dziobaq

Suszarnia

Polecane posty

Paramonov    73

wiem kombajn to najme a suszylem keidys kukurydze u takiego goscia to z 8 km do neigo mialem musialem najpierw mokra kukurydze zawiesc pozniej jezdzic co jakis czas po sucha to samego jezdzenia ile . wole suszarnie kupic to i koszty mniejsze bym mial niz najac zaplacic . i mam takie pytanko czy mozna wysuszyc kukurydze w temperaturze 70 stopni bo wiem ze powinno sie suszyc w 130 stopniach a w 70 da rade sie wysuszyc ? tylko to dluzej bedzie schodzilo tak ? i jak drogo wychodzi napedzanie suszarni ciagnikiem suszarni np 8 tonowej ile np taki zetor 7211 spali napedzajac womem ta suszarnie ?

Pewno wysuszy bo jak suszą na węgiel czy drzewo to też  schnie ale np dobę,zależy napewno też gdzie masz te 70 stopni jaka jest dmuchawa itp. Kto wie ile taki zetor będzie chodził przy takim czymś... można by pewnie jakiś silnik dać zamiast zetorka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz8918    1

Suszarnia jeśli była dobrze i umiejętnie użytkowana, serwisowana to może i jeszcze posuszy ogólnie trzeba zwrócić uwagę na sita czy trafi ich szlag bo jest to zwykła stal dlatego rdza się z niej leje, jak wygląda mieszadło bo jego przekładnia jest tak umiejscowiona że ciepłe powietrze ogrzewa przekładnie mieszadła  i często dochodzi rozczelnienia i wycieku oleju co powoduje zatarcie przekładni, jak wygląda parownik czy nie jest do wymiany, na stan takiej suszarni wpływa ogrom rzeczy. Ogólnie suszarni Drzewicz są Tanie i suszą tylko trzeba pamiętać o tym że po 20 latach taka suszarnia może być do gruntownego remontu a nie ma nic najgorszego jak np 20 ton mokrej kukurydzy na przyczepach i popsuta suszarnia w sezonie gdzie nie każdy serwis czeka na nas tel i zaraz przyjedzie ją naprawić czy nie lepiej zawieść do kogoś wysuszyć na profesjonalnym sprzęcie i spać spokojnie.

Pozdrawiam Łukasz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Trzeba zrobić co roku przegląd przed sezonem i po sprawie, a drobne awarie zawsze mogą się przytrafić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

jaki przepływ powietrza powinien być przez suszarnię daszkową? Albo jak dobrać wentylator

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Drzewicz w suszarni 16m3 stosuje wentylator około 22 - 24 tys. m3/godz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

16 m3 cała czy tylko sekcja susząca?

znalazłem coś takiego: na tonę mokrej kukurydzy około 7300m3/godz. Mam mniej więcej podobnie a nie mogę dogrzać ziarna przy 110-120 stopniach na wejściu. Palnik bez problemu i 200stopni da

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Cala ma 16 m3.

200 st. to spalisz ziarno. Ja suszę do 100 st. nie przekraczam tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

no 200 stopni to nie dam. Czy wentylator idzie od razu na pełną prędkość u Ciebie? Czy dopiero jak kukurydza się nagrzeje? I jak często jest mieszanie?

sporo pytań ale zrobiłem niedużą samoróbkę i boję się żeby nie zapalić kukurydzy. Jak możesz to opisz mniej więcej jak to przebiega

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak od razu pełna prędkość. Ale na wyświetlaczu jest podane że to 70% mocy wentylatora, ale w sumie nie wiem czy to jest ważna informacja.

 

Wilgotność: 35 %

Czas suszenia: 380 min.

temp. suszenia: 53 (jak ziarno osiągnie 53 st. płomień zgaśnie = koniec suszenia)

czas nagrzewania: 33 min (po włączeniu suszarni 33 min bez przesypu cały czas nagrzewa)

czas przesypu: 7 min

czas przerwy między przesypami: 18 min

Czas wyrównania: 60 min (koniec suszenia przed studzeniem ziarna 60 min stoi bez wiatru, bez przesypu stoi i czeka)

% po wysuszeniu : 13 %

 

Tak to wygląda po zasypaniu około 15m3 kukurydzy.

 

EDIT:

A i jeszcze bardzo ważna informacja. 15m3 mokrej jak bym chciał wysypać (włączając przesyp) musiał bym czekać około 40 - 45 min aby wszystko wyleciało z suszarni.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

wychodzi na to że około dwa razy cała powinna się przesypać. Myślałem że przesyp uruchamia się dopiero gdy temperatura nagrzania ziarna pomiędzy daszkami będzie około tych 53 stopni.

teoretycznie gdybyś nagrzane ziarno przerzucał do chłodziarki to Twoja suszarnia mogła by iść w ruchu ciągłym. Tylko czas przesypu i przerwy między przesypami by musiały się wydłużyć. Dobrze myślę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W sumie to nie wiem do końca jak działają w ruchu ciągłym. Czy to się cała partia ma wysuszyć, opróżniamy i nasypujemy nowej czy też po trochu usypujemy od dołu suchego a w zamian dodajemy od góry mokrego.. nie wiem.

Ah, zapomniałem dodać nastawiam czas suszenia np. 380 min. i temp. ziarna 53 st. Do puki temperatura nie osiągnie 53 st. będzie się suszyło w nieskończoność. Nawet i 400 czy 450 min. Zdarza się tak gdy wieczorem powietrze jest na dworze 10 st. ustawię ciśnienie gazu  na 12, a w nocy przyjdzie temp. minus 2 st. I palnik zamiast ogrzewać powietrze do 98 st. ogrzewa już tylko np. do 78 st. bo ciśnienie gazu za małe, trzeba by podkręcić np. do 17. Ale ja śpię i nie zrobię tego. Będzie suszyć i suszyć nawet 450 min a ziarno i tak  nie osiągnie temp. 53 st.

Ale znowu gdy upłynie np. dopiero 300 min czasu, a temp osiągnie w danym miejscu np. już 60 st. (są 3 czujniki temp.) to załącza się ciągły przesyp, przesypuje do puki czujniki nie znajdą ziarna o temp. poniżej 53 st. Jeśli przez dłuższy czas czujniki nie znajdą takiego ziarna zakończy się proces suszenia.

Zdarza się to gdy nasypię dwa rodzaje kukurydzy, pół suszarni np. 35 % a pół suszarni 28% bez mieszania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

w ciągłym ubierasz suchą od dołu a dosypujesz mokrą od góry. Przy nawiewowym wentylatorze gdzie trochę ciepła i tak idzie w kukurydzę w buforze to wydaje mi się że trochę wydajność suszenia byś zwiększył. Oczywiście z boku by musiał stać zbiornik chłodzący. Suszarnie przepływowe zawsze mają większą przepustowość niż porcjowe

ja zrobiłem wentylator na wyjściu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli zrobiłeś suszarnię wyciągową. Takie mają lepszą sprawność.

Jak bym miał zbiornik buforowy to bym zyskał około 2 godz. czasu na każdym zasypie. Jak bym miał drugi podajnik kubełkowy (jeden do zasypywania suszarni drugi do opróżniania aby czynność mogła się odbywać jednocześnie, to jeszcze dodatkowe około 40 min.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Budujemy suszarnie i mam pytanie jak macie podłączony palnik .Czy przed wentylatorem czy oddzielnie ale wtedy musiałby być o dużym nadciśnieniu bo gasiło by płomień.Duża temperatura na wentylator nie uszkodzi go?Palnik chce zamontować gazowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wentylator pcha - palnik - komora suszenia.

A w wyciągowych to jest:

palnik - komora suszenia - wentylator ciągnie

Jaki masz palnik, stalowa cienka rurka zwinięta w spiralę (jako parownik) i ostatnie koło/zwój ponawiercane dziurki gdzieś co 3 cm wiertłem jakimś 1,5mm?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ile za taki się cenią ze sterownikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0

Witam. Pomoże ktoś czy warto do suszarni 15t pedrotti zastosować palnik na gaz gdy nie mam przyłącza. Butle z baterii te po 33kg czy duży zbiornik. Jak opłacalność? I czy małe butle dadzą radę w napędzie palnika. Ktoś może bawił sie w cos takiego. Jaki to koszt i ile niższy niz na olej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0

Jak suszycie kukurydzę olejem opalowym jakieś instrukcje. Mam suszarnie bez wymiennika tzn. Suszarnia byla opalana gazem ziemnym a teraz musze zmienić na opał tylko nic spaliny nie zrobią qq ktos jakieś rady może przekazać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

Też kupiłem suszarnie w tym roku, rzepak suszyłem z wymiennikiem ale wszyscy szpece mówią ze kuku bez wymiennika... Zastanawiam sie nad sprzedazą palnika i pieca i kupieniem zwykłej opalarki do papy i kupowaniu małych butli z gazem... prostsze i tańsze raczej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0

A czy ktoś suszy olejem opałowym bez wymiennika chciałbym się dowiedzieć czy to ma w ogóle sens czy nic ziarnom nie będzie jaką temp powietrza ustawić. A czy ktoś robił taji palnik na propan jak opalarka i tym suszyl 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj