Skocz do zawartości

Polecane posty

fireseba    101

Zapytam o omacnicę prosowiankę.

Od 8 lat na tym samym polu sieje kukurydzę na kiszonkę, około 4 lat temu rosła tam trawa. W tamtym roku gdy kukurydza miała 20cm zauważyłem że od drogi żółknie. W środku była biała larwa pomyślałem może to drutowiec bo przy miedzy, ale w sierpniu na łodygach zobaczyłem plamki załączone na zdjęciu. Z tego co rozszyfrowałem jest to fuzarioza spowodowana grzybami Fusarium. Kukurydza przy atakach omacnicy prosowianki jest na nie bardziej podatna(źródło Kukurydza do niej należy przyszłość, dodatek Agro Serwis). około 20-25% kukurydzy było porażone grzybami lecz nie zauważyłem innych objawów schnięć czy gnicia. Jakie są objawy omacnicy prosowianki i jak to szybko się rozprzestrzenianie się?

post-53011-0-90072600-1455527809_thumb.jpg

pampas    0

Witam jestem tu nowy i z tego względu mam pytanie. Będe siał kukurydze na kiszonke na ziemi ilastej. Mam problem z chwastami dwulistnymi natomias nie wiem czym opryskać żeby ich nie było. co wy polecacie? pryskać nalistnie czy doglebowo (jestem bardziej za nalistnym)

Wiadomość z agroFakt.pl

Eliot    17

Ja od kilku lat stosuje Lumax tylko ta cena nie jest już taka skuteczna :}}},znacie coś może tańszego a w miare dobrego ,jakiś odp[owiedznik???

matava    19

1l Nikosh lub coś w ten deseń, 80 g Mocarza, 1 l Atpolanu, 1,5 kg saletry. Taniej to tylko 1l Roundupu przed wschodami, ale rzadko wystarcza.

milanreal1    290

Witam a jak wychodzi elumis cenowo na 1 ha ? może ktoś sie wypowiedzieć na jego temat

W ubiegłym roku wychodził 160-180zł za litr a dawki na ha od 1l do 1,5.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Karror830    3

Co myslicie o Adengo z bayeru? Dawkowanie 0,33-0,44 l/ha. Ciekawe jak działa w tej nizszej dawce, jezeli byłby to skuteczny srodek to warto rozwazyc, kupując 5l za ok 2300 wystarczyloby na jakies 15ha co daje ok 150 zł/ha. Za lumax w ampol merol ok 200 zł/ha przy dawkowaniu  3,5l/ha.

cesus    1

Guardiana już wycofali z 2 lata miałem adengo dwa lata w pierwszym roku ok 2 lata temu porażka a lumax w ubiegłym dobrze sobie poradził elumis to prawie to samo co lumax tylko ma chyba jedna mniej substancje czynna

KARGO    85

Za Adengo nie placie wiecej niz 2100zl bo to realna cena wszystko ponad to, to ekstra zarobek dla sprzedawcy

A gdzie można kupić Guardian ? kiedyś go stosowałem i byłem z niego zadwolony

ja tez stosowałem ale wiem ze jest wycofany ale dziwi mnie właśnie fakt że jest dostępny np. w sklepie internetowym rudnik

kamilrudy    7

Na stronie rudnik agro jest napisane obok produktu WYCOFANY Z OFERTY

Też go kiedyś stosowałem

milanreal1    290

a jak ze skutecznościa?

Dobrze kosi chwasty, u mnie puszczał tylko rdest powojowy, choć w sumie się nie dziwię, te substancje nie dają rady z tym chwastem.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

kamilrudy    7

Czy stosował ktoś w Polsce środek Basis firmy Du Pont?

stosowałem ale nie sprawdził sie dla mnie

to ukraiński prawda?

snickers    3

W zeszłym roku lumax zostawił owies głuchy i chwastnicę, poprawka nixonem i do końca czysto.

Thomas2135    1300

Ten link powinien Cię zainteresować.
http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/ploniarka-zbozowka-zagraza-kukurydzy,57305.html. Moim zdaniem to efekt żsrowania ploniarki. Te plamki to pozostałość po ukłuciu przez ploniarkę. Omacnica nie występuje na tak młodych roślinach. Naloty omacnicy trwają od lipca do sierpnia. Miejsce wgryzienia larwy znajduje się pod liściem i przy otworku są widoczne trociny. Naloty omacnicy należy monitorować a robi to Pioneer z DuPontem. Informacje kiedy wykonać oprysk czy rozrzucić kruszynka zamieszczają na swoich stronach i stronie podlaskiego ODR-u. Występowanie omacnicy objawia się łamaniem łodyg tuż pod kolbą a nasilenie zależy od przebiegu pogody. Im cieplejsze lato tym wcześniejsze i większe naloty. To tyle co zapamiętałem.

Zapytam o omacnicę prosowiankę.
Od 8 lat na tym samym polu sieje kukurydzę na kiszonkę, około 4 lat temu rosła tam trawa. W tamtym roku gdy kukurydza miała 20cm zauważyłem że od drogi żółknie. W środku była biała larwa pomyślałem może to drutowiec bo przy miedzy, ale w sierpniu na łodygach zobaczyłem plamki załączone na zdjęciu. Z tego co rozszyfrowałem jest to fuzarioza spowodowana grzybami Fusarium. Kukurydza przy atakach omacnicy prosowianki jest na nie bardziej podatna(źródło Kukurydza do niej należy przyszłość, dodatek Agro Serwis). około 20-25% kukurydzy było porażone grzybami lecz nie zauważyłem innych objawów schnięć czy gnicia. Jakie są objawy omacnicy prosowianki i jak to szybko się rozprzestrzenianie się?
attachicon.gifpost-53011-0-78347500-1439390357.jpg

Edytowano przez Thomas2135

czesio1612    7

Panowie a co sądzicie o dawkach dzielonych ze zmianą substancji aktywnych?

Podam swój przykład: przede wszystkim chcę zwalczyć komosę białą, włośnice, chwastnicę jednostronną, rdest powojowaty, iglicę pospolitą i kilka innych chwastów występujących punktowo. Mój plan to po wschodach w fazie 2-3 liści Camix 560SE w dawce 1,25-1,5 l( zalecana to 2-2,5 l) substancja aktywna to  metolachlor-S - 500 g, mezotrion - 60 g. Drugi oprysk w fazie 4-6 liści to Maister Power 42,5 OD w dawce 0,75l/ha(zalecana 1,25-1,5) substancje aktywne to foramsulfuron - 31,5 g, tienkarbazon metylu - 10 g, jodosulfuron metylosodowy - 1 g

No i teraz pytania ktoś już to praktykował bo nie wiem czy w ogóle zadziała mi taka dawka, dodatkowo chciałbym razem z opryskami dać 6% roztwór mocznika.

Jeden oprysk w pełnej dawce we wczesnych fazach odpada bo potem zachwaszczenie wtórne jest ogromne, a z kolei zabieg w późniejszych fazach tj 5 i więcej liści jest jeszcze gorszy bo kukurydza zagłuszona tragicznie( w zeszłym roku różnica w oprysku wynosiła tydzień, a kukurydza dwa razy mniejsza przy późniejszym oprysku)

Proszę o jakieś porady

Koszt dwóch zabiegów w dawce 1,5 Camix i 0,75 Maister to 212zł/ha czyli jeśli zadziała to dla mnie znośna cena

Edytowano przez czesio1612

patfilmax    7

Ja stosuje dawke dzieloną ale środków Lumax i Nikosh . 2L Lumaxa po siewie a około 5 liści nikosh 1L i jest czyściutko od wschodu do zbioru. koszt zabiegu około 180zł/ha

czesio1612    7

Dobry wynik, ja też myślałem o Lumaxie na pierwszy zabieg, ale ten Camix chyba taniej mnie wyjdzie :) Swoją drogą Camix ma 2 substancje aktywne i w etykiecie jest że zwalcza włośnice i iglice pospolitą, a Lumax ma te same substancje i dodatkowo terbutylazynę, a nie widzę w etykiecie tych roślin...

Ale jest nadzieja, że takie zwalczanie będzie skuteczne

dzięki

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się