Skocz do zawartości
bernatziom1996

Jaki koszt budowy obory na 35 sztuk?

Polecane posty

WHATEVER
Wybrane dla Ciebie
galeria
Obory

Witam jaki jest koszt wybudowania obory na 35 sztuk (doradźcie w jakim systemie utrzymania) obora byłaby w miejscu starej stodoły i tu nasuwa się pytanie jakie dokumenty są potrzebne. Dodam że zbiornika i dojarki nie muszę zakupywać bo mam już w starej oborze. Raczej bym składał na kredyt Młody rolnik.Z góry dzięki za odpowiedzi. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PatrykGY    4

Utrzymanie to lepiej wolnostanowiskowe ;) Jeśli masz ochotę wydać więcej to na rusztach jeśli nie to ściółka ;)

Ja się podepnę jakie wymiary musiałaby mieć obora wolnostanowiskowa dla 30 krówek ? I czy lepiej firma czy samemu jeśli firma to o ile droższa byłaby ta zabawa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl


daniel394    10

Jeśli chcesz budować oborę na rusztach to dochodzi koszt budowy zbiorników na gnojowicę i oczywiście rusztów. Sam mam obore na rusztach i uważam że jest to dobre rozwiązanie, ponieważ gnojowicę można wylać na trawę i po problemie, a jeśli masz obornik to musisz mieć sporo ornego żeby mieć go gdzie wywieżć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
men0410    0

Witam.Będę budował oborę na 100 krów i 100 szt. byków.Po jednej stronie budynku będą stały krowy(2 rzędy x 40szt.)a po drugiej wolnostanowiskowa z jednym rzędem.Jak myślicie , wyrobie się w 1 mln? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hodowca94    168

Według mnie w 200 się wyrobisz spokojnie no bo ile może kosztować trochę stanowisk i zbiornik na gnojówkę przecież ma to zrobić w istniejącym już budynku wyleje korytarz podłączy wodę i pozakłada poidła i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Macinol    0

No też chętnie podpiąłbym się pod ten temat, bo też interesuje mnie obora wolnostanowiskowa na 35 sztuk dojnych. Wstępnie to wiem że ma być tak: stół paszowy pod ścianą, dwa rzędy stanowisk ( bo mam do dyspozycji tylko 16 m szeroko), utrzymanie na ściółce (słomę mam), płytka obora 2 zgarniacze, jeden 2,5 drugi 3m. Hala udojowa tandem (tak mi się wymarzyło) i chyba 2x3 lub +1. No i może stacje paszowe, ale to niekoniecznie. Projekt spodobał mi się ten: http://www.agroprojekty.pl/projekt-obora-wolnostanowiskowa-sciolkowa-dla-60-krow,212,projekt.html , tylko dolną część trzeba obciąć no i dopasować do 35 krów. Nie chcę sobie zamykać drogi do rozbudowy, bo w przyszłości myślę jeszcze powiększyć. Możecie mi powiedzieć jak to wyjdzie z ceną, jakieś podpowiedzi co do rozwiązań, jakieś rady, może co do doboru wyposażenia, wszystko co może pomóc. Może być na priv żeby nie zaprzątać tematu. Z góry dzięki

Edytowano przez Macinol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lukaczmarek    265

Widze ze wiekszośćludzi wogóle nie orientuje sie w kosztach

Na 35 sztuk to w 200 tys nie ma szans się wyrobic. a jeszcze na rusztach to zapomnieć. Same pozawolenia, plany, mapy, odbiory techniczne, geodeci etc wychodza jakieś 10 tys

Hydrauliczne zgarniacze obornika kosztyja 15-20 tyś zaleznie od długości.

Jak stodołe masz drewnianą to musisz budować cały budynek od podstaw. nie wiem czy fundamenty wytrzymaja nowy budynek.

sama stalowa konstrukcja dachu wyniesie cie ze kilka tysięcy za przęsło i do tego z 70 zł za m2 płyty warstwowej. Kilkadzieciąt tysięcy za materiały budowlane i pewnie też ze 20-30 za ekipe jeśli tego sam nie bedziesz robił, a gdzie dopiero całe wyposażenie, hydraulika, elektryka, śwetlik jakbyś w dachu chciał..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


michal1313    0

No też chętnie podpiąłbym się pod ten temat, bo też interesuje mnie obora wolnostanowiskowa na 35 sztuk dojnych. Wstępnie to wiem że ma być tak: stół paszowy pod ścianą, dwa rzędy stanowisk ( bo mam do dyspozycji tylko 16 m szeroko), utrzymanie na ściółce (słomę mam), płytka obora 2 zgarniacze, jeden 2,5 drugi 3m. Hala udojowa tandem (tak mi się wymarzyło) i chyba 2x3 lub +1. No i może stacje paszowe, ale to niekoniecznie. Projekt spodobał mi się ten: http://www.agroproje...12,projekt.html , tylko dolną część trzeba obciąć no i dopasować do 35 krów. Nie chcę sobie zamykać drogi do rozbudowy, bo w przyszłości myślę jeszcze powiększyć. Możecie mi powiedzieć jak to wyjdzie z ceną, jakieś podpowiedzi co do rozwiązań, jakieś rady, może co do doboru wyposażenia, wszystko co może pomóc. Może być na priv żeby nie zaprzątać tematu. Z góry dzięki

Jeśli chodzi o koszt budowy obory to kształtuje się w przedziale od 12-17 tyś na krowe w zależności jakie firmy wyposażą ci budynek i ile będzie cię kosztowała murarka. Budowałem oborę 6 lat temu na 55 szt i wyszła mnie około 700 tyś brutto na dzisiejszy dzień prawie nic się nie zmieniło.

Rady:

1. w oborze musi być świetlik kalenicowy

2. musi być ocieplony dach (najlepiej płyta obornicka bądz płyta docieplająca rectisel) bez tego latem będziesz miał parownik w oborze a zimą będzie lała się woda po blachach i ścianch bo będzie się skraplała woda

3. najlepiej ruszt na posadzki (ja nie mam rusztu i kurwica mnie birze jak muszę te gnuj przewalać z kupki na kupkę ktury robi się coraz droższy bo słomę muszę kupować;[ ). niestety będzie się to wiązało z większymi kosztami ale sie opłaci w przyszłości bo łatwiej zagospodarować gnojowicę.

4. Obora tylko w systemie wolnostanowiskowym

5 Jak już robisz taką inwestycje to w kredyt wpisz zakup jałówek aby odrazu mieć pełną produkcję mleka (pamientaj żeby już teraz zapewnić sobie żarcie na planowanailośc krów), zaplanuj odrazu zakup paszowozu

6. Jeśli nie jesteś na VAT to przejdz na niego ale dopiero po dostaniu kredytu gdyż wtedy kredyt zostanie ci przyznany w kwocie brutto. Jeśli przejdzieśz wcześniej to bank da ci kredyt w kwocie netto i wtedy bedziesz musiał wyłożyć VAT na zakup a Skarówka odda ci do za 3 miesiace. W ten sposób co napisałem będzie miał 23% inwestycji w kieszeni z nisko oprocentowanego kredytu (mam na muśli kredyt na młodego rolnika)

Firmy które mogę polecić: JFC Polska (świetliki, poidła, kurtyny itp), GEA (jak ja kupowałem to jeszcze Westwalia hala udojowa 2x4 rybia ość ze ściągaczami i pomiarem mleka), Rolstal (wygrodzenia),

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rado81    1

Nie wiem skąd bierzecie takie wysokie koszty budowy. bo ja wyliczylem to tak:

 

obora 14x 30

wysokosc sciany 220 cm

 

 

 

Majster 40 tys

Pustak i cegła 15 tys

plyta warstwowa 40 tys

cement 15 tys

więzba dachowa ze swojego lasu

plus 10 tys na dodatkowe koszty

projek i pozwolenia 9 tys

 

więc mi wychodzi 130 tys, a urzadzenia to na PROW

Edytowano przez rado81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marcin1997    8

trzeba wyłożyć jakieś 150 tys i ja bym radził uwięziową gdyż wolnostanowiskowe lepiej sprawdzają się w dużych gospodarstwach.. takie jest moje zdanie. chyba ze będziesz miał całą oborę zastawioną np tylko krowami to wtedy mógłbyś uwięziową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

michal1313    0

marcin1997 nie wybudujesz obory na 35 szt za 150 tyś nie ma obcji chyba że to będzie jakaś wiata bez dojarki. Tak jak pisałem wcześniej koszt obory z prawdziwego zdażenia to około 12-17tyś chyba chcesz wybudować jakąś wiate z dojarką konwiową. Panowie jeśli chcecie budować obore to niema co oszczędzać gdyż w tej inwestycji bedziecie pracować minimóm 20 lat a może nawet 40 lat i nie życzę nikomu żeby sie denorwował przez tyle lat że szczelił babola na samym początku.

Ps. Ja jestem zwolennikiem obory wolnostanowiskowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lukaczmarek    265

Dokładnie jak pisze kolega wyżej.

Życzę powodzenia w budowaniu obory na 35 sztuk za 100 tyś :D Tylko żeby nie było potem płaczu jak wam się kasa skończy a wy nawet na półmetku budowy nie będziecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pawlo132    0

Kolego ja wybudowałem w ubiegłym roku oborę uwięziową na 26 sztuk dojnych. Obora jest to jeden spad z tyłu starej. Ta inwestycja miała się zamknąć w 100tys. zl. a tak naprawde zakończyło sie na 230tys zl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

GRGOJ    18

a na ile byście wycenili samą przebudowę budynku z 30x14 do 30x22, tzn w miejscu jednej starej ściany podłużnej dać słupy do konstrukcji (albo konstrukcja bezłsupowa). Byłoby tam około 65krów (dojnych i zasuszonych), plus około 30 jałówek przed zacieleniem i przed samym porodem (w grupie z zasuszonymi).

Na koszty składałyby się:

- fundamenty pod dźwigary, przedłużenie dwóch ścian szczytowych o 7 metrów (wysokość 2,3m przy końcu i 4 m w szczycie),

- konstrukcja stalowa 30x22, pokrycie płytą poliuretanową 40 albo 50mm, od wewnątrz z tworzywa, nie z blachy, świetlik

-wieniec zbrojony na starej ścianie +kotwy do dźwigarów,

- jedna ściana podłużna też z płyty prawdopodobnie 30x1.6m.

- wylewka posadzki w tej dobudowanej części- jest już tam gruby beton, trzeba tylko dolać tam, gdzie będą stanowiska,

- okna lub kurtyna w dobudowanej części; jest od wschodniej strony, to chyba się zdecyduję na kurtynę.

 

- zdjęcie starego dachu, kominów wentylacyjnych, skucie części ścian szczytowych i skucie stropu z całej starej konstrukcji, poszerzenie jednych drzwi z 2,6x2,6m do około 3x3m.

Chyba, że ktoś mnie przekona, że tego nie trzeba robić (oprócz poszerzania drzwi), ale myslę, że lepsza będzie wentylacja w całym budynku i więcej światła będzie docierało.

Czy w 300-350tys.się zmieszczę za sam budynek, plus ewentualnie 2 hydrauliczne wygarniaki do obornika 30m długości (jeden 3m, drugi 2,4m szer.).

Edytowano przez GRGOJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rado81    1

Kolego ja wybudowałem w ubiegłym roku oborę uwięziową na 26 sztuk dojnych. Obora jest to jeden spad z tyłu starej. Ta inwestycja miała się zamknąć w 100tys. zl. a tak naprawde zakończyło sie na 230tys zl.

 

 

Jesli chodzi o sama budowe to nie wieżę ze tyle kosztowało , postawienie domu w stanie surowym kosztuje do 100 tys a czym sie rożni taka obora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lukaczmarek    265

Rado ty budowales cos kiedys czy tylko pieszesz zeby sobie popisac? Bo jesli nie to nie wypowiadaj sie w tematach o ktorych nie masz pojecia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pawlo132    0

@rado81 my tez zakladalismy ze koszt tej obory wyniesie nas bez wyposarzenia jakies 50 tys. a wynioslo 230 z wyposarzeniem. Zgarniacz obornika i dojarka przewodowa to koszt ponad 70tys. czyli zostaje 160 tys na budowe. postawienie budynko to nie problem koszt ok z damechem bez okien drzwi surowy stan jakies hmm... 35 tys. niepamietam dokladnie. Najdrozsze jest wykonczenie ;] zapytaj sie tych co buduja domy co jest drozej postawic dom w surowym stanie czy go wykaczyc ;] pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dex1988    7

Witam

Mam pytanie, a że jest o budowie obory to nie chce mi się zakładać nowego tematu. Mianowicie:

Chcę dobudować dojarkę (na schładzalnik na mleko) i od razu kawałek obory (połączyć z garażem), żeby wszystko jakoś wyglądało. Chodzi mi o to czy można wybudować oborę na granicy działki (szczytem do sąsiada), dach będzie miał spad na moją działkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Indiana    7

@dex1988 za zgodą sąsiada. A tak 3m minimum od granicy jeśli w ścianie tej nie będzie otworów okiennych czy drzwi. Jeśli są drzwi, etc., to 4 m. Chyba, że sąsiad ma budynki bliżej niż 3 m od granicy z Tobą, albo w granicy, to bez jego zgody max 1,5m od granicy. O ile dobrze pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez rolstudent
   Cześć.

   Od jakiegoś czasu jestem w zarządzaniu mikroektrowni zasilanej tylko gnojowicą od krów mlecznych.
   Myślę że nad tematem zastanawia się sporą część z was. Na jakieś pytania chętnie odpowiem i wymienię się doświadczeniem. Na chwilę obecną walczę z wysokim poziomem H2S w gazie. Poza tym elektrownia pracuje i produkuje prąd.
  • Przez headman
   Witam !
   jestem tutaj nowym członkiem, dołączyłem dzisiaj. Więc jeszcze nie wiem do końca co i jak. Jeśli dodaje nie w tej zakładce to proszę o przeniesienie oraz wyrozumiałość. 

   Jestem rolnikiem z zamiłowania ,  mam 4 ha dobrej klasy ziemi ( tak wiem że to nic w dzisiejszym świcie ). Traktuję to jako swoje hobby.  
   Na swojej ziemi uprawiam zboża oraz prowadzę małą hodowlę trzody chlewnej. Skończyłem studia wyższe z zakresu rolnictwa, moje uprawy oraz produkcja zwierzęca jest zadbana i nie dokładam do swojego zamiłowania, zawsze coś tam zostaje

   Przechodząc do sedna sprawy, zastanawiam się nad budową budynku gospodarczego/ garażu na maszyny.  Poniżej wstawię  taki swój projekt jak to mniej więcej widzę.  Czy możecie mi powiedzieć jak to będzie wyglądało z kosztami, oraz jakich materiałów użyć , zrobić to z płyt betonowych czy pustak ? Wysokość około 3,5m dach ze spadem w jedną stronę. 
   Pozdrawiam ! 
    

  • Przez 1994szymon
   Siema!!! Mam dwa silosy bina(30t każdy). Mam zamiar w niedługim czasie dokupić jeszcze jeden (od 45 do 60t). BIN to porządna firma z tradycjami i jestem do niej przekonany jednak ostatnio obejrzałem stronę silosów Michał. Są tam silosy z lejem. To by było dobre rozwiązanie, jednak nie podaje ona ceny(chyba że się dobrze nie przyjrzałem ). Chciałbym się dowiedzieć jak są wykonane, z jakich materiałów (chodzi mi konkretnie o opinie właścicieli bo na stronie mogą sobie pisać co chcą ).
    
   P.S
   Jeżeli chodzi o lej to mi nie robi większej różnicy czy wewn. czy zewn.
  • Przez kukielMGX
   Posiadam 60ha, Z czego okolo 27ha siejemy pszenzyta i owsa. Reszta to pastwiska i łąki. Zboza siejemy tyle- zeby starczyło slomy i na srute. Mamy 54 sztuki bydla w czym znajduja sie 12 opasow 3 krowy(zeby mleko bylo dla siebie) reszta to mamki cielaki i jałówki. Sprzet jakiego uzywamy to Kubota M110GX, Ursus 914, Zetor 5320, Ursus c330, ładowarka zettelmeyer ZL801. prasa krone, kosiarka vicona, plug kverneland ab100, talerzowka metalfacha  i rozrzutnik 6t. i tu pytanie jak powiekszyc to gospodarstwo? w co pojsc? wiecej opasow? A moze przejsc na bydlo mleczne? 
  • Przez Bananek
   Witam, mam do Was pytanie. Nigdzie nie znalazłem sposobu na to, ani nie potrafię czegoś racjonalnego wymyślić. Przechowuję słomę na stropie obory, ale mogę ulożyć tylko jedną warstwę (stawiam w pionie ściśle). Jak wrzucić resztę bel na pierwszą warstwę? Na jedną warstwę wchodzi mi okolo 100 bel, zostaje drugie tyle i kupa niewykorzystanego miejsca. Wcześniej jak słoma szła w kostki to cała mieściła się na stropie. Teraz z belami jest wygodniej, ale wchodzi mi mniej sztuk.
   Podrzućcie jakieś pomysły.
   Suwnica na krokwiach nie wchodzi w grę. Nie wytrzymają tego.
×