SIEWCA

Dopłaty 2011-2013

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
StasiekS    73
W takim wypadku , jeśli to nie tajemnica , powiedz co hodujesz ? ile masz pola i co uprawiasz ?

Hodowcą nazwać mnie nie można. Zajmuję się tylko produkcją roślinną i z czego prawie połowa gruntów mam w dzierżawie w zamian za dopłaty.

Czyli jak od zeszłej jesieni do tegorocznych żniw ceny zbóż byly wysokie , a ceny trzody chlewnej cholendarnie niskie to Twoim zdaniem itak dało się żyć i jeszcze mieć "naskładane" pieniędzy ?

Widocznie dali skoro Ci hodowcy (nie wszyscy) dalej modernizowali sobie park maszynowy albo potrafili córce na prezent ślubny dać dom. I nie twierdzę, że jest tak u wszystkich. Są osoby które i zwinęły hodowlę. Po prostu zbyt często mierzymy ludzi swoją miarą. Skoro ja nie potrafię to jakim cudem jemu to się udaję. I tworzymy teorie co musieli zrobić aby to zrobić.

 

Co do innych działań z programów PROW jestem jak najbardziej za, zdecydowanie większe pieniądze powinny trafiać do tego filara choćby kosztem dopłat bezpośrednich gdyż z tych działań typu "Modernizacja gospodarstw rolnych", "młody rolnik", "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" korzystają wyłącznie rolnicy, natomiast jak dobrze wiemy dopłaty bezpośrednie są dawane lekarzom, prawnikom itp. co jest potwierdzeniem, kasa z dopłat jest nagrodą za posiadanie ziemi a nie za to że ktoś się na niej napracuje... Pozdrawiam

Rolnikom powinno dać się wędkę a nie rybę. Bo zapominamy już jak i czym te ryby się łowi.

 

A wiecie że od przyszłego roku następuje modulacja dopłat i wszystkie pow. 5tys euro będą pomniejszane o 10%.

Modulacja była wiadoma od 2003 roku. Od 2005 roku była wprowadzona w krajach starej UE a od 2012 lub 2013 ma być wprowadzona w całej UE. Więc nie jest to żadna nowość. Tylko albo ktoś zapomniał o tym fakcie poinformować wcześniej albo rolnicy tego usłyszeć nie chcieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Oczywiście o owej "modulacji" (swoją drogą fajna nazwa) była wzmianka na 126 stronie komentarza do załącznika nr 24 dotyczącego poprawki nr.15 (wiecie na 7 stronie tego tam drobnymi literkami pisanego aneksu oznaczonego 3 gwiazdkami).Sęk w tym że dokument ten był wydany tylko w języku flamandzkim...

Ciekawe co nas jeszcze czeka ?-kto czytał "Rok 1984" ręka do góry-z kim walczy obecnie Eurazja ?:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Nie czytasz takich rzeczy jaro? Co jak co ale po Tobie bym tego się nie spodziewał. Przecież uchwały UE powinno się czytać do kawy każdego poranka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

O ty że niektórzy o tym wiedzieli wcześniej to wiadomo, ale nie była ta wiedza przekazywana. Cały czas mami się rolników że trzeba dążyć do wyrównywania dopłat z krajami starej uni, i chwali sie że doszliśmy do maksymalnych dopłat zapisanych w traktacie ale że później się zabierze z tego 10% to już nikt jakoś szczególnie nie rozgłaszał.

Znowu zmiana ta uderza w większe gospodarstwa takie powyżej 15ha to jest kolejny cios po pseudoreformie KRUS, nałożeniu składki zdrowotnej teraz obcięcie dopłat w moim przypadku będzie to blisko 21 tys. rocznie mniej.

Jak żyć Panie Premierze, jak żyć...!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Hodowcą nazwać mnie nie można. Zajmuję się tylko produkcją roślinną i z czego prawie połowa gruntów mam w dzierżawie w zamian za dopłaty.

 

Widocznie dali skoro Ci hodowcy (nie wszyscy) dalej modernizowali sobie park maszynowy albo potrafili córce na prezent ślubny dać dom. I nie twierdzę, że jest tak u wszystkich. Są osoby które i zwinęły hodowlę. Po prostu zbyt często mierzymy ludzi swoją miarą. Skoro ja nie potrafię to jakim cudem jemu to się udaję. I tworzymy teorie co musieli zrobić aby to zrobić.

 

 

Rolnikom powinno dać się wędkę a nie rybę. Bo zapominamy już jak i czym te ryby się łowi.

 

 

Modulacja była wiadoma od 2003 roku. Od 2005 roku była wprowadzona w krajach starej UE a od 2012 lub 2013 ma być wprowadzona w całej UE. Więc nie jest to żadna nowość. Tylko albo ktoś zapomniał o tym fakcie poinformować wcześniej albo rolnicy tego usłyszeć nie chcieli.

 

 

I o czym my tu mówimy kolego :)

 

W obliczu tego zdania , Twoje poprzednie zdania bledną ... :huh:

 

Jak w tym przysłowiu " swojego pod nosem nie widzisz , czyjeś pod lasem dojżysz " .

 

A odnośnie akapitu 3 ... Dobrze powiedziane . Jak mawia mój tata : " Ja nie jestem wrogiem ,że środki produkcji muszą kosztować , ale niech do ch***ry rolnik też otrzymuje godną zapłate za swój produkt i pracę " , a kilka lat temu , zaraz po wprowadzeniu dopłat mawiał " niech pszenica kosztuje 70zł , trzoda chlewna 6zł i rolnikom nie potrzeba łaski UE i dopłat" - oczywiście drugą wypowiedz z uwagi na ostatnie wzrosty kosztów produkcji i wzrostu cen żywca trzebaby zkorygować .

 

 

P.S. Cenię Twoje wypowiedzi za szczerość ;)

Edytowano przez pawlus224

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StasiekS    73

Dlaczego bledną bo nie mogę zrozumieć? Połowę moich gruntów mam z dzierżaw w zamian za dopłaty(właściciel opłaca podatek itp). Więc z czym się powyższe moje wypowiedzi nie zgadzają?

 

Kolego Stasiek wypowiadasz się w takim jak byś wszystko wiedział... to trochę niebezpieczne i dla innych i dla Ciebie ;)

Co do modulacji ok było wiadomo że będzie ale ani w Starej UE nie jest na takich zasadach ani u nas nie była na takich planowana(chodzi mi o to, o czym napisał "west")

Nie wiem wszystkiego. Tylko pojawią się zaraz pretensje do UE, że okrada biednych Polskich rolników. Ledwo wyrównali dopłaty a oni już je zabierają. Chciałem tylko pokazać, że ten pomysł już został dawno wprowadzony w życie i dotyczy wszystkich a nie tylko Polski.

Edytowano przez StasiekS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

@west-"Cały czas mami się rolników że trzeba dążyć do wyrównywania dopłat z krajami starej uni, i chwali sie że doszliśmy do maksymalnych dopłat "-tylko jakoś nikt się nie zająknie że i po owym wyrównaniu mamy zdecydowanie mniej niż "stara" Unia.

 

"Jak żyć Panie Premierze, jak żyć...! "-jak w tym starym kawale o emerytach-krótko :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Czyli jeżeli rozumiem dobrze to dostając z UE 5 000 Euro obetną 10 % dopłaty po NOWYM ROKU, czyli każdemu który korzystał z dofinansowania lub ma większe gospodarstwo. A tym co dostali już dopłaty a przekroczyli próg 5 000 Euro to się przysłowiowo "UPIECZE".

 

Jeżeli tak będzie i nic w tym kierunku nie będzie zrobione to Ja już nie rozumiem tego kraju.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Nie przepadam za postami @StaskaS, ale tu go trochę będę bronił, w mojej okolicy ten kto naprawdę zajmuje się rolnictwem większość nawozów ma już dawno na podwórku, chyba ze szykuje kasę na większą inwestycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

nie to będzie obowiązywać od następnego naboru wniosków czyli za rok 2012

Edytowano przez west

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Jak żyć ? jak żyć ? - wziąć pół litra, siąść z premierem i za Polskę pić ...

 

 

@stasieks - bledną ponieważ , mówisz ,że na wsi jest tak dobrze , rolnictwo jest opłacalne nawet bez dopłat - wiec dlaczego do ch... oddałeś pole w dzierżawę zamiast je obsiewac i gospodarzyc na całego ? Za dużo pieniędzy byś miał ?

 

 

Wywnioskowałeś z moich wypowiedzi ,że wysnuwam teorie iż bez dopłat rolnicy byli by biedni , a Ty sam byłbyś bankrutem - nie rozumiem jak możesz zbankrutować gdy obrabiasz tylko część swoich pól a z reszty bierzesz dopłaty , czyli czysty pieniądz (!)

I teraz powiedz szczerze , czy bez dopłat byłbyś w stanie utrzymać gospodarstwo ? utrzymać tj. obsiać pola , zastosowac pełną dawkę nawozu , pełną ochronę chemiczną , nająć kombajn , zmagazynować zboże (czy inne płody rolne) i do tego jeszcze "jakoś" żyć , utrzymać siebie i/lub rodzinę ?

Edytowano przez pawlus224

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Modulacją jestem zaskoczony nie spodziewałem się tego teraz w tym rozdaniu... Była mowa o modulacji dla kwoty 300 tys. euro ale jak widać zmiany są... Już widzę te wielkie oburzenie, że zabrali nam dopłaty, a jeszcze jak zabiorą od 2014 roku dopłatę cukrową to już w ogóle będzie strasznie...

 

Jak pisał @StasiekS dawać wędkę a nie rybę... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Jak żyć ? jak żyć ? - wziąć pół litra, siąść z premierem i za Polskę pić ...

 

 

@stasieks - bledną ponieważ , mówisz ,że na wsi jest tak dobrze , rolnictwo jest opłacalne nawet bez dopłat - wiec dlaczego do ch... oddałeś pole w dzierżawę zamiast je obsiewac i gospodarzyc na całego ? Za dużo pieniędzy byś miał ?

 

 

Wywnioskowałeś z moich wypowiedzi ,że wysnuwam teorie iż bez dopłat rolnicy byli by biedni , a Ty sam byłbyś bankrutem - nie rozumiem jak możesz zbankrutować gdy obrabiasz tylko część swoich pól a z reszty bierzesz dopłaty , czyli czysty pieniądz (!)

I teraz powiedz szczerze , czy bez dopłat byłbyś w stanie utrzymać gospodarstwo ? utrzymać tj. obsiać pola , zastosowac pełną dawkę nawozu , pełną ochronę chemiczną , nająć kombajn , zmagazynować zboże (czy inne płody rolne) i do tego jeszcze "jakoś" żyć , utrzymać siebie i/lub rodzinę ?

Źle zrozumiałeś wypowiedź StasiekS. On w swoim poście pisze, że dzierżawi od kogoś a nie komuś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Znaczy się gospodarstw zamiast ubywać będzie przybywać.Kolejne podziały będą.. Czy niepełnoletni moze mieć gospdarstwo i składac wniosek o dopłaty? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Jak żyć ? jak żyć ? - wziąć pół litra, siąść z premierem i za Polskę pić ...

 

 

@stasieks - bledną ponieważ , mówisz ,że na wsi jest tak dobrze , rolnictwo jest opłacalne nawet bez dopłat - wiec dlaczego do ch... oddałeś pole w dzierżawę zamiast je obsiewac i gospodarzyc na całego ? Za dużo pieniędzy byś miał ?

 

 

Wywnioskowałeś z moich wypowiedzi ,że wysnuwam teorie iż bez dopłat rolnicy byli by biedni , a Ty sam byłbyś bankrutem - nie rozumiem jak możesz zbankrutować gdy obrabiasz tylko część swoich pól a z reszty bierzesz dopłaty , czyli czysty pieniądz (!)

I teraz powiedz szczerze , czy bez dopłat byłbyś w stanie utrzymać gospodarstwo ? utrzymać tj. obsiać pola , zastosowac pełną dawkę nawozu , pełną ochronę chemiczną , nająć kombajn , zmagazynować zboże (czy inne płody rolne) i do tego jeszcze "jakoś" żyć , utrzymać siebie i/lub rodzinę ?

Ale StasiekS wydzierżawił ziemię od innych i ją uprawia :) nie swoją :) żle go zrozumiałeś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

:blink: :blink: :blink: - przyznam łyso mi :ph34r:

 

 

... ale chwila , chwila , przed edycją tamtego posta było "...połowę moich gruntów dzierżawię..." , a teraz jest "...połowę moich gruntów mam z dzierżaw..."

Edytowano przez pawlus224

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

"Znaczy się gospodarstw zamiast ubywać będzie przybywać.Kolejne podziały będą.. Czy niepełnoletni moze mieć gospdarstwo i składac wniosek o dopłaty?"

 

Teraz chyba nie ale wcześniej można było tak zakombinować. Sąsiad tak zrobił i przepisał na wówczas nastoletniego wnuczka swoje gospodarstwo.

Edytowano przez kokoman0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Ja już przeprowadzam sprawę o separację z żoną bo dzieci niestety za małe aby na nie przepisać, powstaną dwa gospodarstwa bo na modulacji dopłat, oraz ONW ale także sprawy podatku vat żona bedzie ryczałtowcem ja vatowcem. Następny plus to ja będę obciążony produkcją zwierzęcą, żona będzie miała jedynie roślinną.

Kolejny plus to dwa wnioski o dopłaty większe prawdopodobieństwo że któreś szybciej spłyną oraz wnioski o różne programy typu modernizacja podwóny limit oraz w razie losowań większe prawdopodobieństwo że któreś z nas się załapie.

Także od przyszłego naboru będą dwa gospodarstwa zamiast jednego. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsihosam    12

Rolników z nowych państw UE modulacja ma zacząć obowiązywać dopiero od 2012 roku i wynosić 3 proc. Do tego czasu dopłaty bezpośrednie dla rolników z nowych państw mają rosnąć, by zgodnie z traktatem akcesyjnym osiągnąć poziom dopłat w starych krajach.

 

Jeszcze większą modulacją i to natychmiast po przyjęciu pakietu propozycji KE, objęci zostaną najwięksi producenci rolni w UE. Ci, którzy otrzymują rocznie ponad 100 tys. euro w ramach dopłat bezpośrednich, będą na modulację oddawać dodatkowe 2 proc,; ci, którzy dostają ponad 200 tys. - 6 proc., a osoby, które otrzymują ponad 300 tys. euro - 9 proc.

 

Z tego co rozumiem to tu tylko mowa o 3% dla tych gospodarstw dostających od 5000euro do 100000euro. Dobrze myślę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

@west, tylko patrz by cie zona nie zostawiła z tymi świnkami a sama nie zwiała z hektarami. :lol: Jaki weksel daj do podpisania, albo niech ci kredyt poręczy. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

:blink: :blink: :blink: - przyznam łyso mi :ph34r:

 

 

... ale chwila , chwila , przed edycją tamtego posta było "...połowę moich gruntów dzierżawię..." , a teraz jest "...połowę moich gruntów mam z dzierżaw..."

No to wytłumaczę za StasiekS: ...połowę moich gruntów dzierżawię...(dzierżawi od kogoś), ...połowę moich gruntów mam z dzierżaw...(zmienił widocznie aby bardziej zrozumiałe było).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Ale to ewidentnie czytając cały post można było wywnioskować że Stasiek dzierżawi (od kogoś) Tak przecież zawsze mówimy zazwyczaj, że dzierżawimy i wiadomo o co chodzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

w sumie to jest tak nie było dopłat wszystko było tańsze ale taniej sprzedawaliśmy teraz są dopłaty na szczęście teraz jakoś ceny się trzymają i jak będzie tak cały czas to będzie dobrze ale droższe wszystko do zakupu więc chcąc nie chcąc na moje to wychodzimy powiedzmy ze na to co kiedyś bez dopłat tylko inną gotówką się operuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

@Atsihosam będzie zmiejszenie 10% po przekroczeniu 5tys. euro to wiadomość z pierwszej ręki od dyrektora oddziału w Poznaniu.

 

@farmermf spokojna głowa dla pewności przejmuje ona też część zobowiązań kredytowych wraz z tymi działkami, i po drugie gdzie jej będzie lepiej jak nie z tak zaradnym rolnikiem jak ja. Za dobrze obrabiam jej działki by miała mnie zostawić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj