jack83

kocioł na słome

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawelfunek    0

witam, powoli pracuje nad budową kotłowni z piecem na słomę mam kilka pytań do ich użytkowników bądź osób które wiedzą więcej na ten temat niż ja. najpierw wytłumaczę jak sprawa wygląda. mam zamiar ogrzewać dwa domy mieszkalne o łącznej powierzchni ok 300-350m2 kotłownia będzie znajdować się w nieużytkowanym już pomieszczeniu inwentarskim, pierwszy budynek do ogrzania znajduje się około 10 m od kotłowni, drugi 22m. rury połączeniowe kotłowni z domami będą znajdować się w ziemi, do połączenia bliższego (mniejszego) domu chce zastosować rury 1" a do większego znajdującego się trochę dalej 1 1/4" w obydwu domach znajdują się ogrzewania grawitacyjne. moje pierwsze pytanie to jakie pompy tłoczące macie zastosowane i jakie macie odległości kotłowni od domów. myślę o zakupie pompy obiegowej o wydajności maksymalnej przepływu wody 160l/min, nie będę podawał firmy, pompa ma trzy zakresy prędkości trzeci bieg to pobór mocy 225 wat podnoszenie słupa wody 8metrów, jak uważacie czy ta pompa da rade przetłoczyć tyle wody aby ogrzać obydwa budynki ?. druga bardzo istotna rzecz to utrzymanie stałej temperatury zasilania gdy temperatura w zbiorniku przewyższa temperaturę zadaną (przykładowo 40*C) wydaje mi się że najlepszym urządzeniem byłby trójdrożny zawór termostatyczny w celu uniknięcia zakupu elektronicznych sterowników do drogich zaworów mieszających z siłownikiem bo wiadomo chodzi o to aby było jak najtaniej. niestety termostatycznych zaworów o dużym przepływie wody nie znalazłem, największy który można znaleźć na allegro w przystępnej cenie to zawór o przyłączeniu 5/4 cala i maksymalnym przepływie wody do 4,8 m3/h wydaje mi się jednak że te wartości są trochę przesadzone. chciałbym wiedzieć jak te problemy zostały rozwiązane u użytkowników pieców na słomę. dodam że zakupiłem już zbiornik o poj 2700l jest to zbiornik po gazie jak na stacjach lpg w celu oszczędności oczywiście bo kupiony za dość okazyjne pieniądze poza tym ma bardzo grubą ściankę w porównaniu z zbiornikami akumulacyjnymi więc myślę że wytrzyma więcej niż drogi oryginał, pobudowałem komin o wysokości 8metrów i średnicy wewnętrznej 24 na 24 cm, rury i ocieplenia już leżą , teraz pozostaje kwestia dobrych porad użytkowników. pieca jeszcze nie mam ale na pewno będzie to piec na małe snopki o załadunku minimum 3 sztuk. czekam na porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariuszczs    23

Może te rury od pieca do budynków daj większe bo 1 cal to widuje się bezpośrednio w domu od pieca, i u mnie jest 1 cal na początku z 10 metrów, i wtedy pompa będzie miała większe szanse.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

No nie wiem jak koledzy liczycie czy teraz to się opłaca palić słomą kilka lat temu kiedy słoma szła z pola za darmo to by się jeszcze kalkulowało ,tak sobie szybko podliczyłem mój dom i warunki palić na ostro od pażdziernikado kwietnia to ok 200 dni ktoś pisał ok 8 klocków dziennie daje 1600 kl tera sprzedaje po 3 zł daje 4800 zł ,ja kupuję max 5 ton węgla brunatny daje 1500 zł plus drzewo 1500 max razem 3 tyś i spoko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

A mi na nowy 4 letni dom ponad 200 metrów idzie do 4,5 tony eko groszku po 800 zł/t. 4 tyś się mieszczę. Też myślałem o słomie ale jak sobie policzyłem wszystko to sobie odpuściłem. Wstawiłem piec za 6 tyś i co 3-4 dni do niego schodzę.

pawelfunek Co do montażu to nie radzę pytać się na forum rolniczym tylko pójść do sklepu większego z CO i spytać się o prawdziwych fachwców którzy montują CO i oni wszystko przeliczą i powiedzą jak ma być instalacja wykonana. Lepiej dać z 300 zł i niech projekt zrobią a ty zrobisz resztę.

Bo tu masz trochę problem i nie wiem czy nie powinno być jakiegoś zaworu na wyjściu z pieca. Żeby nie było tak że w jednym domu będzie gorąco a w drugim zimno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackdino    0

Dzień dobry

Kolego pawelfunek.

Ja mam piec na 3 kostki. Spalam od 6 sztuk latem na ciepłą wodę na 6 dni,do 12- 15 sztuk na dobę zimą bez względu na siarczystość mrozu.Dom powierzchnia 230m2 ocieplony 10cm styropian.Ogrzewanie było grawitacyjne,podpiołem pompkę 25/80 ale ciepło przyszło samo, ze zbiornika.Rury dałem calowe w ziemi na 80cm, docieplone,odległość około 20 m w jedną stronę od zbiornika do pompki.Zbiornik 4000l, stojący, lepszy taki ponieważ ma mniejszą powieszknię pomiędzy wodą ciepłą a zimną.Rury z pieca 2 cale pompa 32/80 chodzi na drugim biegu.Palę zimą 2 wsady rano i 2-3 wieczorem, podczas prac przy opsządku.Tęperaturę w zbiorniku podgrzewam do 60 -70 st.a spada rano do 30-35 st.

Na dom 350 2 piec na trzy snopki spokojnie starczy,ale zbiornik zamały powinien być około 6000 lub 2 po 3000 byle były wąskie i stojące. Zbiornik wzbiorczy około 200l na 6-7 tyś. Pochwal się swoim osiągnięciem .W razie potrzeby pisz jak nie zapużno.

Edytowano przez jackdino

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek31    0

a co sądzicie o opłacalności i czy warto wiązać się z tego typu ogrzewaniem na kolejne 10-15 lat?mój piec na słome jest na wykończeniu i mam właśnie taki dylemat, czy pójść w eko groszek wygodny choć nieco droższy czy tańsza alternatywa ale zero wygody przez cały rok i jeszcze wciąż temat ludzi w żniwa?jak myślicie na co się zdecydować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Mam piec na groszek i jestem bardzo zadowolony z jego obsługi. 25kw, dom 5 letni ładnie ocieplony, ponad 200 metrów grzeje.Prawie 4,5 ton dobrego groszku starcza na zimę, co 3 dnie dosypuję i raz w tygodniu wybieram z niego popiół. Jak gorszy węgiel to 2 razy w tygodniu wybieram popiół.

Czy zimno czy ciepło to co 3 dni, no może niekiedy 4 dni muszę dosypać groszku.

Więc tani raczej nie jest, ale co do obsługi to co 3 dni schodzę do piwnicy, nie nie patrze, nie widzę go przez 3 dni.W domu ciepło żadnych stresów że coś nie tak. Nie wiem że mam piec.

Idealnie trzyma temperaturę, chcę 60 i jest 60 stopni.

Teraz trochę mam drzewa i wrzucam kołki z 40 cm długi do pieca, na palnik bez rusztów, i widzę że jest duża oszczędność w ilości groszku, ale znów drzewo po 220 za metr kupowałem, do kominka, i spaliłem w miesiąc z 2 metry, więc też tanio nie jest.

Owsem próbowałem, ale nie zbyt tanio wychodziło i trochę problemy były. Musiałem mieszać z groszkiem bo gasł mi.I dużo było popiołu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackdino    0

A no widzicie koledzy sami szukacie tanich zasobów do grzania. Zaleta kotła na słomę jest taka, że można spalić w nim prawie wszystko, drewno, bio masę, gałęzie, trociny, ziarno, słomę i tp. W zależności od ceny surowca. Ja akurat mam swoją słomę i trochę lasu wierzbowego. Oczywiście, jeżeli bym miał kupić słomy na cały rok, i chodzić dwa razy dziennie do pieca to się nie opłaci.

Edytowano przez jackdino

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

siostra pali ekogroszkiem i baaardzo narzeka.Nowa instalacja itp.

Woli palić drewnem bo ekogroszek przeważnie mokry. Ogólnie narzeka na ten sposób ogrzewania mimo pieca właśnie pod groszek.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarunio666    10

Witam. Mam takie pytanie na temat nagrzewnicy powietrza do suszarni kukurydzy. Jak się to sprawdza, ile pochłania balotów na wysuszenie określonej porcji kukurydzy jakieś cenne uwagi na ten temat wysłucham wszystkich. Pozdrawiam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin28    0
Napisano (edytowany)

wszystko zależy od wielkości suszarni i nagrzewnicy. mogę podać dwa przykłady. obsługuje dwie nagrzewnice 600kW i 1600kW pierwsza ma przepływ powietrza 20 000 m3 gdy pracuje przy optymalnych ustawieniach 110 stopni zużywa jeden balot 120x120 rzepaku na 50-60 minut innych zbóż nieco szybciej, najmniej kaloryczna jest słoma z jęczmienia. gdy zmniejszymy temp do 70 stopni balot wystarcza na niespełna dwie godziny. 1600 kW zużywa dwa baloty na godzinę przy temp 110 stopni i przepływie powietrza 54 000 m3/h. nagrzewnice zostały zakupione od polskiego producenta GRASO Starogard Gdański

http://www.youtube.com/watch?v=eJqgjj0f4Cw

Edytowano przez Marcin28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ile kosztuje u Was opał?

 

u mnie ekogroszek (ilości całosamochodowe)

-PIAST 25MJ/kg 700zł/t brutto na gospodarstwie ,

- Sobieski 22-23MJ/kg 615zł/t brutto,

 

ile kosztuje słoma w małej kostce (za tonę)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

witam .. jaki jest koszt kompletnej instalacji piec tak na około 6 kostek .. wraz ze zbiornikiem ?


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yngel    2

ile kosztuje u Was opał?

 

u mnie ekogroszek (ilości całosamochodowe)

-PIAST 25MJ/kg 700zł/t brutto na gospodarstwie ,

- Sobieski 22-23MJ/kg 615zł/t brutto,

 

ile kosztuje słoma w małej kostce (za tonę)?

 

ja biorę prosto z kopalni 34 MJ kupowałem w lipcu ok 540zł/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Dziś dopiero usłyszałem o piecu na słomę :) Panowie, powiedzcie ile taki piec kosztuje, ile kostek na dzień schodzi przy temp 0-10 stopni. Ile ha pola (słomy) trzeba na cały sezon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka16    86

Dla zainteresowanych tematem tu można się zorientować troszkę w temacie kotłów na słomę http://www.kotly-hurtbig.pl/kotly-typu-ecom.html  Też jestem zainteresowany tematem ponieważ przymierzam się niebawem do budowy i zastanawiam się nad takim kotłem który ogrzewał by dwa budynki. 


Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid199303    14

wg mnie dla domów jednorodzinnych nie opłaca się kotła na słomę. to są duże koszty do tego zapylenie. materiał musi być idealnie suchy a nie zawsze da się taki zebrać. mam doczynienią z kotłami na słomę o mocy do 1 MW i taki kocioł da rade ogrzać na prawdę sporo budynków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz68    0

To ciekawy temat te kotły na słomę. Warto pomyśleć, żeby choć trochę zaoszczędzić, a podobno można całkiem sporo. Zainteresowała mnie oferta firmy Gizex, mam do nich niedaleko i pewnie skorzystam. Chcę się skontaktować z doradcą, poczytałem też ich blog, bo ciekawy (swoją drogą polecam technikacieplownicza.pl) , ale wiadomo jak to jest, każdy chce sprzedać. Co sądzicie o ich ofercie? gizex.com.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anusiak89    5

ja wybrałem piec firmy gizex, w dokonaniu wyboru pomoglo mi to ze piec gizexu moge wykorzystac i do suszenia zboz jak i do ogrzewania domu.po pierwszym sezonie suszenia jestem zadowolony , teraz zamierzam jeszcze na zime podłaczyc zbiornik buforowy i ogrzewac dom i garaze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin28    0

Jest to niewątpliwie rozwiązanie dla osób które mają 2-3ha słomy żytniej do dyspozycji i miejsce do składowania. Zużycie słomy zależy w dużej mierze od kotła, posiadam kociol dwukomorowy 60kW dolnego spalania z rusztem, uwazam ze jest to rewelacja. mieszcze w nim 3 kostki/bez rusztu 4 ale wtedy jest slabe mieszanie gazow z powietrzem ktore sie nie dopalają i uciekają w komin. Z rusztem spalam 2 kostki mniej/24h a przedewszystkim dym, bo z tego co obserwuje większość kotłów to kopciuchy! Robie dwa wsady po 3 kostki, jeden po drugim na dobę. Bufor 4000l ogrzewa dom o pow 180m2. Zbiornik nagrzewamy do ok 70-80C w zależności od kaloryczność, gabarytów kostki. Po dobie temp nigdy nie spadła po niżej 50C z reguły oscyluje pomiędzy 50-60C.
Robiłem całą instalację od podstaw kocioł dwa razy droższy od dobrego eco groszka z podajnikiem Ale nie interesują mnie teraz ceny opału. Jedyne co potrzebuje to sznurek i trzech ludzi na dzień zwożenia i to caly moj koszt ogrzewania. Odwiedzanie kotlowni raz na dobę nie uwazam za uciazliwe. Kotla nie trzeba dogladac, sterownik kontroluje proces spalania. Dla mnie byla to bardzo trafna inwestycja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF675ursus    1439

Kocioł jakiego producenta? Mówiąc o kostkach masz na myśli małe po np. Sipmie czy duże po Claasie Quadrancie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SeverusSnape
      Dzień dobry,
      Szanowni forumowicze, posiadam przyczepę Autosan D-45. Niestety, przedni siłownik strasznie leci. Przymierzam się do remontu tej przyczepy i myślę nad wymianą siłownika, jednak niestety nie umiem go nigdzie znaleźć. Czy posiada ktoś może katalog do tej przyczepy? Ewentualnie mógłby pomóc w zlokalizowaniu takiego siłownika? 
      Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Dominikw52
      Witam,
      mam problem z uruchomieniem silnika w  ładowarce Manitou MLT 634 LSU Turbo rok 2003. Myślę ze pompa hydrauliczna przestawiona jest na pełna moc, co wytworzyło bardzo duże ciśnienie w instalacji hydraulicznej. Ładowarka ta nie posiada potencjometru przy pompie wtryskowej. Co może być przyczyną tak wysokiego ciśnienia w instalacji hydraulicznej ? Dodam że silnik jest w 100% sprawny. Proszę o rady. Z góry dziękuje.
    • Przez dominikl95
      czy ktoś posiada tego typu kosiarkę czy jest ona czegoś warta i czy nadaje się na łąki torfowe?
    • Przez Macieks
      Witam was mam do was jedno pytanie ktoś może wie co to za marka obsypnika ? niestety nie posiadam tabliczki znamino wej 


    • Przez raven18
      Przyczepa skorupowa z własną hydrauliką, siłownik po wymianie uszczelniaczy gdyż tłoczysko jest w dobrym stanie. Cieknie. Chyba nawet bardziej niż przed wymianą uszczelnień, tylko cały problem jest w tym że nie cieknie podczas podnoszenia czy opuszczania ale już po opuszczeniu, złożeniu, dodam że wcześniej było to samo dlatego poszedł do regeneracji... 😒 Dopiero jak daje dźwignię przy pompie od opuszczania na tzw wolny spływ przestaje, co to może być, tam się jakieś ciśnienie tworzy czy jak. Normalnie paka podniesiona nic nie cieknie, nie opada a jak złożę to zaczyna ciec ... 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj