Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
DXSER

Potrzebne porady wskazówki i opinie.

Polecane posty

DXSER    0

Witam wszystkiech. Mam na imię Wojtek, pochodze z okolic Koszalina czyli północnej części naszego kraju (cała gmina liczy około 7tys mieszkańców). Nie posiadam gospodarstwa ani niestety nawet kawałka ziemi. Obecnie pracuję jako kierowca wywrotki u prywatnego właściciela kopalni kruszyw. Znajomy podpowiedział mi pomysł na stworzenie samozatrudnienia. Mianowicie chodzi o udługi rolnicze. Na początek chciałbym zająć sie koszeniem trawy (jest sporo roboty i mała konkurencja) a z czasem rozwinać działalność zakupić więcej sprzętu i poszerzyć możliwości. Może to dla kogoś wydaje sie głupi pomysł ale wiem ze kolega dobrze zarobił na tym w tym roku i z robotą nie mógł sie wyrobić bo prowadzi też warsztat samochodowy wiec dzielił dzień na 2 części (trawa/warsztat). To tyle na wstepie...

Chciałbym aby ktoś doradził mi czy warto w to wchodzić, uczyć sie tego krok po kroku, inwestować i czy mógłbym liczyć na jakieś dofinansowanie ze srodków np UE. Ze swojej strony jestem gotów brać kredyt/leasing na nowy traktor. Interesuje mnie Pol-Mot H ale o do mocy to jeszcze temat do praemyślenia.

Czekam na szczere opinie za i przeciw. Chętnie porozmawiam z kims na temat związany z taka lib podobną działalnością. Pozdrawiam

(Jeżeli temat założyłem w złym miejscu to bardzo przepraszam:)

ursuss    12

Fajny pomysł niedaleko mnie koleś wziął właśnie stare lamborghini jako na usługi do lasu i jakoś wykombinował pewien zwrot z uni ale z jakiego programu i innych szczegółów nie wiem ale że musi jakiś tam czas prowadzić tą działalność i płacić zus ale ciągnik nie był nawet razu w lesie... A twój pomysł powinien wypalić bo jest pełno pseudo rolników którzy biorą dopłaty na łąki a nawet ciągnika nie mają... Ja bym podszedł najpierw może do urzędu pracy i dowiedział się o pomoc na nową działalność gospodarczą.

Edytowano przez ursuss

8541    0

dość dziwne pytanie zadałeś

a co u was taka bieda że Rolnicy nie mają własnych traktorów i kosiarek żeby wykosić swoją łake??

co do koszenia trawy to niezabardzo moim zdaniem jak juz to kup se traktor i prase i bedziesz prasował po ludziach

Wiadomość z agroFakt.pl

ursuss    12

Może w waszych okolicach jest inaczej ale u mnie jest bardzo dużo małych niby gospodarstw w których jeszcze kilka kilkanaście lat temu było po 2-3 krowy ale w chwili obecnej w mojej miejscowości pozostało ok 100 krów. A jest pewnie ok 350 gospodarstw pewna część zajmuje się tytoniem a pozostali to ci którzy płacą krus i biorą dopłaty a jak się ma te 3 ha to raczej nie mają kosiarek itp. łąk nikt nie orze bo są one głównie na słabych glebach lub podmokłych. A jak wiadomo łąka musi być koszona aby brać dopłaty i ludzie wynajmują czy to z skru lub jakiegoś rolnika aby to wykosił i to przeważnie gnije... A i poza twoim pomysłem do koszenia równie dobrze mógł byś dokupić inny sprzęt tak jaki piszą koledzy np. prasę i rozszerzyć swoje usługi...

DXSER    0

Bieda to ogólnie z pracą jest. Rolnicy sobie radzą ale moje działanie chciałbym właśnie skierować do tych jak to napisał kolega ursuss "pseudo rolników którzy biorą dopłaty na łąki a nawet ciągnika nie mają". Mam również informaje , że nawet księża (a mamy ich tu kilku takich kombinatorów) kupili sporo ziemi, biorą dopłaty i dobrze płacą za samo skoszenie do tego dochodzą jakieś koła łowieckie itp. Jeśli chodzi o prasę to też myślałem i pewnie jeśli się interes chociażby powoli krecił to jak już pisałem poszerze zakres usług. Pracy się nie boję i wiem ze jak już mam pracować to wolę pracować na siebie a nie na kogoś i być przez tego kogoś oszukiwanym z miesiaca na miesiąc. Wydaje mi się też ze 100-120zł za hektar jak to tutaj u nas kasuja (kosiarka bijakowa) to dosyć dobra stawka.

Edytowano przez DXSER

damianzbr    988

Czy się uda, to zależy od determinacji. Jeśli nie posiadasz kawałka ziemi może być ciężej uzyskać dotację z PROW ale nie jest to niemożliwe. Ewentualnie, możesz wydzierżawić te 10 ha na 10 lat. Natomiast problem tkwi w tym że kasa się już praktycznie skończyła na wszelkie działania organizowane dla całej polski. Poczytaj o tym: http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/lokalne-grupy-dzialania-przyjmuja-wnioski-o-wsparcie-inwestycji-z-prow-2007-13-kopiuj-1-1.html jedynie tam mógł byś w miarę szybko uzyskać jakąś dotację. Oczywiście jeśli takowa grupa działa w twoim regionie i będzie organizowała nabór. A i otwierając taką działalność było by głupotą totalną nieskorzystanie z dofinansowania UE gdyby było możliwe.

PS: Ja bym dał na luz z traktorkiem, kup koparkę i wywrotkę 8x8, skoro pracujesz jako kierowca patelni to mniej więcej już jesteś w temacie. A traktorka i kosiarki musiał byś się uczyć od podstaw... Ewentualnie traktorek koparka i tandem skorupa do traktorka i ewentualnie kosiarka.

DXSER    0

Dziękuje za linki. Czytam wszystko co może mnie nakierować na jakieś dodatkowe fundusze ale tak sobie jeszcze myśle ze wybiore się chyba do jakiegoś doradcy ds. dotacji. Jeśli chodzi o samochód wywrotkę i koparkę to może kiedyś o tym pomyśle, bo w tej chwili rynek jest już u nas dość nasycony. Mam też zrobione uprawnienia na koparkoładowarki wiec mógłbym w tym działać ale wolę zająć sie czymś na co jest moim zdaniem większe zapotrzebowanie i mniejsza konkurencja a sądzę ze jeśli już to traktor może mieć wiecej zastosowań w usługach niż samochód ciężarowy za który są także wysokie oplaty zwiazane z uzytkowaniem. (to tylko moje zdanie)

A Jeśli chodzi o dotacje to z waszych doświadczeń jest dużo załatwiania formalności? Ciężko jest dostać dofinansowanie? Nie miałem z tym styczności do tej pory wiec mnie to również interesuje.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez jestem_z_miasta
      Cześć, 
      mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
      I nie wiem co z tym zrobić. 

Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 

Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 

Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  

dzięki!
    • Przez Aries
      Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.

Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.

Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.

====================================================
      4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno

*   *   *
      1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
      W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
      http://www.informacj...ug-nowych-zasad

Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
    • Przez coolman111
      Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?

Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
      Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/

Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
    • Przez Arni
      Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
      Jak to było u was?

Pozdro Arni