Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
filipsl

Po wycieleniu krowy/jałówki

Polecane posty

filipsl    0

Chciałbym poddać opinii na forum następujący temat.

Z rozmowy z jednym z producentów mleka, dowiedziałem się , że wg jego praktyki do 3 dnia zarówno krowy jak i jałówki nie są do końca zdajane z siary tyle tylko co wypije cielak.

Co sądzicie o tej praktyce. Ponoć przynosi to korzyści zdrowotne dla krowy/jałówki.

Może ktoś o tym słyszał lub to praktykował?

luki15146    13

Tak, ja stosuję podobną praktykę. Nie osłabia się wtedy tak mocno krowy. Zdajamy może ciut więcej niż wypije cielę ale to wszystko zależy od tego ile krowa daje mleczka.

Wiadomość z agroFakt.pl

rafal831    1

Z tego co słyszałem to nie zdajanie krowy tuż po wycieleniu zapobiega odwapnieniu i głównie o to tu chodzi

zgadzam sie, też tak robię, dopiero po 3 dniu wydajam do końca. Cytuję wypowiedź użytkownika AGROMATIK w temacie KREW W MLEKU:

Napisano 16 październik 2011 - 10:37

"Wymię nie jest bezbronne, ma własny system obrony np. szczepy Coryno Bacterium [pod warunkiem że nie wykończyło się ich antybiotykiem podczas zasuszenia] bytujące we wnętrzu wymienia i wraz z śluzówką potrafiące unieszkodliwić większość niechcianych patogenów. Dwu czy trzykrotne nie zdojenie krowy nie spowoduje kataklizmu, pod warunkiem że wymię jest zdrowe, stosuje się dobry diping i podstawowy warunek czyste stanowisko. Tu chodzi o utrzymanie w wymieniu ciśnienia na określonym poziomie, żeby wyhamować proces ściągania wapnia z kośćca w pęcherzyku mlecznym. Po 3 dniach wszystko wraca do normy."

filipsl    0

Dziękuje za zainteresowanie tematem i cenne wiadomości. Wolałem przed praktyka porozmawiać w szerszym gronie.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować