dziobaq

Suszarnia

Polecane posty

zdzichu124    9

Witam, panowie czy na okolo 200 ton kukurydzy rocznie opłaci się stawiac własną suszarnie? Jesli tak to jaką i na jakie koszty trzeba sie przygotować planując uruchomienie suszarni? Prosze o przybliżenie mi tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GOSPODAR    8

Panowie a ja bym sie kierował ku piecu na słome mozna w całosci samemu zrobic obnizajac tym koszty.

 

Panowie a ja bym sie kierował ku piecu na słome mozna w całosci samemu zrobic obnizajac tym koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Jaki wam wychodzi koszt suszenia na propan? Bo rozważam zakup suszarni drzewicza na przyszły sezon, właśnie z palnikiem gazowym. Producent podaje zuzycie na poziomie : 1,4-1,7 litra na t%. Jak to wygląda w praktyce? Z góry dziękuję za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z tego co mi wiadomo to gazem ziemnym wysuszysz taniej, do propanu musisz miec zbiorniki, oraz parownik(?) który należy do awaryjnych , w ziemnym stacja, chodz i ona nie należy do najtańszych,

w ziemnym zawsze to bezpieczniej, nie masz butli..

zresztą gaz ziemny jest tańszy przecież :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Tylko w pobliżu mnie nie ma żadnego gazociągu ani nic w tym stylu, także raczej nie mam możliwości przyłączenia , chyba że jest inaczej to niech ktoś mnie poprawi bo słabo orientuje się w temacie gazu ziemnego. a Ty @mlodyy czym opalasz? gazem ziemnym?

Jakby ktoś szukał suszarni to mam na sprzedaż , 5 ton zasypu z piecem na ekogroszek. Jak ktoś zainteresowany to priv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

tak, gazem ziemnym,

mamy okazje zrobic propan, ale i tak czekamy na te stacje itp do ziemnego...

Porozglądaj sie, może da sie cos jakos dołączyć :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy mogę zrobić wlot gorącego powietrza do suszarnia prostopadle do daszków, ale poniżej ich poziomu? nie pasuje mi wejście od dołu, gdyż musiałbym zrobić kolano prawie 180 stopni co będzie generowało duże opory przepływu, natomiast wchodząc z czoła mogę zmniejszyć troszeczkę kąt i lepiej wyprofilować kanał powietrzny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy posiada ktoś z Was elektroniczną wersję instrukcji obsługi suszarni daszkowej?

 

mam problem z suszeniem kukurydzy przy bocznych ścianach suszarni, skrapla mi się na nich woda od środka i kukurydza zawiesza się na bokach i nie mogę jej ani wymieszać ani wysuszyć, gdyż suszarnia wytrząsa mi tylko środek a te boki cały czas stoją w miejscu i są mokre, macie jakieś pomysły aby rozwiązać ten problem?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Masz suszarnię daszkową własnej produkcji ?

Jeśli się skrapla od środka to znaczy że trzeba ją odizolować od temperatury zewnętrznej. Co do zawieszania kukurydzy z boku, Jeśli jest mokra przez tą skroplinę to gorzej się osypuje. Drugi temat to jak dokonujesz zsypu z suszarni. Np mamy śluzy 1 2 3 4 5 6 to raz otwierasz śluzy 1 3 5 a drugi raz 2 4 6 i znowu 1 3 5. Tyle mogę powiedzieć na ten temat. Dodam że nie posiadam suszarni, ale planuję jakąś małą daszkową sobie zrobić. I potrzebuje wymiary samych daszków i odległości daszków od daszków w pionie i poziomie. Mak ktoś takie dane ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

mam oryginał, ale chciałbym zautomatyzować proces suszenia, obecnie dopiero się uczę jej obsługi i napotkałem kilka istotnych problemów, boki oczywiście już odizolowałem styropianem, ale to jeszcze nie ograniczyło skrapiania,

 

w moim modelu nie ma śluzy lecz jest wychylne dno, które wysypuje materiał z całej powierzchni dna jednocześnie, niebawem będę dorabiał jeszcze jedno piętro daszków, ale zaraz zdejmę wymiary w przybliżeniu

 

moja suszarnia ma dwa elementy suszące o podstawie 200 x 245cm i wysokości około 87 cm, każdy składa się z dwóch rzędów daszków (4 wlotowe i 3 + 2 półdaszki wylotowy) każdy daszek ma przekrój powiększającego się na długości trójkąta (podstawa 15 cm i 10 cm na zaślepionym końcu oraz 20 cm podstawa i 15 cm wysokości na wyjściu) między daszkami jest zachowana odległość 30 cm w pionie oraz 40 cm w poziomie (od środka do środka jest 45 cm w pionie i 60 cm w poziomie), daszki są poustawiane dokładnie nad sobą (oczywiście wlotowe są dokładnie pomiędzy wylotowymi, ale odpowiednio niżej) dzięki czemu kukurydza się nie zawiesza (pomijając boczne ściany przy półdaszkach, ale wyładunek przebiega już sprawnie)

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

To znaczy że masz otwierane tylko okienko z lejka pod suszarnią ? Czy też zaraz pod daszkami masz jakieś otwory do zsypu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ręczną mam wyłącznie zasuwę pod lejem, natomiast dno suszarni pod daszkami jest napędzane silnikiem elektrycznym i to poprzez jego cykliczny boczny wychył następuje wysyp zawartości suszarni teoretycznie po całej powierzchni jej przekroju, ale z jakiegoś powodu materiał zawiesza mi się przy ścianach bocznych,

 

jakie parametry mogę wykorzystać przy automatyzacji procesu suszenia? niestety nie ma chyba żadnej dokładnej i taniej metody pomiaru wilgotności suszonego ziarna, więc pozostaje mi temperatura wysypywanego ziarna oraz poziom wilgotności powietrza wydostającego się z poszczególnych daszków, macie jeszcze jakieś pomysły? może temperatura powietrza na wyjściu z daszków?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czakbar    0

Jestem na kupnie suszarni przewoźnej. Tak liczę dla kukurydzy np.:

Drzewicz gaz propan-butan zużywa 1,7 litra na tonoprocent x 1,74 zł (netto)= 2,95 zł

Pedrotti olej opałowy zużywa 1,1 litra na tonoprocent x 2,96 zł (netto) = 3,25 zł

(Ceny hurtowe ze strony ORLEN)

a więc z 30% do 14 % dla 10 ton wychodzi:

Drzewicz 472 zł netto 580 brutto

Pedrotti 520 zł netto 639 brutto

Dla 200 ton rocznie wychodzi ok. 1200 zł rocznie na korzyść propan –butan. Orientuje się ktoś może jaki jest koszt kupna zbiornika, wymagane jest pozwolenie na budowę ? oraz jak z magazynowaniem tego gazu tzn. jeżeli teoretycznie mam butle na 4 800 l, która wystarcza na dwa sezony to nie ma problemu w zimie z przetrzymaniem

Edytowano przez czakbar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dla małych ilości nie warto stawiać na gaz, szczególnie ze względu na fakt, iż z suszarni przewoźnej uczynisz stacjonarną, ale wszystko musisz sobie skalkulować po uzyskaniu oferty od dostawcy gazu, który poza sezonem grzewczym jest tańszy i czasami dokonując zakupu wcześniej możemy sfinansować 50% zbiornika na jednym nabiciu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wymagane jest pozwolenie na budowę. Zbiornik można dzierżawić od dostawcy gazu, ale zamykasz sobie drogę do zakupu gazu od innego dostawcy. Z przetrzymaniem gazu nie ma problemu.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czakbar    0

Dziękuje za odpowiedź :)

Jestem na kupnie przewoźnej na PROW do 12 m3 dla rzepaku i kukurydzy. Rozmawiałem z handlowcami firm Drzewicz, Pedrotti, oraz MEPU (dealer Serafin). Pierwsze dwie kupię do 125 tyś netto (na taką kwotę projekt) ale coraz bardziej interesuje mnie MEPU tylko cena 180 tyś netto więc duża dokładka. Powierzchnia na dzisiaj to 10 ha rzepaku 12 ha kukurydzy. Pytając handlowca, w jaki sposób Drzewicz dokonał mniejszego zapotrzebowania mocy na prąd odpowiedział, że wszystko pracuje na jednym silniku. Ciekawe rozwiązanie. Suszarnia MEPU nie potrzebuje zadaszenia w trakcie suszenia ponieważ wszystko zabudowane ma też nie śmiecić jak te siatkowe. Mam do Was pytanie:

Czy te siatkowe faktycznie potrafią zakurzyć ściany, podwórko oraz czy naprawdę są uniwersalne, że można suszyć rzepak i kukurydzę?

Którą suszarnię ktoś z Was by wybrał a może innego producenta. Czytałem na agrofot, że Pedrotti pogorszył jakość wykonania.

post-71474-0-19344100-1383755297.png

Edytowano przez czakbar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

każda suszarnia potrafi zakurzyć ściany, dachy i pozostałą część wioski, jedynym rozwiązaniem jest wyłapywanie zużytego powietrza, które umożliwiają zasadniczo tylko suszarnie daszkowe, czyli podobne do mepu, za tę sumę skusiłbym się na suszarnię daszkową drzewicza (z możliwością jej podwyższenia) i jeszcze zostaną środki na recyrkulację i oczyszczanie zużytego powietrza, chyba że faktycznie priorytetem jest mobilność, ale większość suszarni przewoźnych jest i tak użytkowana stacjonarnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

suszarnię daszkową drzewicza (z możliwością jej podwyższenia)

 

Mógł byś rozwinąć tę myśl? Zapewne chodzi o suszarnię M810 plus. Czy można dokonać tego za przyzwoleniem producenta bez utraty gwarancji. Opisz co wiesz na ten temat. Był bym wdzięczny, bo z firmą jest jakiś utrudniony kontakt, może i cenę mają konkurencyjną ale ciężko czegokolwiek się dowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil41    29

drzewicz nawet nie jest zainteresowany odwiedzeniem klienta wiec i ja nie jestem zainteresowany ich produktem, z serwisem podchodza podobnie a nie jest wesoło jak suszarnia stoi w sezonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie znam podejścia producenta, ale kontakt telefoniczny mam z nimi dobry - trzeba ich troszeczkę przycisnąć żeby coś powiedzieli, gdyż nigdy nie mają czasu, ale ostatecznie można dowiedzieć się wszystkiego, mimo iż nie jestem i nie będę ich klientem, te konstrukcje mają zerżnięte z zachodnich, więc możliwości są spore,

 

nie wiem jak ma się sprawa gwarancji, ale suszarnia daszkowa bez rekuperatora nie ma większego sensu, stąd moja koncepcja współpracy z producentem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

http://tablica.pl/oferta/suszarnia-do-zboza-kukurydzy-itp-ID46Dhb.html#cf82c63e7e

 

chcialem zapytac czy ktos ma cos takiego? oplaca sie tym suszyc? ma na oku taka tylko ze 10 ton pojemnosci kolo 10 tys myslalem zeby to troche przerobic dac od spodu zmijke lub dmuchawe do przesypywania i dac palnik na olej przepracowany/ opalowy ciekaw jestem jak sie taka suszarnia suszy nie oplaca mi sie duzo inwestowac bo sieje malo qq a jezdzilem troche ogladac to drzewic lub cos innego z mieszalnikiem pionowym kosztuje kolo 40 tys wiec troche za duzo jak na mnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Takie pytanie na szybko, jutro ma mi ktoś suszyć kukurydzę i nie bardzo mam pojęcie ile kilogramów stracę. Przy suszeniu mnie nie będzie, ilościowo też ocenić nie mogę ponieważ jedna przyczepa była pełna druga nie po za tym nie będę tego odbierał tymi samymi przyczepami. Jedyne co to mam wagę kukurydzy którą tam dowiozłem dzisiaj.

 

Załóżmy że mam 10 t kukurydzy o wilgotności 30 %. Wysuszą mi do 12 %, więc ile powinno ważyć wtedy, ile kilogramów wyparuje podczas suszenia, mógłby mi ktoś podpowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj