Skocz do zawartości
FanUrsusa

Owce vs. Kozy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Kozy
bimbrownik    0

witam. ostatnio też myślę nad kupnem małego stada wrzosówek, ok. 15-20 szt. mam jedną działkę ze sporym stokiem, ok. 3ha. nie uprawiałem jej i zarosła krzakami, w tym roku wyczyściłem z niej wszystkie samosiejki i krzaki, teraz myślę co by z tym zrobić. co jest potrzebne do hodowli tej rasy owiec? w temacie zwierząt jestem zerem, nie mam żadnych w gospodarstwie (typu krowy czy świnie), ani nigdy nie miałem. wszelkie rady będą dla mnie cenne

Wiadomość z agroFakt.pl

bimbrownik    0

powiedz ile pracy jest przy takiej kozie? ja myślę o tym żeby było jak najmniej pracy, chcę ogrodzić działkę i dowozić im wodę żeby miały na stałe. na działce zostawiłem ok. 1ha lasu, czy one potrzebują jakiejś szopy na zimę czy mogą sobie mieszkać 'pod chmurką' w lesie? pytam, bo np z danielami tak jest że nie potrzebują niczego praktycznie poza paśnikiem (mówię o zimie)

farmer777    11

nie wymagają dużo pracy jest to rasa mięsna nie czeba ich doić i nie wymagaja bardzo jakiegoś ciepła ja je czymam w zwykłej małej drewnianej szopce ide do nich raz dziennie i tyle

bimbrownik    0

czy istnieje taka opcja że nie zagląda się do nich przez kilka dni, zostawiając oczywiście żarcie i wodę? miejsce gdzie bym je trzymał jest kawałek od domu, więc nie za bardzo mi się widzi codzienne zaglądanie do kozy :(

bimbrownik    0

a co się daje taki kozoowcom w zimie? siano czy kiszonkę? planuję zakup na wiosnę trzech kotnych samic i barana. młode na jesieni zaciąć i zjeść, a cztery sztuki przetrzymać na następny rok. sieję zboża więc słomę bym miał, gorzej z sianem, bo nie mam żadnych narzędzi do zbioru :(

farmer777    11

j adaje praktycznie wszystko troche owsa siano odpadki ziemniaki z osypkom itp barany też mam 15 szt

vbox33    32

Ja karmie zimą sianem, owsem i kratoflę/marchewka żalezy co akurat jest. Oczywiście również woda. Hoduje kozy

krzysztofk9    6

ja mam na pozbyciu 2 kozy burskie z papierami

interesują mnie te kozy-nie wiem jak tu na priv napisać ale jeśli możesz prosze o info- głównie na początek wiek i cena mnie interesuje

saszeta    73

czy istnieje taka opcja że nie zagląda się do nich przez kilka dni, zostawiając oczywiście żarcie i wodę? miejsce gdzie bym je trzymał jest kawałek od domu, więc nie za bardzo mi się widzi codzienne zaglądanie do kozy :(

jest jeszcze takie coś jak cross compliance. Codziennie trzeba doglądać zwierząt.

bimbrownik    0

dostałem dziś pocztą książeczkę o cross compilance, i na tyle mnie zniechęciło to co przeczytałem, że chyba zatrudnię jakiegoś chłopaka z kosą spalinową raz na sezon żeby wyciął chwasty zamiast kupowania stadka owiec :) strasznie to skomplikowane mi się wydaje i chyba zbyt pracochłonne a efekt nieprzystający do nakładu sił. może się mylę, nie wiem. z pewnością ci, którzy mają owce albo kozy mogą powiedzieć coś więcej na temat programu cr.comp. - czy rzeczywiście jest to aż tak skomplikowane jak się wydaje po przeczytaniu broszurki z arimr-u?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez bimber
      Proszę o kilka uwag na temat owiec. Zastanawiam się czy to się opłaca i przy jakiej ilości stada podstawowego. Mam 18 ha pola i mógłbym to wszystko przeznaczyć na hodowlę owiec. Jeżeli ta to jakie rasy.
    • Przez spokofarmer
      Witam na wstepie prosze zeby nie usuwać mojego tematu bo nie znalazłem podobnego a jest on dość specyficzny.
      Otóż wziąłem w dzierzawe od ANR 10 ha w tym 2 zarośnięte drzewami no i muszę się ich pozbyć no ale nie będę wyrywał korzeni no bo za dużo roboty i pomyślałem żeby to ogrodzić i wpuścić owce które bym dokarmiał swoją paszą . Dlaczego taki pomysł? Po pierwsze miałbym dopłaty jako pastwisko (a za zarośniete drzewa nie dostanę nic ) po drugie miałbym może jakies dopłaty do hodowli owiec no i po trzecie byłby jakiś zysk ze sprzedaży żywca . Tylko teraz mam pytanie czy to się opłaci czy to wypali no i jeśli możecie to doradżcie gdzie mogę kupić jagnięta lub matki na rozpoczęcie stada no i gdzie potem moge sprzedać, a i jeszcze ile mogę dostać za taką sztukę przeznaczoną na ubój ?
      Z góry dziękuję
      PS. jak coś jestem z dilnośląskiego powiat oleśnicki .
    • Przez ignite
      Zamierzam hobbistycznie posadzić trochę drzewek owocowych(jabłoni,wiśni,gruszy),i mam pytanie dotyczące gleby.Mam glebę piaszczystą,czy wystarczy jeżeli w dołek pod drzewko dam glinę+torf?czy to w ogóle pomoże?czy może dać obornik i nawóz na powierzchni i przekopać?
    • Przez Sashimo
      Mianowicie chodzi mi o to czy muszę w lecie gdy się pasą na łące dawać im siano oraz pasze treściwe (kukurydza,buraki,ziarna itd) trawy mają pod dostatkiem. Owiec mam 24 sztuki. Pytam bo szwagierka która studiuje weterynarię zarzuca mi, że one głodują i powinienem im dawać siano oraz ziarna co dla mnie jest głupotą bo jeśli ktoś ma 300sztuk to też dowozi na pastwiska siana oraz ziarno ?

Proszę o odpowiedź bardziej doświadczonych hodowców

PS: mają ciągle kostki soli dla owiec
    • Przez RycerzNocy
      Jakie są rasy owiec hodowanych na terenie Polski(rasy polskie i zagraniczne)????