Ferdek07

Drogi ON czy warto przejść na vat?

Polecane posty

Ferdek07    75

Proszę o informację jak uważacie czy opłacało by się przejść na vat tzn czy można by zoszczędzić kilka pln na samych środkach do produkcji i przede wszystkim paliwie, zużywam ponad 3 tyś l ON i ogólne kloszty prowadzenia gosp 30szt bydła i 30ha jakie koszty księgowej czy dużo utrudnia to tzn zajmuje czasu rozliczanie się z watu na zasadach ogólnych, inwestycji dużych nie planuje co roku max 10-15 tyś pln w maszyny, budynki plus normalny serwis maszyn remonty itd, konkretnie proszę o info jak wygląda kwestia wypłat za mleko czy za sprzedaż bydła, teraz za bydło dostaję brutto np. 5zł to w momencie jak będę na vacie to ten sam handlarz ile mi wypłaci 3% mniej czy 7% mniej? tak samo z wypłatą za mleko ile to będzie mniej?

będąc na vacie moje jedyne zajęcie to zbieranie faskturek i noszenie do księgowej, czy coświęcej? co ile się rozliczacie ile czeka się na zwrot vatu? Gdybym teraz przeszedł to kiedy otrzymał bym pierszy zrot watu?

2ga kwestia to gosp jest na ojca za kilka lat będzie chciał przejść na emeryturę jak jest wtedy z przekazaniem gosp co ze środkami trwałymi na które był zwrot wat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Poczytaj ten temat http://www.agrofoto.pl/forum/topic/31-vat-w-rolnictwie/ to troche ci się rozjaśni.

Jeśli masz księgową to rozliczanie zajmuje tyle czasu co zaniesienie do niej dokumentów mi jakieś 10 min na miesiąc:) ceny to różne od 100 do nawet kilkuset zł.

Z tą sprzedażną to coś pokręciłeś. Tak jak teraz dostajesz kwote netto + vat tak samo bedzie i potem tylko że te 5% na mleko i 8% na zwierzęta bedziesz musiał oddać do US. Na zwrot vat-u czekasz różnie w zależności od tego czy rozliczasz się miesiecznie czy kwartalnie i czy ubiegasz się o przyspieszony zwrot czy normalny. generalnie od otrzymania faktury czekasz od 2 miesiecy do pół roku.

Jak z przekazaniem gospodarstwa to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Ferdek, tutaj nikt za Ciebie nie zdecyduje, a tym bardzie nie powie Ci, czy w Twoim przypadku jest warto - czy nie warto. Weź wszystkie faktury za 2011 rok, policz vat należny, naliczony i porównaj, jak wygląda ich wzajemna relacja. Nie wiem jak jest przy produkcji mlecznej, ale przy trzodzie bez inwestycji raczej wychodzi lekko na minus (przynajmniej u mnie). Zakładając jakieś długofalowe nawet nieduże inwestycje, wychodzi na plus.

Przy mleku może byc zupełnie inaczej, bo vat 5%, a za żywe zwierzęta 8%. ON to nie jedyny koszt, który ponosisz, trzeba uwzględnic wszystko. A żeby już miec pewny przegląd, to należałoby jeszcze przeliczyc rok 2010, wtedy zobaczysz, czy wyniki się potwierdzają czy nie.

Generalnie zawsze mnie uczyli, że minimalna miarodajna liczba próbek wynosi 3 ;)

Trzeba pamietac o tym, że na vat jest łatwo przejśc ale praktycznie się już z tego nie wychodzi (mimo, że teoretycznie można już po 3 latach). Wcześniej czy później każdy kto produkuje cokolwiek na rynek, będzie musiał przejśc - tak myślę.

Edytowano przez jarekw

Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nucik    0

Gdyby był na vacie to z paliwa oddają mi tylko Vat ,czy można się ubiegać również o zwrot akcyzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Zryczałtowany zwrot podatku vat 7% to jak przejdę na wat nie będę miał tych 7%? i od tego co jest jeszcze oddać 5% do US? czy to co wypłaca mleczarnia to jest netto i zamiast tych 7% ryczałtu będę miał 5% tego nie rozumiem co ze zryszałtowanym zwrotem podatku wat :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

zwracają to i to,

A prawda jest taka, że bez inwestycji przejście na VAT się nie opłaca, szczególnie przy mleku, bo tu w sprzedaży NIC nie zataisz

Za mleko dostaniesz powiedzmy 1,05 brutto, to te 5 groszy oddajesz do US, teraz to masz 1,07 i nic nie oddajesz do US

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

nie rozumiem to teraz mleczarnia wypłaca mi cenę netto bo zakładam że mam mleko po 1,05zł na mleko jest 5% vatu więc brutto mleczarnia wypłaca mi 1,05zł to teraz ten zryczałtowany zwrot podatku vat to jest 7% do kwoty brutto czy do kwoty netto?

to mam za mleko 1,07 czy 1,12 z tyn zryczałtowanym zwrotem podatku wat

więc jeśli jest tak @Bogdan napisał to jak mamy 7% zwrotu zryczałtowanego watu a na żywe zwierzęta jest 8% watu to co 1% kradnie nam US? ale czy na pewno na żywe zwierzęta jest 8% watu jak przecież na mięso i wędliny jest 5% watu to coś chyba pomyliliście się i na żywe zwierzęta jest 5% watu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldus11    1

W moim przypadku gdyby nie inwestycje w gospodarstwie to bycie na wacie jest nieopłacalne....

Większość środków do produkcji ma 5%, 7%

Jedynie to paliwo no i części do maszyn....

Więc policz sobie wszystko dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

mleczarnia wyplaca Ci 1zl netto + vat , czyli :

- jak jestes RR to 1zl + 7% Vat = 1,07zl do kieszeni

- jak jestes VAT to 1zl + 5% Vat(z ktorego to Vatu sie musisz do US rozliczyc)= 1,05zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Większość środków do produkcji ma 5%, 7%

 

Człowieku nie gadaj głupot. Wymień choć jeden środek do produkcji który ma 7% vatu??

 

Ferdek07 poczytaj sobie temat do którego link ci podałem to bedziesz wszystko wiedział. Tam odpowiedzi na twoje pytania były już wielokrotnie poruszane.

Na żywe zwierzęta jest 8%

I jak kolega wyżej napisał jak jesteś na ryczałcie to dostajesz 1 zł netto + 7% czyli 1,07.

Na wacie dostajesz 1 + 5% czyli 1,05 zł ale te 5 gr i tak musisz oddać do US czyli zostaje ci 1 zł proste i logiczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

No dobra w przypadku mleka w ten sposób mam 2% droższe mleko rocznie około 1,5 tyś na tym już miałbym rocznie mniej wpływu na konto dobra ale jeśli na bydło żywe jest 8% watu to rozumiem że ryczałtowe 7% jest doliczane do ceny netto więc mamy w d*pę 1% i to taki nasz ryczałt tak?

5% z mleka to tyle co watu w paliwe płacę a rezzta to chyba nie wiele środki ochrony roślin nawozy pasze są na niskim wacie.

z tym bydłem to niefajnie jeśli 8% trzeba by zwracać do US, a jest sposób na obejście tego?

Edytowano przez Ferdek07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

dokładnie - ja jestem młody i przeszedłem na VAT bo jeszcze przez 5 lat będę inwestował więcej niż z tego mam zysku. A czy za 5 lat wrócę na ryczałt to nie wiem bo może się okazać że wszyscy będziemy opłacać całkiem inne podatki, na razie jak liczyłem nie jestem w plecy w stosunku do tego gdybym pozostał na ryczałcie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Głupotę Ferdek zrobiłeś, że nie przeszedłeś na VAT jak kupowałeś ciągnik, jesteś 30 tyś w plecy... 4 lata VAT-u z mleka i to tego 5 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj