dziobaq

Suszarnia

Polecane posty

Szymek123    1

Ja 2 sezony do tyłu kupiłem suszarnie Araj 12t zasypu porcjowa ważny jest sposób opalania by koszty ciąc ! ja opalam ją koksem na zasyp z 39% do 11 schodzi mi 300 kg koksu przy dzisiejszych cenach gdzieś 250 zł   jak by nie koks to bym zastosował palnik 500 kW na olej przepracowany wychodzi taniej jak na gaz i olej opałowy  koks jest bardzo wydajny piec to rura 800 z rusztem i wętylator bezpośrednio zaciąga spaliny z tej rury bo koks spala się bez zapachowo jedyny minus to trzeba siedzieć cały czas przy suszarni żęby nie przekroczyć 120 C . do wętylatora podpięty jest falownik który reguluje obroty 


Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z tym gazem i olejem to jednak chyba nie jest tak jak powiedziałeś. Mówi się że na gazie obecnie jest taniej a przede wszystkim wygodniej. Najtaniej to chyba na paliwa stałe, zrębka słoma, pod warunkiem że samemu się go produkuje.

 

Ja jeszcze za gazem w tym roku się nie orientowałem, ale np. kolega w tamtym roku w sierpniu kupił sobie gaz dużo poniżej złotówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

jaki jest koszt wysuszenia tony kukurydzy o wilgotnosci ok 30 % suszarnia na gaz a jaki suszarnia na olej opałowy ?i jaka suszarnia jest najlepsza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To zależy od ceny ON, ceny gazu, ceny prądu. Nie jest to stała wartość jest zależna od wielu czynników ciągle się zmieniających.

 

Najlepsza to będzie w ruchu ciągłym, wyciągowa z odzyskiem ciepła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Kupiłem suszarnie 12t coś na wzór pedrotti silos z dziurkami i w środku ślimak, piec na olej grzewczy. teraz mam kilka pytań odnośnie suszenia:

- gdzie umieścić czujnik/termostat mierzący chyba temp ziarna ma skale 0-50stopni. czy na dole suszarni na środku czy może na górze?

-jaką temp. suszyć qq, termostat na piecu kończy się na 90 stopniach

-na jaką temp nastawić ten termostat mierzący temp qq wyłączający piec 

-na ile czasu ustawić schładzanie

-co ile minut i na ile minut ustawić mieszanie qq 15mieszać i 15 przerwy czy zapiąć na stałe ślimak i mieszać cały czas

Dodam że nie zależy mi na wydajności/czasie  suszenia tylko na koszcie wysuszenia tony ziarna. Jak suszyć aby było tanio i dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ojojoj tak to się nie da... :(  co suszarnia to inaczej.

Tam prawdopodobnie masz, ciągły przesyp raczej, najlepiej jak by ktoś ci powiedział jak suszy na suszarni o identycznym czy zbliżonym pojemności zasypu i podobnej mocy piecu.

 

Ja mam porcjową i tam przesyp włącza się co jakiś czas. Temperatura ziarna przy jakiej się kończy proces suszenia u mnie jest nastawiona na 55 st. Tylko że czujników jest co najmniej 2 a może i więcej, ale ja nie wiem w którym miejscu one są i czy zliczają średnią czy jak.

 

Temperaturą suszę 95-98 st. Ale znam takich co suszą i 110 st oraz takich co 90 nie przekraczają.

 

Po wysuszeniu jest proces wyrównania, czyli wszystko się wyłącza na 1 godz. Po tym zaczyna się proces schładzania i on trwa aż ziarno osiągnie temperaturę o 7 st wyższą niż temperatura powietrza. Chyba że na zewnątrz jest bardzo zimno to ustawiam amplitudę temperatur tak aby ziarno miało te 20 st.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    186

Witam Mam pytanie do tych co suszą QQ. Jeśli do suszarni wsypie 10 ton qq 30 %  to po wysuszeniu do 14 %  jaki będzie ubytek masy ? ile kg ubędzie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kafus    1

Chciałem kupić suszarnie do kukurydzy i mam problem z doborem ponieważ do wysuszenia będzie ok 1500- 2000 t. Jaką polecacie Jakie źródło ciepła czy oo gaz czy może opał stało Daszkowa czy z siatek oraz czy porcjowa czy w ruchu ciągłym.Co najtaniej wychodzi? Suszarnia ma być używana na początek. Dziękuje za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie mam taka prozbe czy ktos by mogl mi wyliczyc jedna rzecz bo sam nie moge dosjc do tego otoz : mokra kukurydze ok 23 % sprzedalem za cene 428 zł z vat a teraz sucha jest 631 z vat . koszt suszenia gdybym najal bym musial zaplacic 80 zł tona to ile by mi zostalo tej kukurydzy suchej co by bylo bardziej oplacalne sprzedac mokra czy wysuszyc i teraz sprzedac ? jaka roznica na tonie by byla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

no to w dobrej cenie przeda łeś  nie opłacało się siszyć no ale może na wiosne będzie po 1000 to na pewno by się opłacaółó wysuszyć i przetrzymać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ale jak to wyliczac bo mi sie jakos wylicza ze przy tej cenie to by sie zarobilo przy wysuszonej ale jak ktos moze niech mi to wyliczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

przy 23% to niby 8,5 % do 14,5 ale na ogół się przesusa do powiedzmy 13% a czasami do 11% tak więc ubytek na wodzie 12% plus ubytek na masie i zanieczyszczenia 2% to daje około 14% tak więc max do sprzedaży 8,6 tony suchej z 10 ton mokrej   tj 8,6 x 631    minus koszt suszenia przeładunku magazynowania ,ubytków podczas składowania i transportu oraz dodatkowej pacy własnej Te wyliczenia to nie teoria a wzięta z wysuszuszonych kilkunastu tysięcy ton  ale inni możliwe że po wysuszeniu twej kukurydzy uzyskają z mokrej 10 ton  9,15 tony suchej o 14,5% wilgotnośc i

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Edytowano przez AleksanderX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

wedlug tych obliczen zostaje na 10 t 300 zł po odliczeniu kosztu suszenia czyli szyte na przebite to przewozic itd teraz by kuk musiala kosztowac ponad 600 zł plus vat .

aleksander dzieki za odpowiedz .a jak wychodzi koszty suszenia jak suszarnia jest napedzana na ciagnik ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A skąd wiesz po ile będzie w czerwcu czy chociażby w styczniu? Chyba jak suszyć to tylko po to aby magazynować i czekać na lepszą cenę.

Po za tym wyliczyliście mniej więcej 300 zł na tonie więcej gdyby wysuszyć. I teraz weźmy tych ton 200 x 300 zł = 60 tys zł. Ja nie wiem jak mokra ma niby się opłacać...

 

Jak będziesz liczył to tu masz kalkulator: http://www.kws.pl/aw/Produkty/Kukurydza/Kalkulator-suchego-ziarna-kukurydzy/~ccbg/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

300 złna 10 tonach . owszem jak ktos ma suszarnie to ma inne koszty ale na uprawianie 5 czy nawet 10 ha kukurydzy nie opalca sie meic suszarni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

no wlasnie jak sie by mialo nawet mala suszarnie t otrzeba miec kombajn z przystawka a tu juz problem jest to trzeba miec wielkie gospodrastwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    72

a co powiecie o tej suszarni https://www.olx.pl/oferta/suszarnia-do-kukurydzy-neuro-CID757-IDgOJ8Z.html#be450b18f9

podobno spalanie oleju opalowego 60 litrow na jeden zasyp to by koszt suszenia był 50 złtona , tylko do tej suszarni trzeba by dokupic zmijke pionowa . co o tym sadziecie na 10 15 ha suszenia kukurydzy

Jak ma 4 tony zasyp a nie masz swojego kombajnu to będzie ktoś musiał na kilka razy kosic.. nie lepiej o kombajnie pomyśleć albo przystawce ? Z tym suszeniem też tak dokładnie nie policzysz każdemu inaczej obliczenia wyjdą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

wiem kombajn to najme a suszylem keidys kukurydze u takiego goscia to z 8 km do neigo mialem musialem najpierw mokra kukurydze zawiesc pozniej jezdzic co jakis czas po sucha to samego jezdzenia ile . wole suszarnie kupic to i koszty mniejsze bym mial niz najac zaplacic . i mam takie pytanko czy mozna wysuszyc kukurydze w temperaturze 70 stopni bo wiem ze powinno sie suszyc w 130 stopniach a w 70 da rade sie wysuszyc ? tylko to dluzej bedzie schodzilo tak ? i jak drogo wychodzi napedzanie suszarni ciagnikiem suszarni np 8 tonowej ile np taki zetor 7211 spali napedzajac womem ta suszarnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj