Skocz do zawartości
ahme999

Sieczkarnie: Tarka vs Gniotownik

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

ahme999    115

koledzy!

czy róznica miedzy tarką a gniotownikiem jest aż tak kolosalna jak mówią? czy warto, nawet na przykładzie jaguarów serii 6xx dopłacać w granicach 15-20tys do analogicznych egzemplarzy właśnie za te "cudowne" dwa walce? jak dużo pozostaje całych ziaren po tarce? jaka jest różnica w zapotrzebowaniu na moc?

dobrze byłoby gdyby wypowiadali sie ci, którzy na włąsne oczy porównywali qq po tarce i gniotowniku, a nie "słyszeli od kolegi wujka szwagra ze ........."

EDIT:

wiem,wiem, wiem szanowny modzie-wątek przewijał sie już kilka razy przez forum ale nigdzie nie został wyczerpany wiec zakłądam nowy topic;)

Edytowano przez ahme999

Arek3125    4

Moj ojciec pracuje w kólku rolniczym 2 lata temu jezdził na Claas'ie Jaguar'ze 695sl, teraz jezdzi na 860 i obydwa mialy gniotowniki i w 100 % moge ci to polecic bo kosi u mnie ok. 5 ha rocznie i nie znalazłem jeszcze całego ziarenka kukurydzy. pozdro

leszcz8    40

A co chcesz kupić jakąś sieczkarnie ?? Bo ja mam do sprzedania Mamuta Mengele 5800 .

Wiadomość z agroFakt.pl

ahme999    115

powiedzmy że póki co zagłebiam sie w temat. osobiście mam mieszane zdanie o gniotownikach-po jedym faktycznie nie znajdzie całego ziarenka, po innym jest nawet 1/3...-czyli mniej wiecej tyle samo co po pewnej 690 bez "sl".

jednak nie satysfakcjonują mnie obserwacje kilku sieczkarni, tym bardziej że temat jest bardzo ciekawy.

kolego powiedz coś wiecej o tej mengelce, zwłaszcza o sieczce.

leszcz8    40

Ma 4 rzędowy heder , stan dobry , rok produkcji 1992 . W sieczce zdarzają się całe ziarnka ale rzadko . Gniotowniki są chyba lepsze niż tarka .

ahme999    115

gdzie się podziali wszyscy Panowie specjaliści od qq? pomoże ktoś zaspokoić moją ciekawość?

andrzej2110    529

Nie rób mi smaku :P

Ja mam tarkę którą sam musiałem dorobić bo ktoś wyjął przed sprzedażą... Ziarka są uszkodzone. Ciężko znaleźć ziarko nie naruszone.

ahme999    115

w jakiej sieczkarni? jak jest dokładnie zbudowana ta tarka? to jakaś analogia do bebna młócącego w kombajnie?

andrzej2110    529

Mengele MB 280

Można by tak powiedzieć. To co dorobiłem to kawałek blachy do której przyspawałem dwa kwadratowe pręty (tak jak by klepisko w kombajnie) U mnie na kole tnącym nie ma ale na niektórych są przykręcone takie małe cepy. U mnie jest przy każdym nożu płaskownik który prawie dochodzi do tych petów w tarce.

http://otomoto.pl/sieczkarnia-do-kukurydzy-mengele-mb-280-A115942.html tu widać koło tnące. Tarka jest po przeciwnej stronie koła.

A ta ma jeszcze dodatkowo cepy http://allegro.pl/sieczkarnia-do-kukurydzy-pottinger-mex-ok-i1987509490.html

powiem tak tarka w duzych sieczkarniach wogole sie nie znajduje tylko gniotowniki lecz powiem wam ze posiadam menegel mammut6800 zobaczcie w galeri mojej ,zdarzaja sie ziarka cale ale to naprawde odsetek procenta oczywiscie jesli ktos posiada mammuta to musi pamietac o sciskaniu gniotownikow po odpaleniu sieczkarni bo mengele ma gniotwniki rozsuwane kiedy kosi sie trawe w silos poprostu nietrzeba ich wyjmowac tak jak jest to w innych sieczkarniach bardzo dobry myk firmy mengele. ahme999 ale chcesz jakas sieczkarnie kupic ?

ahme999    115

w przyszłości na pewno, choć wątpię ze sie w tym roku z kasą uwinę. ale zawczasu chcę wybadać temat ;d

edit:

jak to nie znajduje-a wszystkie claasy 6xx sprzed 1990roku to co niby mają? podobnie starsze nh 19xx

Edytowano przez ahme999

ale w clasie sa gniotowniki tyle ze sa mnijszej srednicy . claas 6xx jest bardzo awaryjny jesli chodzi o gniotowniki bo pekaja oski.new hollanda u mnie w okolicy niema wiec sie nie wypowiem .nie rozumiem tylko sensu pytania w temacie przeciez gniotowniki musza byc w sieczkarniach a tarki to gowno jak ktos ma 10 ha to moze sie pieprzyc . a zapotrzebowanie na moc to przeciez analogiczne skoro sa gniotowniki to musi byc i wentylator wiec jest wieksze obciazenie silnika.ahme999 zostaw te tarke jak chcesz to sie pytaj o nia w sieczkarniach 1 rzedowych w samobieznych tarka niezdaje egzaminu .jak kupisz sieczkarnie z gniotownikami to spokoj jest i wiadomo ze ziarka sa przetracane i klient zadowolony .tarki to kiedys byly dobre lecz w 20 wieku w 21wieku tylko gniotowniki. a jezeli poleci ktos ze taniej bez gniotownikow i kupi taka to taka osoba jest dla mnie durniem bez wobrazni.

ahme999    115

no ok-wiem mniej wiecej jak wygląda taki gniotownik w jaguarze serii sl, czyli od '90r wzwyż, czyli analogicznie do 8 i 9-setek-dwa karbowane walce z a bębnem tnącym, czyli @bobekmariusz twierdisz ze w tych starych claasach jest to podobnie rozwiązane, bo z tego co słyszałem różnica jest spora, tzn tych walców tam w ogóle nie ma ? opisz to jeśli możesz.

przeciez napisalem ze w 6xx sa gniotowniki u mnie w okolicy kazda 6xx ma gniotowniki ,widze ze jestes slabo obeznany w temacie bo piszesz ze od 90r. byly tylko a ja ci mowie ze pare lat wczesniej juz byly w 6xx. mniej wiecej nieoznacza ze wiesz jak to wyglada bo gniotowniki nie sa karbowane tak jak walki w belarkach claasa tylko sa frezowane.nieznajdziesz clasa seri 8xx bez gniotownikow(no moze jak uszkodzona to znajdziesz)kazda ma .

napisz dokladniej bo nierozumiem co mam opisac.

ahme999    115

karbowane a frezowane-jeden ch*j, i nie łap mnie, proszę Cię, za słówka.

a wracając do tematu-opisz mi jeśli możesz, jak wygląda "system uszkadzający ziarno" w takim np jaguarze 690 z roku np 1987, i czym się różni od tego w jaguarze 690sl z np 1991.

roznica pomiedzy zwykla seria 6xx a sl to jedyne rozne rodzaje lozysk na gniotowniku i szerokosci gniotownikow i ich osadzenie w obudowie .wiec czesci z 690 nie moga pasowac do do sl ,poczytaj na forum o takich agentach co chcieli gniotowniki z 690 do sl wlozyc niezle aparaty

ahme999    115

hm-czyli różnica jest jedynie przereklamowana?:) jak jest z awaryjnością porównując zwykła szóstkę a "sl-kę", pomijam fakt ze zwykła bedzie starsza i z zasady bardziej wyeksploatowana. bo chyba cena częsci jest raczej podobna.

roznicy nie ma jesli chodzi o gniotowniki 6xx ma i sl tez ma .jezeli porownujac zwykla serie6xx to jest troche slabsza w trwalosci szczegolnie ze wzgledu na gniotowniki sl sa znacznie trwalsze .cena czesci jest podobna tylko do sl jest latwiej dostac bo do zwyklej 6xx jest trudniej ze wzgledu na lata produkcji .

ahme999    115

@bobekmariusz-wielkie dzięki! wyprowadziłeś mnie ze sporego błędu :)

mam jeszcze jedno pytanie-przeglądając ogłoszenia jaguarów, mammutów, nh czyta sie w opisach dwa warianty-tarka i gniotownik. skąd więc to określenie skoro nawet stare samojezdne klamoty mają walce zgniatające?

gdzie ty te ogloszenia przegladales na allegro jest zamiast gniotownik to najwyzej zgniatacz ziarna walce gniotace ale ja malo kiedy widze w ogloszeniu w opisie ze ma tarke no chyba ze zaczepiane sieczkarnie. ja mam mammuta 6800 to nie ma w nim zadnej tarki.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kredens1337
      Witam,
      potrzebuję 4 rzędowej sieczkarni do kukurydzy. Do tej pory kosiliśmy pottingerem gt, ale że ilość kukurydzy do koszenia z roku na rok zbliża się do 20 ha, pora na coś większego. Niestety w promieniu 100 km tylko jedna firma świadczy usługi koszenia, a jako że w mojej okolicy nie ma większych hodowców spodziewać ich mógłbym się co najwyżej w listopadzie, bo w sezonie nikt nie będzie gnał sieczkarni przez 2 powiaty.
      Tak jak pisałem, potrzebuję 4 rzędowej sieczkarni, ponieważ obsiewamy kukurydzę 4 rzędowym siewnikiem. Zależy mi na dobrej jakości sieczce, co najmniej to co wychodziło z pottingera gt. Mile widziany podbierak do trawy no i cena do 40 tys. 

I teraz tak, są dwie opcje:
      1.mengele sh30,kuhn mc 180 (jeśli ares 826 utarga ją na przednim womie, bo jazda do tyłu przez kiladziesiąt godzin jest dobra chyba tylko dla kaskaderów.) Niestety ciężko o ten model w polsce, nie wiem czy ma cepy, ale za to prosta konstrukcja, przy zakupie nie muszę się martwić o stan silnika, układu jezdnego,  hydrauliki etc...
       2.samojezdna - tu rodzą się obawy, więcej rzeczy może się popsuć, naprawy drogie lub bardzo drogie. 4 rzędowe maszyny są raczej starsze, pewnie ciężko o zakup jakichś pierdółek, bo zakładam że noże i podobne części są. Zależałoby mi na jak najmniejszej maszynie, ekonomicznej, bo i tak nie ma perspektyw na usługi. Na plus, to jeden traktor do transportu więcej, bo zwolniony z ciągania sieczkarni.
      W co celować, doczepiana, a może samojezdna? Jaka marka ma najlepsze zaplecze z częściami, czy mała sieczkarnia samojezdna musi być koniecznie stara, będzie mieć gniotownik? 
      Pozdrawiam!

• Przez Zet7211MF6140
      Witam.
      Mam taki problem iż zapycha mi się bęben przed gniotownikiem i jak się kosi to sieczka jest tez wyrzucana na heder. Początkiem sezonu kosiło się bajkowo nic się takiego nie działo a ostatnim czasem zapycha się czesto nawet po przejechaniu 20 metrów. Co może być tego przyczyną?
    • Przez Mikuś25
      Witam, 
      Mam problem. Sprzęgiełka przy kemper champion z lewej strony cały czas się zdzierają/zrywają (sieczkarnia class jaguar). Gdy wymienię na nowe, skosze 2 hektary i na nowo zerwane. Z prawej chodzą ok. Jaka może być tego przyczyna?? I co zrobić??

Podrawiam!  
    • Przez mateusz0045
      Czy ktoś posiada taki sprzęt , jesli tak to prosiłbym o podpowiedzenie mi wszystkich informacji które mogły by mi pomóc w użytkowaniu takiej maszyny . Jak z dostępnością części ? Czy mogę kupić gdzieś katalog do sieczkarni SF 6000 . Ewentualnie co się najczęściej psuje .
      Wady zalety itp...
    • Przez peewee1984
      Witam.
      Planuję zakup sieczkarni samojezdnej do koszenia kukurydzy i zbierania lucerny i innych zielonek z pokosu. W związku z tym mam pytanie czy do zbierania zielonki z pokosu potrzebna jest jakas modyfikacja sieczkarni poza wymianą podbieracza?? Jaka sieczkarnia jest najlepiej przystosowana do takiej pracy mieszanej? Budżet jaki chciałbym przeznaczyć to okolo 60.000 pln. Dzieki za informacje