dziobaq

Suszarnia

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Są takie palniki i tak suszą. Drzewicz takie sprzedaje.

Ale ponoć jak kukurydza idzie na D to mogą jej nie chcieć i wrócić d nadawcy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

Panowie mam problem ze suszarnią a mianowicie z temperaturą, suszarnia 8t zasypu, palnik 170kw na olej, wentylator 4kw, otóż piec w środku nagrzany do czerwoności a temperatura na suszarni to 75 stopni, wentylator wygląda ze działą dobrze, przepływ powietrza jest a nie potrafi tej temepratury odebrać od pieca, w czym jest tu problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może łogień jest za zimny?

 

No po tak szczegółowym opisie to na pewno ktoś coś pomoże..

co to jest te 75 na suszarni? Temp. ziarna, temp powietrza na wejściu do suszarni, temp. na wyjściu z suszarni?

Po czym wnosisz że coś źle działa?

 

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Przed chwilą, damianzbr napisał:

coś pomorze

🧐

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Szybki jesteś..

Myślałem że jeszcze nie zatwierdziełem wpisu a tu już powiadomienie że ktoś cytuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No taaa. Ja zawsze sobie chwaliłem pis za tą wszechstronność, błyskotliwość dostępność, prostotę. Ale kto by się spodziewał że ta dobroć którą emanuje pis dotrze nawet na AF i AF zacznie  komuś płacić za pilnowanie porządku.

Ten wcześniejszy burdel to wina wiadomo czyja, jednak te okropne czasy się skończyły i nie wrócą przez kolejne 4 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206
8 godzin temu, damianzbr napisał:

Może łogień jest za zimny?

 

No po tak szczegółowym opisie to na pewno ktoś coś pomoże..

co to jest te 75 na suszarni? Temp. ziarna, temp powietrza na wejściu do suszarni, temp. na wyjściu z suszarni?

Po czym wnosisz że coś źle działa?

 

Suszarnia jest nadmuchowa(nadciśnieniowa), jest to temp powietrza za wentylatorem czyli temp. powierza na suszarni, po tym wnosze że ta temp. jest raczej za niska, QQ w takiej temp to raczej wędzenie a nie suszenie, te 90-100 stopni by musiało być...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli piec faktycznie pracuje na max wydajności to wentylator za szybko się kręci.

Nie znam się zbytnio na elektryce, ale tak po łebkach wiem że u mnie jest falownik przy wentylatorze i mogę zmieniać obroty. Teoretycznie nigdy tego nie ruszam, ale wiem że jak zwiększę obroty (fabrycznie pracuje na 70%) to od razu spada temp. powietrza na wyjściu z pieca /wejściu do suszarni.

 

Jeśli się na tym znasz to wstaw na szybko falownik czy coś co pozwoli ci regulować obroty wentylatora. Wtedy się przekonasz czy moje przypuszczenia były poprawne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

Przydusiłem wlot powietrza przed wymiennikiem to farba na obudowie wymiennika zaczęła się palić🤔 Teraz przydusiłem na wylocie z wentylatora to jest lepszy efekt...moge jeszcze zwiekszyć moc palnika bo jest dwustopniowy do 220kw ale nie wiem czy pieca nie stopie... A falownik spoko sprawa tylko elektryka bym musiał zawezwać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Co może być nie tak? Rano o 9:00 rozpaliłem piec i zacząłem suszyć qq wilg około 32% mija 13 godzin i qq ma 23 wilgotnosci

temp suszenia 90-120st  piec na drewno samoróbka

wentylator 18 000 m3/h wydajnosci

suszarnia  10t

aktualnie zagasiłem temat  zobaczę rano ile ma wilgotnosci. 

Możliwe że to taka odmiana qq że nie oddaje wody?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

Te pomiary wilgotności mogą byc fałszywe... Ja jak suszyłem rzepak to tez mierzyłem i wychodziło, że mało co wilg. spadła a po zesypaniu było dużo % mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
velkurczak    6

Pomiar wykonujesz na kukurydzy wystudzonej, a próbka jest pobrana dobrze z różnych miejsc? Jeśli tak to porównaj z innym wilgotnościomierzem. 

Czy ktoś z forum stosuję suszenie dwuetapowe? Zastanawiam się nad rozbudową układu o silos do leżakowania i studzenia kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
Dnia 10.10.2019 o 23:17, jacek472 napisał:

Co może być nie tak? Rano o 9:00 rozpaliłem piec i zacząłem suszyć qq wilg około 32% mija 13 godzin i qq ma 23 wilgotnosci

temp suszenia 90-120st  piec na drewno samoróbka

wentylator 18 000 m3/h wydajnosci

suszarnia  10t

aktualnie zagasiłem temat  zobaczę rano ile ma wilgotnosci. 

Możliwe że to taka odmiana qq że nie oddaje wody?

 

 

a probki skad pobierasz ? bo jak z dolu suszarni to tak moze wychodzic , najlepiej brac od gory probki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Panowie te wywody to paplanina bez sensu chcąc pomyśleć nad czymkolwiek trzeba wiedzieć podstawową rzecz jaka suszarnia w ruchu ciągłym czy porcjowa jeśli porcjowa to daszkowa czy typu pedrotti  każda ma inny przepływ powietrza i temperaturę  efektywnego suszenia suszenia . Dla efektywnego  suszenia kluczowe jest dobranie temperatury do wilgotności ziarna i wilgotności powietrza zasysanego dla przykładu powietrze o wilgotności 90 % i temp 130 *C odbierze mniej wilgotności niż 60% przy 100 stopniach  C  jeśli z suszarni wychodzi para to dalsze podnoszenie temperatury nie ma celu bo powietrze nie wysyci się więcej niż 100% wilgotności- natomiast zwiększając ilość powietrza owszem tak .  Co do suszenia dwuetapowego gorąco polecam- na przyczepie zbudować podwójne dno sitowe np z BIN  wentylator np z starej dmuchawy do siana  i po około 3 godzinach leżakowania z wilgotności 16% i temperaturze ziarna 42*C kosztem schładzania uzyskujemy 14,2 % -14,7% dodatkowo nie przesypujemy i nie tracimy czasu na schładzanie w suszarni nie trzeba mieszać wystarczającym jest równa wysokość ziarna  (stożek 30 cm nie przeszkadza ) zaznaczam że zbyt szybkie schładzanie nie oddaje tyle wody .Sprawdzone od 10 lat na tysiącach ton . Zabawa w silos to skraplanie na ścianach i ogólne problemy z jednorodnością -też przerabiane 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
velkurczak    6

RU68 widzę że temat znasz dobrze na własnej skórze. Pomysł na leżakowanie i studzenie genialny, chyba skorzystam, tym bardziej że i tak w planach była druga przyczepa. Może doradzisz mi jeszcze w jednej kwestii. Mamy suszarnie typu pedrotti, wyrób rzemieślniczo-własny. Mam problem z zawieszającą się warstwą, około 5-10cm wilgotnej kukurydzy przy ściance dolnego leja, z 12t wsadu, jest to około 100kg pewnie. Myślisz że jak ta niedosuszona kukurydza wymiesza się na przyczepie do leżakowania i później ją wystudzę to dojdzie i będzie dobrze się przechowywać? Do tej pory końcówka zostawała w suszarni na dosuszenie, lub robiliśmy szybkie przesypywanie kukurydzy, suszarnia-przyczepa-suszarnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

A opuść i poszerz na dole komorę z powietrzem bo wnioskuję że mieszadła nie można zrobić wtedy ta warstwa będzie lepiej dosuszona albo zrób  mieszadło na bazie obrotnicy z przyczepy wystarczy że się obróci raz na 1 h  .100 kg mokrego  wymieszane w 10 t się nie zepsuje pod warunkiem że nie jest w jednym miejscu  i przechowujesz max do maja . Ja w płaskim magazynie przerzucam  w raz grudniu raz w marcu i raz na koniec czerwca .Kukurydza w grubej warstwie nie ruszana ma tendencję do zbijania się a wyniku oddychania na szczycie pryzmy dochodzi do niskotemperaturowego pleśnienia (na zielono )  

A tak jako ciekawostkę suszę słomą trzy -cztery zasypy Pedrotti na dobę 

Edytowano przez RU68

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
velkurczak    6

Ja mam magazyn płaski na skromne 200t z którego systematycznie odbieramy na paszę po kilka ton. Przy usypywaniu kukurydzy rozkładamy węże melioracyjne i dmuchamy pierwszy raz jak są przymrozki, później w zimę, a na wiosnę to już mało zostaje, więc nie ma problemu. Od przyszłego sezonu planuje kupić silosy płaskie Agos i tam też magazynować kukurydzę, jestem ciekawy czy samo dmuchanie w silosach 100t wystarczy do dobrego przechowania, czy trzeba będzie jednak przesypać w zimę.

Podziwiam Cię że robisz cztery zasypy na dobę. W ubiegłym sezonie robiłem dwa, w tym po jednym, ale wszystko w suszarni, suszenie, leżakowanie i studzenie, żeby zaoszczędzić jak najwięcej paliwa.

Mam do Ciebie gorącą prośbę, możesz pochwalić się tutaj lub na priv Twoją przyczepą do leżakowania i studzenia kukurydzy? Jestem na etapie przeglądania ogłoszeń, oczywiście używek i mam dwa pomysły, 15m^3 HL HW po odbudowie z zabudową paletową, lub kupić typowo ciężarową, aluminiową na trzech osiach. Jaka jest Twoja koncepcja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

 ja mam przyczepa tandem burty 1,5 m ocynk na dnie na łatach drewnianych podłoga BIN ok 10 cm nad dnem przyczepy z przodu nad przednim zaczepem  wentylator osiowy z dmuchawy do zboża  silnik 3 kw przełożenie 2/1 przyczepa na stałe w sezonie zapięta do ciągnika z przodu tak aby łatwo manewrować w magazynie  . Przyczepa im wyższe burty tym lepsza (ziarno bardziej się zaparzy  oda więcej wody za darmo) Wielkość przyczepy dostosuj do pojemności suszarni ale tak aby w magazynie można bezpiecznie wywrócić . Ja bym nigdy już nie inwestował w silosy  (skraplanie wody robactwo no i brak możliwości innego wykorzystania w przyszłości ) magazyn płaski wysokość pryzmy do 3 m a w skrajnym przypadku zawsze można wykorzystać inaczej a w kosztach  50% drożej   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chwiolas    28

Witam. Na koniec sezonu walnęła mi przekładnia napędu mieszadła w Drzewiczu 345. Tak na szybko nie widać nigdzie żadnego wycieku. Raczej nic też nie mogło jej zablokować,bo jak? Miał ktoś podobny przypadek? Suszarnia ma 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40
Dnia 2.11.2019 o 22:07, RU68 napisał:

Panowie te wywody to paplanina bez sensu chcąc pomyśleć nad czymkolwiek trzeba wiedzieć podstawową rzecz jaka suszarnia w ruchu ciągłym czy porcjowa jeśli porcjowa to daszkowa czy typu pedrotti  każda ma inny przepływ powietrza i temperaturę  efektywnego suszenia suszenia . Dla efektywnego  suszenia kluczowe jest dobranie temperatury do wilgotności ziarna i wilgotności powietrza zasysanego dla przykładu powietrze o wilgotności 90 % i temp 130 *C odbierze mniej wilgotności niż 60% przy 100 stopniach  C  jeśli z suszarni wychodzi para to dalsze podnoszenie temperatury nie ma celu bo powietrze nie wysyci się więcej niż 100% wilgotności- natomiast zwiększając ilość powietrza owszem tak .  Co do suszenia dwuetapowego gorąco polecam- na przyczepie zbudować podwójne dno sitowe np z BIN  wentylator np z starej dmuchawy do siana  i po około 3 godzinach leżakowania z wilgotności 16% i temperaturze ziarna 42*C kosztem schładzania uzyskujemy 14,2 % -14,7% dodatkowo nie przesypujemy i nie tracimy czasu na schładzanie w suszarni nie trzeba mieszać wystarczającym jest równa wysokość ziarna  (stożek 30 cm nie przeszkadza ) zaznaczam że zbyt szybkie schładzanie nie oddaje tyle wody .Sprawdzone od 10 lat na tysiącach ton . Zabawa w silos to skraplanie na ścianach i ogólne problemy z jednorodnością -też przerabiane 

Witam, ile m3/h musi mieć wentylator do schładzania ziarna? W tym roku chcę wykorzystać twój patent ze schładzaniem na przyczepie i mam zamiar  na jednoosiówce zrobić ruszt z blachy perforowanej z otworami 2mm. powierzchnia podłogi to 7m2, warstwa qq max 70cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Kup elementy podłogi silosu BIN bez rusztowania i kombinacji schładza warstwę 1,6m . na początek proponuję wentylator z dmuchawy do siana z odkręconym dławikiem silnik 3 kw czas schładzania 50 min do 1,5 h w gorące dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

https://allegro.pl/oferta/wentylator-dmuchawa-wior-trocin-1000-m3-h-9570608914

Takie coś dałoby radę schłodzić 6m3 qq w 4h? takie mam.

Czy kupić 4kw wentylator od suszarni? Dmuchawe do siana sprzedałem 12 lat temu.

Planowałem zakup małej suszarni neuero 3,5t jako schładzalnik, ale twój patent wydaje się lepszy.

A podłoga z bina tańsza/lepsza? bo w życiu nie miałem i nie widziałem bina, a blacha o taką mi chodzi https://allegro.pl/oferta/blacha-perforowana-stal-gr-3-mm-1000x1000-9545816373

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

tu masz https://www.olx.pl/oferta/podloga-bin-CID757-IDFNuKJ.html#ffbdcd8d5e  a tu masz zdjęcie pod spdoem wentylator musi mieć wydajność a nie ciśnienie małą wydajnością powietrze nie będzie równo przepływać przez warstwę ziarna  ale u mnie to 1,6 m przy 0,6 może być ok

 

twój pomysł dobry ale trzeba robić konstrukcję z bin układasz panele jeden obok drugiego ostatni doginasz według szerokości przyczepy i i zostaje zrobienie łącznika kanału 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

tzn moja przyczepa ma 2m szerokości i 3,5m długości, więc położę szyny 12tki (dwuteownik 12cm, bo taki mam na złomie) z lewej z prawej i po środku przyczepy i pospawam blachę perforowaną i pod spodem bedę miał dwie komory wys 12cm na 3,5m na 1m i od przodu dam wentylator na 2 komory.

a tą podłogę z bina jeszcze przepatrzę

Mam plan w tym roku suszyć tak że rozpalę suszarnię bez włączania przesypu i wysuszę porcję która znajduje się  między rdzeniem suszarni, a zewnętrzną ścianą suszarni ( u mnie to 45cm) i to na schładzanie, a z góry suszarni trochę podgrzana qq spadnie na dół i tak w koło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj