Polecane posty

luki15146    13

Witam wszystkich. Na wiosnę planuje rozpoczęcie budowy nowej obory. Budżet jakim będę dysponował to ok. 130 tys. Miałby to być budynek na dorosłe krowy mleczne, stojące na płytkiej ściółce, a obornik wypychałbym turem. Na ile sztuk tak mniej więcej za te pieniądze wybudowałbym oborę? Dodam że możliwie wszystkie pracę wykonywałbym we własnym zakresie np, wylewanie posadzek, kładzenie instalacji. Z góry dziękuje za zainteresowanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

za 130 tysi to chyba nie poszalejesz. to ma być uwięziówka? też za rok lub dwa mamy w planach stawiać nową obore ale troche mnie to przeraża...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel0792    0

witam. hmm nowa to nie bardzo za taką kwotę..Jeżeli dysponujesz starą stodołą możliwą do przerobienia (wzdłóż lub wszerz) to może doradzę..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

@Pawel0792 a propo stodoły przerobionej na chlew czy to się opłaca tzn. mam np stodołe 10 x 30 m i teraz nawet ją troszkę rozszerzając do 12 m (chociaż sobie tego nie wyobrażam) trzeba zrobić np. spód tzn. wylać podłogę zrobić zbiornik na gnojowice (pod korytarzem paszowym) w dodatku czy nie będzie im zimno ? przecież jak teraz wchodze do mojej stodoły w zimie to jest mniej więcej jak na dworze czy jakoś inaczej przebija się deski ? Chciałbym zobaczyć galerię takiej stodoły przerobionej na oborę

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stas25    1

a chcesz stropodach czy sklepioną, uwięziowo czy luzem

Edytowano przez Stas25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@luki15146

 

Najlepszym rozwiązaniem będzie budowa obora we własnym zakresie. Za taką kwote spokojnie postawisz całkiem fajny budynek. Zastosuj konstrukcje drewnianą a to znacznie zetnie koszty. Dalej słupy zalej w rurkach PCV lub poprostu postaw słupy i dalej ciachasz koszty. Wygrodzenia sam pospawaj. Wylewki też nie musi docierać ci niewiadomo jak specjalistyczna firma. Tańsze okrycie dachowe to raczej ondulina jest lekka i w miare wytrzymała. Po jakiego balasa masz adoptować stodołe w obore jeśli za taką kwote wyjdzie naprawde coś ciekawego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel0792    0

@aster453 napisze tak, znajomy przerobił starą stodołe podejże o wymiarach 14x16m(chyba)ale on ją wydłużył, wszystko co się dało zrobić we własnym zakresie to oni robili. Pytałem się o koszt to mówili że około 100tyś. Ale betony zamawiali w betoniarni chyba B20 lub B25 coś mi się kojarzy. Przejadę się do nich i porobię zdjęcia to zobaczysz ich efekt pracy. ;)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zgadzam sie i ja z twierdzeniem ze najlepszym rozwiązaniem będzie budowa obora we własnym zakresie tylko trzeba pamiętać o całej stronie technicznwej i prawnej tej inwestycji bo jak postawisz "duży szałas" który sie zawalic moze stracisz inwentaż i być moze własne zycie.Zatem jak coś robić to zgodnie z obowiązującym prawem

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

no stawiałbym we własnym zakresie, mamy znajomego murarza który już nie jeden budynek postawił więc z taką oborą też na pewno by się uporał. Chce uwięziową, bo wolnostanowiskowa na płytkiej ściółce? <_<

Myślałem właśnie o czymś podobnym jak mówi kalus77 tylko o metalowych kozłach i płytach warstwowych, ale to chyba bardzo drogi interes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Aj z budową obór to jest tak, jak ktoś chce stawiać sobie wygodny budynek to musi liczyć się z tym ze on więcej kosztuje,

 

jaka u ciebie jest dostępność słomy ???

w moim rejonie np bela kosztuje w żniwa 50 zł a teraz 70 zł

wiec ja bym się decydował na ruszt,

dalej system udoju, dbam o swój kręgosłup wiec na pewno nie była by to dojarka przewodowa tylko hala udojowa może żeby tańsza to np 1x5 nie musi być nowa, mozna teraz tanio kupić używki w dobrym stanie

 

następnie ile masz ziemi ??? i czy chcesz wszystko zaangażowany w produkcje mleka???

możesz zapewnić stały dostęp do pasz wysokiej jakości?

 

a nie myślałeś o tym zęby wziąć jakiś kredyt ma MR cz NT,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

powiem ci tak że 60 tys z MR jest na budowę obory przeznaczona + jakiś kredyt preferencyjny. Ziemi to koło 20 ha. Wolałbym właśnie na ściółce, ponieważ ruszt to bardzo droga inwestycja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Jak Kolega wyżej pisał zastanów się nad oborą bezściołową, chyba że masz dostęp do słomy (choć obecnie słoma to drogi i deficytowy towar). Jeśli będzie to obora uwięziowa to mógłbyś zrobić tak jak tu http://www.agrofoto....&total=18&st=10

Jest jeszcze kwestia zbiornika na gnojowicę. Możesz wybudować taki zbiornik http://www.iteptylic...iornik_gnoj.htm lub lagunę o ile Ci gmina i sąsiedzi pozwolą http://www.polnet.po...3,0,laguny.html

 

Masz płytę i zbiornik?

Edytowano przez slaw17

antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

ale tania w eksploatacji,

 

więc powiedzmy potrzebujesz budynku na 30 sztuk dużych

 

proponuje tobie 2 rzędy legowisk po 10 sztuk i jeden od ściany 11

 

hale udojową 2X3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

z góry dziękuje @Pawel0792 za zdjęcia które wstawisz chciałbym zobaczyc jak wygląda taka obora. Sam mysle o takim rozwiązaniu zwłaszcza że zacząłem troszkę "inwestować" gospodarstwo więc myslę że za kilka lat będzie trzeba było pomysleć o oborze.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Kolego nawet jak weźmiesz kredyt i na całym areale będziesz obsiewał na paszę to gwarantuję ze budowa ci się szybko zwróci i dla ciebie to będzie bardzo wygodne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

Tak jak mówię ruszta to dość droga sprawa, aczkolwiek bardzo wygodna co do słomy to akurat w naszym rejonie nie jest aż tak źle na razie, ale co będzie potem to nie wiem. Co do zbiornika na gnojowice (w razie obory bez ruszt) to podłączyłbym nową oborę pod stary zbiornik, znaczy ten, który mam wybudowany przy starej. To ile wyniosły by koszty obory bezsciółkowej na 25 sztuk a ile dla obory płytko ściółkowej na taka samą ilość? Biorąc pod uwagę fakt iż budowałbym ,,rodzinnie" znaczy bez żadnej firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

wiesz to wszystko musisz policzyć sam, cena cementu stali zmienia się cały czas,

 

jeśli chcesz budować samemu rozważał bym bezściełową odpadają duże koszty za robociznę, obora rzekł bym już przyszłościowa, u mnie w okolicy tez byli tacy co mówili słoma będzie, a okazuje się ze jej nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrKrzysiu12    0

Tak jak mówię ruszta to dość droga sprawa, aczkolwiek bardzo wygodna co do słomy to akurat w naszym rejonie nie jest aż tak źle na razie, ale co będzie potem to nie wiem. Co do zbiornika na gnojowice (w razie obory bez ruszt) to podłączyłbym nową oborę pod stary zbiornik, znaczy ten, który mam wybudowany przy starej. To ile wyniosły by koszty obory bezsciółkowej na 25 sztuk a ile dla obory płytko ściółkowej na taka samą ilość? Biorąc pod uwagę fakt iż budowałbym ,,rodzinnie" znaczy bez żadnej firmy.

 

Siemka sory za tamten post przywiesił mi sie komp i sie pojebało wszystko ;[

Kiedyś czytałem o oboże na rusztak to wyczytałem w wielu stornach że to cena raz tyle co wartosc obory i jak były koszty na śćiułce 300tys takie tam były wycenione obory to na rusztach wszystko to samo tylko ruszta to juz była wyceniona na 600tyś wiec tanio nie jest :(

Ale jak ja bym robił to wziołbym na śćiułce i bym wjezdzał i wypychał obornik co 2 dni turem albo co dzień :D

Wiesz bo jak bendziesz chciał na rusztach to też ok ale drogie te zbiorniki jak cholera ;)

Ale ja tam cały czas wole obornik i nie wali smrodem tak na polu jak z szamba :lol:

Muj sąmsiad ma obore około 50x15 ma 2 żędy i ma tez na śćiułce i ma 2 wyciagi po dwuch stronach i nie nażeka a ma ponad 70krów ale ma zrobione też pod szambo żeby spływało to szambo jak wozi to nie idzie odychac ale obornik juz mu tak nie cuchnie :rolleyes:

Edytowano przez MrKrzysiu12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Turem to pół biedy wypychać jeszcze ale zgarniacz też swoje kosztuje. Polecam ruszta kolego. Słomy co roku coraz mniej i coraz krótsza a co ludzie mają to kto mądry to sprzeda jeszcze i zarobi na niej więc kończą się czasy że za darmo dostaniesz od sąsiada. Co do tych kosztów do kolegi wyzej to jak nie wiesz to głupot nie pisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

znaczy my i tak do tej pory kupujemy słomę prosto z pola rok rocznie, więc po prostu trzeba by było kupować więcej z PGR. Wypychał bym turem obornik codziennie jak nie 2 razy na dzień. ChiquitaB a jaki byłby mniej więcej koszt obory na rusztach+zbiornik na 25 sztuk? Orientujesz się może?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrKrzysiu12    0

Turem to pół biedy wypychać jeszcze ale zgarniacz też swoje kosztuje. Polecam ruszta kolego. Słomy co roku coraz mniej i coraz krótsza a co ludzie mają to kto mądry to sprzeda jeszcze i zarobi na niej więc kończą się czasy że za darmo dostaniesz od sąsiada. Co do tych kosztów do kolegi wyzej to jak nie wiesz to głupot nie pisz

Koles nie napisałem że na pewnto tak jest tylko że wyczytałem że koszty raz tyle poczytaj po necie tak pisze ale koszty napewna nie są tak duże że aż raz tyle i na pewno nie są to koszty o 10tys wienksze tylko troche wiencej wienksze i nie pisz mi tu że sie nie znam bo nic nie pisałem że mam takie cos albo cos tylko wyczytałem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jeszcze o cos ci chodzi????

no muj sąmsiad ma to jak ma dużo obornika to wyciągiem wywala chyba z godzine

 

znaczy my i tak do tej pory kupujemy słomę prosto z pola rok rocznie, więc po prostu trzeba by było kupować więcej z PGR. Wypychał bym turem obornik codziennie jak nie 2 razy na dzień. ChiquitaB a jaki byłby mniej więcej koszt obory na rusztach+zbiornik na 25 sztuk? Orientujesz się może?

To bys musiał sam sobie policzyc bo m2 ruszt kosztuje 100-120zł

ale słyszałem że na rusztach są wienksze koszty leczenia ale nie wiem jak z tym na prawde czy to prawda

no i to zależy czy krowy luzem czy wiązane bo jak chcesz stanowisko to 10tys jak nic na krowe musisz dac

 

Turem to pół biedy wypychać jeszcze ale zgarniacz też swoje kosztuje. Polecam ruszta kolego. Słomy co roku coraz mniej i coraz krótsza a co ludzie mają to kto mądry to sprzeda jeszcze i zarobi na niej więc kończą się czasy że za darmo dostaniesz od sąsiada. Co do tych kosztów do kolegi wyzej to jak nie wiesz to głupot nie pisz

A jak jesteś taki znawca to czemu koledze nic nie napisałes jak i co

a taki wyciąg to za 15tys to już sie kupi jeszcze zależy ile metrów potżeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Kolego @MrKrzysiu12 polecam słownik ortograficzny, końcówka Twojego nicku oznacza chyba wiek o widac po ortografii...

 

Sama obora to chyba mały pikuś ale wyposazenie jej potem kosztuje mase pieniedzy


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki15146    13

i właśnie dlatego wygrodzenia chciałbym zrobić sam. Rzeczy potrzebne do instalacji takie jak rury, poidła, kable, lampy kupiłbym ale pozakładałbym we własnym zakresie by jak najbardziej ciąć koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrKrzysiu12    0

12 to nie wiek a numer mojego domu bo idne były zajete a chciałem miec te same niki wszendzie na nk yotube onet wp no i agrofoto

też w tym żecz kasy do srodka wejdzie bardzo dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj