Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

marb80    2

9 dni temu pryskalem innovate i mocarzem było bardzo sucho chwasty ladnie przychamowały, ale nie zołkną tylko po wczorajszych opadach deszcu zaczeły rosnać glownie proso i troche komosy trzeba bedzie prysnać czymś innym co polecacie do dam ze miejscami kukurydza juz duza i troche sie obawiam bo ma po te 8 lisci.

Wiadomość z agroFakt.pl

marulekk    63

nawiązując do mojego wczorajszego posta

Patrzyłem u sąsiada qq i też ma te same objawy czyli poskręcana co któraś kukurydza...

Sprawdziłem na googlach jak wygląda ta ploniarka zbożowa i rzeczywiście ale niestety mieliście racje to ustrojstwo jest na mojej QQ :/

Jutro jadę do sklepu SOR i zobaczymy co doradza mi, czym opryskać.

A może WY mi coś doradzicie ?!?!

post-13483-0-13150100-1338922621_thumb.jpg

post-13483-0-85730000-1338922631_thumb.jpg

gienio007    3

9 dni temu pryskalem innovate i mocarzem było bardzo sucho chwasty ladnie przychamowały, ale nie zołkną tylko po wczorajszych opadach deszcu zaczeły rosnać glownie proso i troche komosy trzeba bedzie prysnać czymś innym co polecacie do dam ze miejscami kukurydza juz duza i troche sie obawiam bo ma po te 8 lisci.

Jestem w bardzo podobnej sytuacji . Sprzedawczyni w sklepie z opryskami sprzedała mi jeszcze raz mocarz , mimo 8 liści . Tylko czy kukurydzy to nie zaszkodzi ?? Podpowiedzcie jeśli wiecie .

kovval    0

Witam,

Ja również przyłączam się do pytań odnośnie ploniarki.

Czym w miarę tanio można ją zwalczyć?

Pozdrawiam,

atomik    145

@gienio mocarz zawiera dikambę a ona powyżej 5 liści przyhamuje kukurydzę w zależności od odmiany

@kowal i @ maruleek kwestia tego ile jest tej ploniarki i czy w ogóle zabieg insektycydem jest uzasadniony ekonomicznie, pród szkodliwości to jest 1 larwa na jednej roślinie lub 15% uszkodzonych roślin zwalczanie lambda-cyhalotryna czyli np. karate zeon lub inna grup np. proteus

marulekk    63

powiem Ci, że na nie których to było 2-3 ploniarki, no i na razie jest mniej niż 15 % całości, zobaczymy czego jutro sie dowiem w sklepie

Dzieki za pomoc w rozwiązaniu problemu :)

Edytowano przez marulekk

Piotrek1975    318

Koledzy czy te pozwijane QQ nie dadzą plonu ? Czy może się z trudem wykształcą i coś z nich będzie ? U mnie też się to trafia. Teraz tylko trzeba opryski na wszystko kupować inaczej plonów nie będzie :blink:

marulekk    63

popryskałem wieczorem środkiem DURSBAN 480EC i CYPERKIL zobaczymy co z tego wyjdzie

przy okazji jak zaniosłem jedną qq do sklepu na ogledziny to okazało się że jest duży niedobór cynku bo miała żółte paski więc tez popryskałem MIKROVITem CN

LukaPro    1

Mam pytanie. czym zwalczyć komose? kukurydza w zależnośći ale tak od 4 do 6 liścia. wcześniejszy srodek to był titus,inne spalił a komosy niet.

marb80    2

Kukurydza ma 5-7 liści duzo liści ma przebarwienie brazowe, poza tym niektore roślinki mają pośrodku zołtą plame która powoduje uschnięcie calej gory. Co to jest jakiś szkodnik czy brak jakiegos składnika głownie wystepuje to na odminie subbito zasianej po burakach.

Duzy1    8

Mam pytanie. czym zwalczyć komose? kukurydza w zależnośći ale tak od 4 do 6 liścia. wcześniejszy srodek to był titus,inne spalił a komosy niet.

Titus nie działa na komosę użyj mocarz lub mustang

MichalR    33

Czy u was też tak masowo pojawia się ploniarka? Dzisiaj byłem na kilku polach i jest nawet do 5-6 muszek na jednej roślinie, dużo jest też z poważnymi uszkodzeniami,

@LukaPro poczytaj trochę na poprzednich 3-4 stronach tego tematu bo pytań o komosę w tym roku było już kilka, sposobów na nią też.

Pawel20    49

Jest i to sporo względem lat poprzednich, szczególnie widać to na odmianach, które najpóźniej zaczęły wschodzić.

jarekM    0

POMOCY :( Witam kukurydza ma już do 10 liści po siewie poleciałem Głardianem miało być taniej a wyszło jak zawsze, zielsko wali się jak szalone po deszczach co teraz robić odpuścić czy jeszcze mogę czymś to zwalczyć nie szkodząc kukurydzy . Co radzicie ?

atomik    145

bez zachamowania wzrostu kukurydzy nic nie zrobisz już nie ma takiego środka,poza tym w tej fazie różnie odmiany reagują. trzeba było myśleć wcześniej o poprawce a nie teraz wzywać pomocy. chyba że masz duży prześwit w ciągniku i zrobisz jakiś opyłacz na tzw. gęsiej stopie (coś jak gruber z podcinaczem) i przejedziesz choć 10 liści to już musi być sporej wysokości i zakrywać łan

jarekM    0

Nie kukurydza nie jest jeszcze tak duża żebym mógł ją zniszczyć ciągnikiem , a czy mocno może zahamować jej wzrost jakiś herbicyd no i zielska niema na całym polu tylko występuje placami . Teraz i tak nie mogę wykonać zabiegu bo od wczoraj poda :) .

Edytowano przez jarekM

atomik    145

może i zabrzmi dziwnie, kwestia tego ile masz, jeżeli duża powierzchnia to lipa, a jak mała i place to plecakowym opryskiwaczem można objechać bez znoszenia cieczy użytkowej na kukurydzę. Piszesz że nie duża ale ma 10 liści to ja Ci odpowiedziałem że różnie odmiany różne reagują, swego czasu tak zrobiłem z głupoty że za późno odchwaściłem i na trzy odmiany - 2 stanęły na dość długo łącznie z liściozwojem 2-3 tygodnie, dla kukurydzy w fazie powyżej 8 liści jest to bardzo długo. inna sprawa co to jest za zielsko ... najlepszy jak to mówi mój ojciec na każdy chwast w każdej fazie jest babopiel - herbicyd selektywne zwalczający nawet wieloletnie, głęboko korzeniące się

dawid5508    2

Pomóżcie dodałem do galerii to zdjęcie :

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/369737-kukurydza/

Jedni mówią że te pędy nie zmniejszą ilości kuku, inni odwrotnie. Twierdzą że to ploniarka zbożowa. Moje pytania są takie:

1. Czy to rzeczywiście ploniarka zbożowa i

2. Jak temu przeciwdziałać i czy wogule można ?

Występuje tylko w jednym z dwóch gatunków które mam. Jak zasieje nasiona z tegorocznej kuku w przyszłym roku to znowu będzie ploniarka?

Legat997    25

U mnie chwasty wszelakie zwalcza Elumis 105 EC i po krzyku, jeden zabieg i czysto jak nigdy, komosa, perz likwiduje też ;-)

eMWu    484

Są dwie dobre mieszanki:

- nikosulfuron + mezotrion (najtaniej elumis; później milagro/nikosh + callisto - ale ta mieszanka drożej wychodzi, a elumis jest w formulacji OD, która ładnie się rozpuszcza i sprawia że roztwór lepiej pokrywa rośliny).

- nikosulfuron + rimsulfuron + bromoksynil + terbutylazyna (hector 53,6 + zeagran) - ZDECYDOWANIE droższe rozwiązanie od elumis i wymaga dodatku adiuwanta trend, który lubi się mocno pienić.

• Like 1

kovval    0

Czy ktoś z Was pryskał cyperkilem na ploniarkę? Jakie efekty u Was?

Ja pryskałem zalecaną dawką w pt i do dziś prawie zadnego efektu nie widać - po 3-4 muszki na jednej roślinie.

Jest szansa że to się zmieni, czy szykować coś do poprawki?

Pozdrawiam

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez buchaj
      Jak w temacie. Chodzi mi głównie o osty i pokrzywy.
    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kojack1014
      Witam!!!
      Ma ktoś może charakterystyke Valtry N101? Pilnie proszę o pomoc. I najlepiej gdyby też było wyposażenie dodatkowe i cena brutto
      Za odpowiedź z góry dzięki!
    • Przez Piotrass
      Mam pytania jaki serwis ma valtra? i ile kosztują poszczególne przeglądy w valtrze T121 HiTech?
    • Przez Kroolik15
      <p>Od kilku lat na naszym polu rośnie jeden szczególny chwast którego nie idzie się niczym pozbyc a który w dużym stopniu zarasta pszenice, owies jak i pszenżyto w ogromnym stopniu zmniejszając nasze zbiory. Nie wiem co to jest ani czym to pryskać za pomoc wielkie dzięki. </p>