, który nazywa się POLSKA gdzie kiedyś żyło plemiono Polanie, który słynęło z gospodarności, co się stało? Zboża pamiętacie akcje Premiera LEPPERA? Całe wahadła wjeżdżały do Polski.

 

Dla mnie wszystkie te certyfikaty są tyle warte co PAPIER TOALETOWY

Edytowano przez Anusiak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Polskiego sprzętu nie ma, przemysłu też nie więc nie ma co się dziwić że w zachodni inwestujemy. Idealna sprawa: dają nam na 50% sprzętu, na resztę bierzemy kredyt w zachodnich bankach. Zarabiają na sprzęcie i na kredytach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

Fito czy Gap,To celowe działania mające na celu jak najbardziej utrudnić export naszych produktów. jak myślicie da się z tym coś zrobić. Bo ja myślę że nie, Maja nas w garści i to od nich zależy czy rozgnieść czy wypuścić .Mówię o d..ym rządzie i jeszcze bardziej durnych przepisach.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

normy jakościowe muszą spełniać wszyscy dostawcy, jedyną różnicą jest podejście do kontroli i bardzo popularna w naszym kraju nadinterpretacja oraz nadgorliwość niektórych instytucji, oczywiście spełnienie wszystkich warunków do pewnej skali produkcji będzie nieopłacalne, stąd koniecznym wydaje się organizowanie się w grupy gwarantujące optymalną wielkość produkcji i minimalizujące koszty; a orientujecie się od kiedy wszystkie warzywa będą badane na zawartość metali ciężkich? kojarzy mi się rok 2013, ale nie pamiętam źródła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kartofelz    3

Fito czy Gap,To celowe działania mające na celu jak najbardziej utrudnić export naszych produktów. jak myślicie da się z tym coś zrobić. Bo ja myślę że nie, Maja nas w garści i to od nich zależy czy rozgnieść czy wypuścić .Mówię o d..ym rządzie i jeszcze bardziej durnych przepisach.

 

"jak myślicie da się z tym coś zrobić" - da się, a ci co próbują mają zaszczyt wzięcia udziału w spektaklu pt. Dziennik Telewizyjny, którego to głównym sponsorem jest wszechmożny władca, jedynie słusznej partii obywatelskiej. Ale wracając do spektaklu pt. Dziennik Telewizyjny oraz powiązania z tematem: Milicja skonfiskowała 10 000 litrów spirytusu, Skarb Państwa traci corocznie xyz mld złotych na nielegalnej produkcji spirytusu.

 

Ogólnie Polacy to bardzo kulturalny i wykształcony naród. A świadczy o tym fakt, iż codziennie wieczorem miliony rodzin zasiada przed telewizorem celem obejrzenia spektaklu, który to zaczyna się właśnie o 18.50 na telewizji z pięknym słoneczkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Owe przedstawienie mamy nie tylko o 18.50. 19.30 - też niezłe szoł. Podano choć jedną informację ze świata 11 listopada? Nie. Ciągle tylko o marszu... ale oglądalność jest. A gazety? Tak samo. Piszą to co się sprzedaje i to co opłaci się pisać (właścicielami tych największych tytułów są zachodnie firmy i jak trzeba popieprzyć stosunki z niemcami czy innym krajem to się niemców oczernia itp). Jeden sensownych tytułów gdzie prawdę piszą: http://www.przeglad-tygodnik.pl/

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

powinniście płacić więcej abonamentu rtv-agd, wtedy media będą sprzyjać rolnikom; stosujecie azot w formie RSM w uprawie ziemniaków? jaki jest koszt i zasadność używania inhibitora ureazy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj