Zaloguj się, aby obserwować  
bartusx5

obora

Polecane posty

bartusx5    17

Witam ;p Doradźcie mi jak zmodernizować stodołę na oborę na krowy dojne ? Wymiary budynku to 12x24 Tak aby w przyszłości szło zadawać paszę paszowozem i obornik najlepiej na wyciąg;)

Dodaje załącznik jak ona mniej więcej wygląda w położeniu u mnie;)Dodam że jej jedne szczyt stoi na granicy;/niestety proszę o wasze porady jak wy byście to widzieli

post-32037-0-24252300-1322341274_thumb.jpg

Edytowano przez bartusx5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

budynek do przeróbki ma wymiary ok tylko gdzie ten obornik wypchasz? Bo na środku podwórka to tak kiepsko troche. chyba że założysz zgarniacz z dwoma kierunkami pracy i obornik wypchasz z boku budynku. Chyba firma rol-stal takim ustrojstwem handluje. Przy tych wymiarach małym paszowozem na styk obleci raczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

no też tam myślałem płyta jest tak ze rowno z sciana szyctowa stodoly sie zaczyna

tylko co z tym paszowozem? tylko cofanie pozostaje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no jak ci sąsiad nie pozwoli wyjazdu na jego posesji zrobić to chyba tylko cofanie pozostaje. Tylko w takiej sytuacji jak nie masz przelotówki to najlepszy by był paszowóz z wysypem z obu stron żeby to jakoś sprawnie szło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekskw    43

Witam.

Ja bym Tobie radzil postawic dobudowke na hale udojowa do stodoly i robil w stodole obore wolnostanowiskowa.Wnioskuje,ze masz tez inna 'stara' obore.W niej radze Ci trzymac jałowki i krowy zasuszone a w nowej oborze stado produkcyjne.Legowiska wzdluj jednej sciany stodoly,potem ganek gnojowy,dalej stanowiska do pobierania paszy i wdluz sciany ganek paszowy.W wyciagi bym sie nie bawil.bo to droga zabawa.Zainwestowalbym kilka tysi w tura na np 60tke turem wypychal obornik.Pozatym tura mozesz uzyc do wszelkich innych prac w gospodarstwie.pozdrawiam


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolt    0

.na hale udojowa mozesz dostawic przybudówke lub w jednym z rogów w stodole zrobic

obornik usuwany turem

post-32790-0-53351600-1322391000_thumb.jpg

Edytowano przez Karolt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

A jeśli tak ja ty mówisz jede stół paszowy na środku a prawo i a lewo a głębokiej ściółce to wtedy nie potrzeba żadnych legowisk nic tylko wszysko w jednym poziomie i tak gdzie leż tam jedzą i tam p się wydalają tak? tlko po prostu stół paszowy wyżej o posadzki a sciółke tak?I jaka jest wymagana powierzchnia na sztuke krowe doją w przepisach UE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolt    0

stół paszowy musi byc wyzej jakies 30 cm wyżej od boksu

 

niepotrzeba zadnych legowisk bo głęboka sciółka

powierchnia wmagana na 1 krowe to ok 5-6 m kwadratowych

Edytowano przez Karolt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

A mogłoby być tak że jeden stół paszowy na środku w szerz czyli 12m długi w pozostałość na ściółce zmieściło by się ponad 40 sztuk to wystarczyłby jedne stół na taką ilość?Na jedną stronę i na drugą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

12m na stół paszowy to zdecydowanie za mało. Chyba że z 2 stron budynku, ale wtedy zostanie ci mniej miejsca na część legowiskową. Przy stole paszowym powinno byś 70cm na sztukę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolt    0

tak jak mowisz te 70 cm na sztuke przy stole paszowym to z jednej strony zmiesci sie jakies 17-18 sztuk i druga strona to jakies 35 duzych sztuk

chyba jest to najlepsze zadaptowanie tej stodoły na obore jesli w przyszlosci pasza bedzie zadawana paszowozem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

No właśnie już myślałem o uwięziowej o wolno stanowisk-owej z wydzielonymi legowiskami ale ta opcja chyba najlepsza na głęboką ściółkę ;) I w ten sposób wejdzie najwięcej sztuk i to też jest ważne. Dięki;)A może ma ktoś podobnie zrobioną oborę i może by mi zdjęcia mógł podesłać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolt    0

dlatego tak ci podpowiedziałem bo sam mialem tak stodole przerobiona tylko stodoła 8x15 i trzymałem tak mlodzierz dopóki nie postawilem nowej obory i wszystko sie w niej juz miesci teraz stdoła słuzy jako garaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

Dzięki za odpowiedzi;)

A czy pomiędzy ściółką a stółem paszowym musi być jakiś korytasz oddzielony ktoryy nie jest n głębokiej ściółce ? co on jest specjalnie do krów które się posilają na nim?nie wiem czy to dobrze okreslilem.

Edytowano przez bartusx5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolt    0

niemusi byc zadnego korytarza z głebokiej sciółki odrazy uskok do gory na stół paszowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartusx5    17

Oglądałęm to ale to odpada ponieważ ja w szczycie nie mam wajzdu i jeden szczyt stoi na granicy więc nie ma mozliwoaści przejazdu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wisniak222    1

Głeboka ściułka jest dobra i nie dobra, dla opasów, jałowic, cieląt moim zdaniem nie ma nic lepszego bo mało pracy wygoda. Ale dla krów dojnych bym nie polecal poniewaz krowy bedą brune i będą pochłaniały duuuuużo bel słomy i nie ma krowy gdzei złapać, a koło mnie jeden tak ma i jak jest wizyta weteryniarza czy coś w tym stylu wgania na halę udojową i krowy się stresują i nie chcą wchodzic do doju i ma problem. Ale obore wolnostanowiską polecam jak najbardziej sam taką posiadam tylko 1,5 szersza i mam przygotowane na 34 legowiska pod ścianami po 2,2m poźniej kanały gnojowe czyli do przemieszczania się i na środku korytarz paszowy. Halę mam rybią ość na 5 stanowisk w jednym rzędzie. Ale powiem że troche przy wąskie kanaly gnojowe tak o 30cm i paszowy też troche wąski ale jest dobrze. wygoda bo krowy przychodzą do mnie a nie ja do nich ;P u ciebie z usuwaniem obornika w takim przypadku był by dobry zgarniacz linowy jak nie masz wyjazdu na jednym szczycie, lub na rusztach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj