Polecane posty

Witam

Zastanawiam sie z tatą nad chodowlą bydła opasowego i nie chcemy budowac obory tylko najlepiej i najtaniej postawic wiate są takie tematy ale są stare bo wszendzie to z rok temu albo jeszcze pózniej PROSZE NIE ZAMYKAC

wiec tak bysmy chowali około 15-20byków tylko wszystko jest ok tyle że wachamy sie z tą wiatą jakie były by jej wymiary i czy bydło by nie chorowało

i jakie rasy mógłbym chodowac pod wiatą i czy by sie to chociaż troche opłacało chodzi nam o wiate 2 sciany w zdłóż a w szerokosc pomontowac wrota żeby obornik swobodnie wypychac ture

Aha i mysłe że sie zmiescimy do 80tys bo jeszcze chcemy kupic kąmbajn :) chyba że było by wiencej to bymsmy przełozyli kombaj na pużnie odpisujcie prosze

I PROSZE NIE ZAMYKAĆ

I NIE ZWRACAĆ UWAGI NA BŁEDY BO MAM PROBLEMY Z ORTOGRAFIĄ

A tak ogólnie to bysmy woleli krowy ale krowy pod wiatą to chyba zimą nie wytżymają?? piszcie wszystkie porady i podawajcie linki do fot wiat a jeśli można by było chodować krowy pod wiątą to sie bardzo ciesze :D

Edytowano przez krzysiu232245

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Raczej nie bedzie chorowało. Jakiej rasy. Limousine charolaise BBB simental miesny salers. Przydały by się z 3 sciany. no 80 tysi to starczy jak na wiatę. Krowy wytrzymają ale mamki bo HF to raczej nie. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To czyli zwykłe HF nie przetrwają krowy ???

No bo nie wiedziałem czy mi starczy bo w idnych tematach pisze że to sie nie opłaca i takie tam lepiej postawic zwykłą obore

a jakie bym musił miec wymiary obory na tyle bydła mysle na 10x30m co o tym myslicie i wysokosc około 3,5m

aha i myslałem jeszcze żeby sciany obłozyc słomą i co wezne belke to sciana bendzie sie pokazywac chodzi mi o takie ocieplenie słomą scian czy to dobry momysł ??

a i jaką bym musił miec posadzke gróbą???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek3125    41

Zrob wolnostanowiskowa obore.. bedziesz obornik wyrzucał ciągnikiem lub ładowarka co 2 miesiące lub dłuzej.. A co do ras to tak jak kolega wyzej napisł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak to ja chce własnie ciągnikiem wywalac to jakie bym musił miec te rasy krów i ile taka mniej wiencej 1 krowa kosztuje???

a o oborniku myslałem raz na miesiąc bo potem to może za dużo byc i sie zle wywala ale jak sie ma krokodyl to spoko robota idzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego na opasy ja postawiłem zwykłą wiatę niebawem obstawię ją balotami i po krzyku ważne żeby stwory miały gdzie się schować przed deszczem śniegiem czy wiatrem naścielone sucho mają co jeść i sprawa załatwiona ;) pozdrawiam powodzenia w hodowli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a masz posadzke bo ja sie zastanawiam czy mam wylewc czy nie??? lepiej jest jak sie ma ale nie wiem

Aha i jesli możesz cyknij jutro fote

a i jakiej rasy tam bendziesz miał opasy???

Edytowano przez krzysiu232245

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie wspomniałeś że bydło opasowe tylko licz się z tym że gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej zera to ten tucz praktycznie się zatrzymuje nemalże cała energia pobierana jest na ogrzanie organizmu. co do zachorowań to nie powinno być problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to to ja wiem tylko czy mogą tam byc zwykłe byki HF i co znimi zrobic jak usuwam obornik??? latem to jeszcze pułbiedy a zimą wygnac na śnieg???? bo tak to gdzie ??? i czy jak bendą luzem to mi nie zwieją albo cos??

Aha i wszystkie byki by nie były tego samego wieku

A czy ja z tych 15-20 sztuk ospasów wyżyje ??

a tamto z krowami już nie aktualne bo to jeszcze dojarki takie tam duperela i roboty tez nie mało a przy bykach wiele mniej

wienc piszcie bo chcemy jeszcze w listopadzie ruszyc i jaka długosc i szerokosc ma być napiszcie bo w grudniu to już bendzie ziemia zmażnieta

Edytowano przez krzysiu232245

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

fakt że jeśli przyjdzie spory mróz to bydło sporo energii czyli tego co zje idzie na ogrzanie ciała ,ale wiosną szybko obrabiają straty :) ale przyznać trzeba że roboty jest dużo mniej a i postawienie takiej wiaty to dużo mniejsze koszty jak stawianie obory ,,, posadzki żadnej nie ma bo po co gnój co miesiąc lub dwa się wybierze i już ,a co do rasy to żadnej konkretnej nie mam po prostu mieszańce i HO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziuta535    5

Musiał bys miec porobione kojce jak tam ma byc bydlo w różnym wieku no i najwrzniejsze by bydło było od małego przyzwyczajone do niskich temp to im nic nie będzie


Kupię 2 jałówki mięsne pisac na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Widzę kolego że nie rozróżniasz krów mlecznych od mamek- otóż mamek się nie doi więc nie wiem po co ci dojarki Ja powoli tez wchodze w ten biznes i ja to widzę tak że mam zamiar trzymać krowy mamki i najlepiej jakby była dobra cena na odsadki to sprzedawać właśnie odsadki- bo chciałbym planować wycielenia na zimę - wczesną wiosnę tak żeby potem cielaki się odchowały przy mamkach na pastwisku żeby je sprzedać na jesień To pozwoliłoby mi trzymać zimą więcej mamek bo u mnie tą liczbę ograniczaja najbardziej budynki - teraz zmieściłbym około 25 mamek i mam w przyszłości możliwość rozbudowy przybudówki tanim kosztem na jakieś 15 sztuk z tym że część musiałbym trzymać uwięziowo i gnój wywalać ręcznie a co do reszty to mógłbym otwierać drzwi do przybudówki żeby mogły tam swobodnie wchodzić aby coś zjeść a gnój wywalać turem co jakiś czas Musisz tez przemyśleć sprawę pojenia bo to zimą może stwarzać problem ale jak masz blisko jakieś ujęcie wody które nie zamarza to można rozciągać węże i poić ze 2-3 razy dziennie A co do budowy wiaty to zastanów się nad używanymi wiatami blaszanymi lub najlepiej samym szkieletem Można często znaleźć takie na allegro dość tanie i obić np Eurofalą bo sama blacha to raczej kiepski materiał na oborę no chyba że ją ocieplić pianką - policz ewentualne koszty Tu masz przykładowe wiaty- http://allegro.pl/konstrukcja-stalowa-hala-wiata-ok-400-metrow-i1930486321.html, http://allegro.pl/hala-wiata-magazyn-16x18x6-m-i1928616409.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

fakt że jeśli przyjdzie spory mróz to bydło sporo energii czyli tego co zje idzie na ogrzanie ciała ,ale wiosną szybko obrabiają straty :) ale przyznać trzeba że roboty jest dużo mniej a i postawienie takiej wiaty to dużo mniejsze koszty jak stawianie obory ,,, posadzki żadnej nie ma bo po co gnój co miesiąc lub dwa się wybierze i już ,a co do rasy to żadnej konkretnej nie mam po prostu mieszańce i HO

Aha tak kojce wiem myslałem nad 1 osobnym kojcem dla młodzieży i tżymac tak byczki od małego tak do 9miesiecy a potem do tych wielkich go doganiac i mysle o małym kojcu około 8x5 czy to wystarczy a wiata bendzie miała 10x35m czy to wystarczy ??? mysle że jeszcze bende mugł powiekszyc stado

a rejon to opolske a czemu pytasz???

 

Widzę kolego że nie rozróżniasz krów mlecznych od mamek- otóż mamek się nie doi więc nie wiem po co ci dojarki Ja powoli tez wchodze w ten biznes i ja to widzę tak że mam zamiar trzymać krowy mamki i najlepiej jakby była dobra cena na odsadki to sprzedawać właśnie odsadki- bo chciałbym planować wycielenia na zimę - wczesną wiosnę tak żeby potem cielaki się odchowały przy mamkach na pastwisku żeby je sprzedać na jesień To pozwoliłoby mi trzymać zimą więcej mamek bo u mnie tą liczbę ograniczaja najbardziej budynki - teraz zmieściłbym około 25 mamek i mam w przyszłości możliwość rozbudowy przybudówki tanim kosztem na jakieś 15 sztuk z tym że część musiałbym trzymać uwięziowo i gnój wywalać ręcznie a co do reszty to mógłbym otwierać drzwi do przybudówki żeby mogły tam swobodnie wchodzić aby coś zjeść a gnój wywalać turem co jakiś czas Musisz tez przemyśleć sprawę pojenia bo to zimą może stwarzać problem ale jak masz blisko jakieś ujęcie wody które nie zamarza to można rozciągać węże i poić ze 2-3 razy dziennie A co do budowy wiaty to zastanów się nad używanymi wiatami blaszanymi lub najlepiej samym szkieletem Można często znaleźć takie na allegro dość tanie i obić np Eurofalą bo sama blacha to raczej kiepski materiał na oborę no chyba że ją ocieplić pianką - policz ewentualne koszty Tu masz przykładowe wiaty- http://allegro.pl/konstrukcja-stalowa-hala-wiata-ok-400-metrow-i1930486321.html, http://allegro.pl/hala-wiata-magazyn-16x18x6-m-i1928616409.html

dobra wszystko ok ale co mamków nie bendziesz dojic czy co bo nie jaże o co chodzi z mamkami a czy mozna je tżymać pod wiatą w zime???

 

A to pytanie co napisałem czy ja z tego wyżyje??? (nie jestem idjotą)!!! bo niektuży mówią jak jesteś idjotą to nie ma szans

Edytowano przez krzysiu232245

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no to jesteśmy z zachodniej polski ,, a pytałem dlatego bo jeśli np byś mieszkał blisko wschodniej granicy tam zima zazwyczaj jest ostrzejsza no i bydełko mialo by zimniej pod wiatką...kolego mamki mogą być pod wiatką i są po to by rodziły cielaki i je wychowywały czyli cielak od wycielenie chodzi przy swojej 'mamie' i ją doi aż do zasuszenia krowy przynajmniej ja tak robie

Edytowano przez GRZESIEK1684

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbynio123    0

Ktos zna strone z podgladem na bydlo w oborze

taka ja laciete@o2.pl tylko ze ta juz niedziala byc moze ktos zna inna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no dobra krzysiu a co ma byc na tej stronce

mysle na boku zrobic taki pasek do szybkiego pisania foty z rolnictwa bendzie mozna dodawac jakies filmy duzo bajerów :D

 

nie wszystko trzymam jeszcze cielaki dokupuję , a ty jakie chcesz trzymać bo coś pisałeś o HF...?

no pytałem sie czy hf czy tam jakies zwykłe byki przetrwają tam zime

bende jutro z rana i na wieczór czyli około 17-22 chcemy to stawiac jeszcze w listopadzie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Krzysiu - tak jak kolega wyżej napisał mamki są po to żeby odchowywały cielaki czyli cielaki je doją i my już nie musimy tego robić Jesli się dobrze zaplanuje wycielenia to tak jak pisałem można trzymać je od wiosny do jesieni przy mamkach a na jesień odsadzić i sprzedać albo hodować na opasy jak kto woli Jest jeszcze taka możliwość żeby oprócz własnego cielaka podstawić do tej mamki kupionego cielaka - ale dla mnie to na razie teoria bo dopiero zaczynam iść w tym kierunku i zobaczę jak wyjdzie to w praktyce Zaletą mamek jest mały nakład pracy i to że cielaki pojone tak długo mlekiem matki rosną jak na drożdżach No i masz co roku własne cielęta mięsne które gwarantują ci dobre przyrosty Co do ras to w Polsce dominuje limousine- na tą rasę się zdecydowałem - ma bardzo dobrą wydajność rzeźną i jest zbyt za granicą na tą rasę i ma łatwe ocielenia Charolaise z kolei ma lepsze przyrosty ale minusem są cięższe wycielenia Fajną rasą jest też simental -wychowałem już parę byków z tej rasy i tez mają dobre przyrosty i ogólnie mogę tylko zachwalać tą rasę W przyszłości będę próbował może krzyżówek limousine z charolaise podobno dobry materiał z tego wychodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie będzie część cieliła się wiosną część trochę póżniej nie zawsze uda się wszystkie po zacielać tak jak chce albo tak jak w moim przypadku niektóre jałówki po prostu jeszcze nie były gotowe na krycie , większość pokryłem limousin -em :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu - tak jak kolega wyżej napisał mamki są po to żeby odchowywały cielaki czyli cielaki je doją i my już nie musimy tego robić Jesli się dobrze zaplanuje wycielenia to tak jak pisałem można trzymać je od wiosny do jesieni przy mamkach a na jesień odsadzić i sprzedać albo hodować na opasy jak kto woli Jest jeszcze taka możliwość żeby oprócz własnego cielaka podstawić do tej mamki kupionego cielaka - ale dla mnie to na razie teoria bo dopiero zaczynam iść w tym kierunku i zobaczę jak wyjdzie to w praktyce Zaletą mamek jest mały nakład pracy i to że cielaki pojone tak długo mlekiem matki rosną jak na drożdżach No i masz co roku własne cielęta mięsne które gwarantują ci dobre przyrosty Co do ras to w Polsce dominuje limousine- na tą rasę się zdecydowałem - ma bardzo dobrą wydajność rzeźną i jest zbyt za granicą na tą rasę i ma łatwe ocielenia Charolaise z kolei ma lepsze przyrosty ale minusem są cięższe wycielenia Fajną rasą jest też simental -wychowałem już parę byków z tej rasy i tez mają dobre przyrosty i ogólnie mogę tylko zachwalać tą rasę W przyszłości będę próbował może krzyżówek limousine z charolaise podobno dobry materiał z tego wychodzi

 

Aha ale to na mamki bym musił postwic jakies pomieszczenie bo pod wiatą to chyba nie ???

 

Dobra chodowac mamki ale to musze cos wybudowac czy pod wiatą je zostawić???

A jak bende kupywac cielaki te limunise czy jakos tak to bendzie mi sie to opłacac???

A niewiecie ile taki cielak kosztuje???? żeby pod wiatą mógł być

Edytowano przez krzysiu232245

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj